EQ vs. DSP

Dynamické, efektové, multifunkční, nástrojové, výhybky...
  • Reklama
  • DEMO 15
lison
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: pon 26. bře 2012 21:24:51
Bydliště: 5km od Jaroměř

EQ vs. DSP

Příspěvek od lison » pát 31. kvě 2013 16:36:42

Zdravim všechny....
Potřeboval bych poradit ohledně výběru EQ nebo DSP
Mám 2x RCF ART 315A, 1x RCF 4PRO8003 a mix Soundcraft 16ii ,odposlechy taky 2xRCF ART 315A
Chtěl bych si pořídit EQ na stahování problémových frekvencí (vazba) a dolaďování akustiky..
Uvažuji o dost chválenému EQ DBX 231, ale že chci EQ jak na hlavní PA tak i na odposelchy, tak se chci zeptat jestli třeba DSP nezvládne oboje na jednou :), nevim přesně jak je to s nastavením u DSP.....
např. Sabine NAV240 nebo DBX DriveRack PA+
cena tak max. 15k

Děkuju moc za reakce....

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 31. kvě 2013 17:10:45

DSP to samozřejmě může zvládnout oboje, ale musí k tomu mít potřebný počet vstupů a výstupů, v tomto případě po čtyřech. Výhodou je, že bude umět ještě asi desetkrát víc věcí, včetně automatického odstraňování zpětné vazby FBX (když to bude Sabine), nevýhodou složitější přístup ke všem "knoflíkům". Jestli je ten rozpočet za ty čtyři kanály dohromady, tak bych asi doporučil se spíš podívat po bazarech, v novém zboží je problém nekoupit za to nějakou tretku...

H.M.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od blaha » pát 31. kvě 2013 17:16:29

Na master je spíš DBX 2231, nebo 1231. DBX 231 je na odposlechy.

Pokud se budem bavit o cestách na DSP, tak potřebuješ vstup L a R na 3 výstupy (využití dělení v DSP), k tomu ještě 2 vstupy na odposlechy a 2 výstupy.
Takže by jsi potřeboval DSP se 4mi vstupy a 5-6ti výstupy, to těžko seženeš za 15k a to i starší.

Na výřez frekvencí je ale stejně lepší grafický EQ. Na DSP to není moc pohodlný.

Koukni po bazarech, teď jsem na bazarech viděl jak DBX 231 (na odposlechy) a 1231 nebo 2231 na master.

Nebo na master dát DSP (Sabinu, Ashly, Rane, DBX 260 a vejš, BSS, Dynacord, EV, KT, atd.).

http://www.hudebnibazar.cz/inzerat.php? ... rder=datum
http://www.prodance.cz/inzeraty.php?Act ... Hledat=dbx
http://www.prodance.cz/inzeraty.php?Act ... Hledat=26z
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

mazi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 202
Registrován: stř 12. lis 2008 2:52:31
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od mazi » pát 31. kvě 2013 17:45:59

Hele pokud mohu se pripojit tak opravdu na tu 231 cku se vybodni, ona je sice levna, ale zvukove mizerna. Ja ji mel taky řekl bych ze je to brzda v retezci, mix a bedny mas slusne, tak bych se pripojil k te 2231 a nebo IEQ31, tam je i antifeedback a velmi slusnej limiter. Da se to dnešnímu dni koupit za stejny peníze z druhé ruky jako nova 231.

lison
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: pon 26. bře 2012 21:24:51
Bydliště: 5km od Jaroměř

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od lison » sob 01. čer 2013 14:34:03

Díky všem za názory...
Ten DBX 1231 za 3900 vypadá dobře, jen nemám moc v bazarovou techniku důvěru
Jinak mám i možnost mit Sabine NAV 480 za 18k, sice to je 3k nad limit, ale už to je slušná mašinka:)

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od blaha » sob 01. čer 2013 14:57:48

Pravda, že jsem zpozoroval, že třeba nové DBX 231s šumí víc než Behringer FBQ 3102 po přeosazeí OZ (prosím nerozebírat tu co je lepší).

Osobně bych se na odposlechy držel grafického EQ, třeba toho DBX 1231. Na FOH bych pak dal DSP, ale opět osobně bych volil spíš (pokud je ještě dostupný), ten Rane RPM 26z (15k).

Bazarovek bych se v tomto segmentu moc nebál, drtivá většina lidí má tyhle věci v racích, a jelikož to nestálo nejmíň, tak se k tomu i tak chovají. Na druhou stranu by neměl být problém si domluvit nějakou dobu na odzkoušení. To by to muselo dostat nějakou přepěťovou ránu, nebo do toho někdo něco vylil. Ke spoustě mašinek jsou na webu i diskuze a problémy, které souvisejí s provozem. A zatím jsem se u bazarovek setkal maximálně s problémem ve zdroji, jako vykvetlé vyschlé kondenzátory, což jde bez problémů opravit v řádu do 200,- Kč.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

lison
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: pon 26. bře 2012 21:24:51
Bydliště: 5km od Jaroměř

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od lison » sob 01. čer 2013 19:51:18

Dobře, díky moc, asi to budu řešit jednim EQ na odposlechy a pak bych chtěl nějaké to DSP, jen ten Rane RPM 26z má ovládání přes PC, radši bych bral něco i s ovládacím panelem, jinak co jsem koukal tak má těch výstupů i vstupů co by šlo zapojit jak na odposlechy tak i hlavní PA, ne?
I když je pravda, že zase přes PC by to nastavení bylo asi jednoduší a přehlednější, a to bych mohl pak vynechat i ten EQ na odposlechy ne?
V tomhle se ještě moc nevyznám:)

A nebo vemu jen 2 EQ a bude to nejjednoduší.... :)

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od blaha » ned 02. čer 2013 1:17:33

Záleží jak náročné aplikace děláš.

