Délka symetrického vedení

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Ledovec
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: stř 07. kvě 2014 12:25:53

Délka symetrického vedení

Příspěvek od Ledovec » stř 07. kvě 2014 12:33:46

Ahoj všem
v létě mne čeká jedna akce a pořadatel má požadavek aby byly ozvučeny 2 prostory stejně. Chci se optat zda máte zkušenost, nebo doporučit jak to ideálně provést. Místa budou od sebe vzdáleny 200 metrů a na každém místě PA. jde jen o mluvené slovo + podklad muzika pouštěného z jednoho mixu... Snad jsem to popsal dobře a srozumitelně. Díky za rady. Jirka

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Délka symetrického vedení

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 07. kvě 2014 13:08:17

Pokud se dají natáhnout dráty, tak je to samozřejmě řešení nejlepší, vzhledem k už dost velké kapacitě by mělo na vysílací straně být vedení buzeno z něčeho s malou výstupní impedancí a schopností dodat vyšší proudy (je to na vysokých kmitočtech potřeba). Galvanické oddělení signálovými trafy aspoň na jedné straně taky. Takové věci se vyrábějí, pokud to budeš potřebovat půjčit, tak se připomeň, není to úplně běžná část vybavení zvukaře, já jsem něco nasyslil. V zásadě to ale s menší kvalitou a bezpečností může fungovat i napřímo.

H.M.

Ledovec
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: stř 07. kvě 2014 12:25:53

Re: Délka symetrického vedení

Příspěvek od Ledovec » stř 07. kvě 2014 14:07:37

OK díky... zkusím to ještě před samotnou akcí zkušebně natáhnout napřímo a uvidím...
Díky za reakci a přeji hezký den.
Jirka

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: Délka symetrického vedení

Příspěvek od Ota » stř 07. kvě 2014 15:36:01

Co je to konkrétně za akci, že je to od sebe takhle daleko? Také podobná propojování již dlouhá léta občas řeším, tak mi zvědavost nedá se nezeptat. :-)
Bez transformátorků se to ale v každém případě neobejde. 200m vojenského PK je tak na hraně pro 1,55V linku a tráfka 600:600.
Jako distribuční zesilovač lze i v nouzi použít běžný komerční zesilovač s výkonem i třeba jen několik málo jednotek W. Z výstupu pro reproduktory se přes rezistory cca 47 - 100R / 0,5W připojí transformátorek 200:200 pro buzení delší linky. S regulátorem hlasitosti ale opatrně, snadno se transformátorek přemoduluje na nízkých frekvencích, proto při nastavování kontroluj, co se děje a jak hraje PA na druhé straně. Tam je dobré mít druhé tráfko, stačí již klasický pasivní Di-Box. Je velmi vhodné, aby dvojlinka byla kroucená (což ale vojenské PK není).

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Délka symetrického vedení

Příspěvek od sledge » stř 07. kvě 2014 22:59:03

No, tráfka se určitě hodí, nejlépe na konci kabelu (přijímací jsou jednodušší,než vysílací). Ale přehnaně bych z toho strach neměl. Na NATU taháme běžně na 300-400 m a nejde o nic, co by nešlo doekvalizovat. Vliv na frekvenční charku přenosové trasy paradoxně má snížení zatěžovací impedance, ovšem za cenu snížení úrovně. Pokud se ale pojede do mikrofonního vstupu.

Nedávno jsem zkouše poslat mikrofonní signál (dynamika EV ND767 nebo tak něco) na cca 700 m (všechny žíly no name páráku a cca 200 m GAC2) a taky se to dalo. Jen se z kvalitního zvuku dynamického mikrofonu stal tupější zvuk levnějších dynamik, ale nic, co by nešlo překousnout (bez EQ). S trochou ladění to šlo dohant....
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Délka symetrického vedení

Příspěvek od blaha » čtv 08. kvě 2014 8:54:52

Jak to tu čtu, napadlo mne, pokud je přímá viditelnost.

"A co to zkusit bez drátů" :D
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Ledovec
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: stř 07. kvě 2014 12:25:53

Re: Délka symetrického vedení

Příspěvek od Ledovec » pon 12. kvě 2014 10:45:55

Díky všem za reakce. Akce bude na hradě Pořešín. Bohužel přímá viditelnost není takže se drátu nevyhnu... Přeji všem hezký den a ať nám to hraje :D :D :D :D

Uživatelský avatar
Lišák

Re: Délka symetrického vedení

Příspěvek od Lišák » ned 18. kvě 2014 19:19:52

Jestli je to na Českokrumlovsku, půjčím Ti bezdrátovou linku, pracuje bez přímé viditelnosti ve stereu.

Uživatelský avatar
Lišák

Re: Délka symetrického vedení

Příspěvek od Lišák » ned 18. kvě 2014 19:27:12

Sponzorsky, bydlím 5km od hradu. Mejl: la.danza.production@seznam.cz

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Délka symetrického vedení

Příspěvek od Ondráš » úte 20. kvě 2014 23:40:55

Neozvucuji venkovni akce, ale s audiem na dlouhou vzdalenost mam zkusenost, rozhodne bych nad 100m sel v dnesni dobe do prenosu po optice. Ale zalezi na ucelu akce a od toho se odvijejicich fin. prostedku.
Kabel 200m na civce military grade cca 15.000,-
Prevodnik v./p. cca 15.000,- - 35.000,- par dle typu a urceni.

Prevodniku je cela rada, at uz jednoucelove az po x-linek audio a treba i video SD nebo HD, coz se muze koneckonci pri pozadavku treba i na doprovodnou projekci take hodit.

Optika ma tu vyhodu, ze neresis ztraty, je prirozene galvanicky oddelena a pri stometrovych delkach je to zarucene nejlevńejsi.

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: Délka symetrického vedení

Příspěvek od Ota » stř 21. kvě 2014 12:56:15

Ondráši, to je rada tak leda pro kočku, že... Ale dobrá, přečetli jsme si, že také víš, že existují všalijaké AV převodníky metal/optika a zpět.

Už vidím, jak někdo vráží takové investice do jednorázové akce za pár babek. Kdyby jsi nějakou takovou modulační linku někdy v terénu tahal, asi by jsi o tom optickém kabelu nepsal. Pokud jde o audio, tak táhnout jej třeba i několik málo km není jak technický, tak finanční problém a jde to i s docela historickou technikou. Největší úskalí spočívá v tom, že nemusí být kam a za co pověsit vedení, či jinak jej zabezpečit proti mechanickému poškození.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Délka symetrického vedení

Příspěvek od Ondráš » stř 21. kvě 2014 17:39:30

Mily Oto, diky za Tvuj komentar, ale pokud vim tazatel se bez dalsiho ptal, kdo ma zkusenost se symetrikou na dlouhou vzdalenost, tak jsem svoji odpovedi naznacil i jinou alternativu nez klasiku, kterou muze nalezt ve vasich odpovedich zvukaru od fochu. Nevidim na sve odpovedi nic spatneho.

V komercnim svete prenosove techniky, kde jsou naroky nejen na kraval, ale take na max. kvalitu prenosu, uroven ruseni, el. bezpecnost a ruzne jine zaludnosti kde se optika s uspechem pouziva bezne.

To, ze optika je draha je velky mytus. Uz davno to neplati, navic se da pujcit stejne jako dalsi veci. Schvalne, kdyby kolega tazatel nic nemel, na kolik ho vyjde ten zvuk po dratech na 200m?

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Délka symetrického vedení

Příspěvek od sledge » stř 21. kvě 2014 21:33:04

Tak symetrickým kabelem na trochu rozumné impedanci se dá daleko více, než chabých 100-200m. Při jednom pokusu jsem posílal signál z dynamiky EV N/D767 přímo přes 750m různých mikrofonních kabelů (600m byl čínský párák žíly za sebou, vše smotáno na zemi) a dalo se to naprosto v pohodě. Bez ekvalizace tam bylo méně výšek a celkově to byl rozdíl jako mezi kvalitní dynamikou a obyčejnou dynamikou, ale jak říkám, byl to skoro kilometr mikrofonem pasivně!

Jinak kabel se dá kolem 6000,- a v případě potřeby trafo za 1000,- (i méně), konektory 200,-. Jinak se dá využít třeba bezdrátových beltpacků a podobně, možností je více...

Ta optika mi připadá trochu jako kanón na vrabce. Ještě by to šlo přes 3G, satelit, UMTS a jánevim co všechno :-)
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Délka symetrického vedení

Příspěvek od Ondráš » čtv 22. kvě 2014 17:55:12

A tak jo, uznavam, kanón na vrabce trochu aNo. Dělá se s tím krásné, military kabel je skoro nezničitelny, vpřevodníky pokud se nepožaduje obousměrné audio v poloprofg kvalitě i do 5 tisíc, ale to jsem nepsal,není s tím dobrá zkušenost.
Jen pozor na max.oddělovačí napětí , pokud párak nebude možné vést vzduchem, může se stát že se na kabelu naindukuje mnohem víc, co pouzivate za trafa?

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Délka symetrického vedení

Příspěvek od sledge » čtv 22. kvě 2014 21:43:14

V zařízení nebo co je po ruce. Nicméně podle potřeby může stačit i připojení k zesilovači ve třídě II. Na NATu to jelo buď přes KLARky nebo bez, protože se napájení tahalo ze stejného rozvaděče (jestli se nepletu). Nicméně letištní plochu jsme naposledy jeli přes 100V a snad 12-15 ks ZX1 (jsem zvědav, jak kabely přečkaly zimu na letišti...)
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“