Zapojení Pasiv a Aktiv

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
jamie.thomas
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: úte 22. lis 2011 15:48:49

Zapojení Pasiv a Aktiv

Příspěvek od jamie.thomas » pon 04. kvě 2015 17:11:51

Zdravim, potřeboval bych radu, jak nejlépe zapojit níže uvedenou sestavu, která se skládá z pasivních beden a aktivních. Bohužel jsem zatím nedal dohromady finance na předělání celého PA do aktivu a tak bych na pár akcí potřeboval propojit část starého pasivu a část aktivu. Někdo by mohl namítat, že je to "prasárna", ale jinou možnost teď nemám a potřebuji to kvalitě (v rámci možností) zapojit.

Pasiv:
Zesilovač Phonic Max 2500
Zesilovač EL Sound D2000
SW American Audio PS-1802
Satelity Rh Sound HC-15 (2ks)
Crossover Beringer Super-X Pro CX2310

Aktiv:
Satelity db Technologies D10HP (2ks)
Odposlech Skytec 170.313

Mix Rane TTM-57SL

Doposud jsem používal pouze tu pasivní část přes XLR a k tomu ten odposlech od Skytecu přes Cinch výstup, ale teď bych potřeboval do sestavy zapojit ještě ty 2 aktivy od db Technologies. Myslel jsem, že bych to zapojil přes Jacky, ale ty prý jsou u toho Rane mixu ztlumený právě pro odposlech. Ty aktivy bych potřeboval natáhnout jeden tak 10m od toho mixu a druhý zase cca 10m od toho prvního.

Díky z rady.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Zapojení Pasiv a Aktiv

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 04. kvě 2015 17:32:35

Pokud mají hrát to samé, jako ty pasivní satelity, tak je zapoj na stejné výstupy z výhybky (většina zesilovačů má kvůli tomu paralelně spojené výstupní konektory XLR nebo jack). Pokud nemají mít oříznutý bas, tak je zapoj paralelně se vstupem výhybky. Jestli myslíš jacky označené "BOOTH", tak ty samozřejmě mají signál normální, až na vlastní regulaci stejný jako je na "MAIN" XLR, protože to jsou výstupy pro DJ odposlechové bedny. Tady je schema, je to jasně vidět:

http://www.rane.com/pdf/old/ttm57slsch.pdf


H.M.

jamie.thomas
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: úte 22. lis 2011 15:48:49

Re: Zapojení Pasiv a Aktiv

Příspěvek od jamie.thomas » pon 04. kvě 2015 17:45:24

Po pravdě mi to schéma příliš neříká, ale věřím ti. Pokud tedy má "MAIN" XLR a "BOOT" JACK stejně silný výstup a reálně jsou oba samostatně regulovatelný, tak by to neměl být problém a mohl bych buď nechat zapojení pasivu (přes výhybku) pomocí XLR a ty satelity zapojit přes JACK nebo ještě lépe pro budoucí použití spíše zapojit ten pasiv kabelem JACK-XLR a ty aktivy dát plnohodnotným XLR-XLR, jelikož ty se mi v budoucím celoaktivním PA budou hodit více.

A pokud bych to tedy zapojil takto, předpokládám, že když bych chtěl propojit ty aktivy mezi sebou a nevést oba kabely přímo z mixu, tak do nich dostanu jen MONO,že?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Zapojení Pasiv a Aktiv

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 04. kvě 2015 18:02:21

Nikoli, mix myslím ani žádný mono výstup nemá. Dostal bys do nich buď levý nebo pravý kanál, podle toho, kam bys to zastrčil. Nevidím k tomu žádný důvod, ty bedny budou každá někde úplně jinde (například v jiné místnosti) ?

H.M.

jamie.thomas
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: úte 22. lis 2011 15:48:49

Re: Zapojení Pasiv a Aktiv

Příspěvek od jamie.thomas » pon 04. kvě 2015 18:16:15

Špatně jsem to napsal. Tím "MONO" jsem prostě myslel že to nebude STEREO výstup, ale jen jeden kanál, tedy jak píše L nebo R. Ty dva aktivy budou aktuálně jako doprovodné repro na větším prostranství, kde se táhne dlouhá nudle "stánků" a ostatního dění směrem od "stage" a mají docílit toho, aby bylo slyšet i dál, tedy v mé vizi alespoň každá bedna po 10m od "stage". Hlavní je aby byl slyšet projev z mikrofonu, ale určitě chci aby z nich hrála i hudba co se bude mezitím hrát a kvalita reprodukce byla na nějaké normální úrovni. U mluveného slova z mikrofonu by neměl být z hlediska kanálu (L nebo R)předpokládám problém, ale u písniček by mohlo vadit, že by obě bedny hrály jen jednu stranu.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Zapojení Pasiv a Aktiv

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 04. kvě 2015 19:21:11

Pokud chceš, aby obě ty bedny hrály mono i hudbu (tedy součet levého a pravého kanálu), tak ho asi budeš muset vytvořit. Pokud ale budou obě pokračovat například od pravé pasivní bedny s rozestupy po 10m dál doprava, tak by to šlo zkusit do první aktivní pustit levý kanál a do té další zase pravý. Jeden cca 15m kabel navíc není žádná investice a je to hned, na rozdíl od dalšího mixu nebo nějakého udělátoru na sčítání dvou symetrických výstupů.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“