Návod na zaseklý XLR konektor v páráku/mixu

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Krakonosh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 12. úno 2015 7:23:10

Návod na zaseklý XLR konektor v páráku/mixu

Příspěvek od Krakonosh » úte 21. dub 2015 9:54:53

Ahoj, zkoušel jsem hledat ve fóru, ale nic nenašel. Nemá někdo ze zkušených zvukařů tip či vychytávku, jak dostat zaseklý XLR konektor z páráku/mixu, popřípadě co dělat, aby se nezaseknul?
TCHKPH - zvukař mírně pokročilý, pořadatel, muzikant

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Návod na zaseklý XLR konektor v páráku/mixu

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 21. dub 2015 12:57:46

Nejčastěji se zaseknou kombinace konektorů různých výrobců, takže je dobře se jim vyhýbat, pak k tomu jsou náchylné některé modely (například Neutrik Combo první serie) a samozřejmě konektory už "načnuté" mechanickým poškozením nebo s nějakou hrubší špínou. Nejdřív je potřeba se podívat, co přesně na čem drží a proč se to po stisknutí aretace neuvolní, pak se pokusit tomu pomoci (jehla, planžeta, někdy i zevnitř), hodně pomáhá mít vedle oba konektory jako vzorek, na zasunutém už není všechno vidět. Pokud všechno selže, tak zbývá násilí, netahat jen přímo ven, ale zkusit mírně kývat a pootočit na obě strany, někdy to západku "vyveze" mimo drážku. Pozor na možné vytržení celého konektoru z tišťáku, to by asi škodu znásobilo. Počítat s tím, že stejné konektory se nejspíš zase zaseknou a to i jiné kusy.

H.M.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Návod na zaseklý XLR konektor v páráku/mixu

Příspěvek od MADMAX » úte 21. dub 2015 14:30:02

tak například se téměř stoprocentně zasekávají kabelové samce ITT (klasika se šroubky) a panelové samice Amphenol, které z bůhvíjakého důvodu používalo DiGiCo namísto Neutriků u některých D-Racků (k SD-9). Skončili jsme málem s několika odstřiženými konektory z rozplitu, nakonec pomohl miniaturní plochý šroubováček vedle západky a jemně zapáčit... každopádně je to asi stejná práce, jako když se člověk bez předchozí "bytařské" zkušenosti pokouší planžetou a šperhákem odemknout FABku... jde to pomalu a i když se vám to desetkrát za sebou povede, po jedenácté ne a ne a ne...
MAD

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Návod na zaseklý XLR konektor v páráku/mixu

Příspěvek od blaha » úte 21. dub 2015 14:39:15

Tohle dělají taky třeba levné samice AdamHall, nebo i Proel.

- vyměnit je za nějaké slušnější - Amphenol, Neutrik
- při vyndávání konektoru ho nejprve mírně zatlačit směrem dovnitř, pak teprve zmačknout pojistku a vytahnout
- pokud už se sekne, tak jak píše Hubert opatrně pomocí nějaké jehly, minišroubováčku
- taky pomůže konektor normálně rozšroubovat a vytáhnout z páráku jen vnitřek, pak tam zústane už jen ten kroužek a je to přístupnější
- u samic šroubovaných z vrchu je pak kolikrát jednodužší ji odšroubovat a pak už je na pojistku dobý přístup
- no a pokud je to už na konci akce při balení a nějak se nedaří, netrápit se s časem, normálně nech konektor v páráku, jen ucvakni dráty, opravdu se to dělá líp v klidu doma, nebo ve skladu přes den a na světle, než ve 3 ráno na akci

EDIT MADMAX: já mám třeba Amphenol panelové samice všude a proti tomu konektory (samce) Amphenol, Neutrik, Proel a myslím i nějaké Adam Hall a nesekl se mi zatím ani jednou a to už ty nejstarší mám přes 3 roky
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
fikus
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15. čer 2009 12:33:17
Bydliště: Habartov

Re: Návod na zaseklý XLR konektor v páráku/mixu

Příspěvek od fikus » úte 21. dub 2015 19:44:02

Možná jsem barbar, ale pokud mám pocit že to drhne, používám kombinaci silikonového oleje a kontaktolu. Preventivně a funguje to.

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“