Jak na rozvod elektřiny?

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od sledge » úte 11. zář 2012 20:07:49

Robi - pokud podle nějaké teorie nemůže připojení spotřebičů na různé fáze způsobit brum, pak je teorie chybná :-)
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Robi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 26
Registrován: ned 26. srp 2012 0:57:03

Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od Robi » úte 11. zář 2012 20:17:09

sledge píše:Robi - pokud podle nějaké teorie nemůže připojení spotřebičů na různé fáze způsobit brum, pak je teorie chybná :-)
Jinak řečeno, připojení spotřebičů na různé fáze musí způsobit brum? Teoreticky podle toho co napsal banach by brum opravdu vzniknout neměl. Prakticky mi ale pokaždé vzniknul.
Někdo tady píše, že brum nemůže vzniknout, někdo že musí. Vysvětlí mi někdo jak to tedy je? :?

banach
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 144
Registrován: stř 30. črc 2008 16:20:46
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od banach » úte 11. zář 2012 21:24:19

Robi: jak to myslíš, jako že jsi se připojil do více zásuvek v sálu a pak to brumělo? To je naprosto pochopitelné, tím zemní smyčka vznikne, i když třeba většina kláves je ve II. třídě a problém by to dělat nemělo.

edit píšeš "Od té doby jsem si zvykl zapojovat vše na jednu fázi i za cenu dlouhých prodlužovacích přívodů mezipodiem a FOH..." režie a podiovka nemusí být na jedné fázi, ale musí být z jednoho bodu, kdybys nepřitáhnul elektriku z podia do režie, ale napojil si režii do nějaké zásuvky poblíž, brumět to s velkou pravděpodobnosti bude, leda bys měl galvanicky oddělené vstupy a výstupy, o čemž pochybuji

edit2: já když jsem začínal, tak prvních pár let jsem žádný di-box neměl a připojoval jsem se na 3*400 od začátku fungování, nikdy žádný problém s brumem nebyl a nenapadlo mě přemýšlet nad tím, co je na které fázi, základem bylo mít vše z jednoho bodu (z rozvaděče), pokud možno signály symetricky a elektrika do foh samozřejmě natažená z podia, venku to ani jinak nejde.

Uživatelský avatar
amater

Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od amater » úte 11. zář 2012 21:44:49

Vďaka za rady.
s tým ziskom a výkonom zosiku som si uvedomil ako to je, až keď to tu napísal.
Priznám sa že rozvádzač zatiaľ nemám ani som nepoužíval, tak som chcel vedieť ako to funguje.

to banach :
Jako že na jedné fázi je proti zemi 245 a na druhé 237? To ničemu nevadí...
áno na toto som myslel, či to nie je problem. Ak nemam rozvádzač a ťahám cez predlžovačky, či nemôže vzniknúť aj väčši rozdiel napr 20 V mezi bodmi, čo už je viac ako pre CMOS obvody.

to Ota
..Proto ten rozvaděč, N je N a PE je PE (v rozvaděči propojené všechny N a všechny PE mezi sebou), právě proto zemní smyčka nevznikne, vše taháš z rozvaděče - z jednoho místa...
keďže nerobím akcie pravidelne - zatial iba prvý krát a možno potom 1x za rok, asi sa mi neoplatí kupovať rozvádzač. Tak isto mám celý aparát požičaný a robím to pre zábavu.

Minulý týždeň som robil s kamaratom prvý krát hudobý festival - pre cca 200 ludí (amatersky organizované) a nemal som k dispozícii rozvádzač. Mal som k dispozícii len 3 napájacie body 230V s 6 Amp ističmi . Najprv som mal obavy ako to zapojiť, lebo som vedel, že z jedného bodu to neutiahnem. Nakoniec sme museli dať PA + odposluchy na 1bod, komba hudobníkov druhý a svetlá na tretí.
Len mi nebolo jasné ako by som to zapojil, ak by som musel použiť ešte jeden zosik, lebo to už by 6 Amp istič neutiahol.
sorač že som minule trochu dal aj ine off topic dotazy (v horlivosti získať riešenie, dám si pozor)

banach
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 144
Registrován: stř 30. črc 2008 16:20:46
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od banach » úte 11. zář 2012 22:03:21

Ale vždyť o tom celou dobu píšu, máš se připojovat do jedné zásuvky nebo do jedné rozvodny jedním přívodem, když si nataháš několik 230 prodlužek z různých bodů, pravděpodobně zemní smyčky vzniknou, zvlášť u starých dvouvodičových rozvodů - se zatížením ujede i PEN a tím pádem zem, lepší šanci bys měl, pokud by např. přímo na podiu byl nový rozvaděč TN-S a z něj vývody jak 400, tak i 230 všechny fáze, v rozvodech TN-S za normálního stavu po zemnícím vodiči nic neteče, takže zem zůstává čistá, ne tak ve starších TN-C - s rostoucím proudem se na PEN vodiči udělá úbytek a pak není zem jako zem. A už končím, nevím, jestli to píšu tak nesrozumitelně, ale snad je to jasné, nehledejte v tom žádnou vědu.

