Sub 4 pro 8003 vs. 8004

  • Reklama
  • DEMO 15
pepan09
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 30. čer 2011 13:39:06

Re: Sub 4 pro 8003 vs. 8004

Příspěvek od pepan09 » ned 26. led 2014 10:10:42

Tak TT som vynechal kvôli cene. Teda ak by neboli ine vhodne. Rozpisem aplikaciu pouitia. Zvucenie kultúrnych podujati v uzavretých prestoroch ( koncerty v baroch, kluboch, kultúrnych domoch) obcas akcia vonku. Do buducna urcite neplanujem rozsirit basovu sekciu takze to budu urcite iba 1 kus 8006 na strane. Styl hudby prevazne ROck,pop, big beat.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Sub 4 pro 8003 vs. 8004

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 26. led 2014 11:14:38

Obávám se, že nejde bedny vylučovat kvůli ceně, pokud stojí zhruba stejně jako subwoofer, tak už není moc kam ustupovat. NX M25-A MK II jsem asi ještě neměřil, ale dá se předpokládat, že to bude taková levnější verze TT25-A, takže by tato kombinace uhrála celkem dost, ale je to stále jen jeden dvoupásmový kompakt střední třídy na stranu, tedy stále úplně minimální koncepce a v reproduktorech i zesilovačích ještě má rezervy. Podle mne by například 4PRO 6001-A byla vhodnější, ovšem opět za víc a ještě větší a tahat to všechno do nějakého baru...

H.M.

pepan09
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 30. čer 2011 13:39:06

Re: Sub 4 pro 8003 vs. 8004

Příspěvek od pepan09 » ned 26. led 2014 12:00:48

Dakujem za skoru odpoved "tedy stále úplně minimální koncepce a v reproduktorech i zesilovačích ještě má rezervy" Mali ste na mysli to ze dvojpasmove bedne su o krok vzad oproti trojpasmam? Premyslal som aj nad konfiguráciou 2x12+1,4´, 2´ a podobne. No RCF typ týchto bedni v aktívnej verzii neponuka. Chcelo by to neco vykonejsie ako NX?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Sub 4 pro 8003 vs. 8004

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 26. led 2014 12:21:42

Spíš se dá říct, že moderní třípásma (tedy středy na zvukovodu) jsou krok dopředu proti dvoupásmům a samozřejmě i ta dvoupásma nekončí ani u RCF právě modelem NX M25-A MK II. Já chápu, že je lákavé nebo dokonce nezbytné ty peníze "navíc" alespoň nyní nevydat, ale je to vždycky něco za něco. Tady je třeba ukázka toho, čemu v RCF říkají "small system" a jsou v tom dvě 8006, vlevo to jde rozkliknout pro další informace. Ano, nejen RCF už některé typy beden moc nedělá, protože jsou vývojově překonané, respektive nyní asi nikdo nepracuje na jejich dalším zlepšení, ovšem vyloučit to do budoucna nejde, například ty nové velké drivery a horny, které umožňují jít s dělicím kmitočtem hodně pod 1kHz, by k tomu vést mohly.

http://www.rcf.it/products/professional ... ystems-pro

H.M.

pepan09
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 30. čer 2011 13:39:06

Re: Sub 4 pro 8003 vs. 8004

Příspěvek od pepan09 » ned 26. led 2014 12:38:32

pozeral som tie konfiguracie na stranke rcf, trochu ma zarazilo ze k jednemu kusu 8006 dali 4 ks hdl-20. Je to realny pomer?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Sub 4 pro 8003 vs. 8004

