Zapojení repro v 6 místnostech?

Domácí, Hi-Fi, auta, ...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Matthew07

Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvek od Matthew07 » pon 26. pro 2016 21:28:33

Ahoj, v audio systemech se moc nevyznam, proto chci poprosit, jestli by mi mohl nekdo pomoci.

Mam obchod, kde je sest mistnosti, do kazdej mistnosti chci dat jeden reproduktor.
Muze mi prosim nekdo napsat jak vsech sest repro zapojim dohromady a hudbu do nich budu hrat z PC? Taky aby kazdy reproduktor hral to stejne.

Dekuji moc za odpovedi.
Matej

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvek od miro » pon 26. pro 2016 21:58:16

K PC si nezapojíš ani jeden. Pokud ano, hrát nebude. Nutné použití externího zesilovače. Vzhledem k tomu, že jsi neuvedl hodnoty reproduktorů a to, zda budou stále všechny připojené, nelze vybrat typ zesilovače. Pokud nemáš zatím jasno, přiklonil bych se ke 100V rozvodu. Tady by byla možnost regulace každého repro zvlášť.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvek od Petr Z. » úte 27. pro 2016 7:28:32

Pro začátek - než budeme řešit věci technického rázu - bych Vás za všechny ostatní i za sebe rád poprosil, zda byste mohl psát s diakritikou. Rozhodně se tak lépe domluvíme a všem se to bude lépe číst. Zvláště výrazy a texty technické povahy je velmi vhodné psát s diakritikou, nedojde k žádným nedorozuměním.
Chápu, že je to pro mnoho lidí jednodušší i rychlejší psát bez diakritiky. Námitky s ušetřeným časem při psaní textu bez diakritiky jsou víceméně směšné - jde o maximálně desítky sekund. Určitě je to ale ohleduplnější k ostatním, kterým se to opravdu špatně čte a někdy je nutné domýšlet, co tím pisatel vlastně chtěl říci - a to zdržuje zase nás, které žádáte, abychom Vám poradili.
S diakritikou zde píše mnoho lidí, nečiní jim to žádných zvláštních problémů, nezdržuje a pokládají to za víceméně samozřejmé.
Předem tedy díky za Vaši ohleduplnost.
Než se pustíme do nějakých návrhů, potřebovali bychom znát několik Vašich požadavků na systém a několik doplňujících údajů:

1.
Jaká je přibližně kubatura oněch šesti místností, jaký je požadavek na akustickou hladinu /hlasitost/ hudby v místnostích a
jaký je požadavek na kvalitu reprodukce systému. Že systém bude monofonní, je jasné už z Vašeho vlastního záměru, že chcete do každé z místností jen po jednom reproduktoru/. Z Vašeho požadavku na akustickou hladinu a kvalitu reprodukce hudby totiž vyplyne druh a potažmo cena použitých reproduktorů.
2.
Kolik můžete na celý projekt uvolnit financí. To je důležité z hlediska nákupu zesilovače příslušných parametrů a také druhu a výrobce reproduktorů. Protože pravděpodobně půjde o vzdálenosti reproduktorů v řádu desítek metrů a celý systém může mít délku vedení opravdu třeba 60-70m, pak bude nejvhodnější pro takový monofonní systém použít tzv. 100-voltový rozvod signálu k reproduktorům. Takový rozvod má téměř charakter silnoproudé rozvodné sítě a jednotlivé reproduktory, opatřené transformátorkem, je možno na něj připojovat libovolně paralelně a bez omezení podobně, jako se připojují např. žárovky na silnoproudou rozvodnou síť - v případě tohoto signálového rozvodu až do téměř plného jmenovitého výkonu zesilovače. Bude-li např. výkon zesilovače 50W, pak budete moci na 100V vedení paralelně připojit např. 7ks reproduktorů po 6W příkonu a zbude
Vám ještě rezerva na spolehlivost systému, případně rezerva na připojení ještě jednoho dalšího reproduktoru /třeba na nádvoří, rampu apod./, ukáže-li se to jako momentální potřeba. Kromě tohoto libovolného paralelního připojování reproduktorů s převodními transformátorky na prostý dvouvodičový rozvod jsou další nespornou výhodou velmi malé ztráty výkonu v rozvodu - protože použité napětí je 100V. Jde tedy u daného výkonu systému o poměrně malé proudy, je možno použít laciné vedení s malým průřezem. Klidně to tedy může být ta nejlevnější, bílá či černo-červená dvoulinka 2x0,5mm2, nebo -když to přeženu ad absurdum- klidně i nejlacinější, červenozelený zvonkový drát 2x0,5mm za kačku metr.
3.
Jaká je podmínka ohledně zesilovače - zda musí být nový, případně použitý repas. Starší použité repasy, konstruované už přímo s výstupem 100V mají poměrně mnoho výhod - robustně dimenzované, rezervy výkonu, spolehlivé, více vstupů včetně
mikrofonních a pak hlavně příznivou cenu.
4.
Jaké má být provedení reproduktorů - zda podhledové, závěsné na zeď, závěsné koule na tyči od stropu, požadavky na
barevné či tvarové provedení, požární či klimatickou odolnost apod. Rovněž zde by bylo vhodné upřesnit, zda to mohou být
nepoužité, ale poněkud starší typy reproduktorů, které většinou neutrální barvou zapadnou do interiéru. Tyto starší typy mívají zpravidla větší průměr měniče, vysokou spolehlivost, kvalitnější přepínatelný transformátor, zpravidla i velmi dobrou reprodukci, mají lepší elektricko-akustickou účinnost a hlavně jsou levné/ - nebo zda to musí být nové, moderní čínské typy designových reproduktorů, jejichž cena a parametry téměř nikdy neodpovídají tomu, co z nich ve výsledku leze a jak dlouho vydrží hrát.

Až tohle vše promyslíte a budete to mít ujasněno, napište nám a pokusíme se zde něco dát dohromady.

Uživatelský avatar
mi-ro

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvek od mi-ro » úte 27. pro 2016 10:00:45

Petře, dokonalá a vyčerpávající analýza. Jen si nejsem jistý, zda to tazatel pochopí, ocení a nebo zda se vůbec ještě objeví. To byl taky důvod, proč jsem se na první šlápnutí nijak nerozepisoval.

Uživatelský avatar
Matthew07

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvek od Matthew07 » sob 31. pro 2016 20:32:32

Ahoj, moc děkuji za odpověď.
Tak.

6x Repro máme už koupený, máme tyto: http://www.auna.de/Lautsprecher/Regalla ... hwarz.html.

Kabely už máme taky natahaný, jsou to 2x2,5mm o celkové délce cca 100m.

Nýní tedy potřebuji připojit všech šest repro do zesilovače? a ze zesilovače do počítače odkud bude hrát hudba. Taky nevím jak vyřešit, aby v každém reproduktoru hrálo vše stejně, myslím tím jak pravá tak levá strana.

Moc moc děkuji za odpovědia omlouvám se za minule za diakritiku.

Přeji vám krásný Nový rok!
Matěj

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvek od miro » ned 01. led 2017 10:31:09

Doufám, že kabeláž je natažena "hvězdicově", tedy každý kabel solo k zesilovači. Pak se nabízí zapojení trojce reproduktorů do série, a tyto dvě trojice pak paralelně. Dá to 6 Ohmů. Zesilovač pak může být mono 4 Ohmový, výkon podle potřebné hlasitosti. Podle fiktivních údajů výrobce repráků 120W/ks by to muselo být alespoň 500W. A linkový výstup z PC L+P kanál můžeš bez obav spojit do mono výstupu za předpokladu, že si někdo MP3 při nahrávce nevylepšil efektem WIDE!! Pokud máte už kabely natažené průběžně, smůla. Buď vyměníte kabely nebo repráky.

Uživatelský avatar
Matthew07

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvek od Matthew07 » ned 01. led 2017 12:06:55

Každý reprák má svůj kabel vedený až tam kde bude zesilovač. Mohl by někdo prosím nahodit nějaké odkazy na doporučené zesilovače? Děkuju

Uživatelský avatar
Zesil

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvek od Zesil » pon 02. led 2017 0:48:49

Ideálně např. QSC CX108.

