DSP k ART 905-AS + RCF HD 32-A

Dynamické, efektové, multifunkční, nástrojové, výhybky...
  • Reklama
  • DEMO 15
mr.b
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: ned 27. bře 2016 12:26:09

Re: DSP k ART 905-AS + RCF HD 32-A

Příspěvek od mr.b » čtv 07. dub 2016 14:51:01

Pánové, děkuji za názory. Z diskuze jsem pochopil, že moc velký význam nemá kupovat DSP z pohledu výhybky. Ale co další funkce DSP jako je například limiter, compresor, atd. Má cenu k uvedené sestavě z tohoto pohledu DSP kupovat?
Díky.

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: DSP k ART 905-AS + RCF HD 32-A

Příspěvek od Aleš » čtv 07. dub 2016 15:39:01

Ani z tohoto důvodu to nutné není, limitery a ochranu měničů řeší elektronika v aktivních bednách, která v případě satelitů už vlastně sama DSP obsahuje.

Uživatelský avatar
Ladin

Re: DSP k ART 905-AS + RCF HD 32-A

Příspěvek od Ladin » úte 09. kvě 2017 15:39:02

Dobrý den,
setavu používám ve složení 1x subwoofer, 2x satelity asi 2 roky. Daří se mi s ní velice dobře (amatérsky) ozvučit i akusticky složitější prostory. Výhybku nepoužívám na subwoofewru, ale zvlášť, je to ta nejjednodušší od dB s XLR výstupy. Osvědčilo se mi dávat mezní kmitočet o trochu vyšší než má nastavenou výhybku subwoofer.
Zkušenosti se zvukem - sama firma ART doporučuje k bednám HD 32A subwoofer řady 8000. Je to z jednoduchého důvodu - zvuková charakteristika beden HD-32 A je téměř vyrovnaná, je to zřejmě důsledek použitého procesoru, který je součástí jejího zesilovače. Kmitočtová charakteristika subwooferu Art 905-AS vykazuje v úzkém pásmu velký akustický tlak (má charakter hrbu, jehož krajní pásma už jsou značně potlačena). Takže pokud dělící kmitočet subwooferu posuneme na vrchol jeho křivky až k zhruba 75Hz, kde jeho akustický tlak je cca 115 dB, HD32 A na této frekvenci dosahuje pouze akustického tlaku 85dB a ke 100 dB se dostaneme až někde kolem 110Hz. Takže já mírně potlačím výstupní hlasitost na subwooferu a přidám do satelitů. Výsledné frekvenční nerovnosti se tím ovšem nezbavíme. Faktem je, že většina posluchačů to nemá šanci zaregistrovat. Ideální subwoofer k HD 32A je tedy ART 8004, ale jeho cena i váha a velikost už jsou patrně mimo finanční možnosti běžných smrtelníků.
Jinak sestava hraje úměrně ceně, pro běžné využití výborně. U HD 32A se mi osvědčilo na výstupním ekvalizéru o cca 3dB zvýraznit vyšší středy a u ART 905-AS o stejnou úroveň potlačit nízké basy. Subwoofer hraje konkrétně, přesně, nezkresleně, neduní. Systém má dosti velkou výkonovou rezervu, tudíž hraje i čistě. K úplné spokojenosti chybí jen ten problém s nastavením dělící frekvence a rozdílu akustického tlaku obou systémů v jejím okolí - hlasitost např. baskytary se tedy, hraje-li okolo této dělící frekvence o trochu sníží.
Dražší výhybky ani ekvalizéry dle mého názoru nemá smysl kupovat, uvedený jev souvisí s nekompatibilitou daných zařízení. Přesto se domnívám, že v tomto případě zkoušet subwoofery jiných výrobců by asi byla cesta "do pekel".

Odpovědět

Zpět na „Zvukové procesory“