Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 23. pro 2014 17:39:09

Na jaké "prodejně" ti to zapojoval ten "zvukař" ? Jsi si naprosto jistý, že máš opravdu čtyři stejné a stejnými reproduktory osazené bedny, zapojené stejnými kabely ? Respektive že ty kabely jsou dva a dva (dva normální a dva atyp pro můstkový výstup na speakonu prvního kanálu) a všechny na správném místě ? Měl to v ruce všechno nebo jen něco ? Provedl jsi ten test, který jsem navrhoval já (jedna bedna za druhou, jeden kabel za druhým...) anebo který navrhoval Martin Dušák (baterka) ?
Pochop, že je potřeba začít od toho nejjednoduššího, dotaz "proč mi to nehraje, ale hučí" má milion různých možných správných odpovědí, až po " jsi hluchý a máš obě ruce volšové", a MUSÍ se postupovat vylučovacím způsobem. Sebelepšímu zvukaři na světě nebude nejlepší kapela na světě hrát, když mu někdo prohodí pár drátů...

H.M.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Návštěvník » úte 23. pro 2014 20:49:48

Jsem z Dolního Bukovska

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Návštěvník » pon 29. pro 2014 0:55:46

Tak to mám všechno zapojeno správně asi to bude tou Yamahou P7000S, že to nedokáže pořádně vybudit ten reprák je to možné ? už přemýšlím o novém zesilovači. Doporučili by jste mi prosím nějaký :)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 29. pro 2014 2:50:18

Ano, je to naprosto nevhodný zesilovač pro suby s touto impedancí v můstku. Píšu to už roky, kdekdo si to jistě sám vyzkoušel a stále je problém tomu uvěřit, že...
Nicméně pokud máš dva tyto zesilovače a čtyři bedny, tak si ještě zkus zapojit to bez můstku, tedy každý reproduktor bude mít svůj kanál a všechny kanály budou hrát totéž. Spojení mezi nimi je čtyřmi naprosto stejnými kabely. Pak MUSÍ s každou další hrající bednou hlasitost dost výrazně stoupnout a kvalita zvuku se rozhodně nesmí zhoršit, pokud ne, tak stále máš něco špatně.
Adekvátní zesilovač je kupodivu problém doporučovat, protože bude stát úplně jiné peníze, než jakou cenu mají ty Yamahy a tak to zase bude o hledání nějakého zázraku mezi nejlevnější čínou anebo vrakovištěm v inzerátech a to asi baví jen někoho. Mne rozhodně ne, protože já znám rizika takového přístupu a nemůžu je podstupovat.

H.M.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od MADMAX » pon 29. pro 2014 9:32:02

"...Ale co se týče toho tlaku nebo té síly tak jsem si zapojil první dvojci subů a druhou a zkoušel je jednotlivě a ta dvojice starších subů hrála podstatně hlasitěji než ta nová dvojice."

tak pokud máš všechno zapojeno správně, potom nechápu, jak mohlo docházet k tomuto jevu!
MAD

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Návštěvník » pon 29. pro 2014 10:41:07

Klidně investuji více, za kvalitu se hold platí, ale včera jsem koukal k Locesovi ( http://loceso.cz/ ) na stránky a dělá zesilovače dost výkonný a za přijatelnou cenu a myslim si že ločeso by žádný šmejdy nedělal. A jak má bejt ten zesilovač přibližně silnej, abych ty repráky pořádně nakrmil a začlo mi to i tlakovat. Někde jsem slyšel že by měli bejt minimálně jednou tak silné i víc, tak kolik by bylo tak optimální k těm reproduktorům. ?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 29. pro 2014 12:51:17

Ano, na to jsem už také upozorňoval, není možné, aby ty bedny nehrály prakticky stejně, pokud jsou shodné a shodně osazené a je ta novější aspoň trochu rozehraná. Pokud hrají různě, tak je stále někde nějaký průser. Vyřeš si nejdřív všechny možné průsery a pak postupuj dále. Snaž se pochopit, že my ti neradíme, co nás zrovna napadne, ale co jsme se my naučili za desítky let praxe (a někteří k tomu mají i trochu toho formálního technického vzdělání .-) a co NEJDE OBEJÍT.
Lohonkovy noname zesilovače bych rozhodně do první řady výběru nestavěl a možná je tam u vás jednookým mezi slepými, ale to fakt stále znamená velmi málo.
Mimochodem já tam vidím pouze jediný snad vhodný model a toho bys potřeboval čtyři kusy a výsledná cena by moc zajímavá nebyla.

H.M.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Návštěvník » pon 29. pro 2014 13:41:24

A kolik by měl teda být ten výkon toho zesilovače ?

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od MADMAX » pon 29. pro 2014 14:32:08

1/neřeš zesilovač a zjisti, proč ti ten jeden pár beden hrál tišeji - to není zesilovačem! Vyzkoušej, co jsme ti napsali a poreferuj o výsledku. Pak má cenu řešit něco dál.
2/nic proti Čestmíru Lohonkovi, ale zesilovače Ločeso nejsou ty, na které hrají profesionálové na celém světě. Jsou určitě i lepší a některé z nich ani nemusí být o moc dražší...
3/ jestli neumíš ani sčítat a použít Ohmův zákon, tak konstatuji, že tvoje IQ není dostečné k tomu, aby jsi mohl vykonávat práci zvukaře. Pokud má RCF ve specifikacích 1000W rms a impedanci 8 ohmů, tak pro dva reproduktory paralelně potřebuješ minimálně 2000W do 4 ohm. Pokud je signál ošetřen dobrým limiterem (což v případě DriveRacku PX spíš není než je) a pokud za pultem nestojí hovádko, tak můžeš použít až 8000W - ono totiž nikterak neplatí, že 8000W zesilovačem ty repráky musíš popravit, zatímco s 2000W se to nemůže stát - tak to vůbec není.
MAD

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od MADMAX » pon 29. pro 2014 14:43:08

Kromě toho Ločeso žádné zesilovače nevyrábí - poslední opravdu zde vyráběné modely byly LONELY od Jardy Stejskala tady od nás z Prahy-Modřan. Zesilovač HQ jsou dovoz z Polska od firmy ELMUZ a jejich kvalita plně odpovídá zemi původu (možná teda, že si je poláci nechávají dělat v Čímě, ale i v tom případě platí bod č. 1). Zadej si ELMUZ do vyhledávání tady na diskusi, nebo lépe na fóru Prodance.cz a přečti si komentář někoho, kdo tomu rozumí, třeba Sinclaira...
MAD

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Frenk » pon 29. pro 2014 16:01:56

Nejlepší by bylo napsat odkud jsi, a třeba někdo znalý by za tebou mohl přijet, sám na to asi nemáš. :-) Edit: sorry přehlédl jsem že už jsi to psal.
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 29. pro 2014 16:46:03

Já si netroufnu soudit, jestli na to máš nebo nemáš (myšleno samozřejmě schopnostmi, ne penězi), ale problém je v tom, že my se ti to snažíme vysvětlovat co nejvíc logicky a polopatě a ty kroky jsou prostě nutné a ty na všechno (ne)reaguješ tak, že nám nikomu nemůže být jasné, co jsi z toho opravdu udělal a jak to skutečně dopadlo.
Je to úplně jednoduché - buď se to naučíš sám anebo budeš trvale závislý na tom, co umí ten, ke komu s tím půjdeš. On nemusí umět taky nic anebo může mít tisíc důvodů, proč tobě aparát dohromady pořádně nedá. Evidentně tam asi velký výběr nemáš a pro místní jsi latentní konkurence (sestava beden, jak je popsaná, vůbec není špatná), takže se do toho nemusí každému chtít.


H.M.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Návštěvník » stř 31. pro 2014 12:40:43

Tak jsem to zapojil v sále a zdá se mi zase že to hraje stejně(asi se mi to jen zdálo jak jsem to zkoušel venku), ale ten tlak to má jenom když si stoupnu před reprák a pak možná ještě do dvou metrů od něj. To možná bude tima zesilovačema nebo jestli tou konstrukcí. Zkusil jsem to zapojit stereo a to hraje hrozně moc potichu na to ten zesilovač opravdu nemá, ale do toho můstku je to v pohodě až na ten malej tlak. Jinak ke schopnostem s váma můžu souhlasit :D , jelikož to máme s kapelou, aby jsme se ozvučili sami na menších akcí, tak s tím teprve začínám a snažím se občas sem tam od někoho něco pochytit a moc času se tomu nějak víc věnovat nemám. Tak se omlouvám :)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 31. pro 2014 18:00:12

Pokud tyto čtyři bedny jsou na jedné hromadě a všechny správně zapojené na čtyři kanály P7000S a tyto jedou všechny do klipu (v rytmu blikají i obě červené ledky), tak to nemůže hrát slabě ve dvou metrech. My nevíme, s čím to porovnáváš nebo co máš za představy, například na ty dva megatonské vršky je to stále málo, ale hromada lidí nemá ani to a přesto se tady vytahují, jaké sály tam u nich hrají.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“