Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Výkonové, sluchátkové, předzesilovače...
  • Reklama
  • DEMO 15
Sonorous
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon 03. bře 2014 16:38:30

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Sonorous » stř 09. pro 2015 17:15:23

Tak v těch nulách jsem se opravdu spletl.... ty obrázky porche dobrý :-)....
V čem jsou Logany výjímečné.... prostor, věrnost, lehkost a reálnost přednesu..... Kdo zná elektrostaty ví....Nejvíc jim vyhovuj jazz, folk...Floydi, Dire strais...nejmíň rock, metal....
Jejich majitelé.... hlavně amerika... k nim mají většinou zesilovače věhlasných značek a cen... u nich je ale taky jiný poměr ceny a výplaty... ty zesáky ale mají taky vysoké výkony... ale asi i něco navíc, že to ty bedny snesou....
Proto jsem myslel, že ten výkon ozvučovacích zesilovačů nebude takový problém....

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 09. pro 2015 17:44:59

Problém je v tom, že ty si stále pleteš výkon, napětí, impedanci, SPL, zřejmě ti to všechno splývá do nějakého technického blabla a nechápeš souvislosti. Zkus aspoň ty dva základní vzorečky, tedy Ohmův zákon a ten o elektrickém výkonu. PA zesilovače vesměs musí dodávat co největší výkon do 8ohmů, protože to je nejběžnější nominální impedance PA beden a některé i v jednom kuse potřebují ten výkon hodně velký (i >2000 W). Pokud se využívají i do 4 a 2ohmů, tak je to jen proto, že musí dodat ještě mnohem větší výkon a to je do nižší impedance snadnější anebo to vyplyne ze situace (paralelně zapojené reproduktory a bedny). Ovšem s 1ohmem se až na naprosté (a drahé) výjimky nepočítá a když, tak to nebudou zesilovače s výkonem "malým" (malým v rámci PA, pro ty Logany ovšem na hranici zničení).
Další naprosto mylný předpoklad je, že ty bedny budou někdy hrát opravdu nahlas. Nebudou, nedovoluje jim jejich princip a konkrétní zpracování. Nejsou na to určené. Pokud máš už zesilovače, které by na to v podstatě měly být akorát a už jsou drahé dost, tak to prostě nejde dál znatelně vylepšit. Pokud i takový zesilovač má problémy s malou impedancí těch beden, tak je bude mít prakticky každý. Rozhodně každý v tebou nesmyslně vymyšleném rozpočtu. Leda by ti ho někdo zadarmo udělal doma, navržený pro tuto specifickou zátěž, na materiál by to bohatě stačilo. Ovšem pochybuju, že to někoho schopného bude interesovat, to by se musel nudit anebo čekat nějakou seriovost.
Vzhledem k tomu, že jsem nenašel pořádné fotky ani schema, docela by mne zajímalo jestli to někdo nemá anebo jestli se umíš podívat dovnitř co je napsáno na trafu, kondenzátorech zdroje a všech výkonových tranzistorech. Mně to přijde jako celkem normální zesík (až na chlazení a nápad přidat mu ten "reproduktorový vstup"), ale mám takové podezření, jestli není v můstku (dvě cívky viditelné na fotkách), to by pak opravdu nebylo vhodné do nízké impedance.

H.M.

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 206
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od asterix1 » stř 09. pro 2015 18:22:50

Zdravím, keď sa tu bavíme o impedanciách cca 1-2ohm tak ma napadlo toto http://www.powersoft-audio.com/en/docma ... sheet/file Aj keď sú tieto IPAL moduly primárne určené pre špeciálne woofery (18Sound 18iD,21iD apod.) tak sú schopné prevádzky aj pre "štandardné" reproduktory, len tie výhody samozrejme odpadajú. Do 1 ohmovej záťaže sú schopné dodať max.8500W, ale silne pochybujem, že bude treba tento výkon. Keďže Powersofty zastupuje v ČR Prodance tak by sa mohol k tomu bližšie vyjadriť p. H.M..

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 09. pro 2015 21:14:59

Ano, nejen tyto moduly, ale i jiné zesilovače Powersoft umí fungovat do malých impedancí, kdo byl na demo, tak mohl zaslechnout takové neofiko o 0,5ohmu jako nejnižší tolerovatelné impedanci. Reproduktory pro IPAL dodává i B&C a už jsme nějaké dovezli. Nic z toho tady nenabízím, protože je to zjevně mimo rozpočet i úmysly tazatele a ani nechci mít ty bedny na svědomí.

H.M.

Uživatelský avatar
Marian

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Marian » stř 09. pro 2015 23:27:49

Ten súčasný zosilňovač dáva 750W do 4 ohm. Tá bedňa ma citlivosť 90dB/w/m čiže aby bol rozdiel počuteľný tak by to chcelo 1200W aby bolo vôbec počuť nejaký minimálny rozdiel v hlasitosti. Nedopátral som sa toho čo ta bedňa znesie, no pri cene za akú ide na e-buy by som asi neriskoval hľadať jej limit :-)
Síce som s tak výkonnými málo citlivými bedňami nerobil ale pri teslackych čo mali 88dB/w/m to hralo s minimálnym rozdielom či som použil zosil 30 alebo 50W, +/- rovnakej koncepcie. Samozrejme že pri PA čo ma citlivosť 98dB/w/m ten relatívny posluchový rozdiel prírastku bol väčší.

