Propojení notebooku s aktivní bednou

Domácí, Hi-Fi, auta, ...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Propojení notebooku s aktivní bednou

Příspěvek od Palko » úte 13. zář 2016 22:47:01

Zadání jsem dostal takovéto:
Mám pustit hudbu z notebooku - výstup 3,5mm stereo jack do jedné aktivní bedny, která má vstup jack 6,3 mono.
Takže to umím udělat dvěma způsoby - napájet si kabel s uvedenými konektory a připájet na mono jack jen jeden kanál ze stereo signálu.
Nebo napájet kabel tak, že propojím na malém stereo jacku oba signály na sebe a výsledný signál povedu na mono jack do aktivní reprobedny.
Která možnost je menší zlo.
Palko.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Propojení notebooku s aktivní bednou

Příspěvek od blaha » úte 13. zář 2016 23:35:19

a) je správně, a k tomu bych zkusil najít SW přehrávač, který umí v nastavení mono (myslím, že to umí třeba Winamp - Předvolby/Přehrávání/Nastavit mono)

při druhé variantě by se ti mohlo stát, že by některé frekvence vylézaly moc a něco by třeba zmizelo úplně, takovou nahrávku jsem už zažil, basy a vejšky hrály, ale co bylo mezi bylo pryč (na mixu přes PFL, oba kanály najednou, PFL poslech je mono)

A kabel, používám takovej univerzál hotovej koupenej (malý jacky se blbě pájej), mám kabel jack 3,5 stereo na 2x CINCH a k tomu dvě redukce CINCH na TS jack 6,3
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Propojení notebooku s aktivní bednou

Příspěvek od Palko » stř 14. zář 2016 10:32:46

Velmi děkuji blaha za rychlou odpověď. To s tím Winampem vím, ale nevím jestli zmonění stereosignálu v kabelu nebo winampu nebude mít stejný efekt na ty části zvuku, které se nacházejí částečné v protifázi a pak jejich sečtením - a je jedno jak- dojde k jejich odčítání. A pak by opravdu mohly při poslechu mizet.
Otázka je jestli jim to vadí - jestli to poznají. Konkrétně tady jde o školu, kde mají jednu bednu JBL EON 612, ta má 2 kombo vstupy, do jednoho si připojí mikrofon a do druhého cokoliv co si žák přinese - notebook, tablet, mobil - vše s malým stereo jackem, tam si něco pustí a do mikrofonu si zpívají. Zkoušel jsem paní učitelce a pak i paní ředitelce vysvětlit, jak by to mělo vypadat správně, ale nevím jestli to chápou. Konkrétní věta - jak je to možný, tak drahá bedna a neumí přehrát notebook - mě zbavila všech nadějí jim to vysvětlit.
Nějak jim to zapojim.
Palko.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Propojení notebooku s aktivní bednou

Příspěvek od Petr Z. » stř 14. zář 2016 22:00:13

Malé jacky, které se výborně pájejí, konkrétně 3,5 stereo a vejde do nich i slušný kabel je celokovový pozlacený typ REAN NYS231BG. Výborně se pájí, je v něm dost místa i na kabel Tasker C118 a při pájení se nic netaví, pájená očka se po zchladnutí neprotáčí. Mám s nimi jen výborné zkušenosti a jsou rozměrově přesné, nikde nedrhnou, celokovové - nejdou ani za nic rozšlápnout. Stejně výborné jsou i jacky 6,3 stereo REAN NYS228BG, mají stejný vzhled a s černým kabelem C118 vypadají i fungují spolehlivě. C118 má výborné stínění a živé žíly 0,22mm2, nikoli tři zpičichlupy jako u běžných dvojlinek.
Pro kabely např. 2x Jack 6,3 mono - 2x cinch, nebo 2x cinch - 2x cinch používám kabel C121 a cinche REAN NYS373, rovněž vynikající. REANy udělají naprosto stejnou, spolehlivou službu jako Neutriky a Taskery.
A protože mám v kufru takovýchto redukčních kabelů z kdečeho na kdeco "a navždy" už hodně, mám je odlišené barvou dvojlinky - C118 i C121 jsou v šesti barvách. Hledá se to pak v kufru mnohem rychleji.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Propojení notebooku s aktivní bednou

Příspěvek od Petr Z. » stř 14. zář 2016 22:12:59

Palko má pravdu.
Zmonění stereosignálu jak softwarové, tak hardwarové přinese u některých druhů muziky úplně stejné nepříjemnosti.
Jako první prakticky zmizí skoro všechny hally a kvůli fázovému mlácení kanálů mezi sebou je výsledek dost diskutabilní.
Pokud je to nepříliš složitá a náročná muzika, tak je asi opravdu nejmenší zlo použít jeden kanál ze sterea a na mono nepřepínat ani sw, ani hw. Mimochodem - drtivá většina audiovýstupů z jakýchkoli, i externích zvukovek je vždy chráněna proti zkratu odporem okolo 100R /pokud nejde o vysloveně označený sluchátkový výstup, tam bývají odpory menší/, takže "tvrdého" propájení obou kanálů netřeba se bát. Ke sloučení signálu dojde na těchto odporech a výstupní napětí ani nijak citelně nepoklesne. Mám takto zapojených pár kablíků např. pro připojení mp3 playeru, nebo i discmana či mini-MD playeru na monofonní systém či monofonní linkový vstup. Ale používám to velice málo, taková nouzovka, když je potřeba některý z příručních playerů rychle připíchnout např. k rozhlasové ústředně apod.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Propojení notebooku s aktivní bednou

Příspěvek od Palko » stř 14. zář 2016 22:29:26

Velmi děkuji také Petr Z. Vaše odpověď mi naznačuje, že tento úkol už řešilo více lidí. A dík za radu s těmi konektory, některé se mi opravdu nedaří napájet.
Palko.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Propojení notebooku s aktivní bednou

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 14. zář 2016 23:10:24

Tak on to musí řešit v podstatě úplně každý a je až s podivem, že žádného výrobce konektorů nenapadne, že by mohl dělat cosi s třípolohovým přepínačem L/R/L+R (anebo dvěma nezávislými L a R), protože někdy je potřeba s tím experimentovat a klidně bude mít jedna skladba nejlepší zvuk na L, druhá na R a třetí na mono. Místo by na to jistě bylo a o seriovost bych se nebál. Taky by to asi šlo využívat na všelijaké atypické kabely pro desymetrizaci, inverzi apod.
Já už jsem si to i v XLR vydatlal ručně, ale samozřejmě je to bastl a rychle to omrzí opakovat.

H.M.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Propojení notebooku s aktivní bednou

Příspěvek od Palko » čtv 15. zář 2016 9:35:13

Ano, s tím kombo konektorem by to bylo super a věřím, že i věta:
klidně bude mít jedna skladba nejlepší zvuk na L, druhá na R a třetí na mono
platí a tento konektor by vše usnadnil.
Děkuji za názor, výrobu kabelu jsem si už objednal.
Teď jen dát tento podnět firmě Neutik, nebo nějakým čiňanům.
Palko.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Propojení notebooku s aktivní bednou

Příspěvek od Palko » stř 19. říj 2016 21:17:19

Vracím se k tématu.
Kromě kabelu, který na míru vyrobila a obratem dodala odborná firma - a ve škole jsou spokojení jsem objevil a objednal a už přišly redukce, které také nabízí řešení - tak kdyby je někdo potřeboval tak tady:

http://www.ebay.de/itm/Metal-3-5mm-Ster ... SwrklVdWKN

V tuto chvíli je tam 3.162 prodaných kusů - takže to vypadá žádané a používané.

Děkuji: blaha, Petr Z a Zdeněk Prodance za snahu svými příspěvky poradit.

Palko.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní audio“