EQ vs. DSP

Dynamické, efektové, multifunkční, nástrojové, výhybky...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od blaha » ned 02. čer 2013 20:27:51

Taky jsem kupoval 2231 z druhé ruky, zrovna od maziho a naprostá spokojenost, jen jsem si v něm musel podotahovat šroubky.

Ten šum na 231s není tak tragický, FBQ3201 šuměl v základu víc, ale po výměně OZ šumí míň. Ono je to asi adekvátní i zbytku aparátu, třeba šum u FBQ3201 se objevil až po přeosazení odposlechů.
Na FOH bych ho určitě nedal (mám tam teď 2231 + RPM-26z), zrovna tak bych tam nedal PA nebo PX. Bralo se to tu x-krát, slušné DSP začíná s novou cenou tak kolem 17-18k.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od strapal » sob 04. úno 2017 16:49:26

Hojte. Využiju tohoto archivu k dotazu. Jak jsem už uváděl jinde, nákupem DSP bych chtěl nahradit stávající analog. GEQ a to pouze (zatím) pro možnost použít v DSP jeho PEQ, jelikož mi připadlo, že to na původním analog. eq i při 6dB zbytečně užíralo z pásma, které by mohlo fungovat i po úpravě. Takže bych teď rád přesně vyříznul danou frekvenci pomocí PEQ. Můj dotaz zní - který z filtrů je na tuto činnost nejvhodnější? Klasické analogy používají LR filtry většinou 6 /12dB, případně 24dB/okt, ale v DSP je možnost výběru - Link Riley, Butterworth a Bessel. Takže pokud je pro tuto úpravu zvuku (výřez frekvence, nikoliv dělení a pod.) podle konstrukce klasického analogu nejvhodnější RL filtr, je v DSP použití LR filtru nejvhodnější taktéž?

Dál mi není jasné, jak s parametrem Q. NA různých fórech je na to mraky různých názorů - hlavně se tyto názory rozcházejí v tom, co vlastně Q označuje. Někde je to jakost (?) někde Q1 až Q4 označuje údajně typ filtru, což mi zase nesedí když se dívám na doporučené presety sestav, kde jsou hodnoty Q - 1 / 2,5 / 3,57 atd. Jak je to teda s tímto parametrem? Jaké Q má tedy běžný analog eq?

Uživatelský avatar
Milan T.

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od Milan T. » sob 04. úno 2017 18:07:27

Strapale, četl jsem tvůj dotaz dvakrát a nic jsem z toho nepochopil... To je hrůza... Dám ti jednu radu: pokud nebudeš línej jako prase a použiješ vyhledávač Google, tak se toho nejen filtrech spoustu dozvíš a naučíš. I zde platí pořekadlo: Chytrému (snaživému) napověz, hloupého (líného) kopni! Ten druhý dotaz ohledně šířky filtru snad nemyslíš vážně... Kam to spěje... Do pr....

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od strapal » sob 04. úno 2017 19:37:01

Diky za info, mas k mym dotazum i neco jjineho nez zjisteni, ze jsem liny jako prase Milo?

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od Bildic » sob 04. úno 2017 21:22:23

Hodnota Q v oktave predstavuje sirku pasma, ktoru "vyrezujes".

Najuzsie je u AH 1/9, najsirsie je 1,4.
Hodnota 1/3 je podobna sirke u grafickeho EQ.

Stiahni si app-ku ovladania nejakeho digipultu (napr. QU, GLD, ...) do tabletu a v demo mode si vyskusaj ovladanie PEQ - pri zmene Q uvidis aku cast zabera z pasma.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od strapal » ned 26. úno 2017 14:27:55

Mám dotaz - pokud je tady nějaký majitel T.racks DS 2/4, tak bych potřeboval vědět, s jakou přesností se dá přeladit PEQ. Někde venku na fóru jsem zahlédnul poznámku, že kmitočet lze u tohoto typu nastavit pouze po nějakých krocích, což mně připadne divné. Je zajímavé, že vlastně stejný stroj přímo z Digisynthetic (DS24) může ladit frekvenci tuším že dokonce v desetinách Hz (nejsem teď zrovna na svém PC s nainstalovaným sw pro typ DS24, tak to nemůžu ověřit) a tento T.racks údajně nemá takovou přesnost nebo možnost. Může mi to případný majitel omrknout přímo z panelu prosím? Nevím totiž, jestli pouze kvůli PEQ koupit Thomannuv t.racks 2/4 nebo údajně stejný (?) stroj od BV audio - DS24. Díkes.

istuchlik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: ned 13. dub 2014 8:13:58

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od istuchlik » ned 26. úno 2017 17:59:31

Procesor the t.racks DS 2/4 je fakticky Digisynthetic DS214 (a nikoliv DS24) a PEQ tam má celkem 5 frekvencí, které se dají nastavovat v určitých krocích - např. 80/100/125/160/... Hz. Já mám doma to samé pod označením DAP Audio DCX-24.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od strapal » ned 26. úno 2017 21:57:55

Tím pádem je na tom DS24 v podstatě lépe už jen třeba proto, že má na každém vstupu 3PEQ a každém výstupu 5PEQ. Navíc má USB místo RS232 a PC soft pro uplné blby. Nevím jaké může být porovnání převodníků, ale pokud se tím zabývá Bunta, tak by to snad mohlo nějak fungovat..

istuchlik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: ned 13. dub 2014 8:13:58

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od istuchlik » ned 26. úno 2017 22:25:23

Asi ano, USB je lepší a pokud to pan Bunta nabízí na 180 EUR, tak je to opravdu výborná nabídka. Ale co se týká těch frekvencí PEQ, tak to zřejmě bude obdobné - na webu BV Audio se uvádí "31 ISO frekvencí", takže nějaké nastavování "v desetinách Hz" tam taky nebude...

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od Petr Z. » pon 27. úno 2017 8:01:40

Dyť Láďa chodí i sem a je tu registrovaný, tak se ho na to zeptejte tady - nebo přes SZ

Odpovědět

Zpět na „Zvukové procesory“