Sonorous
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon 03. bře 2014 16:38:30

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Sonorous » čtv 10. pro 2015 6:33:17

Přidávám obrázek vnitřku těch Loganů
Přílohy
Logany.jpg

BVaudio
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: úte 17. kvě 2011 9:44:22

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od BVaudio » čtv 10. pro 2015 7:17:06

Tá bedňa ma citlivosť 90dB/w/m
Nemá, v najlepšom prípade reálne tak 83-84dB..A obmedzenie na 60V peak (hrozí skrat pri prekročení výchylky), Jednoducho to nie je reprobox na hlasité hranie a pritom potrebuje "prúdovo odolný" (= drahý) koniec. To je daň za "výhodný nákup". Najjednoduchšie bude kúpiť nejaké staršie PA boxy. :wink:

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od exxxi » čtv 10. pro 2015 9:43:33

Vyrobce pise u starsiho modelu CLS 85dB. S takovou citlvosti se opravdu bigbit poustet neda. Pokud chces hlasite styly poslouchat casteji, kup si lepsi bedny.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od MADMAX » čtv 10. pro 2015 10:53:25

Já bych to viděl tak: buď budu hrdej a spokojenej, že jsem za velmi rozumný peníze pořídil docela výjimečné bedny s poněkud specifickým zvukem a k nim i velmi slušné zesilovače. Elektrostaty excelují především v jemnosti, detailnosti a "průzračnosti" zvuku (věřím, že klasika nebo jazz z toho musí lézt fantasticky), ale univerzální prostě moc nejsou. Anebo to prodám a budu se poohlížet na bazarech po něčem, co zahraje i ten bigbít v "koncertní úrovni" - třeba starší B&W Matrix 801, 802, PSB Stratus Gold, Spendor S9, vyšší modely ELAC... i já mám rád, když mi rána na kopák v metalu vyrve játra, ale užiju si toho dost na koncertech, doma se bez toho přece jen obejdu... ;-)
MAD

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 10. pro 2015 14:07:42

Ta citlivost se už probírala v původním vláknu, opravdu se vyplatí si ho přečíst, jinak je to furt dokola. Žádné skutečnosti nezmizí jen proto, že si jich někdo nevšimne nebo úmyslně ignoruje, případně vůbec nerozumí, o čem je řeč. Pokud hrozí přímo zkrat měniče, tak opravdu není o čem dál diskutovat, povolené napětí je povolené napětí, kdyby to nemělo význam, tak to nebudou udávat.

H.M.

Sonorous
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon 03. bře 2014 16:38:30

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Sonorous » čtv 10. pro 2015 23:38:54

V elektrice se opravdu nevyznám a zesilovače jsem poslední dobou sledoval jen podle výkonu ve watech a jestli udávají, že jedou i ve 2 ohmech.... o tom, že bych měl sledovat i napětí jsem doposud netušil..... Mám ale pocit, že údaje o napětí ani většinou neuvádějí.... Znamená to tedy, že HiFi zesilovače se do těch 60V vejdou standardně.... a proto to ani neuvádějí?
Těch Loganů se fakt zbavit nechci.... ten jejich zvuk je fakt úžasný... a většinou si pouštím muziku, která jim sedí i v tom jejich výkonu... Začínám spíš zvažovat ještě jedny bedny na ten občasný nářez, který mám taky rád....

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 11. pro 2015 3:59:13

Napětí běžně neuvádí nikdo, pokud to dělá výrobce bedny, má k tomu nějaký důvod a u zesilovače jsem to počítal podle těch notoricky (kromě tebe) známých vzorečků (a jednou myslím bral i podle jeho interního napájecího napětí). Takže ty to sledovat nemáš jak, ale snad už konečně aspoň pochop, že to není žádný nezávislý údaj, ale že je to svázané s výkonem a impedancí naprosto neměnným vztahem (fyzikální zákon se tomu obvykle říká a nejde to ani přehlasovat ani se k tomu nemůže vyjadřovat Ústavní soud). Hifi a nehifi v tom nehraje žádnou roli, ale je fakt, že většina těch zesilovačů na doma nemá až takový výkon, aby tuto hodnotu překračovala. Pokud se podíváš do svých zesilovačů na to, co je psané na trafu a kondenzátorech, tak to budeme vědět i o nich. Zatím se dá říct, že jsou někde poblíž této hranice. Také proto píšu, že výkon už zvyšovat moc nemůžeš (a zvýšit ho málo nebude slyšitelné). Co by mohlo pomoci je větší proudová zatížitelnost zesilovače, ale opět už jsem vysvětloval, že se to běžně nevyrábí, protože není poptávka a proč není.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače“