Automatické potlačení zpětné vazby - čím?

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Automatické potlačení zpětné vazby - čím?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 14. kvě 2016 13:32:08

FBX to při správném používání (tedy přednastavení podle návodu), také "řeší dříve", opravdu není potřeba čekat, až kde to začne nahoukávat během kšeftu. Ano, je potřeba mít FBX v každé smyčce zpětné vazby, která je kritická. To může znamenat dost kanálů, ale výsledek je tím lepší, čím méně je zásah plošný. Tedy při čtyřech mikrofonech a jedné bedně (nebo naopak) by teoreticky stačil i jeden kanál, ale se čtyřmi to při správném nastavení dopadne nejlépe.
Já bych normálně také více tlačil na umravnění interpretů i jejich šéfky, vyptával se bedny apod. ale dotaz je zcela jasný a my jsme těch Sabin prodali opravdu hodně, takže nebudu tvrdit, že neexistují nebo nefungují. Nedávno jsme dokonce něco reexportovali, protože byly nutně potřeba a nikdo jiný neměl skladem.

H.M.

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické potlačení zpětné vazby - čím?

Příspěvek od TomasVv » ned 15. kvě 2016 1:21:35

Tak dobře fungující eliminátor je fajn věc, o tom není sporu. Považoval jsem za důležité poukázat na to, že ani sebelepší takové krabičky neumožní rezignovat na ostatní zásady dobrého ozvučení, od toho je právě ten zvukař.

V případě sborů mám jednu zkušenost - čím více mikrofonů, tím větší problém je dobře nakroutit (třeba i s tím eliminátorem). Roste množství přeslechů, vznikají hřebenové filtry, past vedle pasti.
Pokud nejde sbor sejmou na 4-6 kondenzátorů (a to je fakt max), je třeba změnit taktiku. Pokud nejde vyměnit sbor (což většinou nejde) přezbrojil bych na dynamiky, blízko od zpěváků, klidně jich pár rozdat do ruky těm lepším. Sice výsledkem nebude krásný sbor, ale kdyby mohl být, šlo by to i na tři kondenzátory.
Druhá zkušenost - čím lepší mikrofony, tím menší potřeba něco řezat, je velký rozdíl mezi kondíkem za trojku a za patnáct.

Do monitoru jen podklady a sólisty, pokud je třeba i sbor (když hraje s kapelou) tak něco podobné side-fillům - bedny na stojanech trošku zepředu a po stranách. A jen velmi jemně.
Dělám, co mě baví.

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“