Zemnící vodič v 220 V - odpojit či neodpojit? NEODPOJIT!!

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Martin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 562
Registrován: čtv 11. srp 2005 1:16:45

Zemnící vodič v 220 V - odpojit či neodpojit? NEODPOJIT!!

Příspěvek od Martin » stř 18. úno 2009 21:30:09

Zdravím kolegové/yně,
v jistém příspěvku se JFLA a jardatop dotkli ožehavého tématu, a to ne/možnosti odpojení zemnícího vodiče, v jejich případě u notebooku. Rád bych to zde definitivně dořešil v obecné rovině - z pohledu praxe, norem i ochrany zdraví.
Takže prosím, kdo se cítíte k tomu vyjádřit, učiňte tak, zde je to pravé místo.
Díky

Pavel Sulek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 120
Registrován: ned 04. led 2009 19:52:13
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemnící vodič

Příspěvek od Pavel Sulek » stř 18. úno 2009 23:04:01

Neviem ako je to s odpájaním PE vodiča, no niekedy mi pomáhajú prepínače GROUND/LIFT. Tými sa myslím spájajú (rozpájajú) prístrojová a "zvuková" zem. Mali by sa tým eliminovať smyčky. No PE som nikdy, asi z dôvodu bezpečnosti" neodpájal. Však ak som s aparátom pripojený na TN-S sústavu a odpojím si PE na niektorom zo zariadení, v prípade poruchy (prieraz na kovovú kostru) sa nemá kadiaľ uzavrieť skratový prúd a na kostre sa objaví nebezpečné dotykové napätie. A ak je tento prístroj v racku, tak sú pod "šťavou" aj tie pri ňom. Neviem si predstaviť, aké by malo následky objavenie napätia na tele mikrofónu. :!:

jardatop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 461
Registrován: stř 26. bře 2008 23:39:44
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemnící vodič

Příspěvek od jardatop » čtv 19. úno 2009 0:13:34

V podstate jde o to, ze kdyz je zdroj toho zarizeni venku a je v plastovem obalu, tak neni duvod pouzivat zemnici vodic. Napr. vsechny mixaky se zdrojem venku maji 2zilovou vidlici a vsechny zarizeni se zdrojem uvnitr plechove bedny maji 3zilove napajeni.

Takze muj nazor na vec je: pri brumeni odzemnit notebook specialnim kabelem s odpojenym zemnicim vodicem. Ten kabel je treba dobre oznacit, aby ho nikdo nepouzil k nicemu jinemu! :smt021

maly_medved
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 716
Registrován: úte 03. črc 2007 9:27:11
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemnící vodič

Příspěvek od maly_medved » čtv 19. úno 2009 8:23:26

jardatop píše:Takze muj nazor na vec je: pri brumeni odzemnit notebook specialnim kabelem s odpojenym zemnicim vodicem. Ten kabel je treba dobre oznacit, aby ho nikdo nepouzil k nicemu jinemu!
Výrobci a vývojáři el. zařízení a el. přístrojů VELMI DOBŘE VĚDÍ proč některé zdroje připojují "dvouvodičově" a některé "třívodičově", tedy s ochranou ve třídě II a ve třídě I . Jedná se i MIMO JINÉo izolační pevnost, konstrukci zdroje atd.

Rady, které tady bastlíř jardatop prezentuje mně nejen jako zvukaře, elektrotechnika s $8/vyhl.50 ale i laika pobuřují a cítím nutnost před nimi na fóru upozornit.

Každý kdo dělá nebo radí podobné bastlírny poplatné minulé době a rozvojovým zemím zasluhuje :smt062 . Podobně jako "nebrumící" prodlužovačky , odštíplé žlutozelené vodiče na zesilovačích a podobně. Jardatop může namítnout že se jedná "jen" o plastový" zdroj k notebooku, ale i ten je dál s počítačem spojen vodiči na sekundáru zdroje ( spínaného ) a argument BASTLÍŘE, že se dosud co on ví nic nestalo je blábol .

