Co potřebuju k nahrávání desek z gramofonu do počítače?

Domácí, Hi-Fi, auta, ...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Polda18

Co potřebuju k nahrávání desek z gramofonu do počítače?

Příspěvek od Polda18 » ned 27. bře 2016 19:00:59

Zdravím, jsem tu nový. Mám doma hromadu desek a jsem tak nějak líný je pořád vytahovat a přehrávat na gramci, když si chci něco pustit (v počítači to mám pěkně srovnaný ve složkách). Takže mě napadlo audio na deskách přenést do počítače. Gramec je starý, jedná se o TESLA NZC 030 - podotýkám, že je funkční a kvůli jistému vyhraněnému názoru vůči nekvalitní přenosce (ano, četl jsem jiný dotaz týkající se stejného gramofonu) nebudu honem kupovat nový gramofon.

Problém je však jinde - nekompatibilita konektorů. Ani nevím, jaké je typové označení konektorů pro reprobedny na zadní straně uvedeného gramofonu, ale kdo zná tento gramofon, ví jak konektory vypadají. Můj dotaz je následující: dají se ještě někde sehnat? Stačí mi jen dva, abych udělal redukci na stereo jack - předpokládám, že nikde asi nebude podobná redukce k mání. Ty bych připojil místo reprobeden a přes jack bych propojil gramofon se vstupem do zvukové karty počítače - nahrávací software mám (Audacity). Kromě toho ještě chci nahrávat kazety, ale s tím už si poradím bez vás (snad), kdyby ne, ozvu se jindy :)

Předem děkuji za odpověď a omlouvám se, jestli jsem něco špatně formuloval, jak říkám, jsem tu nový...

Uživatelský avatar
fikus
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15. čer 2009 12:33:17
Bydliště: Habartov

Re: Co potřebuju k nahrávání desek z gramofonu do počítače?

Příspěvek od fikus » ned 27. bře 2016 20:49:40

Jestli jsem dobře koukal, tak tento gramec má pouze repro výstupy. Bohužel nelze jakoukoliv redukcí přivádět silový signál do vstupu zvukové karty. Mohl bys použít např. sluchátkový stereo výstup, většinou to bývala DIN zdířka. Pokud ji tento stroj nemá, tak máš asi smolíka.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Co potřebuju k nahrávání desek z gramofonu do počítače?

Příspěvek od Otas » ned 27. bře 2016 21:06:26

No, on tam má konektor výstupu z přenosky zezadu vlevo, tuším, že DINková 5 ka, když se z ní sejme kryt (pak to ale nehraje). Potřebný by pak byl stereopředzesilovač se vstupním odporem cca 2 M a citlivostí cca 0,5 V. Menší odpor tomu sebere basy, je tam krystalová přenoska. Předzesilovač je jednoduchý, dá se postavit a doplnit gramofon.
Konektor pro sluchátka to nemá, ale určitě by šel přidělat. Nicméně odstup je garantován vyšší než 35 dB :(. Čili katastrofa.

Uživatelský avatar
Polda18

Re: Co potřebuju k nahrávání desek z gramofonu do počítače?

Příspěvek od Polda18 » pon 28. bře 2016 20:28:40

fikus píše:Jestli jsem dobře koukal, tak tento gramec má pouze repro výstupy. Bohužel nelze jakoukoliv redukcí přivádět silový signál do vstupu zvukové karty. Mohl bys použít např. sluchátkový stereo výstup, většinou to bývala DIN zdířka. Pokud ji tento stroj nemá, tak máš asi smolíka.
Tak ono by zase neměl být problém vytvořit dělič napětí, který ten výkon srazí na potřebnou hodnotu (ákorát bych musel ještě provést impedanční přizpůsobení, tj. na výstup připojit 4-ohmový resistor, nebo kolik má jack vstup do počítače). Asi bych musel použít voltmetry a ampérmetry, abych zjistil, jaký má gramofon vůbec výkon. Kdyby to nešlo, tak se nedá nic dělat, musel bych se poohlédnout po alternativním řešení...
Otas píše:No, on tam má konektor výstupu z přenosky zezadu vlevo, tuším, že DINková 5 ka, když se z ní sejme kryt (pak to ale nehraje).
To by mi vůbec nevadilo, Audacity umožňuje přehrávání z mikrofonu během nahrávání, takže během nahrávání ještě můžu poslouchat z počítače :) Ještě navíc pak můžu kouzlit s filtrama a nahrávku vyčistit :)

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Co potřebuju k nahrávání desek z gramofonu do počítače?

Příspěvek od Otas » pon 28. bře 2016 21:16:36

No, vzal sis z každého příspěvku jen část informace.
Gramofon NZC 030 má tuším výkon 2 * 2,5W/4 ohmy (je tam 2 * MBA 810, pokud správně vidím). Cestou (jauvej, při tragických 35dB odstupu !) jsou dva děliče z výstupu pro repro: výstup repro - odpor 100 ohmů - výstup na jack - odpor 22 ohmů - zem. Nejlépe k tomu vyvrtat vývod na nový konektor Jack 6,3.
Předzesilovač s impedancí z mého návrhu (principem jsou dva emitorové sledovače) je složitější a vyžaduje plošný spoj.
Pod gramofon si v obou případech dej škatuli na špony :(.

Když parametry NZC 030 porovnám s jeho současníkem, zčásti předchůdcem NZC 431, který předělávám doma, s podstatně lepším odstupem na gramu, s magnetodynamickou přenoskou s nižším tlakem na hrot a dále odstupem cca (po mírné úpravě) 76 dB na lineárních vstupech, pak ta 030 nemá právo na používání, natož aby se na ní ničily zajímavé nebo i půjčené desky.
Sorry za drsná slova, ale používáním tohoto gramce zlikviduješ pamětnické gramodesky, což se mi ekluje.
Půjč si něco lepšího, třebas i ty gramce od Tesly ve dřevě s magnetodynamickou přenoskou jsou o třídu lepší, s úpravami a seřízením o dvě. A nemusí ničit desky.

Uživatelský avatar
Polda18

Re: Co potřebuju k nahrávání desek z gramofonu do počítače?

Příspěvek od Polda18 » úte 29. bře 2016 11:47:12

Bohužel půjčit si nemohu, nevím o nikom v okolí, kdo by měl gramec :( Plošný spoj si klidně udělám sám, ve škole jsem se to učil, náčiní není těžké dokoupit. Horší to bude s tím konektorem. DIN není dneska úplně běžný konektor... Ten odstup snad nějak přežiju, kdyby to bylo nějak neposlouchatelný, tak se na to asi vyprdnu a radši si to stáhnu...

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Co potřebuju k nahrávání desek z gramofonu do počítače?

Příspěvek od Otas » stř 30. bře 2016 18:14:11

Zkus si tedy doinstalovat Jack (6,3, aby se s ním dobře dělalo) a ten dvojnásobný odporový dělič, jak jsem navrhl výše, dělič chytíš za vývody konektoru. To je pak použitelné na sluchátka i na záznam do PC. DIN potom nepotřebuješ, nemusíš na něj sahat.

Uživatelský avatar
Polda18

Re: Co potřebuju k nahrávání desek z gramofonu do počítače?

Příspěvek od Polda18 » stř 30. bře 2016 19:46:02

No gramec vlastně ani není můj, patří rodině a nějaké úpravy mi jsou zapovězeny. Navíc mám podezření, že DIN zdířka chybí. Takže asi to nepůjde :( Škoda :(

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Co potřebuju k nahrávání desek z gramofonu do počítače?

Příspěvek od blaha » stř 30. bře 2016 20:32:52

DIN zdířka tam asi bude, ale co jsem vysledoval má na sobě nějakou záslepku, která nejspíš bude i propojovat kontakty v konektoru.

Chvilku to téma sleduju a napadá mne, opravdu jde o takové kuriozity, že to není nikde ke stažení, pokud se jedná o zálohu vlastních desek, mělo by být asi jedno jakým způsobem té zálohy dosáhneš a dovolím si říct, že kvalita bude nejspíš lepší.
Druhý poznatek, na bazarech a aukru se dají objevit gramofony s lepšími parametry, dejme tomu už někde kolem litru a ty už mají buď vestavěný předzesilovač, nebo ho k tomu i prodejce přidává, ale mají nativně linkovou úroveň.
A rovnou říkám na argument, co pak s gramcem, tak ho po nahrávání zase prodáš, i kdyby jsi na něm tratil 500,- bude to, jednodužší a lepší, než nějaké úpravy starého soustruhu.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Polda18

Re: Co potřebuju k nahrávání desek z gramofonu do počítače?

Příspěvek od Polda18 » čtv 31. bře 2016 18:52:04

Popřemýšlím nad tím. Jedná se spíš o desky z 80. let, který jsou běžně někde ke stažení buď v celku, nebo po jednotlivých stopách. Když nad tím tak přemýšlím, ta otázka je spíš taková úvahová. Na nahrávání desek sice nemám náčiní, ale zas tak to nepotřebuju. To spíš zálohu z kazet budu muset nějak provádět, ta kvalita kazet se přehráváním zhorší celkově víc, než desky na nevhodné přenosce. A ty desky moc často nepouštím, takže bych to nějak příliš nehrotil...

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Co potřebuju k nahrávání desek z gramofonu do počítače?

Příspěvek od Ondráš » čtv 31. bře 2016 21:12:36

Jestli můžu s trochou do mlýna, taky mám gramec a hromadu desek 70-90.l. Přesně tohle dilema, přepis desek, jsem řešil během x let několikrát a po mnoha úvahách a zjišťováních jsem došel rozumnou úvahou nakonec k závěru raději vzácné desky nechat deskami, správně je uskladnit a skladby opatřit digitální cestou. Jakékoli přehrávání desky opotřebovává a přehrávání na špatném anebo špatně seřízeném gramci je zlikviduje navždycky, což by byla velká škoda.
Pokud se dají skladby na LP opatřit digitálně a to mnohdy v neskonale lepší kvalitě (FLAC ze studiové nahrávky) než by byl přepis, tak bych šel touto cestou.
Ten přepis, zejména v domácích podmínkách, je spíš počin z nostalgie (charakter zvuku, "old school" technologie), než že by to mělo praktický důvod. Chápu v případě ojedinělých skladeb, DJ mixů atp, které prostě digitálně nikdy nevyjdou nebou jsou tak vzácné, že je nikdo nemá, tam bych volil profi přepis, dá se i doma, ale s gramcem výše to nepůjde moc dobře a deska vezme nejspíš notně za své.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní audio“