edit: kdybys to na tom festivalu chtěl vyřešit s 230, tak bys mohl použít dvě fáze, jednu fázi např. na zesilovač pro basovky a druhou fázi na zbytek pa+podiovka+foh s tím, že ten jeden zesilovač na druhé fázi budeš muset pravděpodobně oddělit pasivním diboxem (ale třeba taky ne, záleží na elektroinstalaci).

Uživatelský avatar
amater

Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od amater » pát 14. zář 2012 12:50:35

uz tomu rozumiem lepšie.
dik za trpezlivosť ;-)

DJ Rodrigez
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 82
Registrován: ned 22. dub 2012 19:06:34
Kontaktovat uživatele:

Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od DJ Rodrigez » úte 13. lis 2012 19:44:02

Pridám sa aj ja

Chcem to mať TIP-TOP aj čo sa elektriny týka a potrebujem poradiť.

Mám:

2x RCF ART412A, Notebook, Konzola, Mixpult, bezdrátové mikrofóny, LEXON 2000ka, RG laser, Revo 3 (LED svetlo), Quad gem LED (dva kusy tiež LED)

Stačí ísť z jednej zásuvky 220V 16A ? Alebo už by bolo pre mňa vhodné ísť z 380V + rozvádzač?

Problém je že u nás že po krčmách, kluboch a kultúrnych domoch sa 380V zásuvka nájde málokedy. Ale predsa keby sa našla chcem to mať pripravené tak ako to má byť a nie tak ako to mám teraz.

Mám teraz jeden rozvádzač ale nepáči sa mi pretože ho nemám dobre spravený a minule keď nám vyhodilo poistky tak ich vyhodilo v kulturáku a nie v rozvádzači :evil: a neviem prečo

POPIS:

VSTUP 2x 220V (ako som písal, unás je 380V rarita a tak som to spravil tak že keď sú niekde 2 rôzne fázy 220V tak ich tak privediem do rozvádzača)

VÝSTUP 7x 220V z toho 5x220 je z jednej fázy (konzola,zosik1, zosik2, DSP, notebook) a 2x220V z druhej fázy (svetlá, dymostroj...)

Každá zásuvka je istená ISTIČOM (použil som ABB lebo som mal doma len také) ističe majú 6 až 16 ampérov (1. zosik 16A, 2. zosik 16A, dymostroj 16A, notebook 6A, svetlá 8A) no a v tom je asi tá chyba že to mám predimenzované a preto to nevyhodí u mňa ale niekde v kulturáku a ja musím ísť zháňať klúče a tak...

Keď nenájdem dve odlišné fázy tak musím ísť z jednej a preto mi to vtedy občas vyhadzuje...
Přílohy
418265_374783479215269_504061773_n.jpg
2x RCF ART 412A mk2, 1x RCF ART 310A mk3, 1x Sennheiser XSW35, 2x ADJ Stinger star, 4x Eurolite LED PAR, Pioneer DDJ SZ.

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od Ota » úte 13. lis 2012 20:52:47

Možná ťip - ťop, ale jinak celkem na hovno. Jističe jsou v tomto případě k ničemu - každá zásuvka na zdi musí být jištěná max. 16A, proto je další jistič stejné hodnoty zbytečný. Mimochodem, jaký mají dovolený proud ty eurovidlice v zadním panelu? Není takhle náhodou jen do 10A? Koleduješ si o ohýnek? Kdyby se nedejbože stalo, část kulturáčku lehla popelem a byl jsi požádán o předložení prohlášení o shodě tvých zařízení (zrovna ta rozvodnice by byla předmětem největšího zájmu), jak by jsi se z toho vykroutil? Oprávnění k výrobě rozvaděčů vlastníš? Protokol o kusové zkoušce máš?
Stejnou službu Ti vykoná slušnější zásuvkový pes, zapojené vidlice různých psů do různých zásuvkových okruhů není elektrikářským prohřeškem a je jinak běžnou věcí, zatímco zapojení jednoho přenosného spotřebiče, nebo zde tedy rozvaděče, do dvou různých okruhů však chybou je. A to nepočítám další patálie, které vzniknou propojení dvou PEN vodičů ve starších instalacích v rozdílně zatížených zásuvkových obvodech nestejných okruhů.
Při náhodných zkratech a nebo větších rázových zapínacích proudech není mezi B10 a B16 jističem větší rozdíl, tyto problémy se selektivitou vybavování jističů se snižováním jejich hodnot neřeší. Malopříkonové spotřebiče (NTB, CD, MIX...) je zbytečné jistit 6A, ty zásuvkový obvod nevyhazují. Spotřebiče většího příkonu je třeba pečlivěji rozfázovat a zapínat postupně. Světla by měli mít svůj samostatný rozvaděč, aby jsi je také mohl rozfázovat na všechny tři fáze.
Schéma rozvodnic, které jsou pro naše potřeby vhodné, jsou na začátku tohoto vlákna. K ní si pak vydupej u pódia 32A zásuvku, jištěnou alespoň 20A jističem.

DJ Rodrigez
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 82
Registrován: ned 22. dub 2012 19:06:34
Kontaktovat uživatele:

Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od DJ Rodrigez » úte 13. lis 2012 23:53:53

No veď práve pre to som napísal že to nemám úplne na poriadku a že čo s tým mám radšej robiť. A aj som prestal dýchať keď som si prečítal a vlastne uvedomil že čo som spravil :shock:

Takže radšej nechám ten rozvádzač doma a mám ísť cez klasické predĺžovačky?

stačilo by mi niečo takéto? http://eshop.prodance.cz/rozvadec-z7350 ... 0/d-96027/

Ešte sa spýtam: neverím tým predlžovákom z Tesca za 5eur - 5 metrov a tak som si kúpil poriadny kábel a poriadné vidlice a zásuvky a spravil som si predlžováky sám (2x 10m, 2x 5m atď) - mohol som? môžem oficiálne používať domarobené predlžováky? Sú fakt dobré,určite kvalitnejšie ako tie z TESCA a dal by som za ne ruku do ohňa.

Čital som to na začiatku a neviem či to správne chápem.
Potrebujem prívod 380V istený 20A ističom
1. fáza: zosilovač napríklad na subwoofre (spomínaný LEXON 2000ka) ISTIČ 16A
2. fáza: atívne reproboxi RCF ART412A ISTIČ 16A
3. fáza: notebook, konzola, mixpult, svetlá, dymostroj ISTIČ 16A

ad1 - môžem tam použiť/malo by obsahovať aj prúdový chránič?

ad2 - Nebude mi to brumeť keď zosik a aktívne repra a zdroj zvuku (konzola/notebook) pôjdu z rozličných fáz?)

ad3 - keď tam nebude 380V zásuvka ako mám napojiť aparát tak aby mi to zásuvky udržali a aby zároveň nezhorel kulturák?

Ďakujem za odpoveď/e
2x RCF ART 412A mk2, 1x RCF ART 310A mk3, 1x Sennheiser XSW35, 2x ADJ Stinger star, 4x Eurolite LED PAR, Pioneer DDJ SZ.

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od KamilV » stř 14. lis 2012 8:25:30

ad1 - můžeš, je to fajn, ale nic tě k tomu nenutí :idea:
ad2 - nebude, zem bude mít jednotný potenciál, protože pochází z té 400 V
ad3 - na jednu f bych dal světla, vše ostatní na druhou, jističe by to měly udržet, pokud ne, osamostatnil bych PA a předřadil bych DI.

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od Ota » stř 14. lis 2012 9:21:13

1) Ano, rozvodnice, co uvádíš v odkazu, by Ti měla stačit.
2) Odborníkem udělaná prodlužka z pořádného kabelu 3Gx2,5 a bytelných zásuvek/vidlic je pochopitelně lepší, než ty levné a mnohdy mizerně lisované srágory s 3x1mm do obýváku za TV. Ale ani elektrikář s tou kvalitní prodlužkou není v případě neštěstí krytej, jelikož jej nachytají zase na tom prohlášení o shodě použitého výrobku. Rozdíl je ale v tom, že ten odborník si ohlídá, aby k neštěstí nedošlo, případně vypálenou vidlici, zásuvku, poškozený kabel atd. vymění, laik se tím začně zabývat, až když něco přestane fungovat. Kdyby jsi to chtěl hnát k naprosté dokonalosti, pořídíš kvalitní prodlužky z odborné prodejny elektroinstalačního materiálu.
3) Pokud Ti na světla stačí jedna fáze, nech je na samostatné, trochu se tím eliminuje rušení z triakové regulace. NTB, CD, mix... klidně připoj na fázi s ART 412. Zapínej to postupně.

