Gramofon hraje jako pod vodou

Domácí, Hi-Fi, auta, ...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Lukass

Gramofon hraje jako pod vodou

Příspěvek od Lukass » pát 21. črc 2017 21:58:31

Ahoj, nedávno jsem se jal opět zprovoznit gramofon JVC LAX11B, měl ulomenou jehlu.

Po výměně jehly a řemínku který za 20 let nepoužívání zteřel, mám problém.

Gramofon hraje jako by neměl uzemněné výstupy. Už jsem zkoušel zapojení přenosky podle barevného doporučení i podle označení na přenosce ale beze změny. Mezi jednotlivými kolíky přenosky je odpor 500kOhm, vodiče jsem proměřil a až k přenosce jsou bez problému.

Aktuálně pro pokusy ho pouštím přes vstup počítače, dokud nezjistím kde je chyba nebudu se pouštět do stavby nebo kupování předzesilovače.

Nemá někdo podobnou zkušenost? Už nevím co s tím dělat.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Gramofon hraje jako pod vodou

Příspěvek od Otas » pát 21. črc 2017 22:25:45

Že by krystalová přenoska? Ta vyžaduje citlivost 200 mV/2 Mohmy a bez korekce RIAA, to je něco zcela odlišného.

Uživatelský avatar
Lukass

Re: Gramofon hraje jako pod vodou

Příspěvek od Lukass » pát 21. črc 2017 22:34:23

No nejsem si jistý, poznám nějak rozdíl? Je měřitelný nebo zjistitelný? Náhradní hrot byl doporučený (pasuje) ATN91 který pasuje i do přenosky AT91 což je MM přenoska.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Gramofon hraje jako pod vodou

Příspěvek od Otas » sob 22. črc 2017 16:56:17

Klasická MM přenoska by měla mít na cívkách odpor max. jednotky kohmů. Např. často užívaný Ortofon OM5E má cca 700 ohmů na každou cívku (jsou na kolíkách křížem). Existují i MC typy, které ale mají nižší výstupní napětí. A dále pak zmíněné krystalové, kde se lze dobrat snad i těch stovek kohmů. Chvějky - si myslím - by mohly pasovat pro MM i krystal.
Krystalové mám v hlavě zafixované z produkce Tesla jako low end, což ale nemusí být vždy pravda.
Termín jako pod vodou je tedy bez výšek a bez basů, nebo jak se tomu má rozumět?

Uživatelský avatar
Lukass

Re: Gramofon hraje jako pod vodou

Příspěvek od Lukass » sob 22. črc 2017 17:14:04

Ok přeměřil jsem to a špatně jsem to napsal... cívky na přenosce mají cca 450 ohmů a nemají společnou zem. Pod vodou znamená bez výšek a hloubek, jak říkáte.

Harman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 221
Registrován: sob 12. pro 2009 14:52:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon hraje jako pod vodou

Příspěvek od Harman » sob 22. črc 2017 19:13:08

Tipuju spíš na absenci předzesilovače s RIAA korekcemi

Uživatelský avatar
Lukass

Re: Gramofon hraje jako pod vodou

Příspěvek od Lukass » sob 22. črc 2017 19:49:27

Na co mi bude korekční člen když podle všeho je přenoska MM. Těžko se to dohledává ale přenoska byla buť JVC MD-1060 nebo MD-1055. Oboje jsou MM přenosky s diamantovým hrotem.

Uživatelský avatar
Lukass

Re: Gramofon hraje jako pod vodou

Příspěvek od Lukass » sob 22. črc 2017 19:52:18

Pardon myslel jsem že RIAA je nutností pouze u krystalu. Moje chyba

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Gramofon hraje jako pod vodou

Příspěvek od Otas » sob 22. črc 2017 22:32:06

Absence RIAA by měla vyvolat absolutní nedostatek středů a především basů. Nikoliv výšek.
Ale v každém případě je nutno si počkat na výsledek po instalaci pořádného předzesilovače. Přenoska je zřejmě funkční, otázka, zda není poškozená. Výměna jehly nemusí stačit, někdy je třeba vložku vyměnit komplet. Což ovšem nebývá za hubičku.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Gramofon hraje jako pod vodou

Příspěvek od Petr Z. » ned 23. črc 2017 15:24:10

Vstupní impedance by v tomto případě musela být mimořádně nízká, aby byly u tradiční MM přenosky kromě hloubek "napadeny" i střední kmitočty nad 1kHz. Spíš to vypadá na mechanicky poškozený systém víc, než cokoliv jiného. To, že přenoska subjektivně ještě nějak hraje krom části středů i výšky, je způsobeno kmitočtovou závislostí impedance přenosky.
Charakteristiku RIAA, nalezenou na internetu, je zapotřebí si představit zrcadlově a prohodit zdůraznění za útlum.
U krystalových přenosek, co nejsou napadeny vlhkostí a tudíž poškozeny, by nemělo jít naměřit stejnosměrně ohmicky vůbec nic.
Velká většina laciných, piezoelektrických přenosek /s hroty ze safíru či i odpadního diamantu/, vyrobených asi po r. 1995 je ale tzv. piezokeramická, necitlivá tolik na vlhkost. Mechanická únava či poškození přichází v úvahu i u nich, ale v mnohem menší míře, než kterýchkoli jiných.
Asi by muselo jít o pořádnou prdu do hrotu, aby u piezo-přenosky praskla obě torzní dvojčata naráz, nebo u MM přenosky nastala deformace systému.
V minulosti jsem byl přímým svědkem likvidace MM přenosky VM2102 prasklou deskou.
Po druhé hrozivé ráně /přejetí a přeskočení přes schod praskliny/, zastavení a výměně desky, měla přenoska jeden kanál úplně bez hloubek a druhý silně zeslabený.
V obou popsaných případech to nemá nic společného s věrností přenosu a zkusil bych na stejný vstup připojit jiný gramofon, popřípadě s předzesilovačem. Některé zvukovky v sobě RIAA korekci mají a musí se sw přepnout.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní audio“