Uživatelský avatar
Zesil

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvek od Zesil » pon 02. led 2017 1:06:18

Oprava cx168

Uživatelský avatar
KarlosSou
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25. led 2016 20:59:36
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvek od KarlosSou » pon 02. led 2017 9:58:45

Podle výběru repra nepředpokládám, že je ochotnej dát 50 000 za zesilovač.
Dej vždy 3 reprobedny do série a oba okruhy dej k sobě paralelně. Zapoj to do zesilovače 2x150 až 2x300W do můstku (musí to umožňovat) a pojedou ti oba kanály L+R do každé bedny.
Počítej s tím, že reálně bude mít bedna tak cca á 5OW ...
Naposledy upravil(a) KarlosSou dne pon 02. led 2017 10:38:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Zesil

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvek od Zesil » pon 02. led 2017 10:02:55

To je jeho problém, pokud chce radit a nenapíše rozpočet!!! Napsal jsem ho záměrně s domněním, že mu to třeba dojde....

Uživatelský avatar
Marian

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvek od Marian » pon 02. led 2017 17:15:49

Pokiaľ je požiadavka na reguláciu hlasitosti v každej miestnosti okrem (čo by som predpokladal, nakoľko asi nebudú mať všetky miestnosti rovnanakú výmeru), tak buď je potrebný pre každý repro samostatný kanál zosilňovača čiže treba zosil 6x30-50W/4ohm, pokiaľ nie tak stači zosilňovač čo zvládne 6 ohm napr. 1x200-300W/4ohm, repra zapojiť po 3 do série a potom paralelne. Ináč gratulujem k výberu repro, vybral si asi to najhoršie čo si mohol...
Keď je potreba 6 kanál zosil, odporučil by som osloviť nejakého radioamarér, čo by vyrobil 8xTDA2050, to by k tym repro bohate stačilo, samozrejme ak netreba faktúru, no su aj taký čo maju živnostenský list tak vedia aj to. PA výrobky sú väčšinou 2, 4 alebo 8 kanálové a cena tam bude pri 8kanáloch dosť zabitá napr Bittner 8x100 má cenovku okolo tisícky... takisto osporúčaný QCS CX168...

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvek od Petr Z. » pon 02. led 2017 21:30:59

Zesilovač pro podobný účel /luxusní restaurace se salonky/ jsem před pěti lety vyrobil a spolehlivě / i přes občas drsnou obsluhu personálem/ funguje dodnes bez jediného zásahu.
Zesilovač je v mono provedení - do obchodů a restaurací je stereo zbytečné a spíš na škodu, ideální poslech má jen velmi malé procento lidí.
Šest koncových stupňů s TDA7293V, napájením uškrcené na asi 80W/4R. Mají předřazeny pouze nástrojem a víceméně jednou provždy i třípásmové korekce, neboť každý ozvučovaný prostor byl akusticky úplně jiný a nebyly ani použity stejné typy soustav.
V každém prostoru byly dvě 8R soustavy paralelně, v jednom, největším pro dobré pokrytí čtyři 4R soustavy sérioparalelně.
Každý ze šesti výstupních kanálů, označených přímo jménem místnosti, má zvenčí uživatelsky ovladatelnou pouze hlasitost a přepínač volby vstupu. Požadavek pana ředitele totiž zněl na současnou reprodukci tří až čtyř hudebních žánrů, takže každý ze šesti kanálů má navíc ještě robustní, otočný přepínač volby jednoho ze šesti vstupů. Jeden je linkový rezervní, stejný jako ostatní a jeden nouzový mikrofonní - kdyby třeba začalo hořet, nebo tak něco - to byl můj výmysl, který byl velmi kvitován.
"Linkové" vstupy 300mV/10kOhm, mikrofonní 5mV/1kOhm, vše přebuditelnost 30dB a zezadu, přímo nad každou dvojicí vstupních cinchů je ještě regulátor citlivosti vstupu v rozsahu 6dB pro předběžné "srovnání" úrovní různých zdrojů signálu.
Jinak vstupy žádný zvenčí ovaldatelný prvek nemají, není to zapotřebí, ani účelné.
Zdroje signálu byly v době instalace dva mp3 přehrávače a dva univerzální stolní přehrávače, schopné přehrát všechny formáty z jskéhokoli disku. Později se tam ještě připojil do rezervního vstupu /jak prozíravé../ i výstup z TV/DVD/dataprojektor sestavy kvůli sledování sportovních přenosů v jedné z místností. Až něco podobného budu dělat příště /těžko/, budou rezervní vstupy dva.
Signál z mikrofonního předzesilovače je rozdělen přes separátní sběrnici na všechny vstupy korekčních zesilovačů před koncovými stupni - jednoduše proto, aby bylo možno i do reprodukované hudby okamžitě vstoupit hlášením v plné úrovni bez nějakého dalšího přepínání, na které třeba v krizové situaci nikdo není zvědavý. Stačí jen zapnout vypínač na mikrofonu.
Napájení obstarává přibližně 400VA stíněný toroid s dobrým softstartem, s osmi sekundáry a samostatnými zdroji.
Šest symetrických sekundárů pro koncové stupně, jeden pro samostatné napájení nevýkonových částí a jeden pro dva ventilátory nouzové nucené ventilace chladiče, pokud by byla zapotřebí. Prý jej ještě hučet neslyšeli - zapínat má na 60°C.
Ochranných obvodů koncových stupňů /zpožděné připojení zátěží, tepelná a ss ochrana/ je také šest, aby v případě poruchy jednoho kanálu nevypadl úplně celý zesilovač - to kdybych použil ochranu společnou. Společná ochrana by tak jako tak musela mít šest relé a šest vstupů - a slušná relé jsou nejdražší. Takže moc bych na nákladech neušetřil, osazení každého modulu ochran je drobotina v celkové hodnotě okolo 20Kč a tímto směšným šetřením bych se připravil o šanci dalšího provozu neporouchaných kanálů zesilovače při nějakých nesrovnalostech jen jednoho. Společná ochrana by shodila celý zesilovač a v celém podniku by nastalo naprosté ticho. Někteří hosté by to snad i uvítali, ale celkový výpadek by jistě neuvítal ani pan provozní, ani pan ředitel.
Reproduktorové rozvody dvojlinkou SCY 2x2,5mm2 v podhledech jsou po každém metru délky opatřeny větším výrazně reflexně červeným štítkem s potiskem "REPRO" - nikdy totiž nevíte, čeho všeho jsou zásuvkáři /jak já říkám obecně silnoproudařům/ schopni...
Zesilovač jako takový vyšel sakumprdum na cca 15.000,-Kč a do individuální stavby jsem se pustil hlavně proto, že nic, ani vzdáleně podobného, třeba jakkoli drahého tehdy prostě nebylo na našem trhu. Typické "rozhlasové ústředny" a ani nic od Bosch Security se k tomuto účelu naprosto nehodí ani provozními možnostmi, ani výbavou, ani výkonem.
Bylo to před pěti lety, takže dnes by výroba ze stejně kvalitního materiálu, jaký jsem použil tehdy, vyšla "o něco" dráže.
A splácat něco z toho, co se dá koupit přes pult v bastlířských krámech je škoda peněz i pošramocené pověsti.

Uživatelský avatar
Matthew07

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvek od Matthew07 » pát 06. led 2017 13:35:45

Moc děkuji za odpovědi!
Samozdřejmě, že to chci vyřešit co nejlevnější cestou, tak aby to fungovalo!

Co to vyřešit 3x zesilovač, směšovač signálu a proklemovat to? Je to možné?

Děkuji

Uživatelský avatar
KarlosSou
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25. led 2016 20:59:36
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení repro v 6 místnostech?

Příspěvek od KarlosSou » pát 06. led 2017 15:12:47

jo pokud chceš regulaci každé místnosti zvlášť. Sice nevím co myslíš tím "proklemovat" ...

Odpovědět

Zpět na „Ostatní audio“