ad1 - je to mobilní instalace, které musí být předřazen proudový chranič. Každá zásuvka pevné instalace do 32A včetně, používaná laiky, určená pro tento provoz, musí od zavedení ČSN 33 2000-7-711 (říjen 2005), či ČSN 33 2000-7-740 (březen 2007) Fi 30mA obsahovat.
Je ale mnoho starších instalací, které chránič neobsahují, proto jej v rozvodnici potřebovat budeš. V profi provozech (velká divadla, kulturní domy, kongresové sály, kde je k dispozici trvale osoba znalá, zodpovědná za bezpečný provoz zařízení, mohou být za určitých podmínek vyhrazené zásuvky již vyhrazeny pro provoz s odbornou obsluhou a chrániče tam tedy nemusí být.
ad2 - kdyby jsi četl pozorněji celé vlákno, tak jsem již několikrát uváděl, že na vznik zemních smyček nemohou již z principu rozdílné fáze mít vliv. U správně zhotovených mobilních rozvodů se to týká i vodiče Nulového (pozor, neplést s nulovacím vodičem starých TN-C instalací). Zemní smyčka se uzavírá po vodičích PE a nejčastěji spojením koster přístrojů pomocí stínění signálových vedení. Nebudu to rozepisovat, jsou tu toho již mraky pojednání.
ad3 - kulturák by neměl shořet od vnitřní el. instalace především, pokud je pravidelně revidována, tj. alespoň jedenkrát za dva roky a pochopitelně uvedené závady v revizní zprávě včas odstraňovány. Když není zásuvka 230/400V k dispozici, nezbývá nic jiného, než se uskrovnit s aparaturou (tvoji zvukovou aparaturu ale musí utáhnout běžná 16A zásuvka, jistič B16A by měl držet, problém je pouze při zapínaní všeho naráz). Pro světla si najdi zásuvku z jiného okruhu, zapoj vše odděleně. DMX ovladač, který máš napájen pravděpodobně z rozvodů pro audio, by měl být galvanicky oddělen od DMX vstupu výkonových jednotek světel. Slušnější zařízení mají galvanické oddělení DMX linky již vestavěné, je třeba připojit stínění kabelu jen na jedné straně. V opačném případě pořiď nějaký optooddělovač či splitter s galv. oddělením. Na hospodskýho tlač, že když chce dělat větší akce, musí dát prachy do silnější elektriky. Ale když bude vůl a vyřeší to pouhou výměnou stávajícího jističe, může mu pak třeba i ten lokál shořet.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od blaha » stř 14. lis 2012 9:56:18

Já jen ještě doplním (kdyžtak mě opravte) k těm prodlužkám, že by se tuším na ně měla dělat revize každého 1/2 roku, pokud jsou používány vevnitř, jednou za 1/4 roku, pokud venku.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

ma.ro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 12. led 2012 13:48:31

Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od ma.ro » stř 14. lis 2012 13:48:58

Řešíte ve svých rozváděčích i vysokofrekvenční filtry? Známý mi říkal, že bez toho to může dělat binec pokud se používají klasické stmívače.

DJ Rodrigez
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 82
Registrován: ned 22. dub 2012 19:06:34
Kontaktovat uživatele:

Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od DJ Rodrigez » stř 14. lis 2012 20:02:14

Dobre tak asi si kúpim tú rozvodnicu na ktorú som dal link, je tam všetko čo potrebujem a je spravená odborne.

Moje robené predĺžovačky nebudem riešiť, kašlem na to sú 100% no tá moja terajšia rozvodnica nie a pre to som sem písal lebo to chcem dať na poriadok.

No v našom kulturáku v obci sa revízia robí v krčme pri pive a nikto neodstrání tu rozhrkanú zásuvku na pódiu ani keby čo bolo, čo vám poviem, je to všade bieda, dokonca v jednom kulturáku bola takáto rozhrkaná zásuvka (kryt tam lietal jak k..... v p.....) a nejakým spôsobom bolo s krytu vylúpené (z boku) a cez to šiel kábel do neónových svetiel pod pódiom (akože podsvietenie pódia) káble také staré čo mali takú zvláštnu bužírku ako keby z nejakej látky (ešte som také nevidel) no a tam som sa mal akože pripojiť. Našiel som si lepšiu zásuvku ale tahal som predĺžovák asi 30m - takže často sa stretávam s týmto a nie že 380V

Chalani ďakujem za informácie, už viem ako sa asi uberať a čo bude správne

PS: keď budem mať tú originál rozvodnicu tak potrebujem tiež na to nejakú revíziu (2x do roka alebo tak?)
2x RCF ART 412A mk2, 1x RCF ART 310A mk3, 1x Sennheiser XSW35, 2x ADJ Stinger star, 4x Eurolite LED PAR, Pioneer DDJ SZ.

Gustav
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 453
Registrován: ned 19. úno 2006 14:37:28
Bydliště: Praha

Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od Gustav » čtv 15. lis 2012 11:29:11

REVIZE na používaný ELEKTRO materiál se vztahuje na vše s čím mohou přijít do kontaktu osoby ele. NEznalé :smt009
Bez ohledu jestli na výrobce kromně Amat. = samozřejmě

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“