Ako nazvucit cajon (kachon)?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
thomas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 192
Registrován: čtv 22. dub 2010 11:03:26
Bydliště: Stredné Slovensko

Ako nazvucit cajon (kachon)?

Příspěvek od thomas » pát 28. kvě 2010 7:36:58

Zdravim,

mate niekto skusenosti so zvucenim cajonu? V poslednej dobe sa s nim stretavam dost casto a kedze aj cajon-ista je v tom novy, tak sa nam dako nedari dostat z toho pekny zvuk. Doteraz som vyskusal dynamicky nasrojovy mic zpredu - nebolo to zle, ibaze tomu chybali basy, co je viac-menej samozrejme. Druhy sposob, co ma napadol, je umiestnenie mikrofonu priamo do diery vzdau, podobne ako na kopaku, momentalne vsak nemam nic, co by aspon vzdialene pripominalo kopakovy mic, preto som to skusal s SM 58-ckou, vysledkom vsak bolo iba vyrazne nekontrolovatelne dunenie. Tak ma napadlo, ci by nepomohlo ten cajon nejako vytlmit, rovnako ako kopak, zatial som to vsak neskusil. Zatial najlepsi vysledok som dosiahol s SM 58 odzadu, avsak vzdialenou snad 30 cm, ale myslim, ze musi existovat este lepsi zvuk. Mate nejake skusenosti / napady?

P.S. Pre tych, co nevedia, co je cajon, tak je to duta drevena krabiva s dierou vzadu, zvnutra sa o prednu stenu opieraju struny, hrac pri hre na tej krabici sedi.

Uživatelský avatar
einsteincz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 79
Registrován: pát 23. led 2009 18:11:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako nazvucit cajon (kachon)?

Příspěvek od einsteincz » pát 28. kvě 2010 8:27:28

SM 57 -lze použít, nutné ořezat basy, zvýraznit 4-5 kHz podle nástroje
Beta 57 - ořezat mírně basy, stačí menší zdůraznění

Tyhle dozadu do díry, pokud možno co nejhlouběji a směřovat nahoru cca 45 stupňů.

Nejlepší:
Beta 91 nebo Audix D6. U těch na korekcích potlačit rezonanci nástroje (cca 120 Hz) a zvýraznit basy a pásmo okolo 4-5 kHz.

Pěkná je taky kombinace s kondenzátorovým mikrofonem zepředu. Přibližně do míst kde dopadají ruce. Pěkně to sejme tečku. Výsledný zvuk by měl připomínat bicí sadu.

Osvědčilo se nám taky nedávám hráči odposlechy přímo na zem, ale pokud možno na case, aby hrál co nejvíce do těla a ne do nástroje. Vytlumit cajon jsem nezkoušel, možná by bylo zajímavé to zkusit.

Edit: na tenhle nástroj existuje spousta způsobů hry a každý bude chtít trochu jiný způsob. (např. hra pěstí vs. dlaní)

Uživatelský avatar
Fyla
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 904
Registrován: stř 09. črc 2008 15:58:11
Bydliště: براغ

Re: Ako nazvucit cajon (kachon)?

Příspěvek od Fyla » pát 28. kvě 2010 9:24:56

Vybornych vysledku jsem dosahl pomoci DPA 4099. Uchycene na diru pomoci prislusenstvi na zestove nastroje (funguje vyborne). Mikrofon namiren na okraj diry asi z 10cm. S EQ neni potreba delat nic...

Uživatelský avatar
Sam Jr.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: čtv 15. kvě 2008 15:19:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako nazvucit cajon (kachon)?

Příspěvek od Sam Jr. » pát 28. kvě 2010 10:34:32

musím potvrdit, že způsobů hraní je na cajon více - nejen rukama, prsty ale i třeba metličkama a každýmu hráči jde o jiný doprovod. jako úplně jednoduchý doprovod první-druhá (kopák-úder na střed desky / virbl - úder na okraj) stačila D112 nebo SM57 zezadu na díru (ne dovnitř), pro jinýho hráče který víc "sóloval" a používal i špejlový paličky sem doplnil ještě kondíkem zepředu, ale stejně se to muselo na EQ ještě hodně kroutit :)

thomas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 192
Registrován: čtv 22. dub 2010 11:03:26
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: Ako nazvucit cajon (kachon)?

Příspěvek od thomas » pát 28. kvě 2010 11:46:41

Dakujem pekne za odpovede. U nas pouziva cajon bubenik a snazi sa tym simulovat celu sadu, takze idealne by asi boli tie dva mikrofony zpredu a zozadu. Nebude vsak potebne na jednom otocit fazu? Pride mi to logicke, kedze budu takmer oproti sebe.

pisty
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 19. úno 2009 18:18:10
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako nazvucit cajon (kachon)?

Příspěvek od pisty » čtv 03. čer 2010 11:25:09

Já se s dvěma mikrofonama netrápím - používám SM 58, či 57 či D 112 (tu ale většinou ne, páč je na kopáku :-) ) - trochu pokroutit na korekcích, aby vylezl "kick jak na kopáku" a "klick jak na rytmičáku" - hraje to krásně jako celá souprava - důležité je dávat to před díru a trochu do strany - na prostředku díry to sbírá "vítr" z bedny :-)
klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako nazvucit cajon (kachon)?

