3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Výkonové, sluchátkové, předzesilovače...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od Petr Z. » úte 07. čer 2016 12:33:44

Měl jsem na mysli opravdu nevhodné použití transparentních dvojlinek u mobilních PA, jak výše psáno - nikoli tedy doma/měření či pevné instalace/lišta/koberec.
Je asi jasné, že doma pod koberec si nikdo nebude pokládat křížovou čtyřku z páchnoucího CGSG 4Bx4mm2 :-).
Měl jsem také na mysli případné odstrašení potenciálních uvažovatelů o použití podobných dvojlinek v PA, protože přece
"to má průřez a je to levný", vidím v praxi u levnějších zvukařů všelijaké dvojlinky až příliš často. A bohužel často řeším i následky jejich použití, spolu s mizernými levnými konektory, nebo jenom tak na hulváta, jen zkroucené/roztřepené konce žil, jaksi nacpané do svorek.
K vidění bývají i žlutým niklem "pozlacené" bižuterní čínské 1/4" jacky, v nichž je jakýmsi záhadným způsobem narvaná dvojlinka 2x2,5mm2. Amatérská kapela na slušné instrumentální úrovni, slušné značkové bedny i zesilovače a k propojení všeho použity ty nejlacinější "home-hifi" dvojlinky. Zprasit kusem blbého kabelu a blbými konektory vše, o co se snažil výrobce beden i zesilovačů je podle mne škoda.
Prasata se ale najdou i mezi tzv. profesionály. Viděl jsem na vlastní oči Dolby kino, komplet celé osazené kinosoustavami i zesilovači od JBL. Nataháno to bylo všechno jednotně plochou dvojlinkou 2x4mm2. K efektům ještě snad, ale pro L-R a subbas to tam mohlo vycházet kabina/plátno na nejméně 40m reálné délky kabelů. Subbas čtyřohmový 2x18", asi každý zdatnější dokáže spočítat, kolik na konci takto "kvalitního" vedení asi zbylo z toho 1,5kW, dodávaných zesilovačem pro subbas. Ale hlavně jaký mělo takové vedení vliv na vlastnosti toho subbasu - to bylo opravdu a doslova slyšitelné.
Také jsem chtěl zároveň naznačit možnost, že je možné použitím šňůry CYSY 4Bx2,5 za průměrných 30-35Kč/m a jejím zapojením do "křížové čtyřky" získat dosti levněji a zároveň elektricky kvalitnější kabel, než je jakýkoli klasický PA reprokabel 2x4mm2, třeba hojně viděný Tasker C277, Sommer SP240 a jim podobné, za průměrných 70-80Kč/m.
Tou lepší elektrickou kvalitou u křížové čtyřky opravdu nemyslím jen nižší činný odpor - ten je samozřejmě u vysokých výkonů velmi důležitý, ale nejen on.
Předesílám, že dřívější klasické námitky o nízké odolnosti pláště CYSY už neobstojí, je to určením silová šňůra pro pohyblivé přívody, která musí mít a také má bezesporu vyšší odolnost, než měkké polosilikony či měkčené směsi na pláštích "speciálních" PA reprokabelů. Průměry jsou téměř srovnatelné, se značkovými konektory nikdy nebývá problém. Pak už je opravdu jedinou nevýhodou ona nejčastější bílá barva /ale dá se občas někde koupit i v šedé a černé/, dál už jen samá pozitiva a jistoty :-)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 07. čer 2016 14:07:24

To by byla dobrá zpráva, že se něco taky dokáže zlepšit, jinak to spíš bývá jako s tím "zlatem", ale i jinými materiály konektorů apod. Tip na konkrétní model konkrétního výrobce by nebyl ? Já vím, že to nemusí být spolehlivé, ale furt lepší vodítko, než zkoušet naslepo po obchodech i velkoobchodech, které se obvykle kromě ceny mědi a velikosti objednávky ničím moc nezabývají. Obvykle říkám, že dokud nedostanu kus kabelu do ruky, tak o něm kromě průřezu a barvy nevím nic...

H.M.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od Petr Z. » úte 07. čer 2016 15:23:52

Největším výrobcem CYSY šňůr v ČR je Kablo Elektro a pak ještě několik menších kabelovek, jako DRAKA a podobné.
Prodává to samozřejmě každý trochu slušnější eshop či velkosklad elektroinstalačních materiálů, standardně v bílé barvě, semtam šedé. Měl jsem v únoru to štěstí, že ve velkoskladu ELVO ve Valašském Meziříčí leželo poslední 100m balení v černém provedení z Kabla, které paradoxně prý nikdo nechtěl právě kvůli té černé :-)
Jak jsem zjistil, tak se černé provedení CYSY 4Bx2,5 /dnes HO5VV-F 4Gx2,5/ dělá v Kablu jen na objednávku min. 1km, což je u tohoto průřezu deset balíků. Ale možná by to udělali i jinde a možná i méně, nebo to dělají standardně, nezjišťoval jsem současný stav.
S provedením z Kabla jsem velmi spokojen, nejnižší teplota při které jsem s tím pracoval, byla 8°C a bez problémů s manipulací - není to už ta lesklá CYSY z osmdesátek, co pod 15°C tvrdla jako...:-)
Cena se pohybuje jak u koho kolem 30-33Kč/m.

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače“