Automatické sledování přítomnosti audia?

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
  • Reklama
  • DEMO 15
Mike76
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: ned 15. čer 2014 21:48:50

Automatické sledování přítomnosti audia?

Příspěvek od Mike76 » stř 29. črc 2015 10:29:28

Potřebuji automaticky a hlavně pomocí HW (nechci PC) monitorovat samohrajku. Hledám ted HW sledovač audio signálu. Měla by mít vstup 2 x symetrický (XLR) vyvolat poplach jakmile nebude v jednom kanálu přítomné audio po dobu např. 10 s - tedy ticho (pokles na x dB).

Výstup relátko nebo optočlen... Další HW krabička mi pošle, mail, SMS - vygeneruje SNMP trápí...

Nějaký typ na hotové zařízení či inspirace na zapojení?

Přemýšlím arduinu.

Mělo by to umět to samé co toto je. By to nebylo na PC
http://www.pira.cz/show.asp?clanek=silence

Díky za inspiraci.
Nejsem prodavač

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Automatické sledování přítomnosti audia?

Příspěvek od zahy » stř 29. črc 2015 12:51:39

No to půjde snad i ubaslit s par součástkama, nebo chceš hotové řešení?
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Mike76
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: ned 15. čer 2014 21:48:50

Re: Automatické sledování přítomnosti audia?

Příspěvek od Mike76 » stř 29. črc 2015 16:49:29

Klidné obojí budu rád i za nějakou inspiraci vstupního obvodu. Rád bych měl kofigurovatelnou

1) úroveň kdy to zabírá (dB)
2) čas za jak dlouho (např 1 až 10 s)
Nejsem prodavač

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Automatické sledování přítomnosti audia?

Příspěvek od zahy » čtv 30. črc 2015 7:14:05

Napadá mě upravit nějakou stavebnici ( konstrukci ) VU metru kde se bude dat nastavit rychlost "klesání" led sloupce ( zrejme pomoci přidaného C ), a od příslušné ledky, tedy úrovně dB, invertovat log stav do GSM modulu.
http://users.otenet.gr/~athsam/Circuits/VU_Meter_1.gif
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Automatické sledování přítomnosti audia?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 30. črc 2015 10:33:55

Podle mne by se spíš hodil některý z těch obvodů, které slouží k primitivnímu detekování rytmu například u "chytrých světel", když mají jet jen podle muziky. Tedy obvykle to začíná elektretovým mikrofonem a zesílením (tady by byl symetrický vstup možná bez něj) a pak nějak získají obálku, její velké a pomalé změny pak krokují program nebo i přímo nějaký motor nebo blikání. Tady by se to muselo udělat pro každý kanál zvlášť a pak hlídat dobu, po kterou nic ven nevylezlo ani z jednoho výstupu. Schemat najdeš hafo a fyzicky je to v kdejaké ledkové parce, pohánědle ledkového hada apod.

H.M.

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Re: Automatické sledování přítomnosti audia?

Příspěvek od Cajs » čtv 30. črc 2015 10:58:55

Zdeňku, nápad dobrý, jenže to má háček: v tom "pohánědle hadů" je většinou za vstupním zesilovačem brutální kompresor (aby to fungovalo při různých hlasitostech pokud možno stejně), což znemožňuje konfigurovat "treshold".
Já bych to řešil s jedním mikrokontrolérem, D/A převodníkem, dvěma rychlými komparátory a několika operačními zesilovači na podobném principu, jako jsou řízeny výbojky ve starších indikátorech vybuzení od RTW. Zároveň bych měl na mikrokontroléru k dispozici sériový port, kterým by se to dalo celé konfigurovat a předávat údaje nadřazenému systému.
Uznávám ovšem, že pokud si to nechce někdo udělat v "Akci Z", tak čas strávený vývojem prototypu tu věc docela prodraží, zejména pokud se předpokládá výroba jediného kusu.
J.Č.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Automatické sledování přítomnosti audia?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 30. črc 2015 12:23:15

A proč by tam měl být nějaký práh ? Jak takový práh pozná začátek Bolera od nějakého šumu a brumu z upadlého drátu apod. ? Hlídat přítomnost užitečného signálu podle polohy ručičky je nesmysl, hlídá se podle jejího pohybu. Kdo měl někdy magneťák s magickým okem, tak ví své :-)

H.M.

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Automatické sledování přítomnosti audia?

Příspěvek od zahy » čtv 30. črc 2015 12:27:30

No u toho hada by to šlo, má to tu výhodu že detekuje bum cink, tedy "hudbu" a ne treba utrhlej kabel a brum od uklizeckou namočené podlahy :) nevim přesně jak to tam funguje, disko zábavy nedělám. Samozřejmě by pomohlo znát jméno toho rádia.
Edit: byl rychlejší =D>
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Automatické sledování přítomnosti audia?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 30. črc 2015 12:38:43

No tak ono by možná chtělo znát to koncové zařízení, které má být kontrolováno, pokud by mělo digitální výstup, tak by to možná i vyšlo jednodušeji vyhodnocovat digitálně z něj, ale jestli jde o analog, tak bych zůstal u těch pár operáků a nějakého klopného obvodu, co na to budou stačit. Asi přibývá lidí, co to už ani neumí a spíš budou něco zkoušet programovat, ale nejsem si jistý, jestli je to optimální, právě když nejde o sériovou výrobu, ale teprve hledání něčeho, co funkčně opravdu vyhoví a stejně se nedá analogu úplně vyhnout. Navíc ten obvod je vlastně skoro celý opravdu v každém druhém rozbitém "diskotékovém světle". Původně tam ani nic jiného nebylo, jen toto a motorek s převodovkou.

H.M.

Aha, takže samohrajka, čili nějaký linkový nebo sluchátkový výstup a Bolero nehrozí. Proč se ale má kontrolovat samohrajka, ona není slyšet ??

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Automatické sledování přítomnosti audia?

Příspěvek od zahy » čtv 30. črc 2015 12:54:47

Je to určitě do rádia (rozhlasu) 24/7/365
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Re: Automatické sledování přítomnosti audia?

Příspěvek od Cajs » čtv 30. črc 2015 13:52:40

Zdeňku,
pokud je zadání:
Rád bych měl kofigurovatelnou
1) úroveň kdy to zabírá (dB)
2) čas za jak dlouho (např 1 až 10 s)
tak obvody, kterými bude třeba ověsit "diskosvětlo" vyjdou v analogu zbytečně složitě, komplikované na ovládání a dlouhodobou stabilitu. Má-li se to konfigurovat dálkově, nějaký procesor tam bude stejně. Už jsem něco podobného párkrát řešil, a trosky podobného prototypu mi leží někde v šuplíku. Metodu slepých uliček (stavebnice "vu metrů", "barevných hudeb" , "oddělovačů rytmu"...) už mám za sebou. Proto jsem navrhoval řešení, které mám odzkoušené jako spolehlivě funkční, i když uznávám, že není za 50,- Kč, nebo z vrakoviště.

J.Č.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Automatické sledování přítomnosti audia?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 30. črc 2015 14:54:30

Jenže ono záleží taky na tom, kdo to zadání dělal. Pokud tomu moc sám nerozumí a zadání to sice splní, ale fungovat nebude moc dobře (což podle mne rozhodně pouhé hlídání poklesu pod nějakou úroveň nesplňuje, je to jednoduše příliš primitivní funkce a je úplně jedno, čím je prováděná), tak bych se ho striktně nedržel a jestli tam nastavím dvě veličiny trimry nebo binárně v SW je úplně jedno, to první se ale dá doštelovat šroubovákem kdykoli a kýmkoli. Je naprosto jasné, že méně "přesné" to nebude a o dálkové konfiguraci jsem ještě nic nečetl. Souhlasím s tím, že to už bychom byli v poněkud jiné cenové kategorii a rostly by velice i požadavky na spolehlivost, možná i nějaké testování, návody, záruky...

H.M.

Mike76
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: ned 15. čer 2014 21:48:50

Re: Automatické sledování přítomnosti audia?

Příspěvek od Mike76 » čtv 30. črc 2015 16:17:08

Dálková konfigurace není nutná prostě se to nastaví a bude... Ano bude to hlídat 365/24/7

Samohrajka hraje sama v noci ale je problém když by samohrajka nehrála - proto je třeba samohrajku kontrolovat (samohrajka = odbavovací systém rádia co hraje muziku atd...)

Toto zařízení teď ve formě PC z digitální zvukovkou je umístěno na samém konci řetězce (za samohrajkou, za mixem, za normalizátorem za IP kodekem - je průchozí pro audio resp. má výstup co může kopírovat vstup - jak AES/EBU tak symetrický analog).

Já potřebuji celý tento řetězec hlídat že hraje na posledním prvku.

To samé potřebuji na FM vysílači před RDS/MPX/Limiterem (tedy za IP dekodérem) takže to bude série asi 10 ks.

Líbí se mi ta vstupní část z VU metru s tím usmerňovačem (ty dvě diody) a za tím Arduino s D/A převodníkem a tam se ta hodnota času a úrovně snadno nastaví v podstatě to bude integrovat resp. dělat sumu (bude to digitální) v nějakých časových krocích.
Nejsem prodavač

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Automatické sledování přítomnosti audia?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 30. črc 2015 16:53:34

Mně osobně to tedy přijde jako asi nejsložitější možný způsob zjišťování, zda někde je střídavé napětí větší než X nebo menší a to po dobu delší než Y (když ve skutečnosti ani na jedné z těch hodnot vůbec nijak nezáleží a stejně budou nastavené od oka, případně zkušenosti, aby to nevypadávalo v pauzách a slabších pasážích), ale nebudu vám to brát. Je prostě jiná doba a lidi, co to ještě umí udělat jednoduše (a funkčně líp, protože na jiném principu, než pouhé hlídání napětí) už doslova vymírají.

H.M.

Mike76
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: ned 15. čer 2014 21:48:50

Re: Automatické sledování přítomnosti audia?

Příspěvek od Mike76 » čtv 30. črc 2015 16:55:03

Inspirace u VU metru s procesorem

http://danyk.cz/avr_iv2.html

Je zajímavé že to má napřímo připojené na ty převodníky
Nejsem prodavač

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“