Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Výkonové, sluchátkové, předzesilovače...
  • Reklama
  • DEMO 15
Hadžim
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: pon 20. čer 2016 16:47:45

Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Příspěvek od Hadžim » pon 20. čer 2016 16:53:37

Ahoj prosím o radu zkušenější. Mám 2x sloupové repro Klipsch -150W 96Db citlivost, k tomu od Huberta navržený skvělý subwoofer 18“ 700w v místnosti 42 m2 v RD. Nyní používám aktivní výhybku cx od Behringera.
Jak z toho teď udělat plnohodnotné domácí kino. Zároveň to musí fungovat na častý poslech muziky ve stereu se subem tak je to teď.
Pro kino bych dokoupil ještě od Klipsche regálovky 100w 94 citlivost co k tomu patří jako zadní repro a centr 150w 96Db citlivost.
Zesilovače bych řešil samostatně na každou bednu jeden kanál nejlépe studiový vícekanál např. ART (prodance).
Co ale nevím jak a z čeho dát dohromady to co mi bude tvořit vícekanálový signál, a dále jeho distribuci do jednotlivých zesů pokud možno v dostupné cenové hladině:-). Co se týká filmů tak zatím používám nejhorší variantu -externí disk píchnutý do přehrávače na satelit a film jedu bud z disku nebo satelitu. Zobrazení projektor - HDMI
Jak je toto řešeno v kinech? Nechci právě reciever se šachtou na DVD a integrovanejma švábama (vše v jednom). Díky za nápady. Hadžim

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 20. čer 2016 18:56:25

Skutečné kino jede na úplně jiné platformě než domácí kina, především proto, že je nutná mnohem lepší ochrana proti kopírování a naopak není nutné se vejít na nějaký laciný nosič dat nebo do jejich nepříliš rychlého přenosu. Co by společné být už mohlo, je tzv. kinoprocesor, nakonec má i svou "hifistickou" verzi. My v obou kinech používáme Datasat AP-20, ale je to darda, kterou si asi domů moc lidí nepořídí (ta domácí verze je ovšem ještě mnohem dražší). Zesilovače ART bych asi nedoporučoval, aspoň mne ničím nepřesvědčily.

H.M.

Hadžim
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: pon 20. čer 2016 16:47:45

Re: Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Příspěvek od Hadžim » pon 20. čer 2016 19:16:05

Jsem si říkal, že bude něco takového speciálního existovat, ale to by se mi pomalu vyplatilo pronajmout trvale sál v kině:-) ne vážně díky za info. K těmhle info se běžný člověk nedostane, rad se něco dozvím i jen teoreticky.
Právě jsem měl dotaz proto, že nevím ani trochu jak to "ubastlit" Snad jen řešit to přes PC spec. zvukovka, více kanálů. Ale jak k tomu hnát ještě výstup ze satelitu...leda ještě přepínače signálů. Je to prostě moc věcí najednou a nikde jsem neobjevil nic čím by to šlo rozumně všechno "spojit". Fakt žádný nápad? když to bude cenově dostupné klidně to může mít nějaký ten kompromis. Add zesíky mě se líbila nejvíc na to řada QSC ISA450 tu nemáte, tak jaké by bylo doporučení ca 150-200W do 8 ohmů důraz na kvalitu, t.j. AB, ne D.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Příspěvek od Petr Z. » pon 20. čer 2016 20:19:25

Aha! Co to?
Důraz na kvalitu = AB třída a nejlépe s dobře dimenzovaným klasickým zdrojem, ano? Alespoň tak jsem Vás pochopil já.

Počítám, že Vám za tohle všichni ti digitálisti-spínači pěkně umyjou prdel, tak si připravte hodně silné technické argumenty.

Jeden z nich třeba ten, že v instalačce netřeba řešit váhu, teplo, spotřebu a výkon, který je dostupný pravým ABčkem, Vám stačí.

Jinak tu pomatenou přesilu, co tahá třeba 10kW výkonu do beden z jedné jednofázové zásuvky, nezvládnete :-)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 20. čer 2016 20:34:20

Doma bych asi řešil hlavně způsob chlazení, vzhledem k tomu, že jsou spínané zesilovače dávno i v drahých studiových monitorech (tedy drahé spínané zesilovače, ne jakékoli, ty jsou jen v nejlevnějších), tak mi třída zesilovače nepřijde až tak důležitá, H zřejmě není vzhledem k výkonu na pořadu dne - krom subu a tam opravdu nevadí ničemu). Použitelný a cenově dostupný konvekcí chlazený zesík přijatelného výkonu býval Behringer A500.

H.M.

Hadžim
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: pon 20. čer 2016 16:47:45

Re: Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Příspěvek od Hadžim » pon 20. čer 2016 21:38:10

Diky zesik bychom měli (moje cenova) i když jsem tajne doufal v něco lepsiho #-o ano urcite ab v tomhle vykonu. Ad decko jsem konzerva ale verim ze jednou... Ad hi-fi-nemusim reci nesmysli a už vubec auto hifi. Na sub mam připravenej sda 500 npn co jsem za mlada dělal. Odešlo mi v něm trafo co jsem kdysi motal. Ten by mel dat 300 do osmi. Doufám ze jsou ještě na zesilovace cz vypadá to tam mrtvě. Když tak talema na trafo. No a prosím prosím co ten signál zkuste něco poradit-vytahat signál k svabovejm zesilovacum z "lacinyho" receiveru... No jo prasecina :-D

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Příspěvek od Petr Z. » pon 20. čer 2016 21:49:19

Pane Mašíne, asi by se ještě slušelo připsat :

1. Kdo a čemu říká "studiový monitor" a co už jsou jen opravdu předražené, byť papírově kvalitní hračky do domácích ministudií.
2. Právě v domácích podmínkách chlazení asi netřeba řešit - integrál používaných výkonů je doma opravdu nízký.
3. Sebevíc vyšperkované AB-čko nebude nikdy tak obvodově a konstrukčně složité /a poruchové/, jako spínaný zesilovač se
spínaným zdrojem. Stačí pohled do schémat a na reálná provedení - už jen kvalitní odrušení a řešení účiníku spínané
zesilovače a zdroje velmi komplikuje a zákonitě prodražuje, větší počet součástek činí složitější obvod méně spolehlivým, na
tom se nejspíš shodneme.
4. Slušelo by se připsat, že Behringer A500 jste uvedl jen jako hodně špatný příklad a už vůbec ne etalon. Po uplynutí 1-2 let po
záruce jsou tyto zesilovače /díky levnému materiálu/ bez generálky nepoužitelné a nespolehlivé i v nenáročných podmínkách.
Jeden čas jich bylo plné Aukro i hudebně-inzertní weby, po opravách a funkční prodávané i za cenu okolo 2k. Jeden takový, rok
po záruce, hraný ve střihovém studiu jsem tehdy já blbec koupil. I po kvalifikované generálce v hodnotě přes 1.500Kč se ho
pak nešlo zbavit.
Kromě toho zesilovač se sinusovým výstupním výkonem 2x250W je pro domácí kino i s málo citlivými soustavami opravdu
luxus, trvale studený, i když v uvedeném příkladu levný.

Uživatelský avatar
Milous

Re: Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Příspěvek od Milous » pon 20. čer 2016 22:00:09

Petr Z: Nejste politik? Ti mají také spoustu "keců" okolo, aby se mohli vyhnou odpovědi!!!!!!!!!!!!!!!!!

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Příspěvek od Petr Z. » pon 20. čer 2016 22:09:24

Hadžime,
tak jsem si po chvilce našel na síti schéma toho Vašeho SDA500NPN. Byl opravdu Vámi myšlený ten příšerný kvazikomplementár s přepálenými MJ15003 na koncovém stupni? To jste učitě myslel jako blbý vtip, že? Totiž tak, jak to je nakresleno na dostupném schématu, tak to buď s běžnými součástkami odejde hned, nebo v brzké době. Krom toho je to zapojení tak hloupě překompenzované /ten příšerný kondenzátor 1n2 na výstupu z VAS/, že bych asi váhal to použít jen jako dělníka-kopáče na subwoofer. A určitě s hodně dobrou a kompletní ochranou zátěže. Víte - ty koncové tranzistory jsou na 140V, ale součet napájení je 160V. A pro výkon 500W by to bez modulace bylo ještě víc, tak 2x90V - to ale s jinými tranzistory, ne s těmi, co tam jsou.
Jinak si budu muset myslet, že pro Vás bude ten Behringer A500 ještě hodně dobrá volba, víte?

Hadžim
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: pon 20. čer 2016 16:47:45

Re: Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Příspěvek od Hadžim » pon 20. čer 2016 22:10:26

Pane Petře díky za info. K tomuto se neprofík nedostane. Jinak déčku fandím a nemám s ním žádný problém tam kam patří- do výkonu. U mě to nemá jak jste oba psaly smysl z důvodu jak přesně píšete. Nakonec dneska taky nikdo nesvařuje trafem ale spínákem, hmotnost, účinnost jako u zesů.
Co se týká výkonu, tak ty bedny mají opravdu citlivost 96 db. t.j. spl ca 118 Db a na film mají tak akorát rezervu (sice jen na pár scén) ale člověk nemusí jako dříve pořád štelovat hlasitost, aby neviděl membrány z druhé strany. Jediný sub jsem zatím nepustil nad 140W. Taky by byla varianta jít do staršího zesu třeba QSC ISA, nebo USA (vím 15 let+) a nechat vyměnit kondy apod. Mělo by to smysl? nebo by to byl velký risk. Zase u mě ten zes nepojede průměrně ani na 1/5 výkonu a max. 3 hodiny denně.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Příspěvek od Petr Z. » pon 20. čer 2016 22:14:53

