STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Příspěvek od Jose1 » pon 28. zář 2009 19:11:04

Docela by mě zajímalo, jak moc máte čas, si při live zvučení pohrát s panorámou, stereem. Neřešíte vůbec? Nakroutíte jen knoflíkem panorámy? Nebo to řešíte nějak zásadně pomocí "krabiček", umístění nástroje, zpěvu do prostoru?
Co?? :wink:

Uživatelský avatar
Jakub
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 250
Registrován: čtv 02. úno 2006 11:40:53
Kontaktovat uživatele:

Re: STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Příspěvek od Jakub » pon 28. zář 2009 22:15:56

Asi klasika - bici do dvou grup, jedna L druha R a cely je poustim do obou, kde pak tomy a kotel a overheady lehce rozhodim. To same s klavesama (tam je to uplne jasne, jednotlive kanaly klasika L a R) a pak i kytarama, ale zase jen zlehka.
Zajimavy stereo efekty delaj ale samotny hally.

...není třeba hrát nahlas...

george_58
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 203
Registrován: úte 19. pro 2006 9:48:50
Bydliště: Český Těšín
Kontaktovat uživatele:

Re: STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Příspěvek od george_58 » úte 29. zář 2009 10:01:54

Já to dělám jako Jakub, včetně hall stereo efektu :) Jinak pokud je zpěváků více tak používám lehce panorámu i na ně..prostě snažím se namíchat a zesílit zvuk tak, jak přirozeňě vzniká na podiu.

Nick
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 240
Registrován: ned 19. lis 2006 21:28:59

Re: STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Příspěvek od Nick » úte 29. zář 2009 10:14:58

tak asi tnu do živého nebo si krutě naběhnu
neříkám, že panoramu vůbec neřeším, ale k zamyšlení - jaký má smysl při live v sále či na velkém prostranství?

jasně, někdy si tak pomůžu oddělit např. kytaru (klasickou) od kláves, nebo zpěv od něčeho, když je problém
ale jinak - z pohledu poskakujícího posluchače hodně vlevo či vpravo...

jinými slovy - snažíme se o (z jiného pohledu) vyrovnaný zvuk po celém sále a na druhou bychom ho sami mastili...

a teď jsem opravdu zvědavý, jestli se najde vůbec někdo, kdo mne podpoří
:-D

edit: anebo ještě jinak - proč raději nepustit do lidí kvalitní mono, tj. odevšad všechno víceméně stejně? že mi tu "zajímavost" přidají stereoefekty, v tom vidím právě tajemství úspěchu

Uživatelský avatar
Jakub
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 250
Registrován: čtv 02. úno 2006 11:40:53
Kontaktovat uživatele:

Re: STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Příspěvek od Jakub » úte 29. zář 2009 10:38:59

Jednak je zajimavy slyset break na bicich pekne jak ho hraje bubenik (ale bacha, nic neni totalne L a R).

A jednak (ale tam zase L a R je full) je hezky slyset klavesy ve stereu. Oni ty zvuky jsou samozrejme v obou kanalech, ale je tam pod tim treba urcita harmonie, ktera jede ve stereu.

...není třeba hrát nahlas...

Nick
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 240
Registrován: ned 19. lis 2006 21:28:59

Re: STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Příspěvek od Nick » úte 29. zář 2009 10:49:09

tak momentík - neříkám, že nemáš pravdu...

ale vypíchnul bych znovu jednu věc: představte si pohled z vrchu na publikum, ozvučené nějakým klasickým PA
kolik lidí slyší plné stereo?
a kolik lidí slyší z jedné strany víc a z druhé míň (samozřejmě že to ubývá/přibývá vzehldem k pozici)?

jistě se to dá zhruba nakreslit a spočítat, nebo vzít odhadem...
- a to nemluvím o tom, do jaké vzdálenosti se podílí na výsledném zvuku rámus z pódia -

já jen, že ten brejk si možná zas tolik lidí nevychutná. A budou i tací, co ho budou mít zeslabující... anebo zesilující :-)
ale jasně, u bicích nic není L a R (i když jsem to viděl, fakt). A u kláves to dělá každý, ale to je jinak...
Naposledy upravil(a) Nick dne pon 12. říj 2009 4:20:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Příspěvek od Pavel Sedlák » úte 29. zář 2009 11:06:30

Tak já to používám především ke zlepšení srozumitelnosti/čitelnosti v blbých prostorech.

Nástroje, co dělají bordel, jako jsou kytary, plechy bicích, některý klávesový orgie... je někdy dobrý frekvenčně ořezat a pouze je přiznat ve středech, možná výškách a strčit je na jednu stranu.
Tady často použiju kahotky a pracuju s více klikama na jeden zdroj.
To je vždy dost individuální.

Často se tím podaří snížit intenzitu a četnost odrazů.
To ovšem neplatí u basových nástrojů, tam je zase potřeba vybrat ty "správné" frekvence a zbytek odfiltrovat.

V akusticky dobrých prostorech je lahůdka, když se dají nástroje umístit do prostoru, ale chce to slušné zařízení, jenom s panoramou si já osobně nevystačím, ale je dost možné, že to jenom neumím
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
Jakub
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 250
Registrován: čtv 02. úno 2006 11:40:53
Kontaktovat uživatele:

Re: STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Příspěvek od Jakub » úte 29. zář 2009 11:47:47

Nick píše:kolik lidí slyší plné stereo?
Plne stereo nikdo neslysi, beznej navstevnik to ani nevnima, ale tyhle lahudky spis slysej muzikanti, dalsi zvukari a jiny lide z oboru :)

...není třeba hrát nahlas...

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Příspěvek od Jose1 » úte 29. zář 2009 16:43:32

No to se nám to téma rozjelo.... a to je dobře.
Tak já si myslím:
Opravdu jen pár posluchačů sedící v hledišti to dle mne vnímá, jelikož prostě z fyzikálního hlediska sedí tam, kde by posluchač ve stereu měl sedět.
V šimněte si, že píšu sedět, jelikož pokud skáče a křepčí, a chlastá, tak je to zbytečná snaha, bych řek. :wink:
Občas používám taky pouze tu panorámu a to řek bych pro pocit, že jsem pro čitelnost zvuku udělal maximum.
Jo a taky, když mě dvě až tři kytary drhnou unisono to samý, abych se v tom zorientoval. :roll:
Nicméně by mě právě zajímaly, právě ty techniky s "kalhotkama" :D Dva tři vstupy na jeden nástroj. Myslím, že na koncertě, kde posluchači sedí jak myšky, to význam má.
Klapky ve stereu na dvou kanálech jsou snad jasný...

mart_xx
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 23. črc 2009 1:22:53

Re: STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Příspěvek od mart_xx » úte 29. zář 2009 17:26:04

v mensich salach nesedite v strede s mixom !
a vonku vam to sfukuje prudenie vzduchu
Naposledy upravil(a) mart_xx dne úte 29. zář 2009 20:00:13, celkem upraveno 1 x.
martin

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Příspěvek od Aleš » úte 29. zář 2009 19:42:02

"Kalhotky" používám na hlavní zpěv už automaticky při jakékoliv akci. Umožňuje to pohrát se dosyta s kompresorem a korekcema a udělat maximum pro srozumitelnost, aniž bych přitom znervózňoval muzikanta změnama zvuku v monitoru.
Co se týče sterea naživo, také myslím, že nemá cenu to nějak extra řešit, právě z důvodu, že jen minimum posluchačů se nachází v oblasti optimálního poslechu. Mírné rozhození kytar a vokálů panoramou pomůže jejich lepší separaci, ale nesmí se to přehnat, protože pak začnou chodit rádcové z jedné nebo druhé strany, že neslyší tu protilehlou kytaru :-) Stereo výstup klapek samozřejmě nadoraz do L a R, protože spousta zvuků má ve stereu "prostor" který je slyšet i bez zvláštního ohledu na polohu posluchače.

jeany
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: čtv 03. zář 2009 14:50:02

Re: STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Příspěvek od jeany » stř 30. zář 2009 9:24:43

Já bych se teda za stereo přimlouval... minimálně z toho důvodu, že soudruzi muzikanti na pódiu nejsou nahloučeni v jedné kupě uprostřed, ale stojí různě do stran. Pak mono může být pro diváka trochu matoucí..

Když se to s panorámama nepřežene, neřek bych že to neuslyší málo lidí, ti co stojí dál chytají oba repráky +- stejně a ti, co stojí blízko pódia/pod PA už chytají zvuk z pódia rozhozený do stran přirozeně...
(teda za předpokladu, že zvukař panorámuje stejně, jak muzikanti na pódiu stojí - zdánlivě samozřejmost, leč najdou se i tací, kteří tak nečiní..) A jak už tady bylo řečeno je to dobrý nástroj pro separaci.

Důležitá (jak pro "umělecký dojem" tak pro separaci) a řek bych že dost opomíjená je taky předozadní lokalizace pomocí kompresorů a verbů (i když tady asi hodně záleží na aparátu - na blbym to asi nebude moc slyšet..)

Uživatelský avatar
Franta

Re: STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Příspěvek od Franta » sob 07. lis 2009 19:29:28

Čau,
já si zas myslim to, že neni vhodný to na koncertech s panoramou přehánět. Jo, když si stoupnu za pult tak to je v pohodě a hraje to krásně stereo, ale jako posluchač, co stojí blízko kraje podia, jsem spíš naprdlej, že neslyšim druhou kytaru...

jardatop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 461
Registrován: stř 26. bře 2008 23:39:44
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Příspěvek od jardatop » sob 07. lis 2009 20:17:24

Ja tim nekdy resim odkloneni vazby od bedny, kdyz je to nejaky akusticky problemovy prostor. Takze ten, kdo stoji u prave bedny hraje vic z leve. Je to sice neprirozene, ale ve 3/4 salu uz je to jedno a mne to nevazbi.

Uživatelský avatar
Fyla
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 904
Registrován: stř 09. črc 2008 15:58:11
Bydliště: براغ

Re: STEREO při zvučení Live, jak to děláte vy?

Příspěvek od Fyla » sob 07. lis 2009 21:28:09

Otocit vazbici nastroj do vzdalenejsi bedny, to me jeste nenapdlo :D :smt023
Jinak obecne, z ciste fyzikalniho hlediska je panoramovani na koncerte blbost. Dobre to bylo udelany ve starym palaci kultury - pomoci reproduktoru zabudovanych v sedackach atd... Ale stejne panoramuju a hodne. Mnohem vetsi zlo je "zmonit" stereo klavesy, ktere ho maji vyrobene rozfazovanim a podobnyma zverstvama. Mnohem lepe se da docilit srozumitelnosti a o estetickem efektu je skoda mluvit. Myslite, ze kdyz budete neco snimat ortf dvojickou, v levo nahore na balkone zmizi nejaky nastroj? :D

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“