Problém zesilovače v LEM Cyclop

Výkonové, sluchátkové, předzesilovače...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
soundlovers
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 24
Registrován: stř 10. pro 2014 17:50:05

Problém zesilovače v LEM Cyclop

Příspěvek od soundlovers » ned 26. čer 2016 10:01:14

Hezký den všem
mám LEM - Cyclop, začaly chrčet basy - je to aktivní systém tj zesilovač 2x malé kompakty a jeden subb v kterém jsou zesilovače oddělené akt. výhybkou ...Basy od středního výkonu chrčí jako by byla ulomená či prasklá membrána takový tlukot divný, proto jsem výstup zesilovače zapojil na jiný repo a dělá to taky, takže předpokládám že je závada v zesilovači, čím to muže být? Nez to pošlu na servis mohu neco zkontrolovat napr staudený spoj kondenzátory...? Používám to již asi 8 let bez potíží...na malé akce...
Přílohy
LEM CYclop.jpg
LEM CYclop.jpg (46.8 KiB) Zobrazeno 3241 x

Uživatelský avatar
Milan T.

Re: Problém zesilovače v LEM Cyclop

Příspěvek od Milan T. » ned 26. čer 2016 10:07:47

Jestli se ptáš čím to muže být, tak je vidět, že tomu evidentně nerozumíš a neměl by si se v tom hrabat, protože můžeš nadělat vic škody než užitku!!!

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Problém zesilovače v LEM Cyclop

Příspěvek od Návštěvník » ned 26. čer 2016 10:15:29

no tak čekal jsem lepší odpověď....je mi jasné že to budu muset poslat na servis, ale přece jen mne zajímaly Vaše názory a ne připomínky že se v tom nemám hrabat.. jsem tu abych porozuměl....ach jo...

Uživatelský avatar
Martin S.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 183
Registrován: pát 05. srp 2011 23:03:09
Bydliště: Praha-západ
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém zesilovače v LEM Cyclop

Příspěvek od Martin S. » ned 26. čer 2016 10:52:25

Na dálku lze těžko diagnostikovat závadu. Dej to do servisu, po diagnostice ti jistě zdělí, kde je problém.
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Milan T.

Re: Problém zesilovače v LEM Cyclop

Příspěvek od Milan T. » pon 27. čer 2016 2:33:48

A co si čekal za odpověď? Evidentně je něco poškozeného a ty evidentně elektronice nerozumíš. Nic ve zlém, ale věř mi, ta odpověď kerou si dostal je pro tebe ta možná neljepší. Opravoval jsem už spousty zařízení po lidech, kteří si chtěli např. jenom přeměřit napájecí napětí a nožičkami multimetru odpráskli třeba koncové tranzistory v zesilovači....

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Problém zesilovače v LEM Cyclop

Příspěvek od Petr Z. » stř 06. črc 2016 10:18:21

Lidé, kteří interní obvodové elektronice vůbec nerozumí, mají paradoxně nejvíc odvahy a sebevědomí.

1. "Dyť to bude určitě nějaká blbost, nějakej drátek nebo pojistka, tak co bych za to platil těžký prachy servisu".
2. Tím se dostáváme k druhé nejčastější příčině po sebevědomí, proč naprostí laici, často i s vypůjčenou trafopáječkou a
laciným multimetrem do kapsy, lezou do sofistikovaných elektronických zařízení - ve snaze ušetřit. Viz bod 1.
Často tak napáchají mnohem větší škodu, než původně byla a "vyrobí" v přístroji o pár závad víc, než jich tam původně bylo.
Až po 2-3 hodinách zjistí, že šťouráním neopraví vůbec nic a poté, co zjistí, že "ta ledka, co předtim aspoň červeně svítila, už zdechla taky" tak přístroj nějak složí /často špatně/, odnesou do servisu a po sdělení ceny opravy jsou schopni na servis poslat kontrolu ČOI či ŽÚ, protože "tywoe v tom servise ale brutálně vokrádaj"..
Jak správně píše Milan T. - často stačí zajet měřicím hrotem mezi dva vývody budicího tranzistoru a rázem je v sakrech celá kaskáda koncových tranzistorů v ceně i několika tisíc korun, probitý usměrňovač, přepálené fólie...ne všude a všechno je citlivě jištěno pojistkami. Notabene i F pojistky jsou mnohem pomalejší, než to i to nejpomalejší protavení polovodičového přechodu.
Servisy mají rozsáhlé měřicí parky, diagnostické přístroje a servismani mají zkušenosti. S pomocí toho všeho a hlavně bez následných dalších škod nejen odhalí závadu, ale vymění jen příslušné vadné prvky.
Existuje hodně odvážlivců, jejichž teoretickou výbavou je jen sebevědomí a čtení internetových diskusí laiků, říká se jim obecně "měniči". Vyměňují postupně jednu dražší součástku po druhé v očekávání, že se přístroj přece jen rozběhne. To se podaří tak v 5% případů, pouze za enormních materiálových nákladů, neužitečně spotřebovaný čas a silně nespolehlivý "opravený" přístroj. Materiál, často předraženě koupený v bastlířském obchodě totiž nemůže spolehlivostí ani parametry konkurovat materiálu od výrobce. Výrobce často některé součástky i třídí a vybírá na konkrétní parametr - ať už pro vyšší spolehlivost, nebo pro jiný technický parametr /šum například/. To ale laik nemůže vědět a použije-li součástku "bastlířskou", zpravidla to končí dříve či později velmi zle a se značnou škodou.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Problém zesilovače v LEM Cyclop

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 06. črc 2016 16:22:06

Velmi výstižně popsáno a jen kdo sám něco dlouhodobě servisuje ví, co takový mašíbl s velkou pájkou a ještě větší asertivitou dokáže provést jak v zařízení, tak následně na všemožných sociálních sítích, heurékách, úřadech apod.
Tady je těžké poznat, jestli má tazatel dost sebekritiky a nějaké aspoň základní předpoklady, aby se v tom vůbec mohl začít hrabat, takže zkusit i jen rozvádět tu teorii o kondenzátorech ve zdroji je docela o hubu (ano, mohly by se tak projevovat například při vyschnutí a ztrátě kapacity, ale to znamená umět to bezpečně ověřit).