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 26. led 2014 13:16:36

Je to spíš reálné maximum, nikde není psáno, že by nemohla být jedna, dvě nebo tři, samozřejmě se tím bude poměr obou složek sub/satelit měnit, stejně jako celkový akustický výkon, asi i dělicí kmitočet, vertikální vyzařovací úhel apod. Ovšem už i při těch dvou na stranu jsme na úplně jiných penězích, než při jedné NX M25-A, to je logické, nevyhnutelné. Proto také stále rozlišuji, co se má kupovat dnes a jaký má být cílový stav, že dnes není na všechno je naprosto normální situace, ze které nejde vybruslit sebedéletrvajícím výběrem, musí se na to vydělat. Vybírat se dá leda varianta, kterou kvalitně rozšířit vůbec lze. U aktivních beden se občas už nějak zapomíná, že jde komplex měničů, skeletu, zesilovačů a DSP, dost často včetně dálkového řízení a riggingu, tedy jedna každá taková krabice jednak stojí víc a jednak toho dost kolem sebe ušetří, včetně práce. Nezanedbatelnou výhodou je i to, že to všechno mám s sebou i když si vezmu i jen jednu jedinou bednu a do ní píchnu třeba MP3 z telefonu nebo jakkoli do vzdáleného místa dotaženou linku, případně mikrofon s minimixem (některé mají i mikrofonní vstup nebo takový minimix v sobě). Jsou případy, kdy je to k nezaplacení.

H.M.

Uživatelský avatar
Petr V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 14. zář 2008 20:57:37
Bydliště: Mezi Prahou a Plzní.

Re: Sub 4 pro 8003 vs. 8004

Příspěvek od Petr V. » ned 26. led 2014 13:28:47

Jen pro příklad. Zvučil jsem včera ples. Sál o velikosti 26x13x8 (dxšxv), cca 550lidí (480 platících). Boxy jsem měl aktivní vlastní výroba. Subbas papírově jako 8003, basreflex nepatrně jiné konstrukce celkem 1ks na stranu, nad tím oběšená třípásma (2x10"+2"+1"). Subbasy jsem musel dát na podium , příkaz pořadatele. Měl jsem obavu ,že to neuhrajeme, ale hrálo se s rezervou, po půlnoci na rockové skladby, jsem to už dost tavil a tlačilo to až překvapivě hodně. Já si moc na kompromisy nepotrpím a v autě jsem měl další pár subbasů , vezli jsme je zbytečně. Vršky jsem měl zatlumené o -7dB. Mám to jako malý aparát s maximální variabilitou a to je asi to co máme v tomto případě společné. Hraní od malého klubu až po větší sál nebo přiměřenou venkovní akci. Proto bych šel spíše cestou menší komponentů, které mají větší variabilitu a lze je skládat do výkonnějších systému.
Co se týká středovýšek, tam bych dal přednost zvukové kvalitě a mnohem víc bych řešil nepřiměřenost, protože ubrat se dá vždy ,ale pokud není kam přidat, nikdo s tím nic neudělá. Proto bych si raději pořídil k jedné/dvěma RCF 8004 , TT5-A a tu prostě dorovnal na úroveň subbasů. Suby lze přikoupit/půjčit a pokud jsou stejného typu, jednoduše přidat. U středovýšek to již zdaleka, tak jednoduché není. Konkrétně TT5-A je dvoupásmo s velmi nízkým dělením, což se používá již pár let (Meyersound - UPxx), RCF je nyní nabízí také. Je to bedna , která bude koncepčně vyhovovat i za 10let (pokud vydrží fungovat :-) ).
Petr Vinš
tel: 721 281 678
petr@splacoustics.cz

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Sub 4 pro 8003 vs. 8004

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 26. led 2014 14:03:24

Během deseti let provozu se nějaký ten servis dá předpokládat, ať už kvůli prostému opotřebení a zestárnutí (membrány, kondenzátory, konektory...) anebo nějakým škodám způsobeným zvenčí. Ovšem v životě by mne nenapadlo, že by někomu mohla podobná bedna (ale i mnohem levnější RCF) prostě "nevydržet", to se snad ještě nestalo. Do servisu se nám dostávají i výrazně starší a nikdo se je nechystá vyhazovat.
Dvoupásma s nízkým dělicím kmitočtem patří k nejstarším bednám vůbec, protože jimi byla prakticky od začátku (přelom dvacátých a třicátých let) vybavována zvuková kina, už tenkrát pro tisíce návštěvníků a dodneška se taková v kinech používají. Problémem je pro kompaktní PA bedny velikost horny.

