Zvuk pro klub nebo něco podobného

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Kera

Zvuk pro klub nebo něco podobného

Příspěvek od Kera » stř 25. dub 2018 9:24:26

Dobrý den páni/paní zvukaři.

Mám tu celkem oříšek a proto budu rád za každou radu. Budeme ozvučovat nový klub, ale po rekonstrukci nejsou peníze na top aparát. Chtěl bych aktivní reproduktory, co se týče prostoru a pohodlnosti. Bude se hrát převážně disco, elektro a někdy i kapela, ale max. jednou za měsíc.. Prostor je specifický, co se týče stropu, protože jsou na něm klenby. Prostor je velký 18x6x3m, ale taneční parket bude jenom z poloviny. Na strop parketu, kde jsou klenby bych chtěl dát zvukově izolační pěnu... A ted k aparátu : viděl bych to na 4 x HK AUDIO PR:O 15 D. Chtěl bych je pověsit ke stropu a shlukovat zvuk do středu parketu. Tzn. repro pověsit 2x2 na proti sobě, aby zvuk zůstával uprostřed a dalo se bavit za červenou čárou (viz obr.). Další dotaz je, jestli budu muset dokoupit aktivní bass, protože repro hraje od 48Hz a k elektrohudbě to předpokládám není dostačující. Pak jsem přemýšlel, jestli to není na tenhle prostor moc a nebudou stačit 12´´ , ale je tam rozdíl 1600Kč. Zatím jsem ve fázi výběru, takže budu rád za každé rady a informace, tipy, popřípadě upozornění na moje nesmyslnosti ;)

Předem děkuji za komentáře. Zvuku zdar...

Uživatelský avatar
Kera

Re: Zvuk pro klub nebo něco podobného

Příspěvek od Kera » stř 25. dub 2018 9:36:41

Jak sem vložit obrázek? #-o :shock:

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Zvuk pro klub nebo něco podobného

Příspěvek od kelly.ok » stř 25. dub 2018 11:40:52

Obrázek musíš vložit někam (např. postimage.org apod.) a sem vložit odkaz/náhled/....

Klenba nemusí vždy nutně znamenat z hlediska akustiky průšvih...samozřejmě víc by řeklo konkrétní měření. Je tedy možné že se i bez akustické pěny do jisté míry půjde obejít. Nehledě na to, že pokud chceš aby měla opravdu správný význam, bude odborné měření opět nezbytné. Osobně bych do pevné instalace asi volil spíš pasiv ;) Už kvůli přístupu k ovládání (čas od času tam bude potřeba na něco sáhnout čili vylézt pod strop), prach, atd ... je lepší mít zesilovače a processing někde, kde k nim bude snadnější přístup atd.

Parket 9x6m není zas tak moc... dvě 12" + Sub by mohly stačit. To křížové stereo bych spíš nechal být... dvojnásobek beden, který nebude znamenat dvojnásobně lepší výsledek. Určitě bude lepší za daný rozpočet pořídit dva lepší vršky, než 4 horší.

Uživatelský avatar
Kera

Re: Zvuk pro klub nebo něco podobného

Příspěvek od Kera » čtv 26. dub 2018 8:55:30

díky,

jedná se mi o to, aby se dalo bavit za červenou čárou, kde bude stůl, fotbálek, atd. Jinak do pasivu se mi nechce, protože né vždy tam budeme a bude potřeba zapnout repro a pro obsluhu (holky) je jednoduší zapnout v uvozovkách jeden jistič, aby vše fungovalo. Kž pro údržbu a věci kolem toho bych neviděl takový problém... Jistě je lepší koupit lepší repro, proto píšu sem, aby jsem dostal tipy na aktivní reproduktory, ale už není tolik peněz, aby se kupoval top system.. Uvidíme, třeba se na něco přijde ;)

Díky za odpovědi...


https://s18.postimg.cc/httaoy67t/reproboxy.jpg

edit admin:
reproboxy.jpg

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Zvuk pro klub nebo něco podobného

Příspěvek od kelly.ok » čtv 26. dub 2018 10:35:38

Asi nikdo ti takhle od stolu nezaručí, že se za červenou čárou bude dát normálně bez přeřvávání bavit, když vedle povalí diskotéka. První věc co se nabízí jako možné řešení je použít jiný pár, než ten směřující od DJ pultu k červené čáře... což se ale z jiných důvodů může ukázat jako také nevhodné. Vždy bude samozřejmě záležet na konkrétních podmínkách, jak se hraje, jak je prostor rozčleněn nebo nerozčleněn.... do jaké míry je únosná hlasitost za čárou a do jaké míry je nutná hlasitost na parketu....

Ani pasiv ti v praxi neznemožní zapnout vše jedním jističem, přestože samozřejmě vždy je vhodnější postupné zapínání určitých komponent systému, ale to platí i u aktivního systému. Pokud mají zesilovače zpožděné připojení výstupů (jakože bych to bral dneska jako samozřejmost) a ustojí to jistič, tak by to nahození jako celku zásadní problém být neměl.

Uživatelský avatar
Krea

Re: Zvuk pro klub nebo něco podobného

Příspěvek od Krea » čtv 26. dub 2018 12:06:04

:) to je mi všechno jasný, že za čarou nebude uplné ticho. Dobře, jinak, mám k dispozici 80K, jedno jaký system(pas., akt.), máme prostor s klenbou 18x6 a taneční parket na ozvučení 9x6, kde budou umístěny repráky (nevíme jaké), světla atd. Co by jste doporučili za system za tyto peníze? Já osobně bych šel do aktivek, viz třeba HK. BTW hrál jsem tam na bass 2x megaton-PL340. 2x meg vršky a muselo se hrát na polovinu, abych na baru neházel sklenice na zem...Když tam osadím lepší 2x repro od DJpultu, tak za červenou čarou se určitě nebude dát bavit a proto je vymyšlený system na 4x repro na proti sobě.. Šlo by ještě u DJpultu osadit 15´´ bedny a na proti pomocné 12´´bedny + bassák někam. Šlo by i u DJpultu 12´´ a naproti 10´´. HK mi bylo doporučeno, proto otázka na HK, (když tak se může přejmenovat téma od HK na zvuk pro klub nebo něco podobného)...

Uživatelský avatar
Milan T.

Re: Zvuk pro klub nebo něco podobného

Příspěvek od Milan T. » čtv 26. dub 2018 12:43:28

Nemám zrovna moc času se rozepisovat, ale určitě bych se být tebou poradil s někým, kdo vybavuje kluby (např. futuresound). Bedna v každém rohu je blbost i když hojně používaná. Počítej s tím, že ty HK nejsou žádná sláva a bez subu kapelu určitě nenazvučíš - a už vůbec ne s tím debilním rozmístěním v rozích. Být tebou volil bych variantu dvou lepších aktivek zavěšených výše na zdi po levé a pravé straně DJ, které budou nakloněny směrem na parket, čímž budeš moci ovlivnit kam bude reprobox vyzařovat. Pod jednu bednu do rohu strčíš sub (popř. až budou finance i pod druhou) a budeš mít univerzální ozvučení klubu.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Zvuk pro klub nebo něco podobného

Příspěvek od CharlesBass » čtv 26. dub 2018 17:09:27

"Kvadro" bych v případě výchozího přehrávání stereozvuku opravdu vyloučil v tomto konkrétním případě, kdy je tlak na nenáročnost systému, na jeho cenu a v neposlední řadě na "odhlučnění" druhé půlky propojeného prostoru. Laicky vysvětlím proč. S nejvyšší pravděpodobností by zvuk byl parádní jen v oblasti pomyslného středu parketu, všude jinde by se už jednalo směs odrazů a různě zpožděných signálů, které v případě že jsou totožné, budou vytvářet maglajs - nekonkrétní bučivou kouli, se kterou nebude nic moc co nadělat. Něco jako kdybys postavil dva aparáty, a jeden by hrál to samé třeba o 0,1s zpožděné. A nejvíce by to bylo slyšet v tomto případě právě mimo parket (stejně jako na jeho okrajích). Tvořilo by to tam nesrozumitelný nekonkrétní a nepříjemný hluk, který by byl mnohem nepříjemnější, než dvě "dvojnásobně" silnější bedny na jedné straně sálu. Rozdíl mezi bednami je 9m - to je asi 30 ms - což už je solidní chorus :-)

Opravdu, zajdi si někam na nádraží a tam v dlouhém podchodě si poslechni hlášení - byl by to podobný efekt ozvěny a "chorusu", který ztěžuje srozumitelnost. Ikdyž dnes už i na perónech zajišťují a navrhují ozvučení osoby znalé akustiky a každý reprák už je dimenzován s ohledem na pokrytý prostor. Dost dlouho jsem nezaznamenal, že by to bylo navržené nějak vyloženě špatně, takže ani nevím, kam Tě poslat :-D (na vlak ;-) )

