Vyměnit ART312A ?

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
MeeshaM

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od MeeshaM » stř 28. srp 2013 12:23:35

Jake kousky by tedy staly za vyzkouseni u vas v PD treba i jen znacky. V audiopro predpokladam ty EV.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od sledge » stř 28. srp 2013 12:53:58

V Audiopro máme DAS, EV, Dynacord, Renkus-Heinz a ještě Apogee z dema (jen pasiv).

2 Hubert: Nemám podrobné "kalibrované" měření a nemohu dnes provést, maje část vybavení doma, proto jsem s tím sem nelezl. Nicméně to měření výrobce celkem odpovídá. Ale když jinak nedáte, tak alespoň orientační měření ZXA1, EQ zapnutý na SUB, nekalibrované SPL. Zvlnění kolem 200-400 Hz (i ty malé vlnky do 2 kHz) jsou převážně odrazem (okno bylo 50 ms, vyhlazení 1/6 okt). Mikrofon Beyer MM-1. Měřili jsme to tehdy jen orientačně ze zvědavosti...
Přílohy
ZXA1 přes MM1.PNG
ZXA1 přes MM1.PNG (6.09 KiB) Zobrazeno 2204 x
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 28. srp 2013 13:07:03

To vypadá pravděpodobně, ale jak sám říkáte, je to spíš takový ověřovací pokus, nejde to ani nad 20kHz, je to vyhlazené a přesto je rozdíl min/max asi 10dB, na skutečnou citlivost 8" ani maximální SPL z toho nejde ani usuzovat atd.
Například ten ART408A vypadá líp i nevyhlazený a o třetinooktávově vyhlazeném ani nemá cenu mluvit. Šestinu oktávy bohužel nepoužívám, kdysi dávno jsem začal třetinou, protože to byl standard a já jsem si netroufnul ty standardy moc ignorovat, kde to nebylo nutné z vážných důvodů (směrovky, podmínky měření reproduktorů). Teprve časem se šestina začala pokládat za vhodnější hlavně pro vyšší kmitočty. Možná bych už dneska taky pro T-S spíš používal přidaný objem a ne hmotnost, ale je i dost jiné práce, takže do běžícího orloje strkat prsty nebudu :-)

H.M.

Uživatelský avatar
MeeshaM

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od MeeshaM » stř 28. srp 2013 13:17:06

Abychom se pohnuli dále a dali tématu nějaké rozuzlení, napadlo mě, že bych dal jednu podružnou otázku. Mezi čím vybírat do nějakých cca 20k s DPH za kus pro nejlepší poměr cena/výkon. To, zda to bude potom ten krok dopředu v lepším přednesu budu muset vzít na sebe a posoudit asi tedy sám a poté zde napsat zda jsem něco našel či nikoli, co posuzuji jako mnou zmiňovaný kvalitativní posun.

Jak byste seřadili tyto adepty nebo co mi zde chybí/přebývá (12", do cca 20k - tedy třeba 22k je taky ještě ok, cca do 20kg)?
Používám k tomu SUB RCF ART905AS, používám nyní na něm výhybku na 80Hz.

- Electro-Voice ELX112P
- RCF 4PRO 2031A
- RCF HD 12-A
- QSC K12
- Yamaha DSR112

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od sledge » stř 28. srp 2013 13:45:36

Zdeněk Prodance píše:To vypadá pravděpodobně, ale jak sám říkáte, je to spíš takový ověřovací pokus, nejde to ani nad 20kHz, je to vyhlazené a přesto je rozdíl min/max asi 10dB, na skutečnou citlivost 8" ani maximální SPL z toho nejde ani usuzovat atd.
Například ten ART408A vypadá líp i nevyhlazený a o třetinooktávově vyhlazeném ani nemá cenu mluvit. Šestinu oktávy bohužel nepoužívám, kdysi dávno jsem začal třetinou, protože to byl standard a já jsem si netroufnul ty standardy moc ignorovat, kde to nebylo nutné z vážných důvodů (směrovky, podmínky měření reproduktorů). Teprve časem se šestina začala pokládat za vhodnější hlavně pro vyšší kmitočty. Možná bych už dneska taky pro T-S spíš používal přidaný objem a ne hmotnost, ale je i dost jiné práce, takže do běžícího orloje strkat prsty nebudu :-)

H.M.
Ty kudrlinky jsou dané především odrazy - zkrácením okna, nebo použitím klouzavého okna by to vypadalo ještě úplně jinak (bylo použito okno 50ms!!!). Zůstal by jen ten menší hrb na cca 16 kHz a na těch 20 kHz to má oproti zhruba střední hodnotě pokles 1-2 dB, takže tam nebudou horší, než ART408, spíš naopak. Ale jde o skutečně již takřka nepodstatný detail, takhle na první pohled mi to přijde v základu srovnatelné s těmi 408. Navíc ty ZXA pokud vím nemají na rozdíl od 408 DSP, kterým je možné leccos dočesat. Tím zajímavější je to výsledek.
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
MeeshaM

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od MeeshaM » stř 28. srp 2013 14:11:54

Nebo je třeba se spíše poohlédnout po kategorii "30k"...