H.M.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Problém zesilovače v LEM Cyclop

Příspěvek od Petr Z. » čtv 07. črc 2016 16:52:48

Amen, pane Mašíne. Připomnělo mi to jeden příběh a tu nebezpečnost některých "odborných" internetových rad.
Netuším, kde se bere na všech laicko-bastlířských webech ta zvláštní mantra o elektrolytech, které snad mohou i za opožděný menses partnerky a erupce na Slunci. Je to hotové zaklínadlo, pokud se tam například někdo poptává po možných příčinách brumu a dalších jiných nepřístojnostech třebas nepříliš drahého PA zesilovače.
Zpravidla v pořadí nejpozději druhá "rada" či odpověď zní :
"To je určitě těma elektrolytama, to je blbá filtrace, všecky ty velký vyměň".
Tazatel to tedy udělá, v zesilovači za pomoci staré otcovy trafopáječky pracně vymění všecky velké elektrolyty, stejných hodnot jiné značky. Ty koupil v jednom plzeňském e-krámě s elektronickými součástkami, který mu také doporučili na webu.
Dílo zkázy je tímto započato.
Zesilovač provokativně brumí dál, možná ještě víc než předtím. I ta relátka v tom cvakají a ledky blikají nějak rychleji za současných hromových ran do reproduktorů. Tazatel si na tomtéž webu, o pár dní později postěžuje, že to byla tedy rada pěkně na hovno, načež se tam vzápětí v diskusi strhne cosi, pro co je název bitva nepřiměřeně slabý. Nejmíň 3 - 4 obrazovky, nejmíň 15 zúčastněných, jeden větší laik než druhý a žádné zbraně i údery nejsou zakázány..
Někdy, když je čas a narazím na to, tak je takové čtení i legrace. Ale často je až hrůza číst, čeho všeho jsou zvláště mladí lidé schopni. Jako člověk pozdně středního věku úplně užasnete, co vše a jak jsou schopni napsat, jaké asi úrovně dosahuje jejich vzdělání, ale hlavně jak velké je jejich ego v porovnání s vědomostmi a psaným projevem.
Dál už je to skoro dramatický příběh.
Výsledek návštěvy tohoto "odborného webu" je obvykle takový, že laický tazatel-majitel je tím zhnusen a znechucen z diskuse odchází. Zesilovač, ještě více pokurvený zásahy, provedenými na "rady odborníků" z internetu, odnáší do nejbližšího servisu. Ten podle velikosti, množství a slibů reklamních poutačů vypadá na to, že umí opravit úplně všechno. Tam se ale dozví, že zesilovače skoro neopravují a tyhle už vůbec ne, nikoho tam na to nemají, nejsou na to zařízeni, stejně by do "toho" neměli díly atd. atd.
Až o pár týdnů později se od spolužáka svého otce dozví, že to v tomto servisu nejspíš nikdo neumí.
Tentýž den večer pak píše mail eshopu, ve kterém před 30 měsíci zesilovač i s reprokabely v akci za 9.990,- koupil.
Mail ale zůstává 3 dny bez odpovědi, telefonem do eshopu se pak od dívčího hlasu dozvídá, že pozáruční opravy nezajišťují, žádnou smluvní pozáruční opravnu nemají a hlas ani neví, kdo tyto zesilovače opravuje. Slečna vzápětí pohotově, naučeně nabízí za podobnou cenu "novější model" od téže firmy, nestačí ale dopovědět a je zavěšeno.
Vynervovaný a skoro zoufalý tedy vznáší doma dotaz, zda otec náhodou neví o někom, kdo by mu jeho 2,5 roku mladý zesilovač opravdu dokázal opravit. Ten po chvíli přemýšlení synátora odesílá ke svému spolužákovi, co kdysi pracoval "u spojů na dráťáku", elektronikou se bavil už na základce, má slaboproudou průmyslovku a dodneška doma v kumbálu "furt cosi letuje".
Druhý den je tedy zesilovač odvezen k otcově spolužákovi, pánovi okolo padesátky.
Ten mladého vyslechne ohledně příznaků poruchy, zesilovač otevře, chvilku nad ním přemýšlí, prohlíží si jej důkladně zevnitř a mrmlá pod fousy cosi o šikmookejch idotech. Co?? Vždyť je vzadu natištěno "Made in U.S.A."!
Pak vezme svůj stařičký černý měřák a po několika málo "měřicích úkonech" zjistí, že ani vstupy koncových zesilovačů na desce, ani vstupní konektory "nemají zem". Jako příčina všeho toho brumu, výpadků relé ochran a práskání se ukázal být JEDEN přerušený odpor o pár ohmech, co spojuje signálovou zem s výkonovou zemí. A co stojí asi tak padesátník.
Zesilovač je ale osazen "novými kondenzátory"..

Jakákoliv podobnost příběhu s weby, objekty a osobami je čistě náhodná. :-)
Přispěvatel nenese odpovědnost za jakékoli následné počínání v duchu tohoto příspěvku. :-)
P. Z.

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače“