Wifi - problémy a řešení, užitečné programy...

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Krakonosh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 12. úno 2015 7:23:10

Wifi - problémy a řešení, užitečné programy...

Příspěvek od Krakonosh » stř 23. pro 2015 9:27:05

Ahoj, v rychlosti jsem prolétl fórum, ale k následujícímu problému jsem moc nenašel..

Zvučím v klubu, mix na pódiu, v ruce ipad...zvuková zkouška v pohodě, sál se naplní lidmi a...tablet vypoví službu. Opakovaně se snaží připojit na wifi, neúspěšně. Že to není chyba modemu zjišťuji od kolegy, který měl původně streamovat video na internet...tak do přestávky běhám k pultu, pak si natáhnu síťovej kabel a zvučím touchpadem na notebooku...což je jako zvučit s přeraženýma rukama...ale naštěstí (žeby se připojením kabelu k modemu zvětšila plocha antény?) se chytne tablet...

Nikdy jsem s tímhle problém neměl a tak mi to trochu vyděsilo...a tedy...dá se tomu nějak předejít? Třeba vnutit modemu některý kanál (v tomhle trochu plavu) - jde to i s klasickým modemem? Je na to program? Případně to řešit nákupem kvalitnějším modemem? Co by měl splňovat? Děkuju za odpovědi :-)
TCHKPH - zvukař mírně pokročilý, pořadatel, muzikant

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Wifi - problémy a řešení, užitečné programy...

Příspěvek od blaha » stř 23. pro 2015 12:53:30

Tak ono se to tu už naťukávalo ze všech stran, akorát jsi si to nedal do kupy.

1. používat v dnešní době 2,4 WiFi vůbec ve městě je nesmysl
2. mit skryté ID, pak se na ni nikdo nepokouší připojit
3. některé bezdrátové systémy dokáží 2,4 WiFinu poslat do kopru taky

aby se tomu předešlo, tak v podstatě používat 5GHz kvalitní modem ideálně ac čkovej,, pochopitelně musí umět 5GHz i tablet
mě se osvědčil Asus RT-AC55U, umí dokonce 2,4 i 5GHz najednou
a skrýt ID sítě

pak pochopitelně zakázat všechny šetřící režimy, vypínání sítě, atp. na všech zařízeních v řetězci
a pokud to jde nastavit si pevné IP adresy u všech zařízení
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

aandree
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: stř 20. kvě 2015 14:50:13

Re: Wifi - problémy a řešení, užitečné programy...

Příspěvek od aandree » stř 23. pro 2015 14:08:34

Uplně nejlevnější řešení, který by mohlo v určitejch situacích pomoct je aplikace WiFi Analyzer (já mam pro Android, nevim jak pro ostatní OS). Vlastně je to zadarmo. Spustíš to a po chvilku to najde všechny dostupný bezdrátový sítě v okolí, s tim že to ukáže na kterejch kanálech běží. Pak tvojí síť akorát napevno nastavíš na jeden z neobsazenejch kanálů. Pokud se jedná o samostatnej modem, změnu kanálu provedeš v adminskym nastaveni zpravidla přes internetovej prohlížeč (musíš ale znát IP adresu na kterou se připojit - je to v návodu; a samozřejmě login). Pokud je to vestavěnej modem v mixu, pak záleží jak to má řešený...třeba XR18 má možnost změnit kanál WiFi přímo v okně základního nastavení.
Goydovy Přízraky - http://www.goydovyprizraky.cz/

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Wifi - problémy a řešení, užitečné programy...

Příspěvek od mkarr » úte 29. pro