Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
JirkaN

Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

Příspěvek od JirkaN » čtv 18. zář 2014 14:52:12

Zdravím kolegové,
ve firmě chceme zahájit vývoj rozvaděčů do racku pro distribuci napájení PA systémů, rádi bychom takový vývoj doplnili o poznatky a chybějící funkce, které na dosavadních systémech chybějí. Jedním z takových doplňků mj. má být chytré měření s dálkovou správou přes RS485. Většina současných rozvaděčů určených pro PA jsou vybavené jen 6ti LED displeji, zobrazující napětí a proud každé z fází. Nový prvek sice poskytne to samé, ale navíc také činný a jalový výkon a sledování veličin přes modbus (RS485) na PC, např. v režii, popř. sledování výkonu jednotlivých větví. Mj. uvažujeme i osazením PLC Siemens Simatic, které by sledovalo stavy jistících prvků, popř. ovládání elektrocentrál. Nad vším zatím jen diskutujeme a chceme aby to splňovalo požadavky pro zvukaře. Samozřejmostí bude konečná certifikace a revizní správa, chceme vyrábět profesionální produkty. Uvítám zde vaše připomínky a návrhy pro malé i velké distribuční systémy.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

Příspěvek od blaha » čtv 18. zář 2014 16:23:51

Nebylo by lepší místo RS485 použít Ethernet a webové rozhraní?

Dnes už se síť používá na akcích běžně, navíc by to zjednodušilo kompatibilitu napříč systémy (Win, Mac, Android, atd.), dalo by se to použít i pro vzdálenou správu a monitoring nejen v pódiových rozvaděčích.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
JirkaN

Re: Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

Příspěvek od JirkaN » čtv 18. zář 2014 17:07:19

Podle možností, ale MOXA to řeší (RS485/ETH převodník), ovšem bez webového rozhraní, ale s aplikací, komunikující virtuálním COM portem, pak můžeš mít i Android app atp.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

Příspěvek od Návštěvník » čtv 18. zář 2014 18:08:54

Na venkovní akce s elektrocentrálou neznámýho původu bych potřeboval v rozváděči monitorování napětí sítě a odběru. 2 x jsem přišel o část zesilovačů a hádat se pak s někým čí je to vina to je tak dost napikaču.

Uživatelský avatar
JirkaN

Re: Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

Příspěvek od JirkaN » pát 19. zář 2014 5:51:52

S takovou funkcí počítám, paměť na nejvyšší a nejnižší hodnoty proudu, napětí i vykonu pro každou fázi

Egestas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: pát 01. dub 2011 6:40:27

Re: Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

Příspěvek od Egestas » pát 19. zář 2014 7:51:13

Nebudu psát co by tam mohlo být ale co jsem si dělal já, můžeš se inspirovat.

64A vstup
3x zásuvka na 230 na fázi jištěna 16A
1x zásuvka na 230 přez UPS jištění 10 A pro FOH
2X 32A
na každé fázi měření prudu, napětí, výkonů, + záznam maximálních a minimálních a průměrných hodnot a spotřeby.

dále mám udělaný zdroj 5V, 9V, 12V, 24V vše po 5A pro nástrojové krabičky, napájení kláves, notebooku, tabletu a podobné, mám to konkrétně pro naši kapelu protože se pak nikde neválí miliarda traf ale každý si vezme co potřebuje :smt102

teď si chci ještě dodělat měření zemního odporu abych se mohl uzemnit tyčema v místech kde je jen TNC a ne TNS, trafo by bylo asi dost težký :lol:

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

Příspěvek od Pavel Sedlák » pát 19. zář 2014 12:59:51

Určitě webové rozhraní možná i s funkcí AP a určitě logování.
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
JirkaN

Re: Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

Příspěvek od JirkaN » pát 19. zář 2014 17:02:06

Vzhledem k tomu, že standardem v měření je modbus, který běhá po RS485 a veličiny se přenášejí v reálném čase, ethernet pak běhá na protokolu UDP, nikoliv na TCPIP. Webové rozhraní není schopné zobrazovat naměřená data v reálném čase. Proto pouzijeme moxu a ta vytvoří po síti virtuální Com, v pc či tabletu bude kompetentní aplikace. Moxa samozřejmě běhá i přes wifi. Přesně takto mám DCX2496 ovládanou přes wifi, s moxou.

