problem: Subbasy X podium X mikrofony

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
rakyroky
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 59
Registrován: úte 31. říj 2006 15:32:44
Kontaktovat uživatele:

problem: Subbasy X podium X mikrofony

Příspěvek od rakyroky » pon 08. bře 2010 19:39:32

Dost často řeším problém s přenášejícími se basy podlahou podia do mikrofonich stojanu. Jako zábavová kapela hrajeme v nejrůznějších podmínkách a v 90% není jiná možnost než bedny postavit na kraje podia. Stává se, že zpěvové mikrofony chytnou přes podlahu vazbu na nízkých frekvencích okolo 100 - 120Hz. Někdy se to děje i přes mikrofon na kopák a to vše přes snahu umístit kapelu co nejdál od beden( ne vždy se setkávám s pochopením). Nelíbí se mi že to musím řešit vyřezáním basů ze zpěvů, které pak zní jak kdyby zpívala 4 procentní menšina, nebo ubráním, vyřezaním kopáku či basy. Co byste poradili? EQ výstupu samozřejmě také řeším. Existuje něco čím by se dalo přenášení zvuku do podlahy částečně eliminovat? Díky za každý podnět.
"Chyba bude asi.... Mezi mikrofonem a židlí."
http://ozvuceni.wbs.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: problem: Subbasy X podium X mikrofony

Příspěvek od TomasVv » pon 08. bře 2010 20:20:35

HPF na zpěvy nepomůže?
Dělám, co mě baví.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: problem: Subbasy X podium X mikrofony

Příspěvek od Návštěvník » pon 08. bře 2010 20:27:33

To v podstatě nevyřešíš, pokuď nedáš suby jinam...

kalfar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: ned 19. srp 2007 16:21:00
Bydliště: Podkrkonoší

Re: problem: Subbasy X podium X mikrofony

Příspěvek od kalfar » pon 08. bře 2010 21:01:49

Spíš to vypadá, jako by jsi chtěl od toho aparátu moc. Vazba na tak nízkých frekvencích vznikne hlavně z toho, že to moc ženeš. Spíš bych viděl problém ve špatném mikrofonu u kopáku nebo snahu dostat z něj jiný zvuk než má.
A to vyřezání basů ze zpěvů ve skutečnosti znamená jen eliminaci proximity efektu. Takže útlum kolem 6dB na spodních frekvencích zpěvům neuškodí a u ostatních nástrojů zamezí přenosu ruchových frekvencí.
Žijem, pijem, tancujem! Jsem velký a tvrdohlavý!

rakyroky
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 59
Registrován: úte 31. říj 2006 15:32:44
Kontaktovat uživatele:

Re: problem: Subbasy X podium X mikrofony

Příspěvek od rakyroky » pon 08. bře 2010 21:42:26

TomasVv : HPF na 100Hz + orezano eq basy na na mixu, nekdy jeste parametrikou aby to nehucelo.

kalfar : Moc od toho opravdu nechci suby mam RCF 4PRO 8003-AS a satelity RCF 4PRO 3003-A do rozsviceni limiteru jsem se jeste nedostal. mikrofony na zpev SM 58 a na kopak D 112. Samozrejme ze rezu zpevy dole, ale nekdy musim na ukor projevu.

Vetsinou to "rozvazbi" nejaky bas. tuba, baskytara, kopak a nastane hukot, jak kdyz se blizi nalet bombarderu.
U hifi existujou odhmotnovaci hroty, pomohlo by neco takoveho i tady?( ja tedy pochybuju)
"Chyba bude asi.... Mezi mikrofonem a židlí."
http://ozvuceni.wbs.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: problem: Subbasy X podium X mikrofony

Příspěvek od frantik » pon 08. bře 2010 22:01:08

Když pominu "mechanické" a akustické vazby, které ženou PA do hůůůůů, tak nelze podcenit ani rezervu výkonu PA a hlavně monitorů! Ač se to nezdá, méně výkonné systémy a zejména monitory jdou do vazby tím dřív čím menší rezervu mají.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

houren
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: ned 10. led 2010 23:32:14
Bydliště: nýrsko
Kontaktovat uživatele:

Re: problem: Subbasy X podium X mikrofony

Příspěvek od houren » pon 08. bře 2010 22:18:34

co ubrat na citlivosti a dohnat to výkonem?

rakyroky
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 59
Registrován: úte 31. říj 2006 15:32:44
Kontaktovat uživatele:

Re: problem: Subbasy X podium X mikrofony

Příspěvek od rakyroky » pon 08. bře 2010 22:20:49

frantik: Zapoměl jsem se zmínit, že odposlechy řežu ostře na 120Hz a jdou tam jen zpěvy už tak dost ořezaný. Tím to nebude. vkonny jsou pomerne dostatecne 350W, 122dB SPL spozdeny o 8m.

jde tam opravdu jen o tu rezonanci 100-120Hz ktera jde ze subu pres podlahu do mikrofoniho stojanu.
Vidim to tak, ze polevim o predstave na basech :(
"Chyba bude asi.... Mezi mikrofonem a židlí."
http://ozvuceni.wbs.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;

kalfar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: ned 19. srp 2007 16:21:00
Bydliště: Podkrkonoší

Re: problem: Subbasy X podium X mikrofony

Příspěvek od kalfar » pon 08. bře 2010 22:23:38

rakyroky píše:Vetsinou to "rozvazbi" nejaky bas. tuba, baskytara, kopak a nastane hukot, jak kdyz se blizi nalet bombarderu.
O jak velkou kapelu se jedná? Je známá věc, že čím více mikrofonů v malém prostroru, tím náchylnější je to k vazbě. A taky o jaké mikrofony se jedná?