Příspěvek od safa » čtv 03. čer 2010 23:32:47

Fyla píše:Vybornych vysledku jsem dosahl pomoci DPA 4099. Uchycene na diru pomoci prislusenstvi na zestove nastroje (funguje vyborne). Mikrofon namiren na okraj diry asi z 10cm. S EQ neni potreba delat nic...
Podobne se da pouzit i Beyerdynamic Opus 87...

thomas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 192
Registrován: čtv 22. dub 2010 11:03:26
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: Ako nazvucit cajon (kachon)?

Příspěvek od thomas » sob 05. čer 2010 13:07:33

safa píše:Podobne se da pouzit i Beyerdynamic Opus 87...
Safa, vies mi povedat, aky je rozdiel medzi Opusom 87 a 88 okrem lomenia krku a ceny? Prave rozmyslam aj nad mikrofonmi na bicie a ako tak citam forum, tak Ty tu 87-cku odporucas skoro na vsetko :-) Ak je taky uzasny a dostanem s nim z toho cajonu dostatocne verny zvuk (potrebujem z neho vsetok zvuk, tzn. aj kick aj snare), tak ho hned minimalne jeden objednam pre cajon a vyskusam, co to spravi s bicimi.

to Fyla: verim, ze DPA 4099 je skvely, ale to by uz bol asi velky luxus.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako nazvucit cajon (kachon)?

Příspěvek od safa » ned 06. čer 2010 1:25:50

ako tak citam forum, tak Ty tu 87-cku odporucas skoro na vsetko :-) Ak je taky uzasny....
... tak za to se omlouvam ale tyhle mikrofony me vazne bavej, tak jsem mozna trochu tendencni (neco jako Frantik se svoji ujetosti na QSC a AH ;-))) ). Ale abych byl trochu objektivni a nezamlcoval zapory... tedy zapor: obcas se mi stane ze mi zurivej bubenik urazi modrou kryci mrizku... pak nouzove na akci pomaha gaffa (tenkej prouzek, bacha aby clovek neprelepil ty diry zezadu vlozky). Po akci se da mrizka celkem snadno vymenit, Beyer je dodava jako nahradni dil za par korun (doslova).
Safa, vies mi povedat, aky je rozdiel medzi Opusom 87 a 88 okrem lomenia krku a ceny? Prave rozmyslam aj nad mikrofonmi na bicie a
... krome jineho provedeni krcku tam, pokud vim, neni rozdil zadnej (vlozka je stejna). Nejlepsi bude kdyz zavolas chalanom z G-tec (http://www.g-tec.sk/) a pujcis si ho k vyzkouseni...

Uživatelský avatar
Kuzhell DaSkaRecords

Re: Ako nazvucit cajon (kachon)?

Příspěvek od Kuzhell DaSkaRecords » sob 04. zář 2010 16:49:20

Na díru nejlépe MD 421 a zepředu SM57.... A OTOČIT FÁZI!!!!! Prověřená kombinace.... 8)

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako nazvucit cajon (kachon)?

Příspěvek od Jose1 » pon 06. zář 2010 18:35:47

Já teda bych s dovolením lehce polemizoval ohledně toho zvuku..... :D
Jak to tu pročítám, tak mám zase dojem, že se leckdo snaží z tohoto nástroje udělat pomocí korekcí a dalších knoflíků, to co není.
Známe to dobře z kopáku u bicích, všichni ho kroutí stejně (včetně mě), a všichni bubeníci ho chtějí mít nakroucený stejně.(skoro všichni). Takže se vytvořil časem zvukový model, který všichni akceptují a s původním zvukem nástroje to nemá, přiznejme si, pranic společného.
Takže dělat nutně z kajonu bicí soupravu, nevím, nevím, jestli je to dobře.
To jen takový postřeh, námět na zamyšlenou.

Jo... a někteří hráči u toho i dupu nohou do podlahy, tam se mi osvědčilo taky dát mikrofon.
Dále se mi neosvědčilo, použít kopákový mikrofon.

Uživatelský avatar
Fyla
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 904
Registrován: stř 09. črc 2008 15:58:11
Bydliště: براغ

Re: Ako nazvucit cajon (kachon)?

Příspěvek od Fyla » pon 06. zář 2010 22:21:53

Ja teda nevim, ale kdyz bici hrajou, nic jinyho z toho nedokrucuju. A kdyz prijede hromada srotu, pouzivam korekce od zakladu slova "korigovat". S cajonem je to uplne stejne...

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako nazvucit cajon (kachon)?

Příspěvek od Jose1 » úte 07. zář 2010 11:15:49

Fyla
To je dobře, to je moc dobře.... :D

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Ako nazvucit cajon (kachon)?

Příspěvek od Návštěvník » úte 08. led 2013 23:31:06

Zdravím
nezkoušeli jste na cajon někdo AKG D40 ? Dost by mne to zajímalo.
Lze na to vůbec použít?

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Ako nazvucit cajon (kachon)?

Příspěvek od Návštěvník » úte 08. led 2013 23:44:49

Zdravím
nezkoušeli jste na cajon někdo AKG D40 ? Dost by mne to zajímalo.
Lze na to vůbec použít?

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“