"Buskerský" aparát

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Krakonosh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 12. úno 2015 7:23:10

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od Krakonosh » stř 10. led 2018 7:45:38

No, nevím, ARO funguje do 12 kHz (což mi přijde málo), Monacor je ještě níže, mě to přijde jako nepoužitelný :-( (teda jestli se stále bavíme o konstrukci sloupu). Já bych dal na stranu po osmi kusech těchto: https://www.conrad.cz/vyskovy-reprodukt ... gKDPfD_BwE. To dává 118 dB SPL na jeden sloup, to by mohlo být dostačující.

Ten autozesilovač mi pořád úplně nesedí - přijde mi že pro slušnej výkon by tam musely téci poměrně velké proudy z baterie. dělat 300W z 12ti voltů mi přijde dost...

mkarr: narovnaného šneka moc nechápu - myslel jsem, že je důležité, aby ústil vedle reproduktoru, aby se jeho tlak s tlakem ze šneka sčítaly. Jelikož se nejedná o velké PA, asi bych to viděl spíše na pár 12" repro s klasickou ozvučnicí, nepotřebuju aby mi za zády duněly basy, ale aby ten zvuk pomohl neprůrazným nástrojům a šetřil hlasivky.

Ekvalizace nějaká asi bude potřeba, ale citlivě, aby mi zbyl nějaký užitečný signál :-D... Myslím si, že při potřebě přizvučení to nebude muset bejt tak nahlas, aby to nahoukávalo (ano, asi mě praktické testy vyvedou z omylu).

Jeden člověk, co by tou výzvou žil, by byl (nosím to v hlavě přes rok), postupně si utřibuju myšlenku a teď přišel čas praktických testů. Jsem sice silnoproudař, ale s elektronikou určité zkušenosti mám, pájky se nebojím a zvukařinou se už taky nějaký ten rok zabývám, což člověka tak trochu učí jen tak nepodlehnout ihned marketingovým kecům, neb jinak bych asi brzo se zvukařinou skončil na mizině.
TCHKPH - zvukař mírně pokročilý, pořadatel, muzikant

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od kelly.ok » stř 10. led 2018 8:57:32

Celé se nám to tu rozvětvilo na několik dílčích problémů, takže nyní reakce na ten Visaton... že to podle papíru chodí od 1 do 30kHz je takhle pěkný, otázka je jak to bude vypadat reálně v nějakém rozumném poklesu. Další věc je, jak to bude vypadat mimo osu... třetí věc, co by hrálo do toho 1kHz pod tím? (sub ti takto vysoko nepůjde). 118dB nevím kde se vzalo... pokud je to max. SPL pak je to poměrně málo, pokud je to citlivost, pak mi to přijde podezřele hodně. Pořád to vidím tak, že klasická 12" + driver z toho vychází nejlépe, nebo třeba 8" vršky + sub (ať už třeba ten 2x12).

Krakonosh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 12. úno 2015 7:23:10

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od Krakonosh » stř 10. led 2018 9:13:52

Citlivost Visatonu je 91 dB/W/m, tohle je přepočtená jmenovitá SPL (maximální je výše) při plném zatížení. Bose L1 má 106, jak jsem psal výše, nemá to nahrazovat klasické PA, jde jen o přizvučení "pouliční" produkce. Pod tím jsou uvažovány a diskutovány basové repro, vzhledem k tomu co mám doma tak asi 12". Ano, 12"+driver vychází lépe, ale zase se špatně schová. Ještě jednou - základ je bas na zemi či žebřiňáku, kde se dá dobře zamaskovat, a co nejméně rušivý středovýškový sloup. Ano, třeba zmiňovaný Bose L1 to zvládne, avšak je rovnou počítáno s "kustom" výrobou, která umožňuje lépe vyřešit design a nenápadnost.
TCHKPH - zvukař mírně pokročilý, pořadatel, muzikant

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od TomasVv » stř 10. led 2018 9:46:45

Určitě potřebuješ basovku? Co do ní bude hrát? Podle fotek je jediným basujícím nástrojem djembe.
Pokud je zadáním přizvučit zpěvy a tišší nástroje, tedy vše mimo šalmaje a djembe, mělo by podle mě stačit nějaké sloupové řešení ala ARO.

Jestli chceš celé ozvučení ,abys mohl hrát pro 150 posluchačů, zapomeň na sloupy a maskované řešení, to už je na normální PA a zvukaře, kvůli hlídání poměrů. Taková fidula umí hrát potichu i nahlas, slečna vymění sopraninku za šalmaj a všechno je jinak.
Dělám, co mě baví.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od exxxi » stř 10. led 2018 9:53:17

Zkusil bych se jeste zamyslet nad takovym prasackym resenim. I Hubert kdysi odladil par (cili tri) sestavy s 18" a driverem. seriove to delalo Montarbo. Takze bych zkusil experimentovat s 12" na zebrinaku a vystrcenou malou hornou nad tim. Nejake drivery na experimnty ti muzu v Plzni pujcit. Pri vasich potrebach bych se nebal to delit hodne nizko a zkusit jit treba i na kHz.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od kelly.ok » stř 10. led 2018 9:56:55

Pokud je citlivost jednoho kusu 91dB, pak citlivost 8kusů u sebe je teoreticky 100dB.

Basák který bude na zemi nejde dělit na 1kHz... takto od země se dá hrát dejmetomu do 120 max. 150Hz, určitě ne do 1kHz. Čili při použití těch Visatonů stejně bude potřeba přidat ještě něco, co vyplní mezeru mezi nimi a subem. Proto se nabízí varianta buď DIY, kdy sub zachovat, ale navrch postavit malé satelity s citlivým 6-8" středobasem a klasickým driverem na zvukovodu. Bude to menší než sloup s 8 reproduktory a bude to konstrukčně i akusticky jednodušší. Nebo jít do hotového produktu o kterém se ví, že bude dostačující a snažit se ho nějak integrovat do scény.

Od Bose L1 jsem slyšel "Model II", zde se asi bavíme o verzi "Compact"... tak či tak, přesto že mě nenadchl, bych nespoléhal na to, že něco doma postaveného bude hrát stejně/podobně. Tovární produkt bude mít obrovskou výhodu jak v zesilovačích, tak odladěném DSP, navíc to bude all-in one (takže ve výsledku mnohem praktičtější a kompaktnější).

Krakonosh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 12. úno 2015 7:23:10

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od Krakonosh » stř 10. led 2018 10:25:34

Právě all-in-one mě odrazuje, neb se mi tím omezuje variabilita a obávám se, že pokud budu chtět udělat něco s kompaktními rozměry a designem, který nebude rušit, nevyhnu se zničení továrního výrobku (rozebrání basové části a její vestavba). Ano, trochu je za tím i snaha zkusit si něco takového vyrobit sám :-). Pravda, 1kHz je vysoko, ještě zkusím najít lepší repro...Jo, citlivost je 100, při zatížení 60W na reprák se tak dostáváme na 118 dB/m.
TCHKPH - zvukař mírně pokročilý, pořadatel, muzikant

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od kelly.ok » stř 10. led 2018 10:55:16

Ano, ale počítej, že celý sloup s 8 těmito rerpy nebude mít zatížitelnost 60W ale 400W... ale to jen pro pořádek.. reálné Max.SPL ani tak těch 126dB, které teoreticky vycházejí, skoro určitě nebude... to je právě ono kouzlo/kámen úrazu mnoha zdrojů vedle sebe... ne vždy se budou vlny na určitých frekvencích sčítat. Čili pokud to má opravdu fungovat, chce to opravdu vědět co se dělá... čímž se dostáváme opět zpátky ke klasickému dvoupásmu, tam jsou cesty relativně dobře vyšlapané. Neříkám že nějaký sloup z ARO apod. bude nepoužitelný (ikdyž je to už dnes trochu kompromisní řešení: Před asi rokem a půl jsme z místního kulturáku likvidovali Tesla ARS 7300.. na mluvené slovo jakžtakž, na nějakou velkou hudbu to nebylo), tudíž si myslím, že to ve výsledku nebude ani kompaktnější a zamaskovatelnější, ani zvukově vhodnější, a asi to ani nebude levnější.

Krakonosh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 12. úno 2015 7:23:10

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od Krakonosh » stř 10. led 2018 11:55:51

No, já se bojím, jestli v tom výpočtu to nebereme 2x, protože násobením zdrojů vlastně nezvyšujeme citlivost, ta je stále stejná, jenom násobíme výkon. Výsledné SPL by tedy mělo být těch 118
TCHKPH - zvukař mírně pokročilý, pořadatel, muzikant

Krakonosh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 12. úno 2015 7:23:10

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od Krakonosh » stř 10. led 2018 13:12:04

TCHKPH - zvukař mírně pokročilý, pořadatel, muzikant

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od kelly.ok » stř 10. led 2018 13:42:13

Zdvojnásobením zdrojů se teoreticky citlivost zvýší o 3dB, ovšem když jsou tyto měniče zároveň propojeny zvýší se i zatížitelnost na dvojnásobek... čili další teoretické +3dB, ale to je teď vedlejší... v reálu bys pak stejně získal všelijaká jiná čísla (podle frekvenční a směrové vyrovnanosti takového systému)

Ten druhý Visaton sice vypadá co do rozsahu dolů lépe, ale přesto to stále není kdovíco a o to hůře pak vypadá jeho citlivost i zatížitelnost. Je vidět, že nad 8kHz už to hraje téměř jen v ose... krom toho kdoví, co za další neplechy s tím udělá fakt, že by jich bylo 8 nad sebou... do PA bych to asi jako ideál neviděl. Chtít venku uhrát 150 lidí 16 kusy nějakých 4" asi nebude ideální nikdy.

Krakonosh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 12. úno 2015 7:23:10

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od Krakonosh » stř 10. led 2018 14:00:54

No, stále ale opakuju jedno - není to klasické PA, je to PA, které mi má v podmínkách, kdy mám okolo sebe 50 lidí, muziku slyší jen první či druhá řada (a to nemluvím o tom aby rozuměli tomu, co říkám) a já mám po 30 minutách produkce hlasivky nadranc. Do těchto podmínek jsou určeny systémy BOSE L1, JBL EON a podobně a ty chci udělat svépomocí tak, by odpovídaly možnostmi využití výše popisované kapele, tedy subbasová část uschovaná buď v malém žebřiňáku opodál s "divnou tyčí" z něj čouhající, nebo trochu silnější na velkém voze (popřípadě s bubeníky), kde bude možné dát třeba 4 sloupy pro lepší pokrytí kolem celého vozu a patřičný počet subbasů a processing do konstrukce vozu. Účelem je zlepšit srozumitelnost do cca 3. až 5. řady okolo zdroje.
TCHKPH - zvukař mírně pokročilý, pořadatel, muzikant

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od kelly.ok » stř 10. led 2018 14:30:04

Dobře, řekněme že by to něco jako výše zmíněné systémy uhrály... Pokud to nemusí střílet nějak moc do dálky tak dejmetomu... Pokud potřebuješ hrát především do šířky (řekněme kolem 270-360°) pak budou 4 kusy nezbytné... to se dvěma prakticky nebude možné uhrát.

Přesto se obávám se že postavit svépomocí něco, co se přiblíží výše zmíněným bude problém...sehnat měniče: malé středy ještě dejmetomu na prodance jsou, drivery a zvukovody co se vejdou do tak úzké bedny a zároveň budou mít dostatečně široký vyzařovací pattern budou už větší problém (většina column-array reproboxů je totiž stejně koncipována jako dvoupásmo, širokopásmové bych z důvodu narůstající směrovosti nahoře neviděl jako vhodné). I kdyby se měniče sehnaly, tak k tomu adekvátní zesilovače a processing, který je potřeba to odladit, což vzhledem k tomu, že by šlo o systém s tolika měniči nemusí být úplně snadné.

Ono se řekne - jen na přizvučení, jenže pak tam pošleš z mikrofonu ještě tenhle nástroj, támhle další nástroj, pak už je potřeba i ostatní a najednou zvučíš celou kapelu... to se najednou na limit aparátu dostaneš, ani nevíš jak ;)

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od exxxi » stř 10. led 2018 19:30:26

Ono to, ze lidi ve druhe rade nerozumi bude dano hlavne absenci vyssich kmitoctu, radove od 2kHz. Prvni rada udela "deku". Takze bych to resil odshora.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od Pavel Sedlák » stř 10. led 2018 21:28:03

Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Odpovědět

Zpět na „Repro“