Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
galaxyjirka
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16. pro 2015 18:40:50

Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Příspěvek od galaxyjirka » stř 16. pro 2015 19:13:39

Zdarec,
Chci se zeptat. Mam problém s odposlechem. Mikrofón mého kolegy mám ve své odposlechové cestě úplně stažený. Když mluví bez halu tak je to v poho, ale v momentě když zapnu hall a on zpívá, tak slyším v monitoru jeho hall. Nevíte čím to může být. Mám Yamahu mgp 16X. Tento stejný problém jsem měl i u jiné Yamahy. Možná jsem idiot a mám na mixu něco zaplé nebo naopak vyplé. Díky za odpověď.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Příspěvek od Ondráš » stř 16. pro 2015 20:16:00

Předpokládám, že je řeč o interním efektu (hallu) a odposlech máte v AUX 1 nebo AUX2.

Ujistil bych se tudíž, že neposíláte efekty do těchto směrnic (nad efektovými šavlemi FX 1 RTRN resp. FX 2 RTRN jsou modré knoflíky AUX 1 PRE a AUX 2 PRE - otočit doleva na minimum)

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Příspěvek od Ondráš » stř 16. pro 2015 20:19:18

dtto pro podskupiny, pokud jsou šavle FX 1 / FX 2 do nich přiřazeny

galaxyjirka
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16. pro 2015 18:40:50

Re: Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Příspěvek od galaxyjirka » ned 20. pro 2015 16:32:26

Ondráš píše:Předpokládám, že je řeč o interním efektu (hallu) a odposlech máte v AUX 1 nebo AUX2.

Ujistil bych se tudíž, že neposíláte efekty do těchto směrnic (nad efektovými šavlemi FX 1 RTRN resp. FX 2 RTRN jsou modré knoflíky AUX 1 PRE a AUX 2 PRE - otočit doleva na minimum)
Do těchto směrnic si efekty posílám, protože chci slyšet hal na svém mikrofonu, ale koleguv hall nechci slyšet. Proto jsem si ho stáhl na nulu ve svém odposlechu. Myslel jsem že když ho tam nemám, tak tam nebudu mít ani jeho hall. Jinak díky za reakci.

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Příspěvek od TomasVv » pon 21. pro 2015 1:10:36

Jenže ten hall je pouze jeden, společný. Takže pokud posíláte oba zpěvy do hallu, v návratu je logicky společný hall obu a tedy není možné poslat do tvého monitoru jen tvůj hall. To byste museli používat dvě nezávislé efektové jednotky na dvou cestách.

Oprava: má to sice dvě nezávislé jednotky, ale mají společné returny, tedy do monitorů se míchají společně jedním čudlíkem.
Většinou se předpokládá, že použiješ dva různé efekty, třeba hall a delay a v monitorech nerozlišuješ který chceš víc.
Dělám, co mě baví.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Příspěvek od Robert » pon 21. pro 2015 14:22:47

v souvislosti s tímto tématem bych si nechal vysvětlit, jaký je účel a smysl pouštět do odposlechu signál přes efekt?

Uživatelský avatar
maro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 273
Registrován: stř 26. led 2011 18:49:13

Re: Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Příspěvek od maro » pon 21. pro 2015 20:47:28

K tomu se přidávám. Ještě se mi nestalo za 10 let že by chtěl nějaký muzikant pouštět efekt do monitoru..

Ale jen se možná nepotkávám s těmi pravými muzikanty.
Listen... and enjoy the sound

galaxyjirka
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16. pro 2015 18:40:50

Re: Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Příspěvek od galaxyjirka » pon 21. pro 2015 22:46:28

Mix tuhle funkci má a zřejmě to uživatelé používají, proto ta funkce tam je. Neříkám, že tam mám zvuk jako v jeskyni, ale pro pocit si tam malinko halu dám. Nechtěl jsem to tady moc rozepisovat, ale používám in-air a tam se to projevuje mnohem víc než v klasickém odposlechu. Jinak díky za vysvětlení. Myslel jsem si, že pokud celá kapela zpívá přes stejný efekt, tak že se to takhle projeví. Bojoval jsem s tímto i u minulého mixu. Nejsem vyloženě zvukař, ale muzikant který zvučí z pódia. Všem ještě jednou díky.

galaxyjirka
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16. pro 2015 18:40:50

Re: Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Příspěvek od galaxyjirka » pon 21. pro 2015 23:24:11

TomasVv píše:Jenže ten hall je pouze jeden, společný. Takže pokud posíláte oba zpěvy do hallu, v návratu je logicky společný hall obu a tedy není možné poslat do tvého monitoru jen tvůj hall. To byste museli používat dvě nezávislé efektové jednotky na dvou cestách.

Oprava: má to sice dvě nezávislé jednotky, ale mají společné returny, tedy do monitorů se míchají společně jedním čudlíkem.
Většinou se předpokládá, že použiješ dva různé efekty, třeba hall a delay a v monitorech nerozlišuješ který chceš víc.
Díky za odpověď. Výstižná a srozumitelná. Ať se daří.

galaxyjirka
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16. pro 2015 18:40:50

Re: Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Příspěvek od galaxyjirka » pon 21. pro 2015 23:28:58

Robert píše:v souvislosti s tímto tématem bych si nechal vysvětlit, jaký je účel a smysl pouštět do odposlechu signál přes efekt?
Zřejmě to nějaký smysl a účel má, když ta funkce tam je.

galaxyjirka
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16. pro 2015 18:40:50

Re: Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Příspěvek od galaxyjirka » pon 21. pro 2015 23:32:44

maro píše:K tomu se přidávám. Ještě se mi nestalo za 10 let že by chtěl nějaký muzikant pouštět efekt do monitoru..

Ale jen se možná nepotkávám s těmi pravými muzikanty.
No já takových muzikantů znám vcelku dost. Zřejmě se potkáváš pouze s těmi levými.

Uživatelský avatar
maro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 273
Registrován: stř 26. led 2011 18:49:13

Re: Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Příspěvek od maro » úte 22. pro 2015 4:20:54

galaxyjirka píše:
Robert píše:v souvislosti s tímto tématem bych si nechal vysvětlit, jaký je účel a smysl pouštět do odposlechu signál přes efekt?
Zřejmě to nějaký smysl a účel má, když ta funkce tam je.
tak já sem u analogu vždy používal klasicky AUX POST do efektu a pak návrat do mixu na stereo vstup. a že to tam je...to je argument za všechny prachy. Měl sem tedy ten návrat z efektu poslat zpět do efektu když to tam je? 8)

hele v klidu, já jen tak, asi se tedy potkávám s těmi pravými muzikanty 8) Nebo podle tebe kdo nechce hal do odposlechu tak není dost dobrý, protože se chce dobře slyšet? :wink:
Listen... and enjoy the sound

Uživatelský avatar
Niklas

Re: Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Příspěvek od Niklas » úte 22. pro 2015 9:40:58

u mne cca jeden z deseti zpěváků/zpěvaček chce trochu hallu - oni se prostě sami sobě takhle víc líbí a za další jim to v rámci hudby na pódiu (nástroje + odposlechy) více do té hudby sedí než ten suchej zpěv
takže normálka... ne běžná, ale ani nic překvapujícího

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Příspěvek od Robert » úte 22. pro 2015 10:01:38

Niklas píše:.... oni se prostě sami sobě takhle víc líbí ....
takže normálka... ne běžná, ale ani nic překvapujícího
z pohledu zvukového technika je odposlech zpětnou vazbou pro zpěváka, který podle toho, jak se slyší, pracuje s intenzitou hlasu a mikrofonem. Přirozeně se pak srovnává dynamika zpěvu i bez kompresoru. Tenhle přirozený proces pomáhá pak celkovému zvuku, který jde mírně upravený a nakudrlinkovaný pro posluchače. Podmínkou je dobrý, ale nenaefektovaný odposlech.

Uživatelský avatar
Niklas

Re: Nechci hall kolegy v mojí odposlechové cestě, co s tím?

Příspěvek od Niklas » úte 22. pro 2015 10:33:02

Nikde jsem nepsal o kompresoru...
Ale ok. Zkusím jim hall do odposlechu odmítnout a až mne pošlou doněkam, dám jim do ruky vytisknuté zdůvodnění od tebe.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“