Mini sound

Výkonové, sluchátkové, předzesilovače...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
oldrx
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: pon 25. dub 2022 2:28:05

Mini sound

Příspěvek od oldrx » pon 25. dub 2022 3:13:48

278532611_572469897292579_6186236753657924200_n.jpg
Zdravím stavím zmenšeniny tek/chno beden 1:8 v plánu mám prodej sad 6ks bass 4 středy a nějakej vrch + zesáček.. pro blbečky zapojíš a hraješ.. to bych měl nějak vyřešené tímhle..

https://www.hadex.cz/m423a-zesilovac-21 ... FIQAvD_BwE

Moje otázka ale je jak to zapojit ve velkém doma dřív než půjdou do světa ..když bych si plánoval koupit 2 zesilovače /600w bass 4-8ohm/ + /600 střed 4-8ohm/..do toho koupit nejtlustší cinch rozříznout ho napůl a na něj napájet 40 a 40 ks dvojlinky 0,25... já vím mědi a mědi... použité repráčky mají všechny cca 2palce 2-15w 4-8 ohm viz odkazy... pokud máte někdo nějaké tipy.. hubenější dvojlinku nebo zesilovač do kterého můžu zamotat 40 káblíků nebo nějaké rozdvojky sem s nimi.. jsem jenom truhlář a ,,zvukovo/tlakový inženýr ne elektrikář.. za rady děkuji..
278967065_1587923044925856_1037515526754702250_n.jpg
Bez názvu.png
zesilovače..
https://www.aliexpress.com/item/4000410 ... Ri2tE&mp=1
https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... Ri2tE&mp=1
repráčky bass
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... mainSearch
repráčky střed
https://www.aliexpress.com/item/3290679 ... 1802wqkOR7
https://www.aliexpress.com/item/3281625 ... 1802wqkOR7
https://www.aliexpress.com/item/4000034 ... 1802wqkOR7

oldrx
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: pon 25. dub 2022 2:28:05

Re: Mini sound

Příspěvek od oldrx » pon 25. dub 2022 3:24:53

278903805_4785833861527530_8393103958478781878_n.jpg
278074445_351161926817759_7704951631641426998_n.jpg
278921119_522075536190996_6714698710941406273_n.jpg

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Re: Mini sound

Příspěvek od J.J. » pon 25. dub 2022 9:00:37

Není zcela jasné jak bude těch "X" beden propojeno. Pro jistotu prostuduj toto. https://baskytara.com/topic8072-zapojen ... -ohmy.html
Zvukař bez www stránek

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Mini sound

Příspěvek od kelly.ok » pon 25. dub 2022 11:25:55

Já tě nechci odradit, ale trošku mám obavu, že si to představuješ až příliš jednoduše, ale tu práci si s tím zkusím dát, třeba tě to navede lepším směrem. Možná to vezmu trochu obráceně od detailů a konkrétních záměrů k celkové koncepci něčeho takového.

Jednak 40 párů 0,25mm vodiče jednoduše na žádný běžnější konektor nedáš (oba zesilovače z Alíka, co jsi postnul, nemají na výstupu cinch, přestože to v popisu chybně uvádí, ale šroubovací konektor, do něj tedy holý kabel nebo reprobanánek, nad cinchem tedy netřeba uvažovat).

Druhak, jak píše J.J. nebude ti to přinejmenším sedět impedančně. Jedinou možnost, jak toto řešit, vidím ve výrobě nějakého sériovo-paralelního patche. Jednak ti umožní fyzicky tam nacpat takové množství vodičů, jaké je potřeba, jednak to "lze" řešit impedančně. Nicméně tohle řešení je zase nevhodné samo o sobě, použití sériovo-paralelního zapojení měničů je v tomto množství přinejmenším rozporuplné, ne-li zcela nevhodné. Bude také velmi nepraktické co do variability, v tomto počtu měničů i s celkem vysokým rizikem pro chybu. A těch nevýhod by se určitě našlo víc.

Další věc, jsou zesilovače samy o sobě... určitě nelze počítat, že z nich dostaneš těch zmiňovaných 600W, resp. 2x300W. Oboje bude zřejmě nějaký peak výkon při min. impedanci, kdovíjakým zkreslením a s použitím zdroje odpovídajícího výkonu, který bude cenově přibližně srovnatlený s cenou samotného zesilovače. Uvedený subwooferový zesilovač bude zřejmě pouze zmůstkovaný TDA3255, minimální impedanci 4ohm na výstupu bych se tedy určitě obloukem vyhnul (nikoliv tedy optimisticky uváděné možné 4 nebo 8ohm zapojení).

Postnul jsi dva zesilovače, jeden s jakýmsi filtrem pro subwoofer, jak chceš řešit crossover mezi tyto dva zesilovače?

Obecně vlastně vůbec nechápu, proč to chceš řešit zrovna takto a s použitím těchto komponentů. Kvalitou je to na úrovni levné spotřebky až úplného low-endu. Nevypadne z toho, co navrhuješ, i kdybys to nakonec nějak provozuschopně zadrátoval, nic, co by ať už kvalitou nebo hlasitostí nebo kombinací obojího jakkoliv předčilo běžně dostupné hotové reprosoustavy za srovnatelné, ale zřejmě i výrazně menší ceny, než jakou do toho budeš muset nakonec investovat ty.

Kapitola sama o sobě je pak tvůj první odstavec. K technícké stránce je to totéž v bledě modrém. Zesilovač opět víceméně stejná písnička jako to z Ali (6ks 8ohm "basáčků" na konec, který zřejmě nebude provozovatelný na méně než 8ohm, řešit k tomu nějaký zdroj atd.). Jestli to správně chápu jako sestavu určenou někomu dalšímu (nechci snad ani raději ani nahlas mluvit o prodeji), tak o nabízení elektrického zařízení, které je dle tvých vlastních slov, neodborně navržené a sestavené, bych si já osobně netroufl ani uvažovat a už tuplem ne ve spojení s přístupem typu "zapojení pro blbečky" a "nějak vyřešené tímhle". Ať už je to jakýkoliv výtvor a jakkoliv to někomu může připadat smysluplné nebo nesmysluplné, nabízet něco s tímhle přístupem přece nemůžeš myslet vážně, ne?.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Mini sound

Příspěvek od CharlesBass » pon 25. dub 2022 11:26:44

Hmm. Nejpraktičtější se jeví to prostě prosmyckovat, ať už zvolíš sériovo paralerní kombinace jaké chceš. Jednoduše od zesilovače k první bedně jednoduše silnější dvojlinkou a v bednách mít dvojité terminály kde už vevnitř zvolíš zda další bedna bude sériové či paralelně a patrične to označiť čo a kam. Třeba se nebude dát vyhnout i tomu aby v tej "první" byli konektory tři. Předpokládám že i káble chceš aby vypadali "jako doopravdy" tak se poinspiruj a hledej šmudlo 🙂 pokud sis dal už takovou práci s designem, tak je přece nesmysl aby k zesiku šli káble od každej jednej bedny. Dyk to tak nebejvá ani doopravdy. To by mě zajímalo, jak to bude hrát, páč basy to mít fakt nebude, 1:8 i v tom zvuku zrovna na basech 😁😁 to bude muset mít někde reálný sub jako máj sebelepší modely aut taky generátory reálného zvuku....
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

oldrx
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: pon 25. dub 2022 2:28:05

Re: Mini sound

Příspěvek od oldrx » pon 25. dub 2022 12:03:28

momentálně to mám všechno zapojeno v tomhle... 1000w 4-8ohm..

https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 18029nQmA6

s 4*15w /12ohm/ bass a myslím 10w 8ohm střed.. topí to ale hraje to nad moje očekávání.. jesny že producent si koupí pořádné studiové odposlechy.. tohle je určeno specifickému uživateli.. teknaře...
můj přístup.. fráze ,, pro blbečky,, zapojíš a hraješ.. nemá nikoho urazit ale eliminovat moje nýnější problémy u ,,zákazníka,,. ano s tím že jsem uplně na maximum s watama 100+50-50 vím že je tam klesající křivka..
případně najdu silnější..
ehm..ano opravdu i ve skutečnosti vede z každého reproduktoru + a - do zesilovače... aspoň myslím.. nikdy sem neviděl velké bedny zapojené ,,paralerně,,..
Dokážete mě více nasměrovat na tu rozdvojku..? sériovo-paralelního patche prosím ,, to bude asi řešení..
odradit se určitě nenechám.. týpek z francie Volkan audio.. se tím vcelku pěkně živí..
279288255_1153614258705248_5180199849008736887_n.jpg
279267785_1153614255371915_3085324973792368746_n.jpg
a ještě k tady těm kablíkům.. co to je? to si vyrobil ? nebo šlo by to použit při mém projektu ? mám zatím nakoupené klasické ,,kleště,, na dvojlinku
https://www.aliexpress.com/item/4000829 ... 18029nQmA6

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Mini sound

Příspěvek od kelly.ok » pon 25. dub 2022 13:41:40

Nejprve si prosím udělej jasno v tom, na jaké výkony a na jaké impedance se potřebuješ/chceš/můžeš v té či oné konfiguraci dostat... podle toho už si pak rozklíčuješ, jak to zadrátuješ. Prostuduj si úplné základy a nauč se tomu rozumět. To že ti někdo řekne "tohle připoj sem, to sem a to další tam" způsobí jen to, že když někde bude chyba, nikdy nepřijdeš na to kde a proč a error nevyřešíš. Taky nebudeš schopen konfiguraci jakkoliv modifikovat... a to se pořád bavíme jen o kompatibilitě ze strany impedance případně přibližných výkonů abys věděl, po čem vůbec koukat.

Udělej si přehled jaké konektory jsou dostupné a k čemu jsou ty či ony vhodné. Chtít stavět audio (nedejbože pro někoho a za peníze) a neznat šroubovací konektor, banánek nebo cinchech (RCA) atd. atd. mi přijde už skoro na hraně.

Věř taky, že v profi ("velké bedny") se paralelní zapojení naprosto běžně používá (sériové z opodstatněných důvodů, které tu je asi teď zcela zbytečné vyjmenovávat, výrazně méně). K tvému záměru konkrétně, pokud to chceš provozovat na dva/tři/čtyři kanály zesilovače, tak ti nic jiného, než seriově-paralelní zapojení stejně nezbyde pokud budeš pracovat s takto vysokými počty měničů (a je pak už v podstatě jedno jestli budou 4 nebo 8 ohm). To že vede na přiložené fotce z každé bedýnky kabel zdánlivě samostatně může znamenat pouze to, že ono paralelní případně seriové propojení se děje až uvnitř boxu se zesilovači. Další varianta je, že každý box má svůj zesilovač... pak jsi výrazně méně spoután složitým řešením příliš vysokých nebo příliš nízkých impedancí atd., ale potřebuješ na to o to větší hromadu koncových stupňů. Patch na ser./par. zapojení téměř určitě nesežeš... jde to udělat mnoha způsoby, můžou být různé počty paralelních větví s různými počty sériových článků na jednotlivých větví. Podle toho kolik čeho kde bude ti vyjde celková impedance. Univerzální řešení není, takže opět, budeš si to muset nastudovat a pochopit to.

Jak jsem psal, mělo tě to nasměrovat, ne odradit. Vem si z toho co potřebuješ. Nechci spekulovat, jestli je možné aby něco takového mělo komerční potenciál nebo ne nebo jestli je možné se tím živit. Ale opravdu bych chtěl dát důrazně ruce pryč od čehokoliv, co by měl být produkt pro potenciálního zákazníka vytvořený tímto způsobem a někým, kdo v dané problematice opravdu nemá ani základní znalosti, (nehledě na případné legislativní požadavky, potřebné pro výrobu a prodej takových zařízení). Studuj si to, stav si pro sebe, experimentuj,...tím se to naučíš nejlépe. Ale hlavně se to prosím nesnaž někomu nabízet dřív, než to bude spolehlivě funkční a bezpečné a jednoduše tak jak má být.

AD.: K tomu, jak má toto šanci se zvukově projevovat... zkus nahlédnout i do fyziky a akustiky. Pak uvidíš například proč ti CharlesBass výše psal, jak (nejen) třeba ta basová horna zmenšená v měřítku nemá prakticky šanci fungovat a proč z toho basy ani nic basům blížícího se nevyloudíš.

AD2.: Zkus se někdy podívat na nějaký zesilovač, který má skutečně 1000W... taky ti to zlepší přehled o tom, co a jak a potenciálně i ušetří starosti a peníze.

AD3.: Píšeš 4ks 15W/12ohm, vše navěšené paralelně? Takže 3ohm na zesilovači (v nom. impedanci, takže minimum třeba 2ohm? Nedivím se že se zesilovač hřeje. Jakkoliv můžou být udávané výkony jak zesilovačů tak zatížitelnosti měničů relativní, sleduj ten nepoměr. Pokud by ten zesilovač skutečně dokázal dát těch udávaných 400W do 4ohm, nebo 200W do 8ohm... Máš od měničů teoreticky požadavek na cca 60W do dejmetomu 3 (paralelně) nebo 6ohm (ser.-par.) nominální impedance (pokud to nemáš ještě nějak úplně jinak). I kdybys potřeboval z pohledu měničů 100W, zesilovač který ti dá 400W do 4ohm může mít na 3 ohmech přes 500W (pokud to ustojí amp i zdroj), zkus si udělat představu co by takový maličký měnič udělal, když bys do něj bez použití jakéhokoliv processingu, limitace atd. poslal o tolik vyšší výkon než na který je konstruovaný (nehledě na frekvence pro které je dělaný). Řeš výkony až když budeš vědět co ta čísla znamenají a až budeš vědět proč, kde a kolik potřebuješ.

vasekd
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: ned 02. čer 2013 8:17:27

Re: Mini sound

Příspěvek od vasekd » pon 25. dub 2022 20:34:59

Dobrý den,
můžete mi vysvětlit k čemu je to celé dobré? Hlavně ty mikrominiaturní basy, které už z fyzikálních důvodů nemohou fungovat.

FreeTekno
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 14. led 2021 15:02:11

Re: Mini sound

Příspěvek od FreeTekno » úte 26. dub 2022 7:57:59

oldrx píše:
pon 25. dub 2022 12:03:28
tohle je určeno specifickému uživateli.. teknaře...
Mne sa napríklad tento nápad páči. Bude to tým, že patrím presne do tej cieľovej skupiny, ktorú to má osloviť. Ak by to predával za prijateľnú cenu tak by som si s radosťou kúpil takúto mini stenu, ktorú by som si mohol položiť doma na poličku a ešte by aj hrala (ako kvalitne by už nebolo až tak podstatné).

vasekd
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: ned 02. čer 2013 8:17:27

Re: Mini sound

Příspěvek od vasekd » úte 26. dub 2022 9:58:23

Aha :-)

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Mini sound

Příspěvek od CharlesBass » stř 27. dub 2022 22:36:10

On je svět modelářství takovej prazvláštní. Odhaduji že 90% modelářů by na opravdové mašině, letadle, bagru, jeřábu, helikoptéře raketoplánu atp ani neumělo najít nádrž aby do toho natakovali palivo :-) Jasné že trochu přehánim ... ale jedním dechem dodávám, že veskrze je na co se dívat, sotisfikovanost a realističnost mnohých modelů je až dechvyrážející ;-)

Je přirozené, že se najdou i duše, které by si doma v pokojíčku chtěly postavit "technařskou hradbu", třeba už jen proto, že se jim to líbí vizuálně a tím stylem víceméně žijou. Já jsem absolutně pro.

Ale jako i u mašinek, letadýlek aj, které nemají být jen jako vizuální modely do vitrýny, ale táké funkčí platí to, že musí proveditelně kopírovat technická řešení reálných předloh - motorky, pohony, serva, řízení atp. Vesměs se jedná o mechaniku více či méně zjednodušenou - ale fyzikálne funkční a účel plnící. Bohužel ani precisní plně funkční 12-ti válec z Ferrari nikdy nebude mít zvuk opravdového auta. Proč? Protože má objem 8 ccm a ne 8l :-D :-D :-D Tak to prostě je.

Velice podobné - né-li ještě tristnější to bude v akustice. Je asi pravda, že 20ks 10cm reproduktorků v dřevěných ozvučnicích asi nějak basovat bude, asi i více než vo fous lépe, než různý Redstar bedničky k PC či bluetooth reproduktorky k mobilům, které někdy "bučí" až překvapivě intenzívně...

Ten obrázek toho Volcan audio mě teda moc nepřesvědčil, že to je dobrá inspirace. Ten disajn je teda odpuzující, ikdyž předpokládám snad, i díky použití laboratorních banánků, že se jedná o zkušební testovací projekt, a tuším, že zřejmě jde o 3D puzzle, kdy si to človek objedná, doveze mu to kurýr, on to pak vyláme z desek a polepí to Herkulesem. I to je cesta, proč ne. Lidi si doma skládají Ajfelovky, davinciho hodiny a jiné šílenosti :-D

Ovšem za zlatého bludištáka bych považoval model PA zesilovače 2U v tom měřítku 1:8. To by byla výzva, aby byl plně funkční! Rozměr 50x11mm přední panel. Směle do toho! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

O.T.A.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: ned 22. srp 2021 18:10:44

Re: Mini sound

Příspěvek od O.T.A. » stř 04. kvě 2022 17:11:23

Tak to čumím xD jako kluk jsem se zamiloval do hradeb z beden. Doma jsem si stavěl asi 4hifiny do hradby xD. I tak bych si to teda nekoupil, dvě patnáctky a pořádný zes. dnes koupíš za pár šlupek, apec musí i kopat.
Ale kámo když už to má vypadat tak kvalitní konektory a kabely. Já bych použil asi jacky TRS 6,3. Je to easy plug. Dřív se používalo i na Pa. A udělal jak píšou ostatní nějaký patchbay rozhodně. Zakl. Zapojení omáž a tak, učivo základní školy, nic na tom není. Záměr je podle mě v pohodě jen bych fakt dbal na to aby to mělo úroveň. Zes. si kup něco co umi i 2 ohmy spolehlivě ať to nespalíš, jestli se tomu budeš věnovat zaplatí se. Doufám že se pak pochlubíš a bude to stát za to. Držím palce

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače“