JBL SRX 800 a jejich spolehlivost

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
kapelník

JBL SRX 800 a jejich spolehlivost

Příspěvek od kapelník » pát 16. zář 2016 14:13:35

Zdravím zvukaře.
Přemýšlíme v kapele o nákupu nového ozvučení. Výkonově, kvalitou i cenou by se nám líbila nová aktivní řada JBL SRX 800.
O zvuku a výkonu nemáme pochyby, ale děsí nás to množství elektroniky (vše se nastavuje jak v počítači, delay, zvukové procesory, eq, tónové generátory...), které sice může být někdy užitečné, ale u jiných aktivek (napříč výrobci) neobvyklé. Máme strach, aby po záruce neodešel nějaký brouk a za opravu- výměnou celého bloku se zesilovačem pak nedali přes půl ceny nové bedny, nebo neměli z aktivek jen pasivky a to ještě bez výhybek. Můžeme tedy předpokládat, že to inženýři v JBL nepřestřelili a že vibrace, otřesy a nárazy při stěhování, změny teplot i vlhosti nezruší bednu krátce po záruce (bohužel dost častá zkušenost).
Děkuji za názor.
kapelník

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: JBL SRX 800 a jejich spolehlivost

Příspěvek od Petr Z. » pon 19. zář 2016 16:27:48

Tipnul bych si, že ty chytřejší firmy, které disponují výborným servisním zázemím, ve kterém pracují špičkově zaplacení a velmi zkušení technici to dělají tak, že než se rozhodnou podobný, zcela nový výrobek prodávat, tak jeden-dva vzorkové kusy rozkuchají a detailně prohlédnou. Sleduje se použitý materiál, pokud je k dispozici podrobná dokumentace, tak i obvodová koncepce a např. i stupeň zatížení/dimenzování jednotlivých namáhanějších dílů, sledují se i takové "prkotiny", jako třeba čím a jak jsou upevněny těžší komponenty proti vymlácení z desek vibracemi, jak je zajištěn mechanický spojovací materiál, kvalita použitých konektorů vnitřní kabeláže apod.
Koeficienty poruchovosti jednotlivých druhů součástek jsou již poměrně dobře zmapovány, čas do první poruchy je dán mnoha proměnnými /umístění, chlazení, zatížení/ a dá se už poměrně dobře spočítat. Např. u elektrolytů se dá z použitého typu a jeho vlastností poměrně slušně určit doba jejich životnosti s přesností +/- 200h. U polovodičů obecně je to poměrně složitější, ale i tato oblast je už slušně zmapována i přes poměrně vysokou hustotu integrace - musela být, jednoduše z ekonomických důvodů.
Každý výrobce se snaží určitou součástku využít na rozumné maximum - a teď záleží na tom, kde limit rozumné spolehlivosti dotyčné součástky leží. Pokud se výrobce na tento limit součástky záměrně či neúmyslně netrefí, tak potom mluvíme buď o záměrně limitované životnosti celého výrobku na známé dva roky a dva měsíce, nebo mluvíme o nedotažené konstrukci, kterou se výrobce v průběhu výroby pokusí dotáhnout, pokud jde o jeho pověst.
Každá koncepčně nová konstrukce má jistý počet "much" a slabých míst a je právě na zmíněných špičkových technicích, aby nový výrobek skutečně detailně prozkoumali a ona slabá místa či mouchy označili. Pro majitele prodejní-distribuční firmy taková analýza jistě nebude 100% berná mince, ale na základě takové analýzy velmi zkušených techniků, kteří již v minulosti byli nuceni podobné "průšvihy" řešit, má šéf velmi usnadněno rozhodování, zda dotyčný výrobek začít prodávat ihned, nebo rozumně počkat, až výrobce odhalené "mouchy" vychytá.
U JBL může do hry vstupovat i fakt, že se jedná o opravdu renomovanou firmu s tradicí a při podobné analýze mohou příslušní analytici, při povědomí o renomé firmy, některé záležitosti prostě přehlédnout, nebo i bagatelizovat.
To se ale všecho týká firem, které např. jako Prodance mají výborné servisně-technické zázemí. Pokud by šlo o pouhé autorizované distributory či prodejce bez vlastní, ale nasmlouvané servisní sítě, tak se podobnými analýzami vůbec nebudou zabývat a začnou prodávat jako housky na krámě.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: JBL SRX 800 a jejich spolehlivost

Příspěvek od Palko » úte 20. zář 2016 22:24:55

Děkuji za názor panu Petr Z na který si dovolím reagovat.
To, že za nás v Čechách importéři jednotlivých značek budou nově uváděné modely zastupované značky takto testovat a pak třeba řeknou výrobci - pánové, tento model vám tady prodávat nebudeme, protože vidíme tady a tady chyby - by určitě vedlo k výměně výhradního dovozce pro ČR. Takže tak to asi fungovat nebude.
Výše uvedený Prodance se k tomu může vyjádřit prostřednictvím pana Zdeňka.
Za druhou zmiňovanou značku JBL můžu uvést jak se vyvíjela cca 9 let např. řada PRX.
PRX 535 (první aktivní boxy PRX) měla špatně nastavený gate a tak bedna při slabé hlasitosti zavírala - což bylo nepřeslechnutelné a tedy nepoužitelné na tichou produkci.
Nestalo se nic - výrobce vyráběl a importér prodával i když to oba věděli.
PRX 635 podle výrobce odstraňuje chybu gate, ale původně 1,5 palcový driver nahradila panem Zdeňkem kritizovaným 1 palcovým driverem a box tak dostal menší kmitočtový rozsah.
PRX 735 byl vrácen větší driver. Box je rychle nahrazen PRX 835. Ten se sice tváří, že má větší SPL, ale když porovnáte další parametry - konkrétně kmitočtový rozsah +-3% tak výrobce uvádí toto:
PRX 735 - SPL 136 dB , Frequency Response (±3 dB) 42 Hz – 20 kHz
PRX 835 - SPL 138 dB , Frequency Response (±3 dB) 50 Hz – 18.25k
Tento box jsem ještě neslyšel ale podle čísel to na mě působí tak, že výrobce chtěl udělat dojem, že nový model hraje víc, tak ho měří v pásmu, kde opravdu naměří víc.
Ještě jeden trik výrobce - k výkonu.
První model PRX 535 měl 3 zesilovače - 400W basy, 150W středy a 100W výšky.
Bylo uváděno 650 W continuous.
Nástupnický PRX 635 však měl již uvedeno Power Rating: 1500 Watt (3 x 500 watt) Class-D, Crown® digital amplifier.
Ihned jsem se ptal, jak to myslí, a odpověď byla - 3 stejné zesilovače pro každé pásmo.
A to je tam 500W výškový driver? Takový neznám.
Ne, má 1 palec, ale procesor to vše řídí.
A výrobce vyráběl a imortér prodával jako 1500W box. Nesmrdí tu něco ?
Ale asi jen JBL reagoval na podobné triky konkurenčních značek.

Nicméně otázka byla na elektronikou nadupané nové akvní SRX 8.. Tak snad se také k tomu někdo vyjádří.

Palko.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: JBL SRX 800 a jejich spolehlivost

Příspěvek od Robert » stř 21. zář 2016 8:15:59

Tazatel je neregistrován a tak odkaz na lidi, kteří tenhle systém mají a používají se dává obtížně, Systémem JBL SRX800 je téměř dva roky vybaveno Multifunkční centrum v Hlinsku a nemám zprávy o nějakém problému. Je to vyšší řada než PRX a tudíž by to mohlo být provedením ještě lepší, než PRX řada, která mne i kolegům slouží k plné spokojenosti (když pominu problém prvních sérií řady 700 který se již dávno nevyskytuje).
PRX735 a 835 se podle letmého pohledu liší jen vstupním dílem s procesingem, výkonový díl bych odhadoval totožný a totožné jsou i použité reproduktory.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: JBL SRX 800 a jejich spolehlivost

Příspěvek od MADMAX » stř 21. zář 2016 12:28:27

Já bych k problému přistupoval s tím, že speciálně JBL je firma, která se posledních 20 let USILOVNĚ SNAŽÍ ne snad o to, aby vyráběla dobré produkty, ale aby VYTVÁŘELA ZDÁNÍ RENOMOVANÉ FIRMY (kterou byla v 70. a 80. letech minulého století). To jest marketingová masírka především; produkt je jaký se zrovna podaří, vždy ale pokud možno výrobně co nejlevnější a s (na skutečnou technickou kvalitu) našponovanou cenou. Nemyslím si, že JBL by "reagoval na podobné triky konkurenčních značek", naopak je to jeden z předních "kouzelníků s parametry" - kupříkladu zavádějící praxe udávat u HF driverů místo průměru vyústění (throat diameter) průměr membrány (diaphragm) vznikla právě v marketingovém oddělení JBL. Neříkám, že všechno, co vyrobí, je špatně, třeba monitory SRX712M nebo VRX915M docela hrají, některé modely Verteců dokonce překvapivě dobře, ale EON nebo JRX je absolutní hnůj a PRX do toho nemá daleko... Ať mne klidně distributor sežere...
MAD

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: JBL SRX 800 a jejich spolehlivost

Příspěvek od exxxi » stř 21. zář 2016 13:01:23

Ta 835 má přímé konkurenty v QSC KW153 a u Electrovoice, možná také u Presonusu, tam je to třípásmo ovšem s koaxiálem. Chce to slyšet, nejlépe vedle sebe. Osobně zvuk JBL rád nemám, dělám pravidelně s VRX912LAP, vříská to na můj vkus.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Mayo

Re: JBL SRX 800 a jejich spolehlivost

Příspěvek od Mayo » stř 21. zář 2016 14:31:42

JBL má pomerne vysoké ceny náhradných dielov. Keby sa mala bedňa na novo osadiť (repro+driver+modul zosilu) tak to vychádza skoro na jedenapól až dvojnásobok novej. Podobne na tom bol aj EV no asi tak dva-tri roky dozadu išli ceny dielov postupne dole takže už sú na rozumých cenách za servis. Problém nie je ani tak že ekonomicky výhodnejšie je kúpiť novú, no tiemodelové rady sa menia tak že za 2-3 roky sa to už nepredáva.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: JBL SRX 800 a jejich spolehlivost

Příspěvek od Petr Z. » stř 21. zář 2016 15:25:48

2 Martin Dušák:
Právě proto jsem psal o té důkladné revizi nového modelu, pokud na to má firma odvahu, odborné kapacity a hlavně odvahu jednat s výrobcem o nedostatcích, které by na našem trhu mohly být příčinou zvýšené poruchovosti. Opravdu si myslím, že k něčemu takovému může sáhnout jen několik málo renomovaných firem - dovozců, kteří navíc prodávají nezanedbatelná množství a přinutí tak výrobce přemýšlet o případné možnosti upadnutí nijak nefixovaných elytů, nebo poddimenzi některých komponentů.
Do obchodní politiky opravdu příliš nevidím a možná je směr mého uvažování úplně zcestný. Ale pokud skutečně dovozce u nového výrobku odhalí nedostatky, které by ještě v záruce mohly způsobit velké zvýšení servisních a režijních nákladů, tak se tahle situace v výrobcem snad nějak řešit dá?
Chápu, že konstruktér je pod mnoha tlaky, zejména finančními a nemůže do specifikace pro výrobu navrhnout komponenty, které by sám chtěl a které se jemu jeví jako nejvhodnější.
Ale zrovna servisáci vědí, že v mnoha výrobcích se vyskytují opravdové, doslovné prasečiny, jejichž náprava složitá a drahá vůbec není a přinese markantně vyšší spolehlivost.
Jako typický příklad mohu uvést třeba monolitický třívývodový stabilizátor, pracující na hraně svých možností a ještě k tomu je přišroubován ke zkroucenému chladiči a přes tlustou izolační a teplovodivou podložku. Stejné prohřešky se vyskytují i při co nejlevnějším upevnění silně namáhaných koncových tranzistorů, nebo nedbalé upevnění těžkých a horkých výkonových odporů, co jsou navíc poddimenzovány - to vše má vliv na spolehlivost a můžeme dlouze diskutovat, zda je pokroucený vějířový chladič, nebo šlendriánsky upevněné koncáky, či horkem a vibracemi vyklepané keramické odpory záměrem, tedy kurvítkem k limitaci životnosti, nebo jen obyčejnou čínskou nedbalostí a šlendriánem.
To, zda je to záměr či jen šlendrián, by asi šlo dost poznat podle reakce výrobce při upozornění distributora na problém.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: JBL SRX 800 a jejich spolehlivost

Příspěvek od MADMAX » stř 21. zář 2016 16:23:21

2 Petr Z.: Naprosto s Tebou souhlasím - vím, že třeba v Prodance tenhle feedback na výrobce díky Hubertu Mašínovi vždycky poměrně dobře fungoval. Problém nastává, pokud se veškeré politiky výrobce namísto odborníků chopí marketingové oddělení - takhle se např. z QSC stala "profit oriented company", a byl to i jeden z důvodů, proč došlo k rozchodu Prodance s QSC... a obávám se, že AudioMaster není vůči Harman International v pozici, aby si mohl dovolit nějaké oponentury, zvl. když jeho největší starostí je uplatit úvěr na vlastní barák (Music City), takže možná bude chybět i "politická vůle"... bohužel, úspora 1USD při 100.000 prodaných kusech znamená mít 100.000USD na kontě... takže na nějaké "testováni " v AM moc nevěřím - důležité je prodávat, prodávat a prodávat... - V době, kdy se (tehdejší PMC) rozhodovalo o tom, že bude zastupovat celé portfolio Harmanu (a ostatní značky "dá pryč"), přišli o -podle mne- docela lukrativní výrobce: A&H byl nahrazen Soundcraftem a především skutečně renomované MartinAudio bylo nahrazeno touhle naleštěnou bídou - JBL. Můj soukromý názor.
MAD

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: JBL SRX 800 a jejich spolehlivost

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 22. zář 2016 1:27:38

Tak to není jen díky mně, na tom u nás dělá dost lidí například na servisu a pobočkách, já můžu maximálně říct, že jsem s tím kdysi začal a že se snažím stále na technickou kompetenci klást důraz, přeposílači krabic s produkty mi nikdy nepřipadali zajímaví a je jedno, i když se jmenují Alza nebo Amazon. Je fakt, že to je vlastně moje profesionální deformace a kdybych byl profesí ekonom nebo právník, tak by mi asi orientace pouze na zisk přišla ta jediná možná a rozhodně správná. A třeba by mne to i bavilo, sledovat jiná čísílka a jiné grafy :-)
S výrobci je to jak s kým, třeba Italové berou naše připomínky docela vážně, naopak pro Ameriku tady my všichni postsověti neznamenáme moc (mají desítky let staré prognózy, jak se který trh bude vyvíjet a my jsme tady všichni hluboko pod tou oblastí světa, které máme tendenci se ještě smát), ale třeba s Rane byla spolupráce výborná i příjemná, QSC se opravdu změnilo atd. A&H bylo terno, ovšem RCF ještě větší, ačkoli to tak na začátku vůbec nevypadalo a předchozí zastoupení úspěšné nebylo (nikoli jen vlastní vinou, sortiment se výrazně změnil až po přechodu k nám).
JBL je zjevně v "koncernové pasti", používají jen to, co si sami vyrobí a když to (s dost velkým profitem) neumí, tak si koupí firmu, která to umí a pak ji exploatují, čímž ji ničí. Asi to majitelům dost vydělává, jinak by to neprovozovali a samozřejmě i jiné značky někomu patří (třeba Ulimu), ale Harman to dělá velmi dlouho a systematicky a okatě a je to nejvíc znát. Ono fakt není normální, osazovat tolik různých beden stále těmi samými pár modely reproduktorů a vyvíjet místo nich především marketingové tlachy, zatímco několik fabrik specializovaných na výrobu reproduktorů je inovuje stále a zásobuje jimi zbytek světa.

H.M.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: JBL SRX 800 a jejich spolehlivost

Příspěvek od Robert » sob 17. čer 2017 8:06:26

Protože se mi do rukou dostala tato řada od JBL, mohu dopsat pár svých postřehů. Nechci řešit a posuzovat marketing výrobců a výrobků. Daleko víc jsou pro mne důležité vlastnosti a použitelnost. Nedokážu posoudit spolehlivost, můj vzorek je moc malý, ale ze tří sestav, o kterých vím a fungují neměla ani jedna dodnes žádný problém. Zvukově jsou na tom dost dobře, jsou snesitelné při stejném vybuzení zblízka a jsou dobře srozumitelné a slyšitelné i do dálky. Jen jejich vyzařovací úhel se mi zdál být menší než se udává. Na široké prostory se bez vykrývaček neobejdete. Překvapila mne použitelnost SRX835 bez subwooferu a to na menší akce i venku. Za měsíc mám dvě akce, kde zvučím kapelu která používá RCF řadu TT a zajímá mne jak dopadne srovnání.

Odpovědět

Zpět na „JBL“