Jak zvučit klarinet v kapele?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
jezevec
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 22. čer 2011 14:55:41

Jak zvučit klarinet v kapele?

Příspěvek od jezevec » stř 22. čer 2011 15:17:51

Potřebuji poradit, jakým způsobem a kterým mikrofonem zvučit klarinet při živém hraní. Jsme kapela (kytara, basa, bicí, zpěv, klávesy, klarinet), hráváme na malých pódiích, hluku děláme dost. Zezačátku jsem hrál na zpěvový mikrofon (něco starého) umístěný u korpusu klarinetu (tzn. dole pod klarinetem). Protože tento systém byl velmi náchylný na mé pohyby, koupil jsem si klipsnu Omnitronic (kondenzátor). Tento mikrofon mi způsobuje obrovské problémy se zpětnou vazbou a na koncertech prakticky není možné pustit klarinet do odposlechu (= nepoužitelné).
Potřebuju poradit, jak vlastně klarinet zvučit. Zdá se mi, že proti jiným dechům je komplikovanější v tom, že zvuk z nástroje leze jednou zezhora (mám-li otevřený nástroj = nic nemačkám) a jednou zezdola (při zavřených všech klapkách). S klipem jsem to řešil tak, že byl na nástroji připevněn dole na korpusu, ale vně (ne otočený dovnitř, to by bralo jen zvuky zavřeného nástroje) a snímal zvuk "nad klarinetem". Ve studiu mě zvukař zvučil jedním mikrofonem cca 0,5 m od nástroje umístěného cca v polovině výšky nástroje.
Klipsna je skvělá ve volnosti pohybu, byl bych u ní raději zůstal. Je tam ale riziko jejího přibližování k odposlechům (např. při odstavení nástroje na stojan). Pokud ale není z nějakého důvodu principiálně vhodná, mohu hrát i na mikrofon na stojanu. Dá se tedy vůbec klarinet klipsnou dobře nazvučit? Nebo to není problém klipsny ale mého Omnitronicu?
Prosím poraďte - jak klarinet zvučit? A pak samozřejmě budu potřebovat nějaké tipy ohledně konkrétních typů :) Díky!

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

Jak zvučit klarinet v kapele?

Příspěvek od Frenk » stř 22. čer 2011 15:55:42

Tak Omnitroniku se zbav co nejrychleji to jde. Je to parodie na mikrofon. Pokud máš hodně peněz tak nejlepší řešení bude mít asi DPA(safa se urcite ozve a poradi :-) ), levněji pak třeba něco od Audio-Technika, AKG nebo Beyerdynamic. Počítej ale, že tak 4-5tis. tě to bude stát.
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

Uživatelský avatar
jezevec
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 22. čer 2011 14:55:41

Jak zvučit klarinet v kapele?

Příspěvek od jezevec » stř 22. čer 2011 16:14:20

no, to, že mam blbej mikrofon, už vim - teď potřebuju poradit, co s tim ;) ale dík za názor

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

Jak zvučit klarinet v kapele?

Příspěvek od Frenk » stř 22. čer 2011 16:31:00

No třeba by šel konkrétně použít AUDIO - TECHNICA PRO 35 CW 3k s DPH. Umístění si budeš muset najít v jednom kusu to bude asi vždy kompromis, ale podle mě na live dostačující. Jednou jsem viděl klarinet na 2 tyhle mikrofony což je asi ideální - hrálo výborně(ovšem i ten nástroj byl velmi kvalitní a drahý, muzikant profík). No a taky snad odposlechy by měl mít určitou kvalitu a ekvalizované 31 pásmovým ekvalizérem. Pokud ti někdo dá odposlech RH sound, skytec a pod. šmejdy, tak se pořádně slyšet nebudeš a bude to pískat asi vždy.
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

Uživatelský avatar
zzbar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: úte 12. dub 2011 3:48:02
Bydliště: někde u Uh.Hradiště

Jak zvučit klarinet v kapele?

Příspěvek od zzbar » stř 22. čer 2011 16:32:02

Zkus mikrofon AKG D5, umístěný někde mezi (i když troch blíž k vrchu). S vazbou problém nebude, kapelou se prosadí v pohodě. Přeslechy brát také příliš nebude. Klarinetista musí trochu spolupracovat, tzn. když má sólo, nebo hraje spodkem, tak se k mikrofonu trochu "natrčí"... :wink:
A máš to za dva litry.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Jak zvučit klarinet v kapele?

Příspěvek od blaha » stř 22. čer 2011 16:37:25

Ještě doplním, s dobrým prodejcem by asi neměl být problém zápůjčky na odzkoušení. Myslím si, že se Šáfou se určitě dohodneš (DPA, Beyer).

Jinak souhlas s Frenkem, s mizerným odposlechem to nepůjde nikdy :( .

Pak je ještě řešení, pokud jej potřebuješ v odposlechu jen pro sebe (nebo hlavně), vyřešit si ještě InEar monitor pro sebe, ale to jsou další koruny a ne vždy bude mít zvukař volnou cestu. Záleží jaké akce hrajete.

EDIT: A doplním, D5ku jsem už na klarinet dával na sólo u Jazzbandu a obstál v pohodě, ale je to hyperkardoida a chce ukázněnost, na pobíhání kolem to moc asi nebude.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
jezevec
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 22. čer 2011 14:55:41

Jak zvučit klarinet v kapele?

Příspěvek od jezevec » stř 22. čer 2011 16:56:29

no, odposlechy neovlivním (pokud nehrajeme se svým malým PA, což není nic moc). Na druhou stranu tenhle problém s vazbením nikdy nikdo jiný nemá, vždy jen já - takže problém je hlavně v mikrofonu, dle mého.
a s tou ukázněností - hrajeme svižně a baví mě se u hraní hýbat.. nepoteřbuju běhat po pódiu (ani to nejde), stojim více méně na místě, ale pokud ta hyperkardioida znamená, že musím stát 20 cm od mikrofonu a dál / blíž ani ťuk, to by mi komplikovalo život a kazilo šou :) - nechci stát na pódiu jako tvrdý Y.
ten InEar jsem taky zvažoval, ale potřebuju být slyšet i pro zbytek a jak píšeš - jsou to peníze navíc + možná by to ne vždycky fungovalo (hrajeme po malých klubech)..

Uživatelský avatar
zzbar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: úte 12. dub 2011 3:48:02
Bydliště: někde u Uh.Hradiště

Jak zvučit klarinet v kapele?

Příspěvek od zzbar » stř 22. čer 2011 17:26:03

S tou D5kou si to vyzkoušej. Myslím že i nějaký pohyb ti dovolí...

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Jak zvučit klarinet v kapele?

Příspěvek od KamilV » stř 22. čer 2011 18:12:08

Slušným (a snad ne konzervativním) kompromisem by mohla být i SM58 zeshora mezi rukama hráče - blíže k horní ruce.

jardatop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 461
Registrován: stř 26. bře 2008 23:39:44
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Jak zvučit klarinet v kapele?

Příspěvek od jardatop » stř 22. čer 2011 20:25:09

V této souvislosti bych se rád zeptal, jestli neexistuje nejakýj bodypack, ve kterým by byl mikrofonní předzesilovač (s phantomem) a zároveň sluchátkový výstup s regulátorem hlasitosti, aby si muzikant mohl nasadit sluchátka a slyšet se tam a ven by to šlo výstupem XLR z bodypacku. Nevíte o něčem takovém? Díky.

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

Jak zvučit klarinet v kapele?

Příspěvek od Frenk » stř 22. čer 2011 20:39:43

Behringer dělá http://www.behringer.com/EN/Products/MA400.aspx, akorát samo o sobě to phantom asi neumí, ale mohlo by to umět propouštět phantom od zvukaře. Případně by to mělo jít snadno takto upravit, takové dodělej si sám. :-)

EDIT: Tak páječku s kladivem můžete nechat ležet v šuplíku. :) You can even use studio-grade condenser mics, as the MA400 will pass +48 V phantom power, if your mixer is so equipped.
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Jak zvučit klarinet v kapele?

Příspěvek od safa » stř 22. čer 2011 23:31:11

jezevec píše:Protože tento systém byl velmi náchylný na mé pohyby, koupil jsem si klipsnu Omnitronic (kondenzátor). Tento mikrofon mi způsobuje obrovské problémy se zpětnou vazbou a na koncertech prakticky není možné pustit klarinet do odposlechu (= nepoužitelné).
Potřebuju poradit, jak vlastně klarinet zvučit.
(...)
Prosím poraďte - jak klarinet zvučit? A pak samozřejmě budu potřebovat nějaké tipy ohledně konkrétních typů :) Díky!
... mozna by se oplatilo zainvestovat vic nez do levneho mikrofonu Omnitronic pokud chces svuj klarinet nejak rozumne nazvucit a hlavne dostat do odposlechu. Vytecne funguje univerzalni verze DPA4099U, pokud chces tak ti tenhle mikrofonek i muzu pujcit na odkzkouseni. Vice viz obrazek nebo mi pripadne zavolej (605 219 170).
Přílohy
klarinet.jpg

Uživatelský avatar
jezevec
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 22. čer 2011 14:55:41

Jak zvučit klarinet v kapele?

Příspěvek od jezevec » čtv 23. čer 2011 12:02:59

Upřímně řečeno - jsme spíš rocková kapela s klasickým rockovým obsazením, nezvučím klarinet pro koncert v Rudolfinu.. Potřebuji především mikrofon, který bude rozumně hrát a nebude vazbit, když se klarinet pustí do odposlechu.
To DPA vypadá skvěle, ale ta cena.. nezbyde mi asi než citovat konec recenze kytaristy Richarda Roučky: „Kolega kytarista to zhodnotil jednoznačně: „...mně se ten mikrofon líbí hodně, a kdybych na to měl kačky, šel bych do něj..."
A co ta Audio-technica Pro 35 (případně jiný tip v podobné cenové hladině)? Je to kardioida - co by to pro mě znamenalo ve srovnání se superkardioidou toho DPA?

Uživatelský avatar
jezevec
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 22. čer 2011 14:55:41

Jak zvučit klarinet v kapele?

Příspěvek od jezevec » čtv 23. čer 2011 12:24:48

nebo případně AKG C519ML (karidioida) nebo C519M (hyperkardioida)?
nebo SENNHEISER e908B EW?
nebo BEYERDYNAMIC OPUS 82.13/3?

kdo se v tom má vyznat?? uff

Gustav
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 453
Registrován: ned 19. úno 2006 14:37:28
Bydliště: Praha

Jak zvučit klarinet v kapele?

Příspěvek od Gustav » čtv 23. čer 2011 15:42:58

=D> Vybírej podle žánru a financí, ke koupi je všecko ! :idea: Zvukař Gustav

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“