Citlivost zvukařských přístrojů na podpětí

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
K-sound

Citlivost zvukařských přístrojů na podpětí

Příspěvek od K-sound » čtv 07. čer 2012 9:57:22

Dobrý den,
jelikož jsem zde nikdy nenašel přesně toto téma, zakládám nové.

Občas se mi stane, že prostor na zvučení, je hodně daleko od elektriky (230V), a jsem nucen použít pohyblivý přívod - 50metrů v 1,5mm^2.

Bedny aktivní - HK audio - 2krát 400W; 2krát 300W (odposlechy). A pak takové drobní odběratelé - mix Soundcraft GB2R a pak takové ty drobnosti - adaptéry od bezdrátů, CD přehrávač, nabíječka...

Když uvážím nějaké takové maximální zatížení (což se asi často nestává) - tak mám odběr cca 1400W, což odpovídá cca 6A, impedanci vodiče jsem naměřil cca 1,3 ohm - tedy úbytek až 2krát8V, což je docela dost.. (pokud je výpočet špatný, prosím opravte mě)

A nyní by mě zajímalo, jak kterým zařízením, případně jak moc, výrazně škodí podpětí.

Díky.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Citlivost zvukařských přístrojů na podpětí

Příspěvek od sledge » čtv 07. čer 2012 13:27:51

No, ss odpor 1,5 mm2 by měl vycházet kolem 0,6 Ohmu na 50 m, což dělá pak ve smyčce kolem 1,2 Ohmu. Při 6A je to tedy 7,2 V. To by platilo v ustáleném stavu.

jenže v reálu bude mít kabel ještě njakou indukčnost a dále má většina zařízení usměrňovače, takže se dobíjí "impulzně", takže tečou vyšší proudy a tím narůstají i úbytky. Nicméně spínané zdroje jsou výrazně méně náchylné k podpětí. U transformátorových zdrojů s lineární stabilizací by mohlo dojít k poklesu napětí před stabilizátory a průlezu zvlněného napětí za stabilizátor = začalo by to bručet.

Dalším potenciálním problémem podpětí u spínaných výkonových zdrojů může být vypínání vlivem aktivace proudové ochrany. Regulované zdroje se nějak ustabilizují, avšak za cenu vyššího proudového odběru (kvůli podmínce konstantního výkonu), takže bude narůstat proud...

Nejlepší představu o napětí by každopádně udělal třeba analogový měřák na síti při provozu...
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Citlivost zvukařských přístrojů na podpětí

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 07. čer 2012 13:52:19

Předpokládám, že ten prodlužovák NENÍ dvoužilový. Podobné úbytky by samy o sobě ještě ničemu vadit nemusely, ovšem jde také o úbytky před tímto kabelem, tam se asi nedá předpokládat stabilizovaných 230V. Takže 3x2,5 by byl jistější, on je to sice opruz, mít zrovna ten nejdelší kabel také netlustší, nejtěžší a nejdražší, ale některé potíže to může eliminovat a na místě samém je asi pozdě zrovna tohle řešit a ani není mnoho způsobů jak.
Škodu obvykle podpětí nenadělá, maximálně se něco kousne a nehraje to, nouzově nezbývá než snížit hlasitost a hlavně neblikat žádnými žárovkami, nemlžit atd. Odběr samotného zvuku jde se snižováním hlasitosti naštěstí velmi rychle dolů.

H.M.

Uživatelský avatar
K-sound

Citlivost zvukařských přístrojů na podpětí

Příspěvek od K-sound » čtv 07. čer 2012 14:10:52

Pěkný den, pánové, díky za reakce!
Prodlužovák je samozřejmě trojžilový. S tou tíhou, délkou atp. to máte pravdu, i těchle 50 metříků v jedna pětce (je to v gumě) když má člověk smotat, tak ruka dost bolí...

Jinak já nesvítím, nemlžím, nekouřím, nepiji; jde skutečně "jen" o reproduktory, mix(analog), přehrávač; obvykle tyhle akce jezdím bez efekťáku. Zesilovače reproduktoru a mix mají dneska spínané zdroje?

Sledge: díky za info; zkusím někdy proměřit na place.

Díky.

mazi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 202
Registrován: stř 12. lis 2008 2:52:31
Kontaktovat uživatele:

