"Drnčanie" reproduktoru RCF Art 310A

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
StanoDrummer
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: pát 14. lis 2014 16:51:10

"Drnčanie" reproduktoru RCF Art 310A

Příspěvek od StanoDrummer » pát 14. lis 2014 18:23:04

Zdravím,

sme metalová kapela a kúpili sme si ojazdené RCF Art 310A, myslím že je to nastaršia verzia. Cena za obe dokopy bola 260€, takže nebolo o čom. Jedna hrá absolútne perfektne, no druhá keď je hlasnejšie(resp. na klasickej skúšobňovej úrovni) tak drnčí. Dal som dole tú ochrannú kovovú sieťku a zistil som že to drnčí priamo reprák v dolnej časti. Drnčanie je tým hlasnejšie čím viac basov pridám na mixe a čím hlasnejšie hrá a vcelku je to drnčanie naozaj veľmi výrazné a nepríjemné... Zistil som že keď zľahka položím prst na ten reprák(na to miesto ktoré drnčí), tak to úplne prestane. No a teraz je otázka čo s tým. Mňa napadá že by som to miesto na tom repráku prelepil páskou, ale neviem či je to vhodné, profesionálne riešenie... A tiež by som rád vedel či sa to môže v budúcnosti zhoršovať, alebo či za chvílu úplne neodíde ten reprák, predsalen má 7 rokov :-)
Oh, a ešte jeden detail: na tom repráku ktorý drnčí bol dorábaný zmiešavač-viď foto.(ja ten zmiešavač nevyužívam, mám mix) Môže to s tým niečo mať?

Ešte mám doplňujúce otázky, ktoré sa už drnčania netýkajú:
1. Máme mixpult yamaha mg8/2fx, ktorý má rôzne výstupy: ST-OUT(L a R, jack 6,3mm) a C-R OUT(L a R, jack 6,3mm). Ktorý výstup je lepšie použiť? A aký kábel- jack 6,3mm-->Female XLR, alebo Male XLR?
2. Okrem spevu prizvučujeme aj kopák mikrofónom AKG D112. Samozrejme kedže sú to iba 10" repráky, žiadny extra basový zvuk z toho nelezie, ale ani to nežiadam - v podstate basy radšej úplne na mixe sťahujem a z reprakov ide iba taký nebasový "klik". Ale zaujíma ma či to môže(v prípade že by som výraznejšie pridal basy) poškodiť tieto repráky.
3. Je lepšie nastaviť hlasitosť na bedniach na plno a požadovanú hlasitosť ovládať na mixe, alebo radšej všetko v mixe viac zosilniť a bedne nastaviť na nižšiu úroveň?

Vopred vám ďakujem za rady a ospravedlňujem sa ak tu takáto téma už bola, hľadal som no nenašiel som! A ospravedlňujem sa aj za (ne)kvalitu fotiek.

Stano
Přílohy
Dorobený "zmiešavač"
Dorobený "zmiešavač"
Miesto(+-0,5cm) kde reprák drnčí. Keď tam položím prst, drnčanie prestane.
Miesto(+-0,5cm) kde reprák drnčí. Keď tam položím prst, drnčanie prestane.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: "Drnčanie" reproduktoru RCF Art 310A

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 14. lis 2014 18:51:03

Na nějaké pásky zapomeň, jestli jste někdo aspoň minimálně zručný, tak při bedně s vytaženými všemi kabely demontujte reproduktor (nic neztratit, fotit, označovat, pamatovat si, jak to bylo) a zjistěte, o co opravdu jde. Může být něco odlepené nebo už utržené to nejde z fotky a popisu poznat. Pak to buď zalepte (vyhovuje například chemopren, opatrně s množstvím a kam zateče) nebo pošlete 10" na výměnu membrány. Pokud už není něco s cívkou, tak to klidně může ještě dost dlouho hrát i po nouzové opravě.

H.M.

StanoDrummer
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: pát 14. lis 2014 16:51:10

Re: "Drnčanie" reproduktoru RCF Art 310A

Příspěvek od StanoDrummer » pát 14. lis 2014 19:03:29

No ono nie je vidieť akékolvek mechanické poškodenie, takže to bude treba asi rozobrať. Len ešte si rozmyslím či to nedám rozobrať radšej do nejakého servisu, alebo s niekým kto sa aspoň trochu vyzná... Ak by bolo nutné vymeniť celú membránu koľko to asi vyjde?

StanoDrummer
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: pát 14. lis 2014 16:51:10

Re: "Drnčanie" reproduktoru RCF Art 310A

Příspěvek od StanoDrummer » pát 14. lis 2014 19:34:02

Tak oprava, rozoberať to nebudem. Pomocou basgitari som odsledoval že tá membrána je na úseku
0,5-1cm asi mierne odlepená a keď som nechal doznievať tón na base tak bolo krásne vidieť ako sa tá časť membrány chveje a "naráža" o podklad o ktorý je prilepená a to spôsobuje to drnčanie. Takže to skúsim opatrne zalepiť. Mám použiť spomínaný chemoprén, alebo nejaké špeciálne lepidlo? (Na tom lepidlo radšej nechcem šetriť...)
+ak sa vám chce tak mi poraďte pri dalších mojich otázkach :)
Ďakujem!

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: "Drnčanie" reproduktoru RCF Art 310A

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 14. lis 2014 23:48:09

Jen shora to možná nezalepíš, doporučuju vyndat ty čtyři samořezy, nic na tom není, jen bacha na propíchnutí membrány nářadím, sjetá akučka dělá divy. Lepidlo se musí dostat mezi koš a látkový závěs (vlnky), pokud jsou od koše odlepené a v celé ploše. Nic speciálního to být nemusí, raději rozpouštědlové, které zůstane trochu plastické, nevím co tam máš k dispozici. Lépe se dávkuje z malé tuby se špičkou (jako mají vteřiňáky), ale samotný vteřiňák nedoporučuju, zateče i kam nemá nebo nikam (gelový) a moc tvrdne. Výměna membrány je poměrně drahá (proti ceně obou beden - asi 2500Kč), tak se snaž to nepokazit.
Mikrofony a Yamahy nejsou právě moje parketa, otázka nastavení citlivosti bedny a výstupní úrovně mixu se tady probírala hodně intenzivně, najdi si to. Nikdo nikdy to nebude psát celé znova. Příspěvky se zde roky archivují a jsou už obvykle vkládány ve strukturované formě právě a jedině proto, aby šlo hledat.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „RCF“