Mike76
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: ned 15. čer 2014 21:48:50

Re: Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

Příspěvek od Mike76 » stř 08. říj 2014 9:17:10

Ethernet, RS485 je už trošku mimo..
Nejsem prodavač

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

Příspěvek od mkarr » stř 08. říj 2014 14:04:16

Podle mě by to chtělo několik (2 - 3) nezávislých 1F okruhů s vlastními chrániči, protože když pak přijde muzikant s nemocným aparátem, nebo jen lampičkou a vyhodí celé pódium, je to zbytečně velká prča.
Jinak bych se taky přimlouval za Ethernet a WiFi v kombinaci s webovou aplikací. Je to bez instalace programů a java jede skoro na všem. Prográmek se dá napsat i tak, aby komunikoval ve skoro reálném čase. Sekundové zpoždění nikoho netrápí, stejně na to nikdo nečumí furt. Jo a ta inteligence by měla mít vlastní baterii, aby v případě že se třeba odpojí kvůli přepětí, nadproudu, nebo spadne chránič, dalo na notesu rovnou vyčíst co se stalo a šlo se rovnou řešit namísto zjištování co je špatně.

saty_cz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 124
Registrován: stř 03. srp 2011 10:26:43

Re: Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

Příspěvek od saty_cz » stř 08. říj 2014 20:28:38

No pokud to chceš udělat trošku pro lidi tak si tam dej regulátor s web serverem. Pochybuju že by na to někdo koukal přes viruální COM port. Nevím jak je na tom Simatic, ten nedělám ale možností je spousta, minimálně něco malého od Amitu s webserverem by fingovalo dobře, dokonce mě i něco napadlo, ale radit ti asi nemusím ne?

KV2 Audio ES | ALLEN&HEATH GL2400 | Sennheiser | Audix | Beyerdynamic | Rode

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

Příspěvek od Bildic » sob 11. říj 2014 8:32:41

Pekny den

Nasiel som zaujimavy clanok o spajani zeme pri audio.
Zaujal ma hlavne jednoduchy prakticky test - skontrolavat pri napajani z dvoch rozdielnych zasuviek fazove napätie: L prvej zasuvky ku L druhej zasuvky

Moznosti:
1.: 400 V -> jendnotlive zasuvky su na rozdielnej faze
2.: 0 V -> je to ta ista faza resp. Je jedna zasuvka "mrtva"
3.: 230V -> pruser, jedna zasuvka je zle zapojena

V druhom clanku je "zariadenie" do racku kde je spojena zem jednotlivych zasuviek.


Link:
https://soundforums.net/content/2853-Po ... le-Ciruits

https://soundforums.net/content/2886-Po ... n-s-Distro

lumirt
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 10. kvě 2007 20:36:23

Re: Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

Příspěvek od lumirt » úte 24. úno 2015 9:43:17

Zdravím,
to JirkaN: hezké vlastnosti nabízíte, nevím o nikom z okolí kdo potřebuje měřit proud fázemi a činný a jalový výkon a podobné veličiny. Kdo má hlavu a příslušnou způsobilost toto moc neupotřebí, použije rozum při výstavbě, případně předem připravené schéma. Zaměřte se na cenu ať nahradíte různé pochybné rozvody které mnozí stále používají a přispějte k osvětě a větší bezpečnosti v tomto oboru. Tyto nabízené vychytávky si pořídí jen pár nadšenců. Mne a pořadatele nikdy nezajímala hodnota spotřebované el.energie. Vystačím si s relé které hlídá nulu, podpětí a přepětí. Výrobců 19" rozvaděčů moc není takže máte šanci na úspěch. Hurá do toho.

Uživatelský avatar
JirkaN

Re: Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

Příspěvek od JirkaN » úte 24. úno 2015 12:06:22

Verzí bude několik, to že vy nepotřebujete měřit veličiny neznamená, že je nepotřebuje měřit nikdo. Já si samozřejmě průzkum dělám, a u větších distribucí zájem o měření je. Vezměte na vědomí, že stejné konzervativní názory existovali na digitální konzoly před 10ti lety, nikdo nepotreboval 8 efektů, kompresor na každém kanále vč. gate, 16 sbernic atd... a dnes? Takže budou různé verze i modulární.a cena bude závislá na výbavě a software.

lumirt
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 10. kvě 2007 20:36:23

Re: Vývoj PA rozvaděčů + 3f measurement

Příspěvek od lumirt » úte 24. úno 2015 12:38:31

Nechtěl jsem se Vás dotknout, jen chválím další aktivitu která je k prospěchu a bezpečnosti všech. Každé zboží má svého kupce a určitě se najdou zájemci o tyto vlastnosti. To je v pořádku, hlavně aby se amatéři a poloprofi zbavili zdraví a životu nebezpečných rozvodů. Hodně zdaru.
PS: taky mám zájem o nové rozváděče, pošlete kontakt,třeba bude kšeft

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“