Nestudiové monitory

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
johny_r
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: pon 23. čer 2008 14:15:43

Nestudiové monitory

Příspěvek od johny_r » čtv 22. čer 2023 9:46:06

Ahoj,
čeká mne míchání jednoho sborového projektu a protože nahrávka samotná je profesionálně zpracovaná, nerad bych to dorazil já na mixu :-). Pár věcí už jsem míchal včetně covidových nahrávek z mobilů (někde se to tu řešilo a výsledky nebyly zlé), ale teď by to chtělo někam posunout. Zatím jsem to míchal na HiFi sluchátka s kontrolním poslechem přes jiná HiFi sluchátka, domácí HiFi, PC repro a třeba i autorádio, ale teď bych se rád vyhnul neustálým kontrolám jinde a pořídil nějaké monitory, které budou dávat nějaký relevantní výstup. Je tady spousta ale, a tím prvním je akusticky neřešená místnost. Vím, je to blbě, ale s tím nic nenadělám. Další věc je fakt, že monitory budou u zdi, takže předpokládám, že typy s basreflexem vzadu asi nejsou ideální. Je mi jasné, že cokoli z kategorie "studiové monitory" bude lepší než nějaké PC bedničky, ale i tak bych rád vybral dobře. Vím, že některé mají nějaký systém, kterým si osahají místnost a částečně tak eliminují akustické nedostatky. Netuším ale, jestli by to reálně nějak pomohlo. Na cenu teď úplně nekoukám, ale asi nehledám úplnou špičku, kterou bych zabil tou místností. Chci prostě takové lepší PC bedny. Cena řekněme do 10k za oba max. Když to bude za 5, tak tím líp. Důležitý je poměr cena/výkon.

Abych vykopl, zcela bez nějakého hlubšího pátrání jsem narazil na toto. Zaujala mne možnost tuningu k místnosti pomocí nějaké aplikace, která si to změří a navrhne nějaké nastavení. Jestli to k něčemu je, netuším...
https://www.alza.cz/krk-rokit-7g4-d6326673.htm

Moc díky za jakékoli nasměrování.

FotoPec(en)
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: úte 13. srp 2019 15:25:05

Re: Nestudiové monitory

Příspěvek od FotoPec(en) » čtv 22. čer 2023 18:07:05

Osobní zkušenost s KRKy nemám, ale kolega basák si pořídil menší brášky (KRK Rokit 5G4) a svoje dojmy o nich hodil na https://baskytara.com/topic17827-monito ... t-5g4.html. Třeba ti jeho povídání při rozhodování pomůže.

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 198
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Nestudiové monitory

Příspěvek od mmmartin » čtv 22. čer 2023 21:36:02

K akusticky neřešenému prostoru: za celkem levný peníz lze pořídit úpravu, která se skrývá pod zkratkou LE DE (live end dead end). Spočívá v tom, že část místnosti u reproduktorů se zatlumí a poslechová část se netlumí - podrobnosti třeba zde v bodě 3 https://www.ekustik.cz/tipy-a-triky/jed ... iho-studia, nebral bych to ale jako návod konkrétního řešení, ber to jen jako popsání principu. Mám vyzkoušené, že k vytvoření dobrého poslechu stačí pohltivý materiál na stěně mezi reproduktory (velké zlepšení udělá už molitanová matrace, případně nařasený závěs např z několika dek). Poslechovou stranu netlumit a vyhnout se větším souvislým odrazným plochám. Značka ideál je pomocí něčeho takového:
dif.jpg
dif.jpg (15.23 KiB) Zobrazeno 292 x

johny_r
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: pon 23. čer 2008 14:15:43

Re: Nestudiové monitory

Příspěvek od johny_r » pát 23. čer 2023 9:17:07

Díky, pokusím se s tím něco udělat. Moje místnost je bohužel asi nejblbější možná varianta. Nudle na šířku, kde od repro k protější stěně jsou možná tak dva metry. Navíc pravou a protější stěnu tvoří okno a celý pracovní místo je u jedný strany, ne uprostřed. Prostě všechno špatně, ale s tímhle prostě nic neudělám. Maximum, co můžu, je dát na zeď nějakej ten molitan. Aspoň v jednom rohu je měkká pohovka, která by mohla sežrat nějaký basy :-).

PeLop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: pon 06. zář 2021 13:42:40

Re: Nestudiové monitory

Příspěvek od PeLop » úte 27. čer 2023 11:40:18

Za nás toto:

Levná cesta:
ADAM Audio řada T
ADAM Audio T5V
ADAM Audio T7V
ADAM Audio T8V

Lepší s možností akustické korekce místnosti o které se zmiňujete:
ADAM Audio řada A
ADAM Audio A4V
ADAM Audio A7V
ADAM Audio A8H

PeLop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: pon 06. zář 2021 13:42:40

Re: Nestudiové monitory

Příspěvek od PeLop » úte 27. čer 2023 14:18:00


Odpovědět

Zpět na „Repro“