Jestli sis všimnul, domácí kina taky z efektových bedniček (zadní a přední střední) nehrajou v případě přehrávání stereo muziky - a ne proto, že signál není 5.1 - nebyl by problém to přepojit do všech kanálů - problém by byl to že by se to nedalo poslouchat. A pokud už to dokáže nějak ten dvojkánálový zvuk obohatit, tak přeci jen ho to upraví procesorem, ořeže basy dobarví to nějakým presetem atp. A že by požitek z AC/DC byl lepší?
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Zvuk pro klub nebo něco podobného

Příspěvek od Otas » čtv 26. dub 2018 17:50:42

Jo, tahle představa 4 bedýnek v rozích dost vládne na diskotékách. Nesnáším to, ale to je jediné, co s tím mohu dělat :(.
Ale jo, jde všechno. Stereo jsem viděl zatím jen do kříže. Sub jsem při plánovaných úpravách uvažoval dát na nízký plochý strop doprostřed, leč nedošlo na to a mrzí mne, že jsem neslyšel výsledek.
Všechny strany by měly být akusticky dosti zatlumené (koberce, čalouněné sedačky atd, pokud se nepoužijí nějaké tlumící panely.). Klenbu tlumit, tlumit, tlumit, třebas ještě pod jakousi podvěšenou maskovací sítí vše schovat (pozor požár - hasiči). Na kapelu vypínat vzdálenější dvojici beden a sub umístit poblíž DJe, snad i do rohu.
Všechno to je ale děsný kompromis, kolegové přede mnou to napsali správně. Tleskni si pod vrcholem klenby a uslyšíš, co ti z toho ten prostor udělá :). Řadoví návštěvníci si na to zvyknou - lidi jsou dost neznalí kvality, zato kapely se z toho nebudou radovat.
Jestli budou zákazníci za červenou čarou schopni komunikovat, nemusí ani tak záležet na umístění, jako na DJích. Také jsem to řešil a pomohlo až vyvinutí automatického systému, který kontroluje + načítá v čase signál do zesilovačů a při překročení ho ve dvou krocích skokově automaticky ztlumuje (- 6dB a - 20 dB), funguje to spolehlivě a DJe to skvěle vycvičilo. Zničená repra půlrok před a půlrok po zavedení: 5/0. O uších nehovořím.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Zvuk pro klub nebo něco podobného

Příspěvek od CharlesBass » pát 27. dub 2018 15:09:10

No - asi většinou vycházejí ze zjednodušeného přirovnání zdrojů zvuku ke zdrojům světla ;-) Aplikovatelné to takto jednoduše je ale asi jen na menší parkety, které jsou zcela oddělené od zbytku podniku a dobře zatlumené. Tam to může při správném dimenzování výkonu jednotlivých beden skutečně přinášet mírná pozitiva i při pouštění obyč dvojkanálového zvuku. Bedny v rozích získají na basech, okraje parketu budou rovnoměrněji méně exponované...

Ale už jsem viděl pár diskoték, kde v rozích na jedné straně sálu trčeli prázdné zánovní držáky na bedny, kteréžto byly zcela odstraněné, nebo použité jako odposlech pro DJ, či posíleníhlavního PA. Zcela evidentně tam přinášeli navíc jen problémy - to jsem zažil přímo já jen jednou, právě při živé produkci v dost velkém sále :-) použité tam byli kopie kopií EAW KF650, nyní jsou již všechny pověšené vedle podia - dokonce ještě dnes jsou stále na na ilustračních fotkách na starých místech - viz Hlavní sál v http://starelazne.cz/domu/o-nas/ Takže to není jen nějaké hanění z principu, ale ze zkušenosti. Já chápu ten dobrý úmysl, ale zvuk se prostě jako světlo nechová :-) :-) Asi proto, že je pomalejší :-D
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
Kera

Re: Zvuk pro klub nebo něco podobného

Příspěvek od Kera » čtv 03. kvě 2018 8:28:01

Díky za odpovědi! Tohle jsem chtěl slyšet, takže paráda. No ted bych to viděl teda na 2 bedny po stranách u dj a jeden basák. Od HK audio už jsem odpustil, protože jsem si přečetl pár témat tady. Co by jste doporučili cca do 80K? Dám příklad :např - 2x http://www.prodance.cz/4pro-3031-a.html a jeden bass http://www.prodance.cz/sub-705-as-ii.html

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvuk pro klub nebo něco podobného

Příspěvek od relaxmusik » čtv 03. kvě 2018 12:57:24

Ano opuštění HK původně zamýšlené řady PRO považuji za rozumné. Pokud HK alespoň Linear 5.
Takto, proč horní bedny s 15" měničem když bude subbas? ( a ke všemu slabý ? )
Dovolil bych si navrhnout konkurenční řešení od dB Technologies a to 2x LVX 12 jako satelit, ( osobně se domnívám že 12" repro bude dostatečné ) a subbas minimálně DVA 09 s 15" a 4" cívkou. Slabší subbas bych vůbec neuvažoval, pokud bude občasná živá produkce budete rádi za tento. :-).
Ještě by bylo možné řešení místo 1x DVA 09 použít 2x DVA08, subbasy s 12" repro, hrají opravdu luxusně.
Ideální stav je ovšem časem doplnit o druhý kus DVA09.
Když tak jsem schopen udělat nabídku přes SZ či jiné alternativy.
Jinak také platí, co zde napsali další kolegové co se týká tlumení atd.

Uživatelský avatar
Tondo

Re: Zvuk pro klub nebo něco podobného

Příspěvek od Tondo » čtv 03. kvě 2018 22:17:05

Ked to tak citam, tak ak som spravne pochopil, ide hlavne o to aby za cervenou ciarou bolo co najmenej hluku?

Teda, pokial som to spravne pochopil tak navrhujem zvucit od baru - teda prakticky to zobrat od zadu. Stretol som to uz v par kluboch kde tiez potrebovali pri bare mat co najvacsi utlm a poriesili to tak ze prakticky zvucia od baru az ku dj, konkretne v klube kde mal parket 4x4m to fungovalo priam fantasticky a na moj udiv tam nebolo ani pocut nejake extremne oneskorenie ktore by branilo dj v mixovani pesniciek. DJ mal este pri sebe dve artky ako odposluchy + hd25 z djm900 takze tam by to bolo urcite rozoznat ale ako som pisal, bolo to skutocne v pohode az ma to prekvapilo.

Mali na stranu 4ks LA od tusim dB tech. ktore mali zavesene nad barom rovno oproti DJ pultu tak ako to popisujes aj ty, LA mali otocene smerom ku DJ, a nasledne na to mali pred DJ na zemi 2x dB S30N otocene uz normalne ku baru.


Je to ako jedno z moznych rieseni. Samozrejme, nehovorim ze u teba by toto riesenie fungovalo 100% tak ze by si s tym bol spojokny, je to dost obmedzovane aj rozmermi placu na aky to ma hrat pri takomto rieseni. Ale toto riesenie bolo v danej chvili priam dokonale co sa tyka vyuzitelnosti.

Uživatelský avatar
Kera

Re: Zvuk pro klub nebo něco podobného

Příspěvek od Kera » pát 04. kvě 2018 8:13:55

Určitě by to šlo taky, ale jde i o to, že bych musel na ty kapelky měnit postavení beden(to budu muset i tak). Kž jsem sehnal chlapa, který by mi udělal měření, takže by se určitě něco dalo se zvukem udělat. To DB tech. vypadá dobře. 12" by tam určo stačil, jen jsem koukal, že ta 15" je o pár korun dražší, takže by mohl být efektivnější i na jiný účel. Hodně se mi líbí řada EAW redline, ale cena je někde jinde. A důležité je, že na zvuku chceme stavět klub, takže fakt potřebuji najít něco, co bude hrát hodně dobře, čistě a proto vznikla tahle diskuze(ale za málo peněz se hodně muziky udělat nedá). Díky za komentáře ;)

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Zvuk pro klub nebo něco podobného

Příspěvek od CharlesBass » pát 04. kvě 2018 8:49:26

Ano a dobré by bylo po konečné realizaci vybraného řešení a ověření v provozu sem i napsat výsledek :-) To nejen zde v podobných diskuzích často chybí - pak má smysl aby to tady roky viselo a bylo jako ispirací pro další :-)

Představu rozhodně máš ujasněnější, a pokud chceš opravdu stavět na kvalitě, nedá se šetřit. Ono při výbavě klubu vlastně nikde jinde se taky nedá šetřit - jsou nejen normy, ale i určitý standard kvality v zařízení baru, výčepu, sociálních zařízeních, nouzových východů, registračních pokladen ... atp, které zpolykají tolik prostředků, že to často dopadá tak, že vlastně to "jádro" účelu klubu - produkce přes aparaturu - bývá na závěr úplně nejvíc ošizená :-) Protože všechny bedny vypadaj podobně a nějak hrajou :-) Ale i ty nejdraží bedny v celkovém rozpočtu podniku nemusí být největší položkou...
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Odpovědět

Zpět na „Repro“