bezdrátové PA?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Stepjan
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: sob 19. led 2008 23:46:15
Bydliště: Krnov

bezdrátové PA?

Příspěvek od Stepjan » pát 17. úno 2023 0:12:27

Zdravím! Máte někdo zkušenost s bezdrátovým přenosem signálu od mixu do beden?
Třeba něco takového:
https://www.thomann.de/cz/alto_stealth_1.htm
https://www.thomann.de/cz/klark_teknik_ ... dw_20t.htm
https://www.thomann.de/cz/klark_teknik_ ... dw_20r.htm
https://www.thomann.de/cz/alto_stealth_ ... s_mkii.htm
Vypadá to velice lákavě, ale funguje to? Dá se na to spolehnout?
Hledal jsem, jestli tady tohle téma někdo rozebíral, ale nenašel jsem...
Díky.
Stepjan

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 808
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: bezdrátové PA?

Příspěvek od PeBe » pát 17. úno 2023 7:59:19

Také se snažím si svou práci co nejvíce ulehčit, tak nasazuji Wireless technologie, kde se dá. Kde se bojím výpadku, nebo by bezdráty nepřinesly efekt usnadnění, tam zůstávají kabely. U mě je hlavní překážkou napájení, jelikož potřebuji výdrž minimálně sedm hodin a to každý bezdrát na jedny baterky neumí a ne každý umí pracovat s připojeným napájecím adaptérem. A když umí, a bylo by nutné tahat další prodlužovačku, zapojovat adaptér a matlat se s dalším kablíkem od adaptéru, nepřináší to kýžený efekt usnadnění, takže pak raději zůstanu u kabelu. Podobně zůstanu u kabelů "Main" beden. To napájení navíc a možnost byť jen sto milisekundového výpadku, či zarušení mi za to mikrousnadnění nestojí. Raději tmu, než ticho. Takže DMX lajnu "tahám" komplet vzduchem. Ze zvuku mi jde vzduchem dovnitř jen doprovodná akustika, zde když dojde baterka, nebo cokoliv, tak to nemá katastrofální důsledek. A ven jdou vzduchem jen odposlechy. Ke kytaristovi IEM, kde když by to vypadlo, tak si jen vyrve špunty z uší, bude divoce gestikulovat, že se neslyší a bude se chytat klasického odposlechu Pepíčka. A nakonec odposlech našeho Pepíčka, který je připojený vzduchem přes IMG FLY16 (patrně zcela shodný s Alto Stealth 1). Ten umí pracovat s připojeným USB adaptérem, tak mám napájení pořešené krátkými USB kablíky. U vysílače z powerbanky a u přijímače z USB boxu (Alto TS408). U transmitteru lze použít USB mixu (Soundcraft Ui), ale v mém případě prolézá do přenášeného zvuku brum z napaječe mixu. Není to nijak drastické, ale je tam, tak raději vozím powerbanku. Když jsem zkusil běžnou USB nabíječku, bylo to o dost horší. Co se dosahu FLY16 týče, tak nevím. Používám to na pár metrů s více, než přímou viditelností, bez sebemenších problémů. Zvukově také nevím. Já to neposlouchám a Pepíček si nestěžuje :-) Po cca roce provozování maximální spokojenost, ale loňský rok nebyl zrovna moc velkou zátěží. Letos to vypadá prozatím lépe... :-)
Asi jsem ti moc nepomohl, ale snad něco málo :-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Stepjan
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: sob 19. led 2008 23:46:15
Bydliště: Krnov

Re: bezdrátové PA?

Příspěvek od Stepjan » sob 18. úno 2023 12:29:27

Moc díky za doporučení a rady. Beru si z toho, že hlavní obavu nemáte z kvality zvuku, ale z možných výpadků a taky z komplikovanosti napájení. Nebo máte i otazníky nad kvalitou přenášeného zvuku? Podepíše se to nějak? Zvládá to všechny frekvence nebo to něco ořezává?
Možná ještě abych vysvětlil, co vlastně potřebuju. Jde o ozvučení kostela, který má hlavní "loď" (cca. 15m), na kterou by měly stačit 2 hlavní reproduktory, pak prosklený prostor pod kruchtou (tam je třeba dostat zvuk do další sady repráků) a galerii, kam je třeba ten zvuk dostat taky. Půjde o pevnou instalaci, se kterou by se nemělo příliš hýbat, ale zároveň je třeba, aby to bylo pokud možno blbuvzdorné - ne vždy bude po ruce zkušený zvukař. Vzhledem k těm památkově chráněným prostorám se bezdrátový přenos nabízí jako ideální, ale samozřejmě jen pokud to bude fungovat.
Ve velké většině případů půjde hlavně o mluvené slovo, tady se nebojím o kvalitu zvuku, spíš hlavně o to, aby nebyly nějaké výpadky; ale kromě toho pořádáme i dost koncertů a muziky různých žánrů, a v tom případě už půjde i o ten zvuk...
Stepjan

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 808
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: bezdrátové PA?

Příspěvek od PeBe » sob 18. úno 2023 15:10:10

Jelikož má bezdrát sloužit pro přenos hlavního PA, pak bych já osobně příliš neexperimentoval a vsadil na osvědčenou jistotu. Sennheiser... 😀
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 212
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: bezdrátové PA?

Příspěvek od miro » sob 18. úno 2023 16:15:59

Každý přenos vzduchem znamená nějakou újmu na kvalitě, dynamice, šumu. Otázka jak moc. Ve tvém případě bych řešil opravdu jen tu spolehlivost a možnost zarušení přenosu. To se dá eliminovat výběrem vhodného RF pásma. On totiž každý set má ve vysílači kompresor a v přijímači expander. To proto, aby se dynamika vešla do možností přenosového systému. Kvalitní sady jakou např. už zmíněný Sennheiser to májí téměř dokonalé. Naproti tomu sady s digitálním přenosem zase trpí latencí.

Stepjan
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: sob 19. led 2008 23:46:15
Bydliště: Krnov

Re: bezdrátové PA?

Příspěvek od Stepjan » sob 18. úno 2023 17:22:59

Kterého Sennheisera byste doporučili? Můžete sem hodit nějaký odkaz?
Latence by snad nemusela zase tak moc vadit, jeden přenos jde do oddělené místnosti a druhý na galerii, kam to i zvuk z hlavního PA má pár metrů navíc...
Z těch, které jsem nahoře zmínil, byste si nevybrali nic?
Je pravda, že náš rozpočet není bezedný :-)
Takže je možné, že se nakonec vrátíme k osvědčenému vrtání a drátování...
Stepjan

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 449
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: bezdrátové PA?

Příspěvek od Robert » sob 18. úno 2023 18:36:49

Pro podobné aplikace jsem pořídil MIPRO MI-909 s digitálním přenosem. U analogových zařízení byla vždy patrná ztráta dynamiky a frekvenčního rozsahu. Bohužel to není laciné.

Stepjan
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: sob 19. led 2008 23:46:15
Bydliště: Krnov

Re: bezdrátové PA?

Příspěvek od Stepjan » sob 18. úno 2023 19:36:06

Díky za tip. Vypadá to skvěle, ale za tu cenu mi to asi neprojde :-D
U těch analogových je teda slyšet zhoršení? Je to tak zlé, že to pozná i amatér? :-)
Ještě mě napadla jedna otázka - omlouvám se, že furt otravuju: Nebude se to rušit s bezdrátovými mikrofony? Nemůže i tady nastat nějaký problém?
Stepjan

Uživatelský avatar
Marián

Re: bezdrátové PA?

Příspěvek od Marián » ned 19. úno 2023 0:07:03

Pokiaľ príde niekto s vlastným bezdrátom nastaveným na identickú frekvenciu/e je zarušenie možné.
Ešte jedná vec. Daj pozor na vhodné repro. V kostole platí čím menší menič tým lepšie. Vhodné sú column systémy s 4+ks 3-5" repro v aktíve napr RCF VSA rada , pokiaľ klasické tak nič väčšie ako 8" by som neodporúčal (z výnimkou subwofera ak je potreba kvoli dig.organu, klavíru či kapele). Minule som bol na koncerte detského zboru - klasická hudba bolo nazvučené dvoma 15" yamahami asi DXR + 6ktužka + bezdrot pre sólistov a bolo to dosť zlé.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: bezdrátové PA?

Příspěvek od safa » stř 15. bře 2023 14:05:25

PeBe píše:
pát 17. úno 2023 7:59:19
U mě je hlavní překážkou napájení, jelikož potřebuji výdrž minimálně sedm hodin a to každý bezdrát na jedny baterky neumí a ne každý umí pracovat s připojeným napájecím adaptérem. A když umí, a bylo by nutné tahat další prodlužovačku, zapojovat adaptér a matlat se s dalším kablíkem od adaptéru, nepřináší to kýžený efekt usnadnění, takže pak raději zůstanu u kabelu.
U malých beden na dokrejvky tohle elegantně umí řešit EV Everse8, které jednou 12h na baterky a mají i 12Vss výstup právě pro napájení bezdrátu. Na autonomní zpožďovačky geniální věc (mnohokrát vyzkoušeno) která dokáže hodně urychlit a usnadnit práci (delay má v sobě každá bedna, takže rozneseš po objektu s RX naladěnými na jeden signál a jen na každý bedně nastavíš zpoždění).

eversewireless_n.jpg

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“