RCF NX M22-A MKII 36k s DPH
QSC KW122 26k s DPH

Já prostě raději nějaké tisíce došetřím, než koupit něco, co bych chtěl za dva roky měnit. Raději bych koupil něco, za co se nebudu pár let muset vůbec stydět a bude to prostě nadprůměr. Jako průměr, po kterém šáhne velmi mnoho lidí (kdo se vyhne RH soundu atd.) tak je to myslím právě RCF ART312A. Já jsem s nimi v zásadě spokojen, ale chtěl bych něco prostě lepšího pánové.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od sledge » stř 28. srp 2013 14:52:02

Já nevím, mě to připadne stále v podstatě to samé... (koncepce a výkon). Jen ty RCF vypadají parametrově lépe, než QSC. K tomu ať se ale vyjádří někdo jiný....v podstatě je to stále ekvivalent i těm Avantům...
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 28. srp 2013 16:12:03

Je v tom zase jeden 1,4", to dělá rozdíl prakticky vždycky, QSC má úplně jiné horny, takže to taky hraje trochu jinak, problém je prostě v tom, že ART312-A je za ty peníze sakra dobrá a odpíchnout se od ní naprosto jasně o kategorii nahoru není proto nic snadného. Můžeme různě definovat velikost kategorie (pro mne to třeba rozdíl mezi 2,5" a 3" cívkou středobasu ještě není, rozdíl mezi 1" a 1,4" už skoro jistě ano). V RCF je těch adeptů velmi mnoho, je potřeba to posuzovat komplexně a rozhodně si poslechnout, třeba koaxiální NX..-SMA jsme ještě v úvahu nevzali, ovšem kdyby někdo nabízel Tannoy, tak by na koaxiálním principu asi rajtoval hodně :-)

H.M.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od sledge » stř 28. srp 2013 16:25:19

No, jedny spálené pasivní koaxiální 12" Tannoye tu mám na převinutí :-)
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 28. srp 2013 20:09:15

To u RCF nehrozí, membrány jsou dostupné :-)

H.M.

Uživatelský avatar
MeeshaM

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od MeeshaM » stř 28. srp 2013 20:28:01

2prosound: Proč myslíte, že Yamaha DSR112 jsou 1", já jsem koukal a všude píšou 2". V čem spočívá ten marketingový trik - který tam asi tedy je?

Uživatelský avatar
Petr V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 14. zář 2008 20:57:37
Bydliště: Mezi Prahou a Plzní.

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od Petr V. » stř 28. srp 2013 20:49:29

To je taková hra se slovíčky a s neznalostí potenciálního zákazníka.
Píší ve specifikaci:
2" Titanium diaphragm compression driver
Přeloženo otrocky: Dvoupalcová titanová membrána kompresního driveru.

Ty 2" jsou průměr membrány a k ní přilepené cívky nacházející se uvnitř driveru.
Vyústění pro zvukovod je 1".Prakticky jde o průměrný 1" driver v cenové hladině okolo 1500kč
Nepsaný způsob rozdělení driverů je primárně podle velikosti vyústění (1", 1,4" , 2"), dále podle průměru membrány/civky. Pak už nastupují zbývající parametry. Toto dělení nemusí být nutně stupňování kvality reprodukce, ale většinou to tak je.
Petr Vinš
tel: 721 281 678
petr@splacoustics.cz

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 28. srp 2013 22:09:45

Probíralo se to v různých vláknech milionkrát. Je tam velmi pravděpodobně (podle fotek atd.) NSD2005, což je trochu lepší neodymový 1" , než normální PSD2002, tudíž je i dražší, ale stále je to jen 1" s 2" membránou. Běžný trik všude, kde se čeká, že by mohl zabrat. Pokud to nějaký obchodník bude chtít po upozornění dál zatloukat, tak odejít a už se nevracet.
RCF celkem běžně místo 1,4" píše 2", což je taky blbě, ale nemá to nikoho uvést v omyl, protože oni mají většinu 1,4" a 2" stejných až na tu díru a volí se to prostě podle horny (totéž B&C, ale ti chybu nedělají a rozlišují i 1,3", 1,4" a 1,5" vyústění u jinak téměř stejných driverů.

http://eshop.prodance.cz/nsd2005/d-93940/

H.M.

Uživatelský avatar
MeeshaM

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od MeeshaM » stř 28. srp 2013 22:46:03

Teď jsem hodinu četl vlákno o těch Yamaha bednách. Můžete mi prosím napsat třeba tak 3 výrobce na jejichž řady bych se měl podívat a projít si je? Hledám tak, aby to byla profesionálně vypadající bedna bez serepetiček na vzhledu - takový ten čistý design ala RCF TT, RCF 4PRO. Co třeba dB, které používají RCF repro a je to dle diskuze snad to stejné/podobné?

Co třeba DB DVX D12 ?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Vyměnit ART312A ?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 28. srp 2013 23:34:44

Jak se ukázalo, RCF reproduktory stále ještě nejsou ve všech bednách dB a každý solidní prodejce by měl být schopen přesně říct, co v které bedně je. Já rozhodně takové tabulky náhradních dílů pro bedny RCF mám a obvykle jsem do bedny i vlezl, abych si to sám zjistil. Decentně vypadající bedny vyrábí snad každý normální výrobce, protože bedny na sebe nemají poutat pozornost vizuálně a pokud možno ani jinak, občas se někdo snaží odlišit nějakou jinou barvou, než černou (hnědofialová, fialová, modrozelená, tmavě zelená, šedá) a jsou samozřejmě i výrobci nenormální.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „RCF“