Horní propust (High-Pass Filter)

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
GmlD_F
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: sob 20. pro 2014 23:11:47

Horní propust (High-Pass Filter)

Příspěvek od GmlD_F » sob 20. pro 2014 22:14:14

Zdravím všechny na tomto fóru,
zajímalo by mne, k čemu slouží na mixu tlačítko pro zap./vyp. HPF.

Chápu samozřejmě, že to ořezává frekvence nižší než 80 Hz. Slyšel jsem také, že lidské ucho zachytí frekvence od 20 Hz výše a průměrná konverzace se pohybuje od 300 Hz výše, z čehož si dovoluji usoudit, že zapnutím tohoto filtru asi při zpěvu a nebo jakémkoliv nástroji z něj moc rozdíl nepoznám.
Z toho vydedukovávám, že mě to může zbavit takových věcí jako pazvuků, které mají frekvenci někde mezi 20-79 Hz. Nicméně, pokud tomu tak je, k čemu mi je pak možnost to regulovat (tedy zapnout/vypnout), když ony pazvuky stejně nikdo nechce...

Má otázky tedy jsou:
1. Pochopil jsem výše uvedené správně?
2. Kdy se HPF hodí mít vypnutý?
3. Kdy se HPF hodí mít zapnutý u nástrojů?
4. Kdy se HPF hodí mít zapnutý u mikrofonů pro zpěv/řeč?
5. Záleží jakési "pocítění" funkčnosti i na kvalitě beden?

Děkuji za pomoc i Váš čas!

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Horní propust (High-Pass Filter)

Příspěvek od blaha » ned 21. pro 2014 0:38:46

Pod 80Hz ti hrajou basové nástroje (např. kopák, FT, basa, pak třeba i klávesy), tady se neořezává, ostatní se ořezává právě i kvůli pazvukům.

Vzhledem k tvým dotazům vřele doporučuji si o tom nastudovat nějakou literaturu (Vlachý), odkazy tu jsou.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
mekmek

Re: Horní propust (High-Pass Filter)

Příspěvek od mekmek » ned 21. pro 2014 4:00:24

tak např.: HPF zapínám při mikrofonech, protože filtruje manipulační hluk, dunění z chození po jevišti apod.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1456
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Horní propust (High-Pass Filter)

Příspěvek od exxxi » ned 21. pro 2014 10:23:14

HPF určitě neořezává 79hz a 80 pustí. To ořezání probíhá s nějakou strmostí, např. 12dB na oktávu. U dražších pultů je HPF nastavitelné. V hrozných prostorech se hodí řezat mnohem výš, zpěvy třeba na 200. Hajtku a činele ještě výš. Předejdeš nahoukávání a šetříš PA od provozních ruchů a hluků.
Naopak v krásných prostorách na akustickou muziku je hezký ty spodky nechat.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“