"Digitální párák" v pevné instalaci - praxe a zkušenosti?

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Ondráš

Re: "Digitální párák" v pevné instalaci - praxe a zkušenosti

Příspěvek od Ondráš » pát 02. led 2015 21:41:57

Jedine mereni, ale skutecnost je opravu takova, ze s Cat5e se dosahuje o dost horsich vysledku na gigabit (100m) nez s Cat6 (mj. vyrobci zacali 5e komponenty totiz taky hrozne sidit).
Dobra poznamka ke kvalite instalace, mam i opakovanou zkusenost, ze strukturku delali obycejni elektrikari :lol: , nejen, ze meli blbe domackanou vetsinu keystonu #-o , ale nekdy i blbe zapojene [-o< , jsme to po nich museli prakticky cele precvakat :evil: . Jako certifikacni merak pouzivame zn. Ideal.

sledge: ten filtr tam byt proste musi dle specifikace, bez nej si uprimne nedovedu spolehlivost komunikace dost dobre predstavit. Nicmene ze stinene kabelaze delat nestinenou odpojenim stineni na jednom konci mi neprijde spravne. Nicmene pokud nekdo potrebuje z nejakeho duvodu zcela galvanicky oddelit LAN, je na miste optika, prip. pasivni isolatory s oddelovacim napetim 4kV.

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: "Digitální párák" v pevné instalaci - praxe a zkušenosti

Příspěvek od Ota » sob 03. led 2015 10:31:00

Ondráši, tak snad v datasheetu vidíš, že to není jen filtr, ne? Proč by nemohlo být na jedné straně stínění u datového kabelu odpojeno? Jak potom zamezit v běžné metalické stíněné síti zemním smyčkám?
Ondráš píše:Jaky bude vyuzit protokol pro prenos?
Pokud předpokládám regulérní "šestkovou" stíněnou síť pro Gigabit Eth, tak by to mělo být snad jedno, nemyslíš? Psal jsem, že jde o "digitální párák" mezi stage a FOH, tudíž to bude různé. Např. ES + Remote data přes jejich sloučené protokoly, po dSnake a další specifické protokoly různých výrobců, dle toho, co kdo přiveze za pult. Tady jde o pasivní část sítě, která má nahradit především volně uložený a zranitelný párák. Aktivní prvky s ostatní, již hvězdicovou sítí (rovněž Cat6) jsou zde již jiná kapitola, které přijdou ke slovu ve chvíli "klasického sítování", viz Tebou zmiňované Dante, CobraNet, HQ Net atd.
Ondráš píše: ... pisu to z patra na zaklade zkusenosti z praxe ze skutecne instalace, ktera je radove slozitejsi nez ta Tva uvazovana (pouzivame BSS HQNet).
Standardni redundanci kabelaze ve vysi 100% bych uvazoval z meho pohledu jako samozrejmost, ale jestli dotaz resis jako zhotovitel, tak se tomu za prve trochu divim jak je polozen a za druhe se to uz neda resit pomoci fora, protoze uz je mozne uvazovat i jina reseni nevyzadujici manualni prepojovani.
Ó pardón, já zapoměl, že já, maličký, "blůčka" neznající, se montuji mezi vysoce fundované profesionály... :D ;-)

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: "Digitální párák" v pevné instalaci - praxe a zkušenosti

Příspěvek od sledge » sob 03. led 2015 14:19:33

Pokud je stínění portu spojeno s kostrou a tími zemí, což by ideáálně nemělo, tak důkladným zapojováním stínění se vytváří smyčky jak o život. Naopak odpojení stínění na jednom konci je zcela běžnou praxí, zejména při používání oddělovacích transformátorů - to stínění by se totiž mělo ideálně připojit třbea na střed vinutí nebo případně na stínění trafa, ale za sekundárem už nemá mnoho co dělat. Trafo totiž slouží ke galvanickému oddělení a symetrizaci signálu, takže je blbost taková zařízení galvanicky propojovat přes stínění!!! Je to skutečně běžná praxe....

Navíc odpojením stínění na jedné straně se skutečně nezmění kabel na nestíněný, viz Maxwellovy rovnice elmag. pole :-)

PS: Pasivní izolátor 4kV mi nepřijde jako nezbytnost (natož velký pokrok), když trafo má samo o sobě 1,5 kV na každé straně...
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: "Digitální párák" v pevné instalaci - praxe a zkušenosti

Příspěvek od Ondráš » sob 03. led 2015 19:07:45

Ondráši, tak snad v datasheetu vidíš, že to není jen filtr, ne?
Jedna se obecne o filtr (protoze se nejedna o jednu diskretni soucastku a oznaceni odpovida jeho funkci). Jak tomu rikate u vas? :)
Tady jde o pasivní část sítě, která má nahradit především volně uložený a zranitelný párák.
Diky za upresneni, nicmene potom uz bylo vse davno vyrceno.
P.S. Co mas proti Blulinku a bss? :lol: Ja to povazuji spis za nutne zlo.

Co se tyce stineni, na ktere strane ho chcete vlastne odpojovat? :( Pokud v rozvadeci/patch panelu, tak tvrdim, ze to je spatne, takovou kabelaz proste nemuzete prohlasit za stinenou a certifikaci nedostane [-X (a tim nemyslim faktickou zmenu odolnosti komunikace proti EMI, RFI, preslechu atd., viz
Navíc odpojením stínění na jedné straně se skutečně nezmění kabel na nestíněný, viz Maxwellovy rovnice elmag. pole
- o tom zadna). Co se tyce propojeni se zemi na strane klienta, u beznych stolnich PC a zarizeni tr. I s kovovym obalem konektoru to spojene se zemi zpravidla je (otazka jak, to netusim). V ostatnich pripadech (plastove konektory) a spec. pripady (merici zarizeni, diag. pristroje) to spojene neni.
PS: Pasivní izolátor 4kV mi nepřijde jako nezbytnost
Nezbytnost ne, ale mozne reseni dodatecneho oddeleni ano.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: "Digitální párák" v pevné instalaci - praxe a zkušenosti

Příspěvek od sledge » sob 03. led 2015 23:31:36

1) Pokud je konektor (myslím tím zdířk, tedy to co je na PC) plastový, tak prostě nemá kontakt na stínění.

2) Kde ve výrazu "Pulse ethernet networking magnetic transformer" je označení, jenž odpovídá funkci filtru? Něěkterá trafa mají "kompenzované cívky" proti souhlasné složce, ale není to pravidlem. Primární účel je jasný - galvanické oddělení a symetrizace. To obecný filtr prostě nedělá, ať se kdo chce staví na hlavu. Mimochodem dost časté mají trafa vyveden střed vinutí. To je poměrně vhodné místo, kam lze přpojit stínění, nikam dál vést již nemusí...

3) Jakou certifikaci a podle čeho by neměla dostat? Buďte prosím konkrétní. Jinak je to jednoduché - pokud komponenty mají uzemněné stínění portu, pak prostě zapojím stínění vždy "nahoře" (bráno z pohledu shora - gateway, switche, koncové zásuvky/koncová zařízení). Pokud se tohle dodrží (a při instalaci to lze mít pod kontrolou), tak patche mohou být klidně se zapojeným stíněním, protože nebude zapojené až na konci....

4) Jak je to s onou "certifikací" v případě použití pasivního izolátoru??? Když bych ho zapojil, tak certifikace nebude? Protože stínění musí být přerušené, jinak to není izolátor....

Zkrátka a dobře v zapojení stínění jen na jednom konci je podle mě nanejvýš smysluplné...
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: "Digitální párák" v pevné instalaci - praxe a zkušenosti

Příspěvek od Návštěvník » ned 04. led 2015 14:24:34

sledge píše:Mike76 - tak ono se stínění v podstatě nemusí připojovat na obou stranách (naopak uzemnit jen na jedné straně je smysluplnější). Navíc před cca 20 lety běžela na Jižním měste po koaxu počítačová síť, na které viselo několik paneláků v délce mezi dvěma autobusovými zastávkami.... Navíc podle toho, kde a jak to tahal, to nemuselo být zeměmi, ale i přepětím z bouřky atd..
Ad trafa- proč si jako mylsíte, že v době miniaturizace trůní za každým portem (nebo čtveřicí portů) jakási velká černá kostka se spoustou nožiček na každé straně. Izolační pevnost je typicky kolem 1000-1500 V. Ta trafa tam prostě jsou, ať si mylsíte cokoliv, jim je to jedno :-) : http://productfinder.pulseeng.com/product/H5015NL
Kde jsem napsal že tam nejsou trafa? Jsou v každé síťovce. Jen jsem viděl jak mezi paneláky ten port odešel...

Samozřejmě že se země připojují jen na jedné straně jen jsem chtěl upozornit že to není tak lehké...

Mike76
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: ned 15. čer 2014 21:48:50

Re: "Digitální párák" v pevné instalaci - praxe a zkušenosti

Příspěvek od Mike76 » ned 04. led 2015 15:06:15

Předchozí příspěvek je můj - napřihlásil jsem se.

Pokud jsem nucen použít stíněnou Ethernet kabeláž (nedělám to moc rád) tak uzemňuji v racku (kde se sbíhají kabely) a na druhé straně používám pach kabely bez stínění - tedy zásuvka na druhé straně je ještě uzeměna - resp. její stínění.

Rack je nutno také dobře uzemnit dle normy ČSN:
4 mm2 pra rack do 21U
16 mm2 pro rack nad 21U
25 mm2 pro prostory s více racky (serverovny)

Norma je celkem tvrdá těžko se dodržuje. Prakticky je dobré použít min. 10 mm2 - změnit do el. rozvaděče (ne někde do zásuvky která je připojená 2,5 mm2...) Dobré je se podívat jaký průměr země vede do rozvaděče...

Je třeba pospojovat země na zařízení v rámci racku a nevěřit tomu že když to přišroubujeme tak se to územní (občas je tam barva atd....)
Nejsem prodavač

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: "Digitální párák" v pevné instalaci - praxe a zkušenosti

Příspěvek od sledge » ned 04. led 2015 21:42:58

Tak ona většina toho byla směřována na Ondráše - ten přišel s tím, že odpojení na jedné straně znamená zrušení nějaké certifikace. Uzemnění racku a stínění sdělovacího kabelu jsou pak funkčně zcela odlišné věci...

Ad odpálený port - ono když například na Kavčích Horách udeřil blesk mezi budovami do lampy na parkovišti, tak se také děly věci - poblíž se totiž nacházel uzemňovací bod....
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Mike76
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: ned 15. čer 2014 21:48:50

Re: "Digitální párák" v pevné instalaci - praxe a zkušenosti

Příspěvek od Mike76 » ned 04. led 2015 23:44:31

Cesty blesků a páně jsou nevyzpytatelné ...
Nejsem prodavač

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 689
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: "Digitální párák" v pevné instalaci - praxe a zkušenosti

Příspěvek od mkarr » pon 05. led 2015 12:45:55

Jak už tu zaznělo, vykašlal bych se na Neutrik, protože do budovy do normálního prostoru bez velkého vlhka a prachu na pevnou instalaci je úplně zbytečný. Existuje dost stejně kvalitních levnějších snáze dostupných řešení a ještě se s nimi líp pracuje.
Co tu ale nezaznělo: Proč propána tolik konektorů na jedné cestě? To není jednodušší do toho patch panelu v technologické kabince natáhnout všechna ta jednotlivá místa kde bude stávat mix a jen si to přepíchnout kam zrovna potřebuju? Jednak každý konektor je nějaký útlum, počíta se pro jednoduchost cca za 10 m kabelu a druhak až mi to nepojede, budu pobíhat po všech čertech a hledat kde je pod deklem urvaný nebo vykopnutý drát?
K původnímu dotazu co to dělá po čase. Pokud jsou jak tu už bylo zmíněné samozřejmostí kvalitní komponenty, není to ve vlhku (nesráží se na tom kapičky, když se zatopí) nebo jiném silně nepřátelském prostředí, není se čeho bát a pojede to mraky let jako nové. Vždyť je to celé pozlacené. Jo ještě se nesmí k instalaci ani k používání pustit lidi co mají nejradši kladivo, to pak nevydrží sebekvalitnější rozvod.

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: "Digitální párák" v pevné instalaci - praxe a zkušenosti

Příspěvek od Ota » pon 05. led 2015 21:45:51

mkarr píše: Co tu ale nezaznělo: Proč propána tolik konektorů na jedné cestě? To není jednodušší do toho patch panelu v technologické kabince natáhnout všechna ta jednotlivá místa kde bude stávat mix a jen si to přepíchnout kam zrovna potřebuju?
Tak to jsi asi blbě četl, ale právě takhle to je. Nevím, kde chceš ušetřit ještě další propoje.
Ad robustní konektory: nejde přeci o vlhko, ale občas hrubější (byť zpravidla nechtěné) zacházení.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 689
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: "Digitální párák" v pevné instalaci - praxe a zkušenosti

Příspěvek od mkarr » úte 06. led 2015 2:47:28

To jsem asi fakt blbě četl. Omlouvám se, jen jsem špatně pochopil popis kabeláže. Hrubější zacházení snadno ustojí i solidní klasická ethernetová kabeláž. Jediné co při častém přepojování občas odchází, jsou západky na patchcordech, což je dobře viditelná a hmatatelná závada a takový patchcord prostě jednou třeba za dva roky až doslouží vyhodím a vezmu z krabice nový za stovku kus. Ještě jsem neviděl zmršený keystone, když pominu případ zakopnutí o kabel a vyrvání celé parády z racku. a i tehdy jsme jim keystone vyměňovali spíš pro sichr, než že by byl špatný.
Jo a pokud máte systém běhající po IP, není od věci mít tam switch a nemuset přepojovat nic. Výhody to má i ve smyslu možnosti zapojení PC jako vícestopý rekordér a další srandy. I když zase aktivní prvek je možný zdroj poruchy.

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“