Seriózní externí zvukovka ve správně zapojeném aparátu brumět nebude, nebo je v některých případech při specifickém zapojení zvukového aparátu nutné použít oddělovací signálové transformátory , ale fakt nelezte se štípačkami do síťových 230 V kabelů.
Pavel Sulek píše:no niekedy mi pomáhajú prepínače GROUND/LIFT
Pokud se jedná o vypínače originál přístroje tak jak byl navržen, tak tyto rozpojují signálovou a přístrojovou "zem" a jejich použití je v pořádku :smt023

Uživatelský avatar
honza_s
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 119
Registrován: stř 28. kvě 2008 9:46:19
Bydliště: Trutnov

Re: Zemnící vodič

Příspěvek od honza_s » čtv 19. úno 2009 8:39:03

jardatop píše:V podstate jde o to, ze kdyz je zdroj toho zarizeni venku a je v plastovem obalu, tak neni duvod pouzivat zemnici vodic. Napr. vsechny mixaky se zdrojem venku maji 2zilovou vidlici a vsechny zarizeni se zdrojem uvnitr plechove bedny maji 3zilove napajeni.
Veliký omyl !!! Za prvé, ve zdroji k ntb jsou země primáru a sekundáru obvykle kapacitně spojené, tzn. při průrazu tohoto kondenzátoru se může na sekundár dostat nebezpečné napětí, za druhé, chladič ve zdroji je obvykle přímo spojený se zemí sekundáru a s PE vodičem, při odpojení PE vzniká nebezpečí, že při se poruše zdroje neuplatní ochrana nulováním, nedojde o odpojení jističe ani chrániče a může to dojít až tak daleko, že zpěvák, který právě drží v ruce mikrofon, to už nerozdejchá. Vždy se jedná o to, aby nemohlo při poruše zařízení dojít ke zranění osoby. Pokud je kryt přístroj zhotovený z vodivého materiálu, musí být vždy přítomný PE vodič. Zdroj k ntb je sice v plastu, nicméně vnitřní chladič je hliníkový, spojení se zemí na sekundární straně a na tuto zem si můžete na libovlném místě na ntb sáhnout.

A za třetí - to, že přístroje s externím zdrojem mají "dvouvodičové" připojení, je samozřejmě blud.
The best sound comes from one source...

jardatop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 461
Registrován: stř 26. bře 2008 23:39:44
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemnící vodič

Příspěvek od jardatop » čtv 19. úno 2009 9:15:42

Omlouvam se, jestli jsem svym tvrzenim nekoho pobouril. [-o<
Svoji radu odvolavam, resp. nechavam si ji pro sebe. :oops:

Mam jeste otazku na vas, odborniky:
Je nejaky konstrukcni rozdil mezi notebookovymi zdroji vyrabenymi s 3zilovym a 2zilovym kabelem?
Treba ve stineni toho zdroje nebo kde?
Nejsem si jist, jestli zvysim bezpecnost tim, ze prestanu pouzivat "odzemneny" original HP zdroj a koupim si nejaky univerzalni cinsky zdroj k notebooku, ktery bude mit 2zilovy kabel. Nebo i tam je ta konstrukce jina?
jardatop píše:V podstate jde o to, ze kdyz je zdroj toho zarizeni venku a je v plastovem obalu, tak neni duvod pouzivat zemnici vodic. Napr. vsechny mixaky se zdrojem venku maji 2zilovou vidlici a vsechny zarizeni se zdrojem uvnitr plechove bedny maji 3zilove napajeni.
K takovemu zaveru jsem dosel ze svych zkusenosti. Videl jsem plno (napr. Behringer, Soundcraft) mixu, ktere maji externi zdroj a zadny z nich nemel 3kolik. Ani externi 9V zdroje k rackovym zarizenim. Zato rackove zarizeni se zdrojem uvnitr bylo vzdy napajeno 3zilovym eurokabelem.

mrak
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 68
Registrován: úte 03. čer 2008 11:46:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemnící vodič

Příspěvek od mrak » čtv 19. úno 2009 9:25:31

jardatop píše: K takovemu zaveru jsem dosel ze svych zkusenosti. Videl jsem plno (napr. Behringer, Soundcraft) mixu, ktere maji externi zdroj a zadny z nich nemel 3kolik. Ani externi 9V zdroje k rackovym zarizenim. Zato rackove zarizeni se zdrojem uvnitr bylo vzdy napajeno 3zilovym eurokabelem.
To jesli se muze vypustit ta treti zila je dano konstrukci ktera musi odpovidat zminovane ochrane tride II ( na pristrojich znaceno ctvereckem uvnitr ctverecku )

viz. http://elektrika.cz/data/clanky/ochrann ... na-izolace

jardatop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 461
Registrován: stř 26. bře 2008 23:39:44
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemnící vodič

Příspěvek od jardatop » čtv 19. úno 2009 9:38:50

Diky.

maly_medved
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 716
Registrován: úte 03. črc 2007 9:27:11
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemnící vodič

Příspěvek od maly_medved » čtv 19. úno 2009 9:40:59

Na poslední Jardovu otázku už jsem předtím odpověděl :
maly_medved píše: Výrobci a vývojáři el. zařízení a el. přístrojů VELMI DOBŘE VĚDÍ proč některé zdroje připojují "dvouvodičově" a některé "třívodičově", tedy s ochranou ve třídě II a ve třídě I . Jedná se i MIMO JINÉo izolační pevnost, konstrukci zdroje atd.
Ano, je mezi nimi rozdíl, některé zdroje jsou ve třídě I a některé ve třídě II . Tím že do jejich zapojení provede kdokoliv změnu, se stává VÝROBCEM zařízení s veškerými právy , povinnostmi a zodpovědností plynoucí z provozu takovéhoto zařízení .
jardatop píše:Svoji radu odvolavam, resp. nechavam si ji pro sebe.
Ano, prosím aby si každý podobné "rady" nechal pro sebe , někdo kdo si to pak přečte to může i udělat :(
jardatop píše:Nejsem si jist, jestli zvysim bezpecnost tim, ze prestanu pouzivat "odzemneny" original HP zdroj a koupim si nejaky univerzalni cinsky zdroj k notebooku, ktery bude mit 2zilovy kabel. Nebo i tam je ta konstrukce jina?
Obě možnosti jsou paskvil. Bohužel se právě na náš český trh díky prodejcům kteří se nezdráhají dovézt jakýkoliv šunt, který je jinde ve světě neprodejný dostávají podobé shity. Například různé "výhodné levné" rychlovarné konvice, lampičky a svítidla, čínské hračky s toxickými barvami atd. Ale to už je offtopic ......

Pavel Sulek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 120
Registrován: ned 04. led 2009 19:52:13
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemnící vodič

Příspěvek od Pavel Sulek » čtv 19. úno 2009 12:35:48

maly_medved píše:
Rady, které tady bastlíř jardatop prezentuje mně nejen jako zvukaře, elektrotechnika s $8/vyhl.50 ale i laika pobuřují a cítím nutnost před nimi na fóru upozornit.
Ked si načal túto tému, u nás je to vyhláška 718/2002. par.20 až 24. Ja mám par.23 - elektrotechnik s kompetenciami len o 1 stupeň pod "revizákom". Je to akýsi adekvát par.8 u vás?


A ešte k pôvodnej téme pre všetkých:
To, koľkými vodičmi je zariadené pripojené k sieti, určuje výrobca hlavne podľa toho, o aký izolačný stav sa jedná. Ak sa jedná o dvojitú izoláciu (štvorček v štvorčeku) alebo rovnocennú základnú a doplnkovú izoláciu, prívod je 2-žilový s pevne zalisovanou vidlicou, pričom nezáleží na to, ako ju v závuvke otočíme. Izolačný stav tu presahuje rádovo 100-vky MOhm. (Trieda ochrany II).
Ale ak je raz nieco kovove, zasadne musi mat treti PE -vodič. Ten sa nesmie nikdy odpájať. Však všetky štekre sú vyrobené tak, aby sa pri pripájaní ako prvý pripojil PE a pri odpájaní ako posledný. Proste PE je tu čiste ochranný vodič. V ŽIADNOM PRÍPADE NEODPÁJAŤ, ANI NIČ PODOBNÉ. (Tr.ochrany I).

Asi :!: toľko...

maly_medved
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 716
Registrován: úte 03. črc 2007 9:27:11
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemnící vodič

Příspěvek od maly_medved » čtv 19. úno 2009 13:00:00

Pavel Sulek píše:Je to akýsi adekvát par.8 u vás?
přibližně tak ... nemůžu projektovat a vyučovat elektro ve školství :wink:

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemnící vodič

Příspěvek od honza637 » pát 20. úno 2009 8:23:46

maly_medved píše:
jardatop píše:Takze muj nazor na vec je: pri brumeni odzemnit notebook specialnim kabelem s odpojenym zemnicim vodicem. Ten kabel je treba dobre oznacit, aby ho nikdo nepouzil k nicemu jinemu!
Výrobci a vývojáři el. zařízení a el. přístrojů VELMI DOBŘE VĚDÍ proč některé zdroje připojují "dvouvodičově" a některé "třívodičově", tedy s ochranou ve třídě II a ve třídě I . Jedná se i MIMO JINÉo izolační pevnost, konstrukci zdroje atd.

Rady, které tady bastlíř jardatop prezentuje mně nejen jako zvukaře, elektrotechnika s $8/vyhl.50 ale i laika pobuřují a cítím nutnost před nimi na fóru upozornit.

Každý kdo dělá nebo radí podobné bastlírny poplatné minulé době a rozvojovým zemím zasluhuje :smt062 . Podobně jako "nebrumící" prodlužovačky , odštíplé žlutozelené vodiče na zesilovačích a podobně. Jardatop může namítnout že se jedná "jen" o plastový" zdroj k notebooku, ale i ten je dál s počítačem spojen vodiči na sekundáru zdroje ( spínaného ) a argument BASTLÍŘE, že se dosud co on ví nic nestalo je blábol .

Seriózní externí zvukovka ve správně zapojeném aparátu brumět nebude, nebo je v některých případech při specifickém zapojení zvukového aparátu nutné použít oddělovací signálové transformátory , ale fakt nelezte se štípačkami do síťových 230 V kabelů.
Pavel Sulek píše:no niekedy mi pomáhajú prepínače GROUND/LIFT
Pokud se jedná o vypínače originál přístroje tak jak byl navržen, tak tyto rozpojují signálovou a přístrojovou "zem" a jejich použití je v pořádku :smt023
V tomto případě je opravdu jediná možnost brum odstranit galvanickým oddělením zemí. Nejsnažší a nejelpší způsob je skutečně trafo. Plně souhlasím. Jináč to, že si číňan nebo vietnamec necení života je bohužel pravda (možná je to tím, že jich je tam moc :?: ). Za svou praxi jsem viděl nespočet odfláknutých zdrojů, prodlužováků s 3 kolíkovými konektory ale vedly jen 2 :!: a podobné paskvily. Doporučuji raději dávát pozor na zdraví které máme všici jenom jedno. Chyba se v tomhle udělá obvykle pouze jednou za život. [-X
Také mám za to, že tyhle skutečnosti by měl vědět KAŽDÝ kdo v tomhle oboru dělá bez ohledu na to, jestli má nějaký paragraf z padesátky. Já mám 6tku ale to, že u věcí které mají kovový povrch a nebo by se díky nim mohlo nebezpečné napětí dostat někam dál vím už od konce základní školy. Na to prostě papír nepotřebuju, stačí logická úvaha a nehazardovat se životy dalších lidí.
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Uživatelský avatar
midnight_man
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 194
Registrován: pát 26. pro 2008 0:38:32
Bydliště: Somewhere Between Beats
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemnící vodič

Příspěvek od midnight_man » čtv 26. úno 2009 13:24:59

No osobne mam vyskusane prepinace Ground a Lift, :D u omnitronic absolutne nefunkcne.
5kW Sound/EM,Beyma,Uli,QSC,DBX/, 2kW Lights, Dáke tie otáčajúce sa hlavy, 200mW ILDA Laser(20kpps)/Kvant/, 3kW Smoke.

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemnící vodič

Příspěvek od honza637 » čtv 26. úno 2009 18:13:20

No počkej, jejich funkci poznáš teprve v momentě, kdy se něco probije či dotkne oholenější drát než má být a poznáš to hned .... Nebo někdo na podiu. Za aparát ale zodpovídá jeho majitel a taokový věci si vzít na triko ... no nevim, já osobně jsem dost mladý na to abych šel sedět.
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Uživatelský avatar
midnight_man
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 194
Registrován: pát 26. pro 2008 0:38:32
Bydliště: Somewhere Between Beats
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemnící vodič

Příspěvek od midnight_man » čtv 26. úno 2009 18:31:07

Na mojich akciah na stage maju pristup len ludia od techniky, a ti co tam nemaju co robit. to je ich bordel. to mas na mysli odpojenie ako keby 3tieho zmeniaceho kolika? no to je nebezpecne...cital som nikde ze chlap co chytil do ruky mikrofon..zabilo ho. Tu konci sranda
5kW Sound/EM,Beyma,Uli,QSC,DBX/, 2kW Lights, Dáke tie otáčajúce sa hlavy, 200mW ILDA Laser(20kpps)/Kvant/, 3kW Smoke.

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“