Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Dynamické, kondenzátorové, zpěvové, nástrojové, bezdrátové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
gabluk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 246
Registrován: stř 30. čer 2010 8:03:19
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Příspěvek od gabluk » pát 11. kvě 2012 8:25:14

Nemate nekdo nahodou nejakou prehlednou tabulku, ktere frekvence se budou moci pouzivat pro bezdratove systemy a ktere ne? A odkdy to presne ma byt?

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Příspěvek od Pavel Sedlák » pát 11. kvě 2012 8:44:33

Asi ctu.cz a cept.org
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Příspěvek od Cajs » pát 11. kvě 2012 9:00:43


Uživatelský avatar
gabluk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 246
Registrován: stř 30. čer 2010 8:03:19
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Příspěvek od gabluk » sob 12. kvě 2012 9:26:08

Diky moc, toto jsem uz cetl, ale uprimne jsem z toho moc moudry nebyl. Sama poznamka o tom, ze toto plati ci neplati kdyz apod. Nejak se s tim poperu. Diky.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Příspěvek od blaha » sob 12. kvě 2012 12:16:30

Co ti na tom není jasný?

Pro mikrofony platí článek 11.

Pro mikrofony pak body g - j, s tím, že g a h1 nesmí rušit televizní signál a h5 končí 31.12.2012.

U každého bodu je pak udaný maximální povolený výkon vysílače.

V podstatě dneska už se u nás v h5 snad bezdráty nenabízejí (co jsem koukal tak alespoň AKG), pochopitelně můžou bejt výjimky starejch ležáků na skladě.

Mě by spíš zajímalo co se bude dit s bezdrátama v h5 pásmu (786-862MHz), kterejch je určitě plno, jestli pro ně bude platit zákaz používání, nebo nějakej zvláštní režim - pořízeno když nařízení neplatilo, používat lze pokud nebude ovlivňovat.
My v tomhle pásmu máme třeba 6 bezdrátů, někde za 50-60k, přeladit to asi nepůjde, tak to je mám vyhodit?
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
gabluk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 246
Registrován: stř 30. čer 2010 8:03:19
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Příspěvek od gabluk » sob 12. kvě 2012 14:12:11

Diky. Predpokladam, ze stejne plati pro nastrojove vysilacky a odposlechy.
Ty tve mikrofony budes muset asi rychle prodat.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Příspěvek od blaha » sob 12. kvě 2012 16:17:51

Si se zbláznil :shock: , tohle je u nás v divadle šílenej problém. Navíc nejsem k....a, abych střelil něco byť funkčního, za nemalé peníze někomu, aby to za půl roku nemohl používat.

Zkusil jsem poslat mail přímo na ČTÚ, tak uvidíme jestli a zda mi odpoví.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Příspěvek od Cajs » sob 12. kvě 2012 16:36:48

Obávám se, že bez ohledu na právní možnost dalšího používání budou tyto mikrofony v praxi nepoužitelné, protože toto kmitočtové pásmo má být uvolněno pro vysokorychlostní datové sítě. Používané způsoby modulace jsou z hlediska FM přijímačů pro mikroporty značně agresivní a v podstatě znemožňují spolehlivý provoz těchto zařízení. Čímž nechci říct, že alespoń zpočátku, než se toto pásmo "zahustí" službami, budou mikrofony absolutně nepoužitelné, ale myslím si, že jsou postupně odsouzeny na nenáročné použití do podzemní zkušebny.

Uživatelský avatar
gabluk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 246
Registrován: stř 30. čer 2010 8:03:19
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Příspěvek od gabluk » sob 12. kvě 2012 16:37:28

Tak dej urcite vedet jak jsi dopadl. Ja jse prave zjistil ze mam stejny problem se dvema IEM:-((

Uživatelský avatar
Akrij Kenumis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 55
Registrován: pon 03. lis 2008 11:21:19

Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Příspěvek od Akrij Kenumis » sob 12. kvě 2012 16:53:14

toto jsem řešil již loni a z čtu jsem dostal následující:
Dobrý den,

na základě našeho telefonického rozhovoru Vám zasílám příslušné odkazy na odpovídající dokumenty. Snad jsem správně pochopil Váš dotaz?

Jedná se Vám tedy o odůvodnění, proč nebude pravděpodobně možné používat bezdrátové mikrofony v onom pásmu – z důvodu rozhodnutí Evropské komise o harmonizovaných technickým podmínkách pro pozemské systémy v tomto pásmu. A hledáte dokumenty, o které by bylo možné se v tom odůvodnění opřít...

Pokud to je jinak, neváhejte mi stejnou cestou blíže specifikovat svůj požadavek, budu ho v takovém případě tlumočit dalším kolegům, kteří se problematikou tohoto pásma a SRD zabývají podrobněji, a společně odpovíme.

Takže svoje zařízení pravděpodobně provozujete na základě tohoto všeobecného oprávnění (čl. 11, případně čl. 14 - některé aplikace pracují mírně mimo uvažované pásmo):

http://www.ctu.cz/cs/download/oop/rok_2 ... 010-11.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Ke zmíněnému pásmu se vztahuje i příloha k plánu využití rádiového spektra, kde je pro pozemní pohyblivou službu příslušný odstavec včetně budoucího vývoje:

http://www.ctu.cz/cs/download/plan-vyuz ... 009-18.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Protože je výše uvedené PVRS poplatné době vydání, zde je návrh novely (v závěru obsahuje seznam odkazů na „dokumenty pod čarou“, které se novely týkají – například Zpráva CEPT č. 30 a 31):

http://www.radiospektrum.cz/cze/pvrs10c.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Situace v uvedeném pásmu je patrná z obrázku zde (obsahuje i odkazy na další místa, stránky tohoto webu s užitečnými informacemi):

http://www.radiospektrum.cz/cze/f000g470m000kc.html" onclick="window.open(this.href);return false;

A zde najdete v češtině dokument, který se týká bezprostředně tohoto pásma ROZHODNUTÍ KOMISE ze dne 6. května 2010 o harmonizovaných technických podmínkách využívání kmitočtového pásma 790–862 MHz pro zemské systémy k poskytování služeb elektronických komunikací v Evropské unii:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 101:cs:PDF" onclick="window.open(this.href);return false;

V české legislativě se toto odráží následovně:

http://racek.vlada.cz/usneseni/usneseni ... 6.0078.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

S pozdravem
Pavel Židek
Mydlovary SOUND
I
I I
I III I
I I
I

Uživatelský avatar
Akrij Kenumis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 55
Registrován: pon 03. lis 2008 11:21:19

Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Příspěvek od Akrij Kenumis » sob 12. kvě 2012 16:58:41

ve zkratce z toho všeho vyplívá jednoduchý závěr.....tyto frekvence se nebudou smět používat, stejně jako se nesmí používat frekvence využívané záchranými sbory a ozbrojenými složkami...bohužel pro všechny koho se to týká jsou frekvence pouze uvolněny k volnému používání(tzn. pokud chcete, můžete si u čtu některé z pásem pronajmout...na rok a bude jen vaše. Ovšem za to zaplatíte spoustu peněz). Tzn máme smůlu, můžeme své krabice zahodit...ony chvíli fungovat budou, ale pokud nám na ně přijdou zaplatíme pokutu....jo měli jsme si koupit krabice v jiném pásmu... :-(
Mydlovary SOUND
I
I I
I III I
I I
I

Pavel Sokolovna
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 57
Registrován: sob 13. lis 2010 21:24:54
Bydliště: českobudějovicko

Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Příspěvek od Pavel Sokolovna » ned 13. kvě 2012 21:09:21

Jo, koho to při nákupu napadlo...
My máme 8 kousků sennheiser EW 100 G3, ty (naštěstí?) budou chodit v h1. No a budem doufat, že se to nepotká s tel. signálem. :-(

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Příspěvek od blaha » úte 15. kvě 2012 8:34:56

Tak a mám to tady:

Kód: Vybrat vše

Vážený pane Blahovče,

uvedená změna ve využívání pásem pro bezdrátové mikrofony byla vynucena budoucím využitím pásma 789-862 MHz pro širokopásmové sítě v rámci tzv. digitální dividendy. Není to záležitost pouze česká, týká se i ostatních evropských zemí.
V pásmu 786-862 MHz (pásmo h5 v uvedeném všeobecném oprávnění) budete moci nadále využívat úsek 826-832 MHz, resp. i 786-789 MHz a 823-826 MHz (pásma h2, h3, h4). Většina systémů přeladění do těchto úseků umožňuje. Zbytek pásma, tj. úseky 789-823 a 832-862 MHz, nebude od r. 2013 možné bezdrátovými mikrofony vůbec využívat - bezdrátové mikrofony by rušily budoucí širokopásmové sítě a zejména by samy byly rušeny od těchto sítí. V budoucnu lze očekávat implementaci komunikace v těchto úsecích například do mobilních telefonů nových generací.

S pozdravem

Ing. Jiří Macek
Český telekomunikační úřad
odbor správy kmitočtového spektra
Z toho plyne, že pro všechny pásma 789-823MHz a 832-862MHz končí, a buď přeladíme, nebo máme smůlu :( .
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

lumirt
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 10. kvě 2007 20:36:23

Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Příspěvek od lumirt » pát 18. kvě 2012 9:06:57

Zdravím,

jeden článek týkající se problematiky na webu sennheiser.cz
http://www.sennheiser.cz/dvb-t.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Návštěvník

Aktuální a budoucí pásma pro bezdráty?

Příspěvek od Návštěvník » ned 20. kvě 2012 0:35:15

Vie mi niekto povedať, či sa toto týka aj SR?

Odpovědět

Zpět na „Mikrofony“