Nahrazení reproduktoru vs výhybka

Domácí, Hi-Fi, auta, ...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
martyoll
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: pát 20. led 2023 22:55:50

Nahrazení reproduktoru vs výhybka

Příspěvek od martyoll » sob 21. led 2023 0:11:17

Zdravím všechny zkušenější a ochotné poradit, pokud to teda nějak půjde a prosím o odpovědi k věci a nikoli zbytečné hanění či poučování mé osoby. Chci rozumně poradit a ne číst výsměch a podobně. Předem moc díky.
Věc se má tak. Před několika lety jsem po dlouhém rozhodování a pročítání různých fór koupil bazarové dvoupásmové sloupové bedny od jednoho staršího chlapíka, který si je před cca 20 lety stavěl doma pomocí nějaké DIY sady a k nim opět bazarový zesilovač NAD C340 (https://www.ebay.com/itm/334563466269) a nějakou tu kabeláž. Krmím to z PC, kde mám dle mě celkem slušnou zvukovou kartu Creative Sound Blaster X-Fi Titanium a hraju vše od filmů, přes nejrůznější MP3, FLAC, steamovanou hudbu a klasické hudební CD, až po počítačové hry a podobné.

Základní popis beden je tentro. Jedná o sloupy v rozměru přibližně - Výška 94cm, Šířka 25cm a Hloubka 30cm, vyrobené z 2x18mm (celkem tedy stěna 36mm) MDF či nějaké podobné desky (dokonce mi tehdy i říkal přesné označení materiálu a že je to jedna z nejlepších dostupných možností, vyloženě se hodící a často používaná pro stavby, ale už přesně nevím název). Repdoduktory mají na přední straně bassreflexovou díru a jsou osazeny - 2ks - Tonsil GDN 13/40/10,15Ω (https://avtechnic.cz/hlubokotonove-repr ... 10-15.html)
1ks - Tonsil GDWK 10/80/T, 8Ω (https://www.skleptonsil.pl/gdwk-10-80-t ... id683.html)

Celou dobu jsem byl jako laik se svým výběrem velmi spokojený a i dle několika trochu zkušenějších posluchačů, kteří to u mě slyšeli, se za vynaložené finance jednalo o velice slušný zvuk. Zkrátka a dobře, za pár korun (reproduktory 2750kč, zesilovač 2500kč a kabeláž do 1000kč) dané vybavení naprosto splnilo až překonalo mé očekávání a bral jsem to jako svůj úvod do světa Hi-Fi.
Bohužel po X letech bezproblémové služby mi čtyřletý syn u jednoho z reproduktorů, zřejmě nějakou hračkou poškodil membránu a to tak, že dost. Samozřejmě změna zvuku byla okamžitě slyšet a od té doby to nepoužívám a přemýšlím co dál. Opravu jsem po konzultaci se známým bývalým elektrotechnikem a nadšencem do Hi-Fi zavrhl, kvůli rozsahu poškození a stejný reproduktor se mi nikde nepodařilo pro výměnu kus za kus sehnat. Zvažuju tedy, zda u obou sloupů vyměnit jeden z reproduktorů za jiný typ a nebo rovnou shánět jiný bazarový komplet. Z Dexonu mi odepsali, že takový konkrétní typ už není možné sehnat a jako nahradu doporučili něco ze své nabídky. No a můj hlavní dotaz zní, ZDA JE MOŽNÉ NĚJAK URČIT, JESTLI SE NAVRHOVANÁ NÁHRADA HODÍ A JAK SE BUDE CHOVAT S DANOU VÝHYBKOU (tu jsem zatím nezkoumal, ale něco tam prý a snad použíté je a pokud by pro odpověď bylo potřeba to zjistit, můžu to omrknout). Doporučeno jako náhrada mi bylo toto - https://www.dexon.cz/katalog/konstrukcn ... -hifi.html

Doufám, že vložené odkazy nevadí a že mi snad někdo z vás dokáže aspoň trochu poradit. Předem díky za rozumné odpovědi a v případě úspěchu jsem ochotný snahu odměnit nějakou lahvinkou slivovice, jelikož jsem z hlavního města slivovice a to z Vizovic. Zatím se mějte a smějte

P.S. Mnou zmíněný starý technik mi určité řešení navrhnul, ale nejsem si jistý, jak moc mu věřit a proto hledám zde další info, abych se pak rozhodl jak postupovat.

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1328
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Nahrazení reproduktoru vs výhybka

Příspěvek od Pavel Sedlák » sob 21. led 2023 10:38:38

Možná zkusit na bazarech najít bedny se shodným repro.
Záměna je jistě možná, ale bez měření a bez úprav výhybky to bude pokus omyl a uchometrie konstantní výsledky nedává.
Na druhou stranu, měřit základní parametry jako impedanci, frekvenční charakteristiku a fáze zase tak velká věda není.
Zvukovku máš, počítač máš, měřící mikrofon pro porovnávací měření je doslova za pár korun a SW se také nějaký najde.
A když víš co ve výhybce změnit, pak se za dlouhých zimních večerů asi dá tohle vyřešit :-)
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1456
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Nahrazení reproduktoru vs výhybka

Příspěvek od exxxi » sob 21. led 2023 11:28:52

Tenhle dotaz by byl vhodnější na stránkách “repromania”. Tam je hodně uživatelů, kteří se podobným věcem věnují. A taky je tam nějaká malá šance sehnat náhradní reproduktor.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Marián

Re: Nahrazení reproduktoru vs výhybka

Příspěvek od Marián » sob 21. led 2023 16:14:07

Skús napísať rovno na servis výrobcu/dodávateľa serwis@tonsilproducent.pl Nemajú problém komunikovať v angličtine. Model GDN 13/40 stále robia v 4 a 8 ohm prevedení, možno budú vedieť dodať aj 15 ohmmový alebo opraviť či dodať reconekit, zas vymeniť komplet nie je až taká veda pre toho kto s tým robí.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní audio“