Mě se třeba jen ovládání přes PC na tom Ranu líbí. Nikdo se ti v tom nehrabe, má to připojení přes LAN, takže router a WiFinou. Můžeš si to nakonfigurovat jak chceš a co chceš, blokově si to složíš, propojíš linkama a je to. Pravda, kdo o problematice nemá ani páru, tak bude mit problém to rozběhat.

Vstupy to má sice 4, ale 2 jsou digitální, takže s analogem využiješ jen LaR.
Dalším limitem je výkon, kde by stejně 4 GEQ neprošli ani náhodou.
Já tam mám přes PEQ nastavený processing beden, feedback, dělení, delaye a kompresory.
Na výstupech mám pak v plné kombinaci 2x SUB, 2x vrch a 2x výkryt.

Nicméně jestli finance nejsou, bedny máš v aktivu, takže processing nějaký mají, a neděláš nárořné aplikace, tak 2 slušné GEQ nejsou špatnou volbou, a DSP pořídíš časem.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

lison
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: pon 26. bře 2012 21:24:51
Bydliště: 5km od Jaroměř

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od lison » ned 02. čer 2013 9:55:48

To jsem taky mohl napsat, děláme jen zábavy a občas menší akce venku (lidovky-rock), max. 200 lidí.

Má i nabídku na DBX 260, možná by stačil i DBX DriveRack PA, ten by taky šel, ne? Co jsem četl tady na foru...
+ ten DBX 1231

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 02. čer 2013 13:25:09

Na forech obvykle najdeš "všechno", tedy když budeš hledat, jestli je nejlevnější Driverack výborný, najdeš to taky, když budeš chtít najít, jestli je nejlevnější DSP Behringer zvukově fantastický (až na operáky, ale ty si každý snadno vymění...), tak to taky najdeš, kdybys po internetu trochu zabrousil do minulosti, tak najdeš i článek, ve kterém jeden nejmenovaný místní velkozvukař vychvaluje DSP LEM atd. Je potřeba to trochu filtrovat, hledat spíš porovnání a negativní hodnocení, sice taky můžou být nekompetentní a podjatá, ale obvykle už v nich bude nějaká konkrétnější informace, se kterou se dá dál pracovat (ověřit, vyvrátit). Ty věci se neliší nebo nelišily cenou bezdůvodně a je to znát u analogových GEQ a ještě mnohem víc u DSP (jejichž hlavní funkcí ale není emulovat GEQ, to je spíš možnost navíc, kterou není dobré nadužívat, základem je vždycky výhybka, kompresor, delay a PEQ). Pokud nechceš šetřit místo a váhu, dálkově ovládat a ukládat nastavení, tak ti asi lépe vyhoví analogové GEQ, protože aktivní bedny toho už moc nepotřebují.

H.M.

lison
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: pon 26. bře 2012 21:24:51
Bydliště: 5km od Jaroměř

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od lison » ned 02. čer 2013 14:22:20

OK, tak díky všem, vyřeším to teda 2ks EQ, bude to pro mě asi nejjednoduší.

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od KamilV » ned 02. čer 2013 15:18:38

blaha: jak moc "nové" 231s mají výrazně šumět? Myslíš, že jde skutečně o rys řady, nebo jsi jen slyšel jeden kus šumět?

Ptám se proto, že jeden kus mám a neřekl bych o něm, že nějak výrazně šumí...

lison
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: pon 26. bře 2012 21:24:51
Bydliště: 5km od Jaroměř

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od lison » ned 02. čer 2013 15:23:06

Tu 231 bych asi viděl že na odposlechy musí bohatě stačit..

mazi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 202
Registrován: stř 12. lis 2008 2:52:31
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od mazi » ned 02. čer 2013 16:16:15

Já bych se připojil k tem co tvrdí ze jim 231 sumela. Když jsem začínal tak jsem si taky koupil dokonce novou a od té doby mi zacal sumet aparát. Pak jsem si vyzkoušel 2231 a protože byla za dobrou cenu a nesumela měla rozhodne lepší zvuk tak jsem nevahal. A řekl bych ze není ani risk ji koupit z druhé ruky, pac kolegovi třeba slouží v Kopřivnici do dnes. To jsou stroje které si mysli se nekazi teda pokud se nesroubuji sroubecky vlivem trepani ven ze stroje. Vyřešil jsem to tak ze na master jsem strčil 2231 a na odposlechy DEQ 830 a byl klid neboť ta 231 zabývala moc mista a měl jsem pocit ze kradli signál.

Uživatelský avatar
.cod
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: pon 29. bře 2010 21:46:22
Bydliště: Znojmo

Re: EQ vs. DSP

Příspěvek od .cod » ned 02. čer 2013 16:23:36

Má, prosím někdo z Vás zkušenost s Digitool LIVE - DSP audio matrix procesor?
(8 vstupů /8 výstupů Live Audio DSP Processor - Enhanced navigation - XLR ...)
Děkuji

Odpovědět

Zpět na „Zvukové procesory“