H.M.

pepan09
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 30. čer 2011 13:39:06

Re: Sub 4 pro 8003 vs. 8004

Příspěvek od pepan09 » ned 26. led 2014 14:12:34

Petr V. dakujem za odpoved, pekne si to popisal... To nizke delenie som si vsimol az teraz. Ak premyslam nad TT 2-A alebo 5-A. Ma vyznam pri pouzivani so subbasmi ist do verzie TT-5A? Ak to pojde od nejakycch 110-120hz? Viem ze TT-5-A ma vyssi akusticky tlak ale ako fullrange to vyuzivat nebudem. Celkom ma zaujal poznatok H.M. ze typi bedni "ktore idu kvalitne rozsirit" . To ide asi iba LA system a to teda je pre mna nerealne situacia. Ked nemam ani rampu na azvesenie systemu a podobne. Ide skor o kompaktnost . Mozno nejake tripasmo od EAW ale samozrejme je to cenovo uplne inde ako TT seria :? Taktiez by som sa nerad zaoberal podrobnym procesingom, predstavoval by som si to v jednoduchosti. Preto hladam skor aktivne verzie, predsa odpada kopec veci , rack so zosilnovacmi, dsp atd... Chcem aby to hralo kvalitne a pekne ako by malo od vyroby.

Uživatelský avatar
Petr V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 14. zář 2008 20:57:37
Bydliště: Mezi Prahou a Plzní.

Re: Sub 4 pro 8003 vs. 8004

Příspěvek od Petr V. » ned 26. led 2014 14:34:45

Line array nebo kompaktní box, to je taková Sofiina volba :-) , nebo spíš jestli koupit dodávku do 3,5t nebo velký náklaďák 7,5t. Je tam velký rozdíl v nákladech na provoz. Kompaktní box se položí na basovky, dá se na stojan, nebo zavěsí jednoduše na tras. Jestli se dají TT5-A zdvojit nevím, měření k ní není k dispozici, pod odkazy na Prodance se skrývá TTP5-A a to je ZCELA jiná bedna. Možná to půjde, protože velké zvukovody na vyšších frekvencí směrují většinou víc než je uváděný nominální vyzařovací úhel.
Line array, je ze své podstaty stavebnice, ovšem je třeba si rozmyslet, jestli dojde v budoucnu k rozšíření či ne. Pojí se s tím i dost dalších podpůrných komponentů a jiný způsob manipulace, výsledek je zase tomu odpovídající. Třeba už jen to jestli budu mít dost schopných pomocníků na manipulaci, jestli budu mít možnost zavěšení a nebo jen to jestli budu schopen na menších akcích line array vystackovat - musí být dostatečně vysoko a stabilní. Jako provozovatel a majitel obou druhů systému, tady jen tak neteoretizuji.
Rozhodnout se musí každý sám.
Petr Vinš
tel: 721 281 678
petr@splacoustics.cz

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Sub 4 pro 8003 vs. 8004

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 26. led 2014 16:20:00

Ano, náhodou jsem na to dneska ráno narazil taky, spolu s nějakými dalšími linky na špatná měření atd. Právě posílám do Prahy znovu správné měření a snad to bude během pondělí na webu.

H.M.

pepan09
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 30. čer 2011 13:39:06

Re: Sub 4 pro 8003 vs. 8004

Příspěvek od pepan09 » ned 26. led 2014 16:44:01

Pockam si na to meranie aj TT-5A ale myslim , ze aj tak budu mat vacsiu citlivost na stredoch ako aj TT-2A. Takze asi by uz bolo zbytocne setrit na tom. Predsa TT 5-A ma aj kmitacku 4 palcovu oproti 3 palcovej v TT 2-A.

Uživatelský avatar
Petr V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 14. zář 2008 20:57:37
Bydliště: Mezi Prahou a Plzní.

Re: Sub 4 pro 8003 vs. 8004

Příspěvek od Petr V. » ned 26. led 2014 18:08:57

Měření už mám p.Mašín mi ho dnes poslal, bohužel je to moc velký soubor, nedá se sem umístit. Je to jak jsem odhadoval, zvukovod od 3 kHz je spíše 60st, to je ale fyzika. Směrovky na středech spíše připomínají 3pásmo, ale zvukový projev bude trochu jiný , víc hornový. To je dáno koncepcí.
Dva boxy na stranu by se musely zkusit, měl bych trochu obavu z frekvencí 700 - 2kHz, bez praktické zkoušky je to jen odhad. Boxy stojí hromadu peněz, takže doporučuji nelitovat námahy a trochy peněz a dojet si je poslechnout.
Petr Vinš
tel: 721 281 678
petr@splacoustics.cz

Odpovědět

Zpět na „RCF“