Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Příspěvek od KamilV » úte 11. lis 2014 13:10:38

Já se nebojím přihlásit, sám jsem to prosazoval.
I ten den na to obětuju...

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 11. lis 2014 13:19:39

Já rozhodně ne, pro mne je to ztráta času. Ale doporučil bych nezkoušet slepým testem prokazovat, že naměřené hodnoty nic neznamenají. A už vůbec ne někde, kde bude hluk a s někým, kdo je zvyklý pokládat 60dB za velmi slušný odstup. Zkus to vzít někam, kde se slézají hifisti (to jsou ti lidé, co muziku poslouchají i doma a opakovaně a vrážejí do toho až o několik řádů větší peníze, než návštěvníci koncertů). Mimochodem ten splitter bude co ? Linkový výstup bude z čeho ? Co bude signál ?

H.M.

Mike76
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: ned 15. čer 2014 21:48:50

Re: Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Příspěvek od Mike76 » úte 11. lis 2014 13:35:25

TomasVv píše:Kdy a kde si dáme test šumu?
Výstup linkový do splitteru, z něj na pár aktivních a pasivních DI, do mixpultu a uděláme slepý test a měření.
Kdo by měl zájem?
nemám problem si pohrát.
Chtělo by to i generátor a měřáky. Jako generátor může posloužit měřící CD. Splitter jsem nepochopil. Na test mohu přinést jeden nejmenovaný DI box ;-)

Zapojení:

Kvalitní linkový zdroj signálu (CD nebo rozumná profi symetrická zvukovka) pak DI box podle testu a pak mix (buď linkový nebo mikrofonní vstup podle DI boxu) a kvalitní aparaturua za tím. Žádný splitter bych tam nedával ten nám tam vnese jedině další bordel a nebudeme vědět nic....
Nejsem prodavač

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Příspěvek od KamilV » úte 11. lis 2014 15:39:59

Splitter předpokládám, aby se dalo zapojit několik DI zároveň a jen je na pultu vyjíždět a poslouchat co a jak šumí.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 11. lis 2014 15:41:28

A co radši muzikanti s kvalitními nástroji ? Tedy pokud to má být "jako v praxi". CD je proti tomu bez dynamiky i bez spousty dalších věcí a naopak už to prolezlo milionem operáků a kdečeho, včetně mnoha převodníků na digitál a zpátky. Ale jak říkám, i slepé testy se dají udělat tak, že se nezjistí vůbec nic a to má zjevně být výsledkem. Jinak by úplně stačila ta měření.

H.M.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Příspěvek od Ondráš » úte 11. lis 2014 17:10:50

Jako zdroj bych doporučil testovací CD nebo DVD-A (mám jen CD), popř. sehnat kvalitním masteringem vyhlášené a ideálně naposlouchané nahrávky v bezeztrátové kompresi (FLAC) přes slušnou externí zvukovku - spíš Hi-Fi.

Mike76
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: ned 15. čer 2014 21:48:50

Re: Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Příspěvek od Mike76 » úte 11. lis 2014 18:20:39

CD přehrávač s linkovým výstupem symetrickým - XLR
Nejsem prodavač

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Příspěvek od TomasVv » stř 12. lis 2014 23:38:35

Budu rád, když se takové měření/experiment opravdu provede a bude z něj použitelný výstup.
Prosím, nevkládejte mi do úst, co jsem neřekl.
Pomůžete navrhnou strukturu?

Nějaký výstup do x diboxů, porovnat šum, kvalitu signálu, postřehnutelnost na sluchátka, near field monitor, PA.
Objektivní i subjektivní hodonoty a dojmy.

Jak se mi projeví snížení SNR o 10 - 20 -0 dB na akustické kytaře, base, klávesách, CD atp.
Navrhujte, kritizujte, jen se vyvarujme dojmologie, "játotkadělámfurtismu", i školometství a útržků jasné vždyplatné teorie bez kontextu.
Dělám, co mě baví.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 13. lis 2014 2:20:01

Já už jsem navrhnul, buď měřte a pak se rozhodujte, jaké zhoršení ještě budete pokládat za nezjistitelné (protože to po vás může celkem snadno zopakovat kdekdo a může si vaše kriteria i rovnou porovnat se svými kriterii) anebo zkuste hledat hranice toho, co už vám vadí, ale na to musíte mít ekvivalent měřicího signálu, něco výrazně lepšího, než měřené zařízení. Tím bude s jistotou jen s maximální kvalitou sejmutý živý zvuk (opět maximální kvality). U hotové zvukové konzervy bych byl opatrný, prolezlo to kdečím a je to v podstatě umělý produkt. Na tom můžete zjistit jen větší průsery (i když složitější mix může ukázat něco, co by na solovém nástroji znát nebylo, respektive nerušilo). Já předpokládám, že kdo toto chce organizovat, tak ví, co dělá a je na to vybaven. Jsem mírně zvědav, co vám vyjde, ale spíš abych zjistil ta vaše kritéria, než cokoli o zařízení (leda by v tom bylo něco zajímavého, co neznám).

H.M.

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Příspěvek od Bildic » ned 16. lis 2014 10:41:51

+1 ucast na merani

Navrhnime techniku, ktoru potrebujeme pre meranie a nasledne doplnime zoznam kto co donesie.

Co nam bude chybat zapoziciame si.

Suhlasim s nazorom (ked uz budeme mat natahane kable) vyuzit viacero zdrojov signalu (live), aby vystup sme mohli prezentovat z viacerych uhlov pohladu a potrieb.

Splitter je sucastou retazca live a mal by byt aj pri merani - jeho vplyv sa zmera (zaradenim a vyradenim z retazca)

Jb

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 16. lis 2014 12:21:17

Nesmysl, má ho málokdo a ještě v nich jsou velké rozdíly, pokud chcete něco zjistit o JEDNOM článku, tak musíte mít celý řetěz co možná nejjednodušší a nejkvalitnější. Čím víc si toho zapojíte, tím míň zjistíte a nakonec vám vyjde, že je lautr jedno, co bylo v pozici A nebo Z. Ne proto, že by to opravdu bylo jedno, ale protože se rozdíly smazaly.

H.M.

Mike76
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: ned 15. čer 2014 21:48:50

Re: Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Příspěvek od Mike76 » pon 24. lis 2014 0:51:05

Pro měření nabízím spektrák + osciloskop od 10Hz do 100kHz
Nejsem prodavač

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 24. lis 2014 1:15:27

Obecně je samotný osciloskop na zkreslení i odstup (na nějaké profesionální úrovni) dost k ničemu, ale samozřejmě bez něj nejde dělat pomalu nic, protože dává nejlepší představu o tom, co se celkově se signálem děje a jaká by asi mohla být příčina (typicky jsou na něm vidět zákmity, vf, ss složka, přechodové zkreslení, klip, zvlnění zdroje a vliv na klip, chování limiterů...), ale i pro nf je potřeba podstatně lepší, tak 0-100MHz, 1mV-50V dílek je žádoucí standard. Ani laciné digitály s těmito parametry nemusí stačit, protože neukážou správně detaily kvůli malému rozlišení.

H.M.

Mike76
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: ned 15. čer 2014 21:48:50

Re: Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Příspěvek od Mike76 » čtv 27. lis 2014 9:16:51

On až tak laciný nebyl je primárně určen na měření parametrů FM vysílačů (MPX, pilot, RDS), je v tom přijímač a vstup z MF 10,7; MPX ale umí to i osciloskop a spektrální analyzátor NF signálu - tedy do 100 kHZ
Nejsem prodavač

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Šum a brum z DI-BOX přes MIX

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 27. lis 2014 12:21:04

Myslel jsem to spíš tak, že u osciloskopů analogových může být třeba omezená šířka pásma, ale není tam ta kvantizace a klasická katodová trubice je schopná dost dobře ukázat detaily, i když ji třeba zaostříš jen na části plochy, takže paradoxně může líp ukazovat starý analogový 20MHz, než nový digitální 100MHz, kde občas nějaký artefakt způsobený měřeným zařízením zmizí a naopak se objeví jiné, způsobené už jen měřicím zařízením. 100kHz je na analyzér relativně použitelné (i když se vyšší harmonické už nevejdou), na osciloskop mimořádně málo. Tak špatný jsem nikdy neměl a to jsem si několik prvních stavěl...

H.M.

Odpovědět

Zpět na „DI-boxy“