Citlivost zvukařských přístrojů na podpětí

Příspěvek od mazi » čtv 07. čer 2012 14:25:21

Tak na takové situace s takovímto kabelem o takovém průřezu pozor. A pak taky pozor na low level techniku typu Behringer. A to je moje vlastní zkušenost. Kdysi dávno před rokem 2002, jsem jel jako zvukař pro firmu mě spřátelenou. Byl to den obce, takže příjezd ráno, stavba a připojení v normálu. Samozřejmě dopoledne nemůžeš aparát odzkoušet na plno, protože jednim s prvních představení jsou dětičky pro dětičky, tanečky a plno pitomostí, kdy nezaregistruješ nějaký výkyv ani závadu na systému. No v průběhu odpoledne na to náměstí přijely stánky a postupně se na ten fous 220 V 3x1,5 průřez snad 30 metrů z nějaké kanceláře připojovaly. Samozřejmě bez mého vědomí...když to tak vezmu, stejně bych s tím nic neudělal... No a zkrátím to, v 19:00 začala být kosa a začalo se vyvařovat, čaje, kávy, svařáky. Takže napětí spadlo minimálně o 15V V ten samý moment jsem měl dělat zvukovku s doprovodnou kapelou pani Špinarové. Už jenom když začal kopat do kopáku bubeník, bylo slyšet s horen skřípavý zvuk a jak se postupně kapela přidávala a paní Špinarová zaspívala..tak zvuk pa systému šel do kytek. Věřím, že ještě dneska, když mě paní Špinarová potká, že si vybaví tu ostudu, kterou jsem tam předvedl...Důsledek tenkého, dlouhého přívodu, vlhka a low level shit techniky Behringera (a to někdo pořád tvrdí, že v té době byl Behringer spolehlivá značka) byl takový, že polovina přístrojů buď to nefungovala z poloviny a nebo vůbec druhá polovina neukazovala co má a pod......Moje ostuda... Nicméně, nákup midle level techniky - soundcraft, dbx, a jiné, jsem při podpěti už nikdy nezaznamenal ani jednou takový to problém..... No a tak

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Citlivost zvukařských přístrojů na podpětí

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 07. čer 2012 14:29:36

Někdy ano, někdy ne. Čím novější, tím větší šance, že už tam bude spínaný zdroj. Samotný odběr toho aparátu problémy udělat nemůže, ale pokud se to celé bude napájet už z dolní hranice tolerance, tak je každý volt dobrý. Pokud už ani není co vypnout, tak to znamená, že není ani žádná rezerva kromě toho tiššího hraní. Prostě pohodlnější to bude s 3x1,5 a jistější s 3x2,5, nic jiného se k tomu nedá říct. Pokud by se hrálo stále na stejném místě, tak se asi dá odměřit, jak to tam obvykle vypadá a spolehnout se na to, ovšem na nějakém novém to může být úplně jinak.

H.M.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Citlivost zvukařských přístrojů na podpětí

Příspěvek od sledge » pát 08. čer 2012 12:27:23

Mazi - mám takový dojem, že podpětí 15 V při provozu bys vůbec nezaznamenal. Pokud se vyvařuje, tak takvá rychlovarka má 1500-2500 W což je na hranici přívodu 1,5 mm2 atd., takže napětí mohlo být klidně i pod 200 V, ve špičkách i méně. Navíc když dneska otevřeš nějakého "low level Behringera", tak se nebude nijak zásadně lišit od dbx, soundcraft, mackie atd...všechno je to děláno jedno vedle druhého a ty fabriky Behringera jsou alespoň jeho a nevypadá to tam nijak špatně, takže rozhodně jsou daleko horší případy :-)
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

mazi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 202
Registrován: stř 12. lis 2008 2:52:31
Kontaktovat uživatele:

Citlivost zvukařských přístrojů na podpětí

Příspěvek od mazi » pát 08. čer 2012 13:10:14

Jasně že kdyby to bylo jenom 15 V tak by se nic nemělo asi dít. Nic méně, napsal jsem minimálně o 15 V...a navíc v ten moment jsem si vůbec neuvědomoval, kde by ten problém mohl být, na to jsme přišli až pozdě....no o kvalitě Behringera mě ale nepřesvědčíš...to se nezlob... byť se to vyrábí..jak říkáš vedle sebe...to zas ne :-) S tím podpětím mám ale několik zkušenosti právě na Behringerech... v té době stejně nebylo cenově nic dostupné. Dneska, když je podpětí, tak s tím problém nemám...a nemám ani odvahu s Behringerem jezdit to zkouset.... ale taky doba už popošla....

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Citlivost zvukařských přístrojů na podpětí

Příspěvek od sledge » pát 08. čer 2012 18:37:30

No třeba Nuke 3000 běží i při 160V (nezkoušel jsem však, kolik z něj vymáčknu) a to nemá zdroj s velkým rozsahem 100-240V, jako třeba nabíječky. U těch behringerů se ta kvalita vyvíjela (i v závislosti na modelech - povedenějšní vs. nepovedené), lokální minimum bych dal někam mezi lety 2006-2009 (nástup bezolova až renesance), od roku 2010 je tendence kvality výroby dosti vzrůstající...inu investice do výroby :-)
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Vojta85
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 21. čer 2007 8:19:24
Bydliště: Náchodsko
Kontaktovat uživatele:

Citlivost zvukařských přístrojů na podpětí

Příspěvek od Vojta85 » sob 30. čer 2012 17:27:50

Tedá já nepochopim, jak někdo má odvahu napojit aparát na 30m jedenapůlky, to samo o sobě si říká o průšvih :lol:

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“