Kabel - Zásady desymetrizace

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
návštěvník-laik

Kabel - Zásady desymetrizace

Příspěvek od návštěvník-laik » pát 15. dub 2016 8:28:09

Dobrý den. Nemám s audio technikou téměř žádný zkušenosti a tak bych chtěl zdejší odborníky poprosit o vysvětlení ohledně symetrického vedení a zásadách desymetrizace. (mix:sym->zesil:nesym)

Ať hledám jak hledám, vždycky najdu na Internetu spoustu rozdílných rad. Například tady: viewtopic.php?t=715 jsou nejmíň 3 názory. Jsou tam docela rozpory.
a) z XLR vytáhnout jen 1-GND a 2-HOT a zároň spojit 1-GND a 3-COLD
b) z XLR vytáhnout jen 2-HOT a 3-COLD
c) z XLR vytáhout jen 1-GND a 2-HOT

Nejčastěji je uváděno a) - zkratovat 1 a 3. Ale nezničí (nebo alespoň zbytečně nezatíží) výstup?

Prosím podívejte se na schéma na http://radio.feld.cvut.cz/courses/D37LB ... 3337535454 soubor "4_zvuk_vybaveni.pdf" strana 39 kapitola "Symetrické vedení signálu"

Nebylo by lepší připojit jen GND a HOT? Pokud to schéma nelže, tak by se snad nic nemělo stát. Já vim, stále plně nechápu princip symetrickýho vedení a neumim si to úplně představit, ale při desymetrizaci zkratovat 1 a 3 se mi moc nelíbí.

Můžete mi prosím vysvětlit jak je to s desymetrizací správně?

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: Kabel - Zásady desymetrizace

Příspěvek od Ota » pát 15. dub 2016 9:22:08

Ta práce na http://... je od Tebe a nebo je to jen odkaz, co jsi našel?
Je zbytečné se s tím vším opět rozepisovat, když toho je na netu i zde, na zvukařině, plno. Spojení 1 a 3 se využívá při výstupním transformátoru a zároveň s potřebou přizemnit následující zařízení. Příkladem je zapojení sym. výstupu mixu s linkovým výstupákem do komerčního zesilovače cinchem, který má plochou vidlici (je ve tř. II) a nebo nějakých PC aktivek. Samozřejmě, nejčastější aplikací je desymetrizace výstupu pasivního di-boxu za stejným účelem. GND-Lift musí země propojit, pokud je zesík ve tř.II, a naopak rozpojit, pokud má vidlici s ochranným kontaktem (tř. I)
Obvykle se spojením 1 a 3 v případě výstupu s el. symetrií (operák + invertující operák) nic nestane, jelikož jsou mezi výstupním pinem OZ a pinem XLR vřazeny ochranné rezistory. Ale není to úplně košér propojení.
U falešné symetrie (OUT OZ jde na pin XLR 2 přes rezistor a pin 3 je přes rezistor stejné hodnoty připojen ke GND) se samozřejmě již nejedná o desymetrizaci signálu, pouze jakousi desymetrizaci impedance, výsledkem spojení 1 a 3 je pak výskyt zemní smyčky.
Desymetrizací se ale zlikvidují výhody symetrického přenosu (odolnost proti rušivým elmag polím) a možnost eliminace "malých" zemních smyček odpojením stínění na jedné straně kabelu. Určitě zde i mnoho dalších odpoví: "pořiď si pasivní di-box".

Uživatelský avatar
návštěvník-laik

Re: Kabel - Zásady desymetrizace

Příspěvek od návštěvník-laik » pát 15. dub 2016 11:01:30

Jak jsem psal, s zvukařinou nemám zkušenosti a jsem laik. Ty odkazy jsem jen našel. Snažím se to všechno pochopit, ale nedaří se. A tak hledám, abych pochopil co je pod pokličkou těch přístrojů - co ty piny v konektoru vlastně znamenají.

Děkuju za odpověď. Vidím zvukařina je obrovsky široký obor já mám hodně omezenej pohled. Spoustu věci jsem nikdy ani neviděl.

Takže alespoň napíšu o co mi jde. Zajímalo by mě jak propojit Behringer X 1222USB (main-out 2x XLR) do zesilovače Verstarker E80 (vstup DIN5). Třídy teď z hlavy nevím (asi oboje tř I). Kabel bude 0,5m. Pokud možno nejlíp bez zbytečnýh dalších spojů konektorů a krabiček. Děkuju

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Kabel - Zásady desymetrizace

Příspěvek od MADMAX » pát 15. dub 2016 12:11:06

Pokud potřebuješ "znesymetrizovat" signál z XLR výstupu, tak metoda jak postupovat dost zásadně záleží na tom, jek je provedený ten výstup. Pokud je to servo-symetrie, pak je skutečně nejlepší spojit (-) kontakt se zemí - výstupu to neublíží a výstupní napětí naroste na dvojnásobek. Pokud je použita nějaké "ošizená" symetrizace, je naopak lepší použít jen (+) a (gnd); seriózní výrobci na to upozorní v manuálu. U půlmetrového kabelu bych klidně provedl znesymetření hned v XLR a použil jednožilový stíněný vodič; stejně bude muset být tenký, aby se ti dva do té DINky vůbec vešly. Kabel si určitě budeš muset vyrobit nebo nechat vyrobit, s tuchlama se koupit už nedá prakticky nic mimo MIDI kabelů...
MAD

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: Kabel - Zásady desymetrizace

Příspěvek od Ota » pát 15. dub 2016 16:40:29

Co vidím na různých útržcích schémat na netu, co jsou podobné a nebo snad patří i k tomuto typu, tak jde o jednodušší, "neservo" el. symetrii. Tudíž v tomto případě bych využil pouze pin 2 jako živý a pin 1 jako GND. Tedy když už bych musel využívat XLR OUT. Mix má pro tento případ výhodnější výstup TAPE OUT na RCA konektorech. Je nesymetrický a má možná vhodnější napěťovou úroveň (-10dBV), ale spíše ne - není kde to zjistit, údaje z manuálu v tomto případě nic nesdělují, spíše bude +4dBV. +22dBu zde popisuje pouze maximum napětí, které z konektoru vyleze, avšak nikoliv jmenovitou úroveň. Zajímalo by mne, co to bylo za šulíny, kteří prosadili, aby z manuálů zmizela bloková schémata a seriózní údaje. No asi to má poukazovat na mizernou úroveň výrobku, určeného pro uživatele, kteří tomu nerozumějí.
Vstup DIN pětikolíku na komerčním domácím zesilovači: 2=GND, 3=L, 5=R, napěťová úroveň přibližně 250-300mV, což se přibližuje -10dBV. Udělej, nebo si nech udělat speciální kabel z RCA na pětikolík. Nevím ale, co je to za zesík, tak snad je ten pětikolík opravdu "linkovým" vstupem, nikoliv vstupem pro gramec s magnetodynamickou přenoskou.

Uživatelský avatar
návštěvník-laik

Re: Kabel - Zásady desymetrizace

Příspěvek od návštěvník-laik » pon 18. dub 2016 9:40:42

Nevím ale, co je to za zesík, tak snad je ten pětikolík opravdu "linkovým" vstupem, nikoliv vstupem pro gramec s magnetodynamickou přenoskou.

Je to souprava několika modulů v jednom šasí (modul mixu, zesilovače, indukční smyčky a 100V rozvodu). Na zadní straně modulu mixu je 6x XLR (mikrofoní vstupy), 8x chinch (vstupy i výstupy určené pro dva magetofony), 2x DIN (výstupy pro propojení dalších modulů). Jeden DIN kabel vede do modulu zesilovače, druhý do modulu indukční smyčky. Modul zesilovače nebo modul indukční smyčky nemá žádný jiný vstup než pětikolík.

Nálepka na něm oznamuje: 2 Masse, 3/5 NF Eingang, 4 +24V (pozn. pin4 napájí modul mixu protože nemá vlastní síťovou šňůru jako ostatní moduly)

Vzhledem k tomu, že modul mixu dosluhuje, je třeba připojit jiný mix.
Tedy když už bych musel využívat XLR OUT
Musel, protože se domnívám, že pokud se použije USB tak RCA nebude aktivní. A to jsem ještě neuvažoval kam připojit CD-rekordér. To bude další problém.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

V době kdy jsem studoval ten návod jsem něvěděl, že nějaká symetrie existuje a teprve až teď jsem si všimul, že v návodu k Behringeru je na straně 8 poznámka

Kód: Vybrat vše

Poznámka.: Při asymetrickém použití musí být pin 1 a 3 přemostěny
Co vy na to?

(pozn. redukce XLR -> DIN bude pouze dočasným řešením, jiný zesilovač než bude časem. Já mám za úkol mezitím sehnat kabeláž pro současný stav)

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: Kabel - Zásady desymetrizace

Příspěvek od Ota » pon 18. dub 2016 13:48:22

Cinche TAPE OUT budou pravděpodobně poskytovat výstupní signál bez ohledu, zda je USB konektor využit. Konvertor z analogu L,R na USB je logicky až za výše zmiňovanými výstupy. Nemá logiku, aby výrobce doplňoval další obvody, které by zamezily současného využití TAPE OUT a USB OUT.
Ale budiž, ať tedy nezejí výstupní XLR prázdnotou. Poznámka na str. 8 sděluje nutnost spojit invertující výstup (pin 3) s GND na pinu 1. Z toho by se dalo odvodit, že je výstup servosymetrický, tj. tímto spojením se díky vzájemnému svázání obvodem zpětné vazby obou výstupních operáků zvýší výstupní úroveň neinvertujícího výstupu na dvojnásobek, zatímco invertujícího na 0. Ve skutečnosti ale s nejvyšší pravděpodobností zde servosymetrie není - alespoň co lze vidět schémat na netu, takže se spojením 1 a 3 akorát připojí jedna (ta invertující) půlvlna signálu na GND.
Takže XLR/L, pin 2 na DIN 3, XLR/R, pin 2 na DIN 5. Dále XLR/L + R, pin 3 na DIN 2. Stínění připojit jen k pinům 1 na XLR konektorech, nutností je samozřejmě kablík se dvěmi žílami a stíněním. Tímto zapojením by se měla částečně eliminovat i zemní smyčka.
Pak zkus spojit kouskem drátku pin XLR 3 s pinem 1 a dej vědět, zda se signál změnil.

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“