Zapojení repro v 6 místnostech?

Domácí, Hi-Fi, auta, ...
Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvekod Petr Z. » pát 06. led 2017 15:37:33

Bezesporu myslel propojit paralelně vstupy všech tří stereozesilovačů a mít tak ve všech kanálech všech zesilovačů stejný signál a mít možnost regulovat hlasitost každého z šesti kanálů, na které bude připojeno po jednom samostatném reproduktoru.
Pochopil jsem to správně?
Paralelní spojení vstupů zesilovačů je samozřejmě bezproblémově možné, vstupní impedanci okolo a nad 10kOhm má každý, i ten nejmizernější či ten nejlepší koncový zesilovač.
Paralelním spojením vstupů tří dvoukanálových zesilovačů dojde samozřejmě k výslednému poklesu vstupní impedance, kterou bude zatížen zdroj signálu. V případě oněch nejhorších 10kOhm /ale většinou okolo 20kOhm a víc/ půjde výsledná hodnota někde k cca 1,5kOhmu. Pokud bude zdrojem signálu zvuková karta PC, ať už integrovaná, či externí, tak její vnitřní odpor se dá počítat prakticky v jednotkách, maximálně desítkách ohmů /často jde u zvukovek o jeden a tentýž výstup, který musí umět "uživit" i sluchátka 2x32 ohmů/, tak se dá směle tvrdit, že takovýto výstup zvukové karty bude i šesti kanály koncových zesilovačů prakticky nezatížen.
Pokud bude zdrojem signálu např. streamer, nějaký multipřehrávač, bude situace obdobná.
Vnitřní odpor jejich výstupů je charakterizován pouze hodnotou ochranného odporu proti zkratu, vřazeného v sérii s výstupem z obecného operačního zesilovače. Ten mívá hodnotu desítek ohmů, až asi do hodnoty 100 ohmů, jen zcela výjimečně více.
To pak jsou ty výjimečné přístroje, co jsou velmi citlivé na průchozí kapacitu i kvalitu stínění výstupního kabelu k zesilovači.
A jsou to pak ty přístroje, které umožňují tak rozsáhlé experimenty s různými druhy a typy propojovacích kabelů, těm tzv. odborníkům na slovo vzatým, nejčastěji rekrutovaným z "HiFi" diskusních fór :-)Allen Heath GLD
Reklama
 

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvekod Petr Z. » pát 06. led 2017 15:48:51

Pardon - žádný směšovač ani rozbočovač signálu nebude zapotřebí, pokud nebude více zdrojů signálu - třeba více výstupů ze zvukových karet, PC zvukovka + CD přehrávač apod. To by pak byl zapotřebí malý mixážní pultík či spíše jen jednoduchý pasivní přepínač - a dále pokračovat jako je psáno v předchozím příspěvku.
V případě nutnosti se pasivní přepínač dvou - tří zdrojů linkového signálu určitě bude dát koupit hotový, něco podobného určitě vyrábí HAMA a další podobní výrobci různých doplňků, kabelů a kabelové konfekce.

Ovšem kabel na paralelní propojení všech vstupů tří dvoukanálových zesilovačů těžko koupíte, ten bude nutno vyrobit individuálně podle charakteru a typu vstupů dotyčných zesilovačů a nechal bych jej vyrobit opravdovému odborníkovi.
Takovému, který odborně jen nekecá, ale je za ním vidět dobře fungující práce. Měl by určitě vědět něco o stíněních, symetrickém či asymetrickém vedení signálů, jejich konverzi z jednoho na druhý typ a opačně, také něco o zemních smyčkách, bezpečnostních třídách přístrojů, krytí stínění, kapacitě kabelů, kvalitě konektorů apod.
Zpět na “Ostatní audio”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host