Štelovanie frekvencie - nechapem

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 05. lis 2014 11:27:03

Ano, posuzování kvality EQ (ale nejen EQ) podle polohy knoflíku je velice rozšířené, protože hromada lidí i ve špatném světle koncertů líp vidí, než slyší. Týká se to bohužel i těch, kteří by to měli mít spíš opačně. Určitě hraje roli i zvyk a nutnost nasadit jinou mechanickou akci, aby se dostavil očekávaný akustický výsledek je nepříjemná (já si třeba nemůžu zvyknout na jiný zubní kartáček, prostě je kratší, jinak sedí v prstech a netrefuju se automaticky na ta samá místa), ale nebudu tvrdit, že je horší. Docela kritické je tohle až při štípání polínek na zátop, protože tam člověk sází vlastní prsty na to, že ostří sekery je opravdu přesně tam, kam ho celá ruka bez možnosti vizuální kontroly a korekce v reálném čase směřuje. Přesto to jde dělat hodně přesně, rychle a dlouho bez úhony a občas tu sekeru i vyměnit, jen se to musí znova zaběhnout. A opět nějaké diskuze o "špatné sekeře" postrádají smysl. Pokud štípe bez námahy, tak je dobrá.
Mně to třeba víc než na mixu přijde důležité na GEQ, tam se skutečně najdou případy, kdy nejde jemné zásahy na kšeftu a ještě při hraní provádět, protože jsou podmíněné skoro mikroskopickými pohyby kolem nuly (která ještě bývá mechanicky aretovaná), většina využitelného rozsahu je maximálně do poloviny (tedy vlastně čtvrtiny) dráhy a pak už to pouze lže popisem panelu. Samostatný případ jsou ovládací prvky s vaklem, tedy vůlí mezi tím, co držíte v ruce a tím, co skutečně mění hodnotu, případně vadné enkodéry, které generují co je napadne. Tam nastavení správné hodnoty i s pomocí jejího zobrazení na displeji je něco výhra v loterii.

H.M.

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od MADMAX » stř 05. lis 2014 13:22:44

jo, obvzášť skvělé je to třeba, když chce člověk vyříznout feedback a po pootočení datovým kolečkem daná frekvence vystřelí z ničeho nic na +12dB...

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od mkarr » pát 07. lis 2014 3:17:13

MADMAX píše:jo, obvzášť skvělé je to třeba, když chce člověk vyříznout feedback a po pootočení datovým kolečkem daná frekvence vystřelí z ničeho nic na +12dB...
To ještě není nic proti tomu, že soundcraftí mixy mají volitelnou možnost "solo" nejen do sluchátek ale i na hlavní výstup a že to tu funkci má a dokonce zapnutou zjistí člověk až při akci, kdy do lidí pošle z celé country kapely pouze steel kytaru. A samozřejmě se sluchátkama na uších, takže mi to došlo až po pár vteřínách, že je něco špatně. Takže na soundcrafty si od té doby dávám pozor, krom toho že mi jejich PEQ nějak nesedí. Naštěstí se mi nestává často, že bych zvučil na cizím aparátu.
Pardon za trochu OT.

Jinak tu původní otázku jsem pochopil trošku jinak. Zdálo se mi, že se tazatel ptá na to, co se děje s nastavenou frekvencí a jejím útlumem třeba na basech ve chvíli, kdy na stejném EQ, stále na basech nastavím jinou frekvenci. Jestli té původní frekvenci zůstane onen nastavený útlum či zesílení. Takže pokud jsem pochopil správně, odpověď je že nezůstane, protože každá sekce (low, low mid, high mid, high) má jen jedno pásmo a jeden útlum a tím parametrem si toto pásmo posouvám na frekvenci která mě zajímá a kterou chci ovlivnit. Jakmile to posunu jinam, ono původní utlumené nebo zesílené pásmo se vrátí na rovinu. Tento mix má ale čtyři dostatečně se překrývající sekce, takže by neměl být problém najít a upravit všechny frekvence které potřebujete jinak než v rovině. A teď by mě zajímalo, jestli jsem správně odhadl dotaz, nebo jsem úplně mimo, jako nedavno jeden zvukař kterému na podobný mix posvítilo sluníčko :-)

Uživatelský avatar
zvukar

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od zvukar » pát 07. lis 2014 3:24:48

Soundcraft mixy (predpokladam ze digitalne) sa daju nastavit tak, aby solo islo do MAIN OUT, alebo napatchovat kam treba, ale ak niekto taketo nastavenie pouzije na live zvucenie, aj ked nedopatrenim, je to jednoznacne chyba obsluhy, nie pultu. Standartne to tak nastavene nie je.

To je ako sa stazovat, ze Soundcrafty maju mute groupy, lebo zvukar ocakaval, ze mutne nieco ine a pocas koncertu zrazu nastane komplet ticho.

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od MADMAX » pát 07. lis 2014 10:34:13

jo, tak nějak. Kromě toho aktivace funkce "SIP - solo-in-place" je blbuvzdorně ochráněná tím, že se ten "zapínač" musí asi 2 vteřiny podržet a na pultu svítí tlačítko jako kráva (aspoň u velkých analogů touto funkcí vybavených, jako je MH3 nebo MH4; u digitálu to může být podstatně záludnější). Tuším že Midasy dokonce měly přes toto tlačítko odklápěcí plexi kryt... takže pokud Ti to někdo zapnul, nejspíš jsi majitele pultu něčím "vulgární slovo"... :lol:

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od mkarr » pát 07. lis 2014 11:32:16

zvukar píše:Soundcraft mixy (predpokladam ze digitalne) sa daju nastavit tak, aby solo islo do MAIN OUT, alebo napatchovat kam treba, ale ak niekto taketo nastavenie pouzije na live zvucenie, aj ked nedopatrenim, je to jednoznacne chyba obsluhy, nie pultu. Standartne to tak nastavene nie je.

To je ako sa stazovat, ze Soundcrafty maju mute groupy, lebo zvukar ocakaval, ze mutne nieco ine a pocas koncertu zrazu nastane komplet ticho.
MADMAX píše:jo, tak nějak. Kromě toho aktivace funkce "SIP - solo-in-place" je blbuvzdorně ochráněná tím, že se ten "zapínač" musí asi 2 vteřiny podržet a na pultu svítí tlačítko jako kráva (aspoň u velkých analogů touto funkcí vybavených, jako je MH3 nebo MH4; u digitálu to může být podstatně záludnější). Tuším že Midasy dokonce měly přes toto tlačítko odklápěcí plexi kryt... takže pokud Ti to někdo zapnul, nejspíš jsi majitele pultu něčím "vulgární slovo"... :lol:
Soundcraft mix to byl analogový a nemá žádné jištění, žádnou kontrolku jak kráva a spínač je to mechanický, takže zůstane aktivní i po vypnutí mixu. Kontrolka u toho je malá oranžová, vedle bargrafu. Netvrdím že je to chyba mixu, jen že jsem neměl tušení že takovou funkci má a že je dokonce zapnutá. Mix patří městu a zvučí s ním víc lidí. Nevím kdo to takto potřeboval, nebo jestli to zmáčknul omylem, ale úmyslnou záludnost bych v tom nečekal. Já tam tenkrát zaskakoval a přišel jsem k napůl postavenému, napůl jsem to dostavěl ze svého, rychle zvukovka a jedeme. Před tím jsem ten mix už párkrát použil a chodil jak měl, tak jsem ho nezkoumal. U tlačítka "mute" člověk čeká že něco přestane hrát, ale u tlačítka "solo" na šavli jsem fakt nečekal že přestane hrát zbytek světa. Moje chyba.

Ferda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 169
Registrován: pon 27. pro 2010 11:06:36

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od Ferda » pát 07. lis 2014 11:37:06

Je to jednoznačně chyba obsluhy, kromě toho to takto řešené má více pultů, např. Mackie Onyx.

Uživatelský avatar
zvukar

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od zvukar » sob 08. lis 2014 2:09:39

mkarr: nepovedal by som, ze to bola Tvoja chyba, skor chyba mesta, ze poziciava mix viacerym ludom, pricom niektori z nich asi nevedia, co niektore tlacitka znamenaju. Plus pol aparatu mesta, pol Tvojho, z toho moze lahko vzniknut problem. Zhodnotil by som to asi tak, ze pokial chce mesto profi zvuk, ma zaplatit profi zvukara so vsetkym, vratane dobre nastaveneho pultu a pokial sa to bude iba "lepit", tak treba pocitat aj s drobnymi chybickami krasy.

Ale zas z praxe pozname, ze nie vzdy je situacia idealna a zvukar musi v ramci nevyhovujucich podmienok zachranovat co sa da.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od mkarr » čtv 13. lis 2014 0:15:07

Jasně že je to chyba obsluhy. Koho jiného by to byla chyba, když u toho nikdo jiný nestojí. Výrobce, že umožnil něco co zdaleka ne všechny mixy umí? Nebo předchozího uživatele, že když zapne obskurnost, má si ji po sobě zase vypnout? Psal jsem to ale jen jako reakci na jiné popisované překvapivé chování. To první ale nebylo o chybě obsluhy. Tohle byla chyba, že jsem si nepřekontroloval fakt celý mix před akcí, jestli neobsahuje nějaké záludnosti a jen jsem před zvukovkou udělal routování a srovnal ekvalizéry. Ohrazoval jsem se jen proti ohlasům, jak mají tyto mixy velký indikátor a tlačítko pomale jako kulometnou spoušť na stíhačce. Tenhle to prostě neměl.
Zvukaři: Spojováním aparátů prostých prasečin problémy nevznikají. Kabel je kabel, mikrofon, vstup, výstup, symetrika, nesymetrika, znamenají vždycky to samé. Neznám nikoho, kdo by si občas při zvučení nepůjčil něco čeho má málo, nebo co nemá vůbec. A jasně že se tím může neznalostí specifik konkrétního výrobku, nebo v amatérské sféře i neznalostí stavu půjčené věci, občas dojít k nějaké chybičce.
Spíš by mě ale zajímalo, Jestli si Standa z těch odpovědí něco užitečného vybral.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 13. lis 2014 1:53:54

Řekl bych, že u mixu, jako zařízení dosti složitého, už se opravdu nedá říkat, že je "mix jako mix" a čekat, že všechny budou mít stejné konektory, zapojení, rozložení ovládacích prvků, barvy a jas a vůbec použití kontrolek atd. Kdo chce něco dělat na neznámém mixu by si rozhodně měl předem opatřit aspoň jeho blokové schema. Spoléhat na intuici je asi jako spoléhat na ni v té dnešní stíhačce...
Jinak ale souhlas, věci se i půjčují, nastavují, spolupracují a je dobře mít co nejvíc standardizace. Já například nesnáším lidi, co rutinně vyrábějí atypicky zapojené kabely (například "oblíbené" nezapojení stínění na jednom konci) a ještě to propagují. Na to nepřipraven narazit je zážitek a zmáčknutí správného čudlu nic nespraví, budete letovat jako v mládí (to se letovalo na každém kšeftu), ovšem nejdřív bude potřeba sehnat pájku, cín, kalafunu, protože to už dávno nevozíte...

H.M.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od Ondráš » pát 14. lis 2014 0:13:31

vozím, resp. mám ji vždy spolu s pájkou a panem kalafunou po ruce. Zrovna tuhle zachránila akci, kdy se chvilku před započetím urval konektor, stačilo nažhavit pájku, z kufru vytáhnout náhradní konektor, zapájet a bylo pořešeno. =D> Bohužel ne vždy je to tak snadné (zas... mikroelektronika). #-o

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od exxxi » pát 14. lis 2014 0:17:08

Spíš už vozím jenšroubováky, někdy je potřeba přehodit zapojení speakonu na můstek.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 14. lis 2014 3:03:50

Tak to chce taky inbusy, na starých býval takový červík a nikdy nebyla potřebná věc po ruce, protože ten rozměr se z každé sady ztratil jako první. Čekám, kdy tam dají torx, pokud možno bezpečnostní, aby v tom nešlo tak snadno hrabat :-)

H.M.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od mkarr » pát 05. pro 2014 23:24:52

Dneska jsem objevil bezpečnostní inbusy na držáku pro LCD display uvideokonference. Sice to jde rozebrat i bez povolení zrovna těchto šroubků, ale když to přijde v krabici, nejde to bez nich složit. Tomu říkám smysluplné použití.
Nářadí jako je pájení, multimetr, šroubováky, kleště, pár náhradních věcí, sebou taky vozím, ale drátek od snímače v Banjo upadl muzikantovi zrovna ten večer, kdy jsem to nechal doma.

Odpovědět

Zpět na „Presonus“