A vazbí to skrz venkovní bedny a nebo odposlechy? Nahluchlá kapela tomu taky nepomůže. Krom toho rozvazbit el. baskytaru, to už je umění.
Žijem, pijem, tancujem! Jsem velký a tvrdohlavý!

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: problem: Subbasy X podium X mikrofony

Příspěvek od frantik » pon 08. bře 2010 22:24:54

A hele, vedle ve vlákně se ptám jestli zvučíš naživo a tady si toho nevšimnu... No v podstatě to z nouze mám podobně, taky řežu monitory přes HPF na 120Hz. Jenže já nemám suby žádné, takže mě problém s nahoukáváním odpadl...

Zkusil jsi místo té D-112 v kopáku i něco jiného? Někde si vypros na zápůjčku Audix D-6 nebo D-4, třeba to pomůže. Co gatě na kopáku, máš? Primárně to problém neřeší, ale na lepší odstup vazby od kopáku to pomáhá.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

rakyroky
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 59
Registrován: úte 31. říj 2006 15:32:44
Kontaktovat uživatele:

Re: problem: Subbasy X podium X mikrofony

Příspěvek od rakyroky » úte 09. bře 2010 0:16:00

frantik: A já ti vedle ve vlákně odpověděl :) On ten kopákovej mikrofon nebude ten problem. Možnost si půjčit skoro nemám, aspoň mezi kolegy zvukaři se moc nepohybuju. Nic méně, když to zahučí přes kopák, tak je to spíš vyjímka, nejvíc to dělají ty zpěvový. Je to jen když je nestabilní podium.( starý kulturáky žádná vyjímka). Když přijdu na podium a dupnu a ono duní, tak je mi jasný, že bude zas problém. Máme samozřemě na mikrofony těžký bytelný stativy s gumovýma nohama, ale i to je málo. Ještě až budou trochu peníze zkusím betu 58, ta je proti těmhle basovejm frekvencím odolnější.

Jedná se mi spíš o to, jak to kdo řeší a jestli se to někomu taky děje. zakladní principy jak zvučím si myslím mám správně a 100% je na vině jen to rezonující podium, proto se snažím vyřešit to přenášení vybrací do podlahy od subů. spožďování, obracení fáze, prostě nic to neřeší. Když je možnost dát bedny dolů pod podium, dokáže to hrát dost dobře.
"Chyba bude asi.... Mezi mikrofonem a židlí."
http://ozvuceni.wbs.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: problem: Subbasy X podium X mikrofony

Příspěvek od Jose1 » úte 09. bře 2010 9:44:50

S tímhle jsem se nikdy nesetkal a dost mě to udivuje. A to jsem měl položený suby na příšernejch prknech. V podstatě bych se asi ani nebál položit ten stojan s SM58 klidně na tu bednu. I když jsem to nezkoušel.
Napadá mě snad jen - mají ty suby gumový nožky?

rakyroky
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 59
Registrován: úte 31. říj 2006 15:32:44
Kontaktovat uživatele:

Re: problem: Subbasy X podium X mikrofony

Příspěvek od rakyroky » úte 09. bře 2010 11:38:55

Jose1: Ano, suby mají gumové nohy. RCF 4PRO 8003-AS
"Chyba bude asi.... Mezi mikrofonem a židlí."
http://ozvuceni.wbs.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;

kalfar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: ned 19. srp 2007 16:21:00
Bydliště: Podkrkonoší

Re: problem: Subbasy X podium X mikrofony

Příspěvek od kalfar » úte 09. bře 2010 11:57:03

Jen mě tak napadá, cítíte ty frekvence ve vašich nohou? Pokud by se ta vazba přenášela podlahou, museli by jste ji také cítit ve vlastních nohou.
Žijem, pijem, tancujem! Jsem velký a tvrdohlavý!

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: problem: Subbasy X podium X mikrofony

Příspěvek od Pavel Sedlák » úte 09. bře 2010 12:26:26

Já často používám 8001 AS na plný koule a je fakt, že na blbý podlaze to někdy tendenci k vazbě má.
Občas dám kopákovej mikrofon (kterej to často dělá) na držák a ten na ráfek toho kopáku - to někdy pomůže.

Ale jestli to jde do zpěvů, pak je někde v řetězci něco špatně s napěťovým zesílením - EQ v šavli kvůli "pěkným" basům, PEQ v PA kvůli témuž, kompresor...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“