Sub k RCF ART 710 MKII?

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Jurek

Sub k RCF ART 710 MKII?

Příspěvek od Jurek » pon 02. lis 2015 19:44:53

Zdravím. Mám nově ART710MKII a sháním k nim vhodné basy na menší, vnitřní akce do max 200 lidí - žádný bigbít, ale jen reprodukovaná hudba - svatby, oslavy, plesy. Mám možnost koupit ještě SUB 705 AS, ale to je bandpas a nový model 705 ASII je bassreflex a prý hraje lépe. Taky jsem uvažoval ještě o přikoupení ART712MKII, ale s basem prý 710/712 a 715 budou hrát úplně stejně, že rozdíl byl jen při fullrange bez použití basu. Je to možné? Děkuji

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Sub k RCF ART 710 MKII?

Příspěvek od Aleš » úte 03. lis 2015 9:33:11

Ano, výhoda 712, 715 je hlavně při fullrange provozu, zkrátka větší reproduktor ve větší ozvučnici ty nízké frekvence zahraje líp a víc. Při provozu se subem se tato výhoda poněkud stírá, protože nízké frekvence hraje sub a do satelitů jde signál odspoda ořezaný crossoverem, tj. tyto frekvence už neobsahující. Obvyklý dělící kmitočet u crossoverů v subech RCF je volitelný 80Hz/120Hz.
SUB705-AS jsem měl a popravdě, příliš se mi ten zvuk nelíbil, měl na můj vkus jakýsi "bučivý" charakter a ani laborováním s ekvalizací a poměrem sub/vrch se to moc odstranit nedařilo. Měl jsem možnost přímého srovnání s ART905-AS, je to také bandpass, ale tuto nectnost neměl. Takže jsem upřednostnil ART905-AS a používám je s různými vrchy od RCF (410-A,710-A,712-A,HD32-A) jak na živou, tak na reprodukovanou hudbu a funguje to k mé plné spokojenosti.
Ale toto je jen můj subjektivní dojem, netvrdím, že někomu charakter zvuku SUB705-AS nemůže vyhovovat. Chce to vyzkoušet na vlastní uši. Nový 705-ASII neznám, ale opět platí, chce to vyzkoušet.

Uživatelský avatar
Jurek

Re: Sub k RCF ART 710 MKII?

Příspěvek od Jurek » úte 03. lis 2015 10:45:08

Děkuji Aleši. Rád bych se Vás zeptal ještě, píšete, že na basy stavíte i zmíněné ART710. Je jejich výkon dostačující? Jinými slovy "uhraji" s nimi co by DJ běžný ples pro max 200 lidí? Zbavuji se totiž těžkého pasivního aparátu a chci si ponechat jen malý aktiv (2xART710MKII a 2x aktiv bas). 90% mého hraní jsou malé akce, svatby 50-60 lidí. No a k tomu právě pár plesů v běžných "vesnických" sálech...děkuji moc za cennou odpověď

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Sub k RCF ART 710 MKII?

Příspěvek od Aleš » úte 03. lis 2015 12:09:22

To záleží jak moc nahlas chcete hrát. Myslím, že dvě 710-A + 2x sub typu ART905-AS by reprodukovanou hudbu na takovém plese zvládnout měly, ne všichni jsou v jeden moment na parketě a zbytek lidí u stolů se chce mezi sebou i bavit, takže hlasitost bývá omezená. Ale víc bych po takové sestavě asi nechtěl.
Já to na reprodukovanou hudbu používám jen na malé akce do 50 lidí, to zvládnou i 410-A s jedním subem 905-AS.
Se čtyřma 905-AS a dvěma 712-A už se vcelku dá ozvučit i živá kapela (rock - bicí, basa, dvě kytary, zpěv a ukázněnost na pódiu co do hlasitosti nástrojovky...), ale na víc jak cca 100 lidí v adekvátním prostoru bych si s tím netroufal. Nejraději z těch vrchů mám HD32-A, velký driver s nízkým dělícím kmitočtem (oproti 1" u 710, 712) se výborně projeví na čitelnosti a srozumitelnosti zpěvů u živé kapely. Ty by zároveň pod sebou snesly i tři 905-AS na straně :)

Uživatelský avatar
Jurek

Re: Sub k RCF ART 710 MKII?