Napsal to už pan Mašín - v nějaké "rozumné" cenové hladině se prostě skutečné kinoprocesory koupit nedají. Vyrábí se jich málo, jsou velmi kvalitní a pod licencí Dolby - a nejspíš to jsou důvody, proč jsou i ty horší tak drahé.
když pojem "horší" u skutečného kinoprocesoru bude vždycky špičková kvalita /v porovnání s home 5.1/, protože Dolby Laboratories nedají licenci jen tak někomu a jen tak do nějakého střepu.

Hadžim
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: pon 20. čer 2016 16:47:45

Re: Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Příspěvek od Hadžim » pon 20. čer 2016 22:17:08

Před patnácti lety jsem si ve 20 letech koupil stavebnici a sesmolil tenhle zes. na domácí účely. Kromě trafa se dožil dnešního dne funkční. Ale je pravda práci nezažil. Takový znalec, abych dokázal navrhnout nebo posoudit zapojení nejsem. V té době a ceně toho moc na výběr nebylo. Pořád se stavěly varianty tranziwatů, pak frčely šváby buď komplet nebo jako budiče a stavebnice byly tohohle výkonu akorát tady, pak začal aldax. (Ges, tipa atd. neřeším). No jo má to cenu vytáhnout ho z hrobu? trafo ca 1500kč.

Hadžim
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: pon 20. čer 2016 16:47:45

Re: Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Příspěvek od Hadžim » pon 20. čer 2016 22:23:12

Já s home verzí problém nemám, kdyby bylo někde řešení bez koncových zesů a pokud možno bez dsp, které z těch komerčních 3 cm repro dělá něco, aby alespoň to nějak hrálo. Problém těch integrovaných zesů je, že jsou to vesměs šváby typu tda 7293 nebo STK a pak malý výkon. Dělají se teda i 200w ale ta cena jde pak hodně přes 40k. -a děsí mě představa mít takovouhle kisnu v které něco odejde. To radši klasika- signál- zesíky. Vše je možné přepojit, vyměnit, upravit.

Hadžim
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: pon 20. čer 2016 16:47:45

Re: Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Příspěvek od Hadžim » pon 20. čer 2016 22:28:44

JJ to napětí se v minulosti řešilo. Tenkrát prý vybírali odolnější jedince (tranzistory). Ty co neprošli šli do verzí SE- second edition. Jo tam to asi byla spolehlivost. Víc by vědeli sinclair a sendy. Občas se ještě na různých diskuzích vyskytují. Ale obecně jsem měl tento zes za dobrý výrobek v té době. Proti tomu co se linulo z jiných domácích mašin té doby.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Návrh zapojení kino - poslech signálová cesta

Příspěvek od Petr Z. » pon 20. čer 2016 22:35:35

Já bych to ke slušným reprosoustavám vůbec neriskoval jednak z bezpečnostního hlediska /hrozí tam průraz, pokud to opravdu je v tom stavu, jako je na schématu/ a jednak i z kvalitativního hlediska. Ten koncový stupeň tak, jak je nakreslen na dostupném schématu, bude mít SR tak nejvýš 20V/us a to těm součástkám v daném zapojení "ještě fandím", reál bude ještě pomalejší. Chci tím naznačit, že jestli to nemáte nějak jinak upraveno, tak pro výstupní výkon vyšší, než asi 100W/4 ohmy to bude mít příšerný plechový a slitý zvuk. Výstupní signál bude nad hodnotu 20Vef a díky malé rychlosti spíš připomínat trojúhelníky, než sinusovku.
Jestli máte možnost, nechte si to změřit. Pravda se Vám ukáže, jestliže se tohle zapojení pokusíte vybudit kmitočtem okolo 10kHz na plné výstupní napětí a do nejnižší dovolené zátěže.
Při 10kHz by ještě výstupní RC článek neměl tak rychle vzplát, ale asi tak od 20-25Vef na obrazovce osciloskopu uvidíte pěknou hrůzu, no. Kvůlivá omezené SR se budou vršky sinusovky při vyšším výstupním napětí "špičatit", až do výsledných trojúhelníků. A to samé jako při měření pak zesilovač provádí i s přirozeným signálem. I když je pravda, že na takových kmitočtech už o velké výstupní výkony nejde, tak právě kvůli nízké SR bude zvuk "plechový".

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače“