Bedny zn. Megaton

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Bedny zn. Megaton

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 14. zář 2016 16:20:05

To jsou dvě věci, jedna je výkon a s jeho nedostatkem (nebo spíš nedostatkem jeho rezervy pro špičky) spojené zkreslení ořezáním signálu na úroveň napájení a druhá je zkreslení, které vzniká při přepínání zdroje z nižší na vyšší napěťovou úroveň a zpět. Prvnímu se snaží čelit různé clip limitery (má i QSC RMX), ale je to slyšet samo o sobě, i bez přiblížení se klipu a druhému rychlost toho přepnutí a samozřejmě i zpětná vazba. Výkonově je 1850HD v můstku do 4ohm rozhodně silný dost, ale to přepínání H třídy zůstává (ovšem bez ní je opravdu problém najít tak výkonný klasický zesilovač, protože by se těžko chladil) a provoz do 2ohm/kanál zesilovače tomu asi ještě přidá. Ale spousta lidí to nikdy neřešila a ani neslyšela a optimální je skutečně až ten biamp. Někde mezi použití zesilovačů z vyšší cenové kategorie, kde se vychytávání much mohli víc věnovat.

H.M.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Bedny zn. Megaton

Příspěvek od Petr Z. » stř 14. zář 2016 17:19:54

Byla by pravděpodobně použitelná i některá jiná H-čka, co mají jak rychlé komparátory, tak i vysoký vlastní SR, že to téměř slyšet není. Když jsem nakousl ty EV/Dyn, tak zrovna Q99 se chová jak opticky, tak sluchově velmi mravně a tipnul bych si, že Q1202 na tom bude podobně, je to prakticky totéž zapojení, jen výkonnější. Konkrétně Q99 má změřenou interní SR 72V/us a to je sakra znát, integrační články na vstupech proti vnucené SR už to nijak neovlivní.
Uznávám, že EV/Dyn nejsou zrovna dolní cenový level. Ale dají se koupit ve slušném stavu za slušné peníze i použité od někoho, kdo přešel na digitál a vyšší výkony.
Případně panem Mašínem navržený, účelný biamp s výkonným H-čkem pro 12" a přiměřeně výkonným AB-čkem pro 2".
Ty dvanáctky tak, jak jsou v tomto konkrétním případě ořízlé, ty prskance skoro nepřenesou.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Bedny zn. Megaton

Příspěvek od strapal » stř 14. zář 2016 21:35:38

Takze by mne zajimalo, co je teda mensi zlo nez se odhodlam ke koupi nejakeho Rane ci Ashly pro biamp.. Vyvarovat se limitu u 2450 (nejlepe ho vypnout jak jsem nekde cetl)? Puvodni majitel provozoval tyto kopie s PL340 (1500W/4ohm/kanal) ovsem to je zase dalsich min 20 litru navic. Ikdyz si zase rikam, ze to je furt levnejsi nez dva zesiky pro biamp plus DSP. Nechce se mi ku***t takove solidni osazeni analog crossoverem... Jak nejlepe vyresit zachovani puvodni vyhybky pro male vykony (jeden zes) a naopak pro biamp? Obycejnym prepinacem? Nebo se to resi jackem s vypinacem? Priznam, ze jsem moc nehledal a ani nevim jestli existuje speakon s vypinacem a pod...

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Bedny zn. Megaton

Příspěvek od Petr Z. » stř 14. zář 2016 22:33:19

Nic takového. Řeší se to zcela jednoduše tak, že se výhybka rozdělí na dvě části a ty se připojí na dva 4-pin speakony v bedně : 1+/1- jsou obvykle středobasy a 2+/2- výšky. Pak při použití jediného čtyřžilového kabelu a při předpokladu správně propojených speakonů v zesilovači /tedy jedničky a dvojky paralelně/ bude fungovat soustava jako celek. Pokud budete chtít použít na napájení jednotlivých pásem samostatné zesilovače, použijete opět čtyřžilový kabel, ale na straně zesilovačů rozvětvený do dvou označených 4-pin speakonů, se zapojenými správnými piny k zesilovačům příslušného pásma a výkonu. Bezpečnější řešení nejsou ani dva samostatné dvoužilové kabely ke každé bedně. Ale i pokud se Vám speakony na straně zesilovačů podaří v rychlosti přehodit, nic moc se nestane, poznáte to na první poslech a reproduktory jsou chráněny svými výhybkami.
Jakýkoli přepínač je v prostředí takových vibrací, jako jsou v reprobedně neskutečně nespolehlivá záležitost nehledě na to, že u běžných typů by Vám ani nestačil počet pólů/kontaktů, ani zatížitelnost.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Bedny zn. Megaton

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 14. zář 2016 22:57:29

Existují bedny s přepínáním, ale je to opravdu hodně namáhaná součástka a vzhledem k nutnému počtu pólů a požadavkům na proud a současně kvalitu kontaktu (přechoďáky jsou slyšet) jsou drahé a někdy vyráběné jen pro konkrétní použití (např. JBL). V ideálním případě je potřeba prvky pasivní výhybky zcela odpojit jak od reproduktorů, tak od zesilovače, někdy tam část výhybky elektricky zůstane, ale pak nemá DSP možnost opravdu 100% řízení. Viděl jsem kdejaké pokusy, jak to částečně obejít (více konektorů, konektory s rozpínacími kontakty, změna konfigurace až uvnitř bedny na desce výhybky...). Rozhodně je to problém i pro renomovaného výrobce, zajistit spolehlivou funkci a blbovzdorné ovládání "univerzální bedny" a nemůžu to doporučit nikomu z opačného konce spektra, i když to na první pohled právě pro něj vypadá lákavě. Ano, PL340 je právě jeden z těch zesilovačů, kde se platí víc za lepší výsledek, původní majitel ji tam neměl omylem. U RMX2450 už jsem odpovídal, že nemá dostatek výkonu, zapnutí nebo vypnutí clip limiteru na tom nic nezmění, jen s ním nebude to řezání špiček tak slyšitelné, ale je to prostě další obvod a podle mne trochu kazí odstup a zkreslení, takže jsem nedoporučoval ho používat automaticky (nakonec proto tam má ten dipswitch a není natvrdo).

H.M.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Bedny zn. Megaton

Příspěvek od strapal » čtv 15. zář 2016 12:09:20

Jeste jsem narazil na dva zesiky Chevin pro zminene Megatony - Chevin S1500 nebo A5003.

S1500 je podle vseho plny konkurent QSC PL340 ve tride H, ale ten A5003 ?

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Bedny zn. Megaton

Příspěvek od strapal » úte 20. zář 2016 14:06:37

Tak jinak - abych nemusel pozdeji kupovat zvlast externi DSP, poradite mi, jaky zesilovac s DSP pro tyto Megatony pouzit? Teda pokud by byla sance vubec nejaky takovy stroj poridit do 20 litru na bazaru....

Uživatelský avatar
zelatina
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: pon 15. srp 2011 1:37:05
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Bedny zn. Megaton

Příspěvek od zelatina » pon 26. zář 2016 18:03:21

A5003 je AB trieda a má fakt kvalitný zvuk, takže na vrchy ideál, sám som ho tak používal...oproti H triede je tam výrazný nárast kvality zvuku. Celkovo Cheviny mi prídu, že sú na tom s kvalitou zvuku veľmi dobre.

Odpovědět

Zpět na „Megaton“