Příspěvek od Jurek » úte 03. lis 2015 12:23:20

Díky moc. To je přesně to...plesů mám tak 5-6 a ostatních menších akcí 60 ročně. Suby 905 už jsou bohužel mimo můj rozpočet. Limitem je pro mě 50 tisíc za 2ks. Když se nevlezu tak si budu muset nechat pasiv 2x 18" bas a 2x 15"+1" ale s tím se mi nechce právě po malých akcích tahat...ale já vím...levně kvalitu nekoupím. Raději budu asi tedy dále šetřit než abych koupil nějaké šméčko...

Uživatelský avatar
Marián

Re: Sub k RCF ART 710 MKII?

Příspěvek od Marián » pát 06. lis 2015 21:59:04

Keď je ten limit takto daný skúste pouvažovať aj o kúpe jedného ks 4pro8003 AS uhrá toho takmer ako dve ART 705 a zaberie menej miesta. Prípadne rovno SUB 8004 AS ten údajne je sila a hrá ako z praku (osobne som o nepočul no kamoš bol nadšený skoro ako z NX S26) a ide zohnať za niečo nad 50tKč, akurát nemá stereo crossover, tak použitie jedného ks je komplikovanejšie...

Uživatelský avatar
Jurek

Re: Sub k RCF ART 710 MKII?

Příspěvek od Jurek » sob 07. lis 2015 13:25:43

Tyhle basy už jsou velké a těžké...navíc si myslím, že bych jejich výkon ani nevyužil, protože většinu akcí tvoří malé večírky do 60 lidí. Hospodařím také s místem v autě. Zatím vedou 2x SUB 705 ASII...asi nejlepší poměr cena/rozměry/hmotnost/výkon na trhu...škoda, že je v okolí nikdo nemá. Měření vypadá dobře...

Uživatelský avatar
Marián

Re: Sub k RCF ART 710 MKII?

Příspěvek od Marián » úte 10. lis 2015 21:49:52

Skus zohnať niekde k vypočutiu dB Technologies DVA S08 ten na svoje rozmery a váhu sa mi zdá byť veľmi slušný, aj keď je to iba 12", dobre hrá aj RCF TTS12, no ten sa asi už nevyrába. Pokiaľ tá podpora basového pásma nie je kritická, možno by poslúžil aj pomerne lacnejší EV ZxA1-SUB.
Je zaujímavá ešte jedná vec, podľa parametrov frekv. rozsahu a citlivosti by mal SUB 705 a ART905 hrať +- rovnako, no aspoň mne sa zdá že 905 hrá počuteľne lepšie...
Zo seriozne hrajúcich 15" subbasov je asi najmenší a najľahší JBL PRX 715 XLF, len tam môže byť drahší servis v prípade poruchy.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Sub k RCF ART 710 MKII?

Příspěvek od exxxi » stř 11. lis 2015 20:45:42

Myslim, ze sub ZXA1 by byl slaby. Tak akorat staci k EV ZLX, ale primarne je urcen k 8" ZXA1.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Marián

Re: Sub k RCF ART 710 MKII?

Příspěvek od Marián » stř 11. lis 2015 21:24:40

Áno k ART710 by bol slabý, ale 2ks by na svadbu oslavy a pod mohli stačiť a cenovo je to skoro o polku lacnejšie a podanie basov ma veľmi pekné také mäkšie hifistické, tak či onak na väčšie akcie môže vláčiť podľa potreby jeden 18 subbas čo by podľa mňa ani nebol by problém skombinovať s tými satelitmi 710 stačí crossover a zosik a nemusí k tomu brať veľké satelity ak nepotrebuje taký dostrel resp tlak na stredovýškach ART 710 toho uhrajú nad 100Hz celkom prekvapivo...veľa ľudí si myslí že kombinovať aktív satelit a pasív subb je somarina no ide to a nie je s tým problém, dokonca som to robil aj v opačnom podaní...

SUB 705 , ART905 a pod by malo vízam riešiť hlavne ak by sa chcel toho veľkého aparátu zbaviť, vtedy by to dávalo zmysel. Tak či onak ak na to má určite chybu nespraví, aj jeden by si mal celkom poradiť aj z 2 710 keďže SPL citlivosť 705ky je 131dB 710 ma 129dB. Čiže teoreticky 2ks 710 = 132db vs. 1ks 705 131dB, čiže možno dôjde aj k tomu že na niektoré akcie zbytočne bude ťahať dva...

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Sub k RCF ART 710 MKII?

Příspěvek od Aleš » čtv 12. lis 2015 9:42:05

K té kombinaci beden aktiv-pasiv - zvukově to samozřejmě může fungovat bezvadně, o tom žádná. Ale jinak je to nejsložitější varianta co do zapojení, obsluhy i transportu, protože kombinuje taky nevýhody obou způsobů: nutnost tahat 230V až k bednám a z toho plynoucí jisté bezpečnostní riziko a obecně větší "zranitelnost" beden u aktivu vs. nutnost mít, vozit a stěhovat navíc zesilovačový rack často nezanedbatelné hmotnosti a velikosti u pasivu.
Takže je třeba zvážit i toto hledisko.

Uživatelský avatar
michal.michal

Re: Sub k RCF ART 710 MKII?

Příspěvek od michal.michal » ned 06. pro 2015 21:58:30

Dobrý den,

přidal bych jednu zkušenost někoho, kdo hraje taky svatby, večírky, různé diskotéky apod. Asi to není odpověď na otázku, je to jen taková zkušenost.

Časem nejprověřenější a nejpraktičtější jsou pro mě z mé praxe 2 výkonné 12" satelity (u mě NX M22-A http://www.rcf.it/products/pro-speaker- ... 22-a-mk-ii). Nosit na malé akce dva slušné satelity považuji z praxe za zdaleka mým nejlepším a nejzásadnějším rozhodnutím. Tahat satelity+jakýkoli sub je pro mě vždy horší, než vzít jen dva satelity.

Ty bedny mají jednu úžasnou vlastnost, hrají slušně jako fullrange. Pro svatby a večírky, kde je právě třeba do těch 50 lidí (počtu lidí odpovídá většinou i prostor) ideál. Z tohoto pohledu mi nevyhovovaly původně chtěné HD-32A - bez subu je pro mé vnímání kvality považuji za nepoužitelné - nezvládají moc basy, zato ve výškách jsou nadupané (s pořádnými suby na prodance DEMO zněly velmi slušně).

Já bych s 10" satelity prostě jezdit nechtěl, protože bych měl na každou akci dvě cesty (jednu před akcí a jednu po akci) do auta navíc kvůli subwooferu. Já bych prostě raději dal peníze za výměnu 10" satelitů na 12" satelity, kterými budete hrát solidněji všechno to, co jste hrál do teď. Našetříte a doplníte sub/y....

Uživatelský avatar
Jurek

Re: Sub k RCF ART 710 MKII?

Příspěvek od Jurek » úte 08. pro 2015 18:24:21

Michal ► Zdravím Vás. Plně Váš názor respektuji, ale souhlasím jen částečně a to v tom, že je to jednodušší na transport. Dynamiku to mít ale nemůže. Vaše bedny nejsou žádná ořezávátka, ale bas bych k nim rozhodně doplnil a zvukový dojem bude zase někde jinde. Potíž je, že těch basových beden budete potřebovat více než 2ks, protože naložit 2" driveru bude fuška :D Ano - jsou to bedny navíc co zaberou místo a musí se nosit, ale ten zvuk za to prostě stojí...spousta kolegů v okolí jezdí 15"+1" fullrange, ale není to ono...alespoň pro mě ne. Ať Vám to hraje kolego!

Uživatelský avatar
michal.michal

Re: Sub k RCF ART 710 MKII?

Příspěvek od michal.michal » úte 08. pro 2015 22:57:57

Také Vás zdravím kolego. U mě z praxe na akce typu svatba mí klienti nestojí o to (a místo pořádání vůbec neumožňuje) tlačit basy příliš nahoru. Na mixu v equalizaci mohu vhodně zvednout nízké kmitočty a to jsou pak basy slušné z těch satelitů.

Ale jelikož nejenom prací živ je člověk a chci to taky někdy trošku užít, tak to zpestřuji na svatbách v místech, které znám a vím že není problém s hlukem, že je dostatek prostoru atd. jedním 905AS subwooferem.

A když je prostor pro větší radost - firemní akce v sálech či místa, kde opět vím, že s hlukem a prostorem je to ok, tak vozím 2x905AS... no, můj limit je kombik, nechci jezdit dodávkou... takže to je můj strop, i když by utáhly dva tyto suby na stranu určitě.

Uživatelský avatar
Jurek

Re: Sub k RCF ART 710 MKII?

Příspěvek od Jurek » stř 09. pro 2015 12:39:17

V tom případě je to jak má být...protože jak píšete, je to mnohdy o prostoru. Já mám možností také více a rovněž jsem limitován velikostí osobního vozu. Jsou akce na které vozím pasivní 15"+1" a stačí to. Dokonce jsem nejednou hrál i s těmi ART710AMKII fullrange a stačilo to, ale pořád ty basy jsou pro jistotu vždy v autě...kdyby náhodou :)

Odpovědět

Zpět na „RCF“