Jak/co na ozvučení školních tříd?

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Jak/co na ozvučení školních tříd?

Příspěvek od Havlis » čtv 22. zář 2016 0:18:06

Projektor je trvale pod proudem hlavne proto,a by byl trvale v režimu standby. Ani se mi nechce vysvětlovat, jak by pro některý kolegyně bylo složitý zapnout projektor víc úkonama, než jen prostý stisk slačítka on/standby na dálkovém ovládání.
Kerej inteligent tohle vymyslel si ani netroufám odahdnout, stejně jako jak složitá by byla náprava (tzn. zásuvky pod stopem na odděleném okruhu jističů).

Jen abych ilustroval kvalitu provedení a přemýšlení projektanta - v každé učebně jsou na stropě tři řady zářivek + zářivky na osvětlení tabule. Prostřední řada se zapíná klasickým kolébkovým vypínačem u dveří. Nicméně zbytek zářivek, stejně jako osvětlení tabule zapíná jističem v rozvodné skříni. Nemusím snad ani říkat, jak nepraktická jsou k nim dvířka, zcela nepřizpůsobená několikerému dennímu otvírání...

zkrátka mám-li rozsvíceno všechno a chci zhasnout třeba kvůli projektoru, musím do rozvodné skříně a zhasnout co je v ní a pak jít k vypínači u dveří a zhasnout ještě prostřední zářivky...

z časových i dalších hledisek je situace velmi komplikovaná a já bych to nejraději udělal vše co nejdřív.

Zděňku, tebou zmíněné aktivy vypadají velmi dobře, dobré parametry, ale nikde neuvádí SPL a navíc i vy sami si protiřečíte v parametrech - jednou je to průměr wooferu, podruhé průměr výškáče...ale už je to v celku 10000 - to pro nás to není malá suma---

Všechny ty ARO reproduktory jsou por mě velká neznámá a hodně se to v tom ztrácím. Navíc to zavání bastlem a jak jsem jeho příznivec a mám to rád, tady si na to netroufnu.

Zesilovač stačí úplně obyčejný s jedním linkovým vstupem, pokud by byl ještě ještě další přepínatelný linkový vstup, bylo by to fajn. Jak jsem psal primární je zesílení výstupu z PC (Youtube, DVD, CD s angličtinou...). Pokud vám, tak nic jineho než PC do toho směřovat nebude. Korekce snad ani být nemusí (byly by příjemným bonusem). Chtěl bych zkusit ekvalizér na výstupu z PC, kterým se odstranili nejhorší nedostatky prostoru. zapínání ideálně na předním panelu. limiter by byl fajn, ale peníze na to asi nebudou:-). Rozměry nehrají roli,pod stůl by se asi vešel i klasický U zesík...za 3000 už se dá koupit pasivně chlazený zesilovač 2x75 4Ohm....

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Jak/co na ozvučení školních tříd?

Příspěvek od Petr Z. » čtv 22. zář 2016 1:50:50

Mně přijde ten Thomannův 2x75 jako docela luxus, ale jestli jsou na to peníze, proč ne. Ale nejprv bych pořešil ty reproduktory.
Dvoupásmový aktiv s 6,5" nebo 5" mi přijde jako drahý luxus a vzhledem k citlivosti a ploše hlavního měniče zároveň nedostatečný. Jako nejmenší širokopásmo bych opravdu považoval 8".

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Jak/co na ozvučení školních tříd?

Příspěvek od Petr Z. » čtv 22. zář 2016 12:05:12

Havlisi, něco málo jsem našel a myslím, že by to mohlo být adekvátní.
http://empesort.cz/sortiment.htm?c=4
ARS289 obsahuje 8" reproduktor ARZ6604 s výškovým difuzérem a ta skříňka nevypadá zas tak špatně.
Ta vpravo od ní má klasický feritový 6,5" ARO567, ale s příkonem 6W , obě skříňky mají 100V transformátory a reproduktory v těchto skříňkách z Tesly i TVM byly vždy čtyřohmové.
Klidně bych za ty peníze /pár stokorun/použil i 2x dva kusy pod sebou.
Empesort vždy míval dost velké zásoby a počítám, že mají dost i tohoto, zvláště poté, co to skoupili za babku při likvidaci TVM.

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Jak/co na ozvučení školních tříd?

Příspěvek od Havlis » pon 26. zář 2016 5:39:46

Díky za rady, ale tak nějak jsem k tomu Empesortu nedůvěřivý - předtím jsme se bavili o docela velkém potřebném výkonu (ne úplně malá místnost + žáci, kteří nejsou vždy jenom v klidu). Takže logická otázka - může stačit reproduktor o výkonu 6W a citlivosti 92 dB? ARS 289 má citlivost jen 90...?

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Jak/co na ozvučení školních tříd?

Příspěvek od Havlis » pon 26. zář 2016 9:36:24

Ještě se zeptám, zda-li je nějaký výrazný rozdíl třeba mezi zmíněným
https://www.thomann.de/cz/the_box_pa_106.htm
a
https://www.thomann.de/cz/jbl_control_1 ... l_244292_1

předpokládám, že JBL je sice značka (nicméně nevím, jestli to v lowendu něco znamená), ale s pouze 5,25" wooferem udělá méně parády...citlivost jen 87 dB, na druhou stranu 4 Ohm by stačil slabší zesilovač.

Nemá s těmito JBL někdo zkušenosti? Tipl bych, že to v instalacích bude docela rozšířená bedna..

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Jak/co na ozvučení školních tříd?

Příspěvek od Havlis » pon 26. zář 2016 11:53:14

Takže se mi podařilo konečně zjistit nějaký rozpočet. Cca jde o 5000 na učebnu. To je málo a začínám litovat, že jsem se do toho nechal uvrtat:-/
V podstatě mi z toho vychází jako jediná možná kombinace:

zesilovač buď
zes. A) https://www.thomann.de/cz/the_tamp_pm40 ... nmodul.htm - dává 50 W při 8 Ohm (86W peak?)

nebo

zes. B) https://www.thomann.de/cz/the_tamp_ta50.htm dává 2x17 W při 4 Ohm (20W max.)

k tomu repro buď
repro A) https://www.thomann.de/cz/jbl_control_1 ... arch_prv_8 (jsou 4 Ohmové, ale s menší citlivostí a jen 5,25" wooferem)

nebo

repro B) https://www.thomann.de/cz/the_box_pa_106.htm (6,5" woofer, větší citlivost, ale zase 8 ohm)

když použiju zes. B a repro A, tak využiju díky 4 Ohm reproduktorům výkon zesilovače, ale bojím se, aby to díky nižší citlivosti a menšímu wooferu hrálo.

když použiju zes. B a repro B, tak se bojím, aby to hrálo díky tomu, že 8 Ohmové repro vycucne ze zesilovače menší výkon a bude to míň hrát.

Když použiju zes. A a repro B, dostanu se asi na nejlepší variantu co se výkonu týče - 8 Ohmové repro zapojené paralelně budou mít 4 Ohm, do kterých zesilovač dodá 50W sinového výkonu. Nevýhodou je mono a nutnost vyřešit "zmonění" signálu (asi softwarově v PC, ale to už snad nějak půjde).

Ze všeho největší chuť mám se na to vykašlat a vyřešit to nějakýma Genius aktivkama s dálkovým ovládáním...:-/

Uživatelský avatar
Marian

Re: Jak/co na ozvučení školních tříd?

Příspěvek od Marian » pon 26. zář 2016 14:04:19

Normalne mi ťa je ľuto, ja tiež som občas inociatívny blbec a občas som na to tiež doplatil...
Apart robí celkom šikovnú vecičku v aktíve, ale v tvojom prípade to asi nebude použiteľné, kvoly tomu že na napájanie sa myslelo len signálový kável tam už asi nikto nedostane. V jednej bedničke je aj zosil predruhú má, je k tomu dialkový ovládačač, dokonca má to funkciu automatikého prechodu do standby a naopak ak je vstupnýn signál veľmi slabí po istú dobu. Dokonca má to možnosť pripojenia externého ovládacieho panelu aj so vstupmi. Robia to aj v bielom aj čiernom prevedení. Akurát neviem či by to vákonovo postačovalo má to 2*30W max SPL 105dB, na ozvučenie konferencie je to OK ale do triedy si netrúfne odhadnúť. cenovo celkom prijatených 200€ za zosztavu, pri väčšom počte ks by bol iste nejaký rabat.

http://www.apart-audio.com/Category/Det ... =SDQ5PIR-W

Pozeral som aj produkty od RCF, FBT, Apart, no fakt v tej cene nájsť niečo slušné je problém.
Čo sa týka repro tak do tej ceny by vošli 5,25" Apart OVO5-W (44€/ks) alebo od Monacoru by boli aj 6,5" PAB-68 alebo 4ohmové PAB-506 sú už asi drahe navyše by mali mať slušnejšiu citlivosť (170€/par) robia sa aj v čiernom /BL aj v bielom /WS prevedení.

Čo sa týka citlivosť verzus výkon. Na to aby si vykompenzoval rozdiel v citlivosti 3dB tak potrebuješ dvojnásovný výkon na 6dB štvornásovný. Čiže tie teslácke 6W skrinky pri napájaniínejakou MBA 810 hrali asi tak ako dnes bežné inčtalačné repra na s výkonom 20-25W. Čo sa týka mono vs stereo tak pokiaľ sa bude počúvať nejaká hudba je stereo lepšie. Na ozvučenie reči je to jedno. Čo sa týka rozdielu medzi 4 a 8 ohm tak nie je to až také dramatické ako by sa zdalo, ako je fakt že keď sú repra identické len s inou impedanciou a napájané z toho istého zosilu, tak tie 4 ohmove zahrajú o chlp silnejšie ale nie je to tragédia v reále majú obvykle 4 ohmové repra o čosi nižšiuu citlivosť. Navyše tie lacnejšie zosily majú po väčšine dosť mäkké zdroje, tak do 4 ohm to výrazne lepšie nehraje ako do 8, aj keď teoreticky by mal ten výkon do 4 ohmových ísť raz taký.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jak/co na ozvučení školních tříd?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 26. zář 2016 15:36:36

Já bych řekl, že za daných podmínek (rozpočet a nechuť něco dělat, plus stávající kabeláž), je zřejmě optimálním úprkem od odpovědnosti nákup naprosto normálních spotřebních mikro/mini/midi systémů a jejich připojení na dráty a zaškolení obsluhy. Je toho všude dost, studentům i vyučujícím se to bude líbit, mají to taky doma. Dokonce to bude hrát i samo, bez PC apod. což se někdy může hodit. Sice to pak celé asi nepatří na toto forum, ale na to jsme teprve museli přijít.

https://www.alza.cz/levne-audio-video/m ... 851344.htm

H.M.

Uživatelský avatar
zelatina
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: pon 15. srp 2011 1:37:05
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak/co na ozvučení školních tříd?

Příspěvek od zelatina » pon 26. zář 2016 17:36:09

ešte v časoch, keď som chodil na gympel, tak som do našej triedy nainštaloval staré Tesla ARS9204 po menšom repase a hralo to 100x lepšie než väčšina rádií a PC zostáv v ostatných učebniach. Zvuk hlavne na jazykových hodinách bol bezproblémovo zrozumiteľný. Zosík som k tomu mal nejaký domorobo s LM1875, tj. asi 2x15W a bordelu to narobilo až až...
Možno by teda nebolo odveci pobehať nejaké zberné dvory alebo sa popýtať ostatných učiteľov, či sa im doma takéto bedne neválajú a skorej investovať malé úsilie do repasu. Zosík by sa kľúdne dal použiť napr. ten čo tu bol odkaz z Thomannu.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Jak/co na ozvučení školních tříd?

Příspěvek od mkarr » pon 26. zář 2016 18:53:06

Teda nějak předpokládám, že odpověď neudělá převrat v dosavadním rozmýšlení, ale nedá mi to abych se nezeptal. To tam ty dvojlinky fakt nejsou natažené husími krky, to je někdo jebnul jen tak pod omítku s tím, že on přece ví že tam nic jiného nikdy nebude potřeba?

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Jak/co na ozvučení školních tříd?

Příspěvek od Návštěvník » pon 26. zář 2016 19:25:32

Nedávno jsem opustil střední školu (naštěstí úspěšně).

Na zdi je umístněná tabule,nad tabulí plátno na které promítá projektor ,vedle plátna jsou pověšené dvě aktivky -6" + malá katola. Bedna s modulem a jedna pasivní spojená dvoulinkou.
Napájení je vedeno v liště spollečně s Jackem 3,5. Cca v 170 cm výšce je vypínač,aby když je ukončena výuka se bedny jednoduše vyply. Ne vždy totiž je k výuce použita hudba atd. Jack je vyveden k PC přes podlahovou lištu a do krabice se zámkem a dalšími kabely ( k projektoru či jinými) a je pověšena na zdi vedle katedry.Pro případné externí notebooky a zařízení. Dle mého není třeba to tak hrotit něčím extra výkonným. Bedýnky se nahlas pouštět nebudou ,jelikož není žádáno rušit žáky ve vedlejší třídě ,kteří píšou písemku. Slušnějsí bedýnky k pc to utáhnou a kvalita postačí střední hlavně aby bylo rozumět např . při sledování filmu či poslechu hudby.

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Jak/co na ozvučení školních tříd?

Příspěvek od Havlis » ned 22. led 2017 20:48:10

abych to uzavřel, protože se vážně s tím rozpočtem nedalo nic dělat, tak jsme na zkoušku do školy koupili Alesis elevate 5:
https://kytary.cz/alesis-elevate-5/HN151652/

Všichni kantoři byli nadšený, jak to dobře a hodně nahlas hraje:-). Není to žádnej zázrak, a ve velkých třídách už je to výkonem dost na hranici, ale ve srovnání s tím, co bylo ve třídách předtím je to asi dost velkej pokrok.
Společný silový vedení pro projektor a audio jsme vyřešili dálkově ovládanou zásuvkou, to stojí pár korun. Montážní konzolu vyrobil školník, takže nakonec řešení sice z hlediska profi asi nevyhovující, ale jako celek ozvučení nějak funguje.

Díky za všem za rady

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jak/co na ozvučení školních tříd?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 23. led 2017 21:27:46

Takže menší, slabší a levnější verze bedny typu toho 6" Denonu Pro, co jsem navrhoval na začátku a nějak se to nechytlo. Ten 5" Alesis taky někdo radil anebo to vyhrál kontumačně ?

H.M.

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Jak/co na ozvučení školních tříd?

Příspěvek od Havlis » úte 24. led 2017 9:58:14

Je to prostě malá obyčejná aktivka k počítači...bohužel to vítězství bylo opravdu kontumační, i za tři tisíce/pár se to zdálo drahý a že to prej za takový nekřesťanský peníze musí stačit...no, nějak to stačí.

Nakonec se koupily aktivky, pač se díky chytrýmu nápadu kolegy vyřešilo nevhodný řešení zásuvek - dálkovou zásuvkou se to podařilo obejít.

Ty Denony by se mi líbily mnohem víc, bohužel trojnásobnou cenu jsem neměl šanci prosadit...

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jak/co na ozvučení školních tříd?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 24. led 2017 12:36:16

Jasně, když je cena na prvních třech místech v žebříčku požadavků, tak se výběr hodně zúží, šlo mi spíš o princip, tedy že tam nakonec je tento typ bedýnky a i když je horší, tak jsou všici "nadšeni". Provedením i cenově je mnohem blíž nejlevnější řada Mackie, má taky elektroniku jen v jedné bedně.

http://www.prodance.cz/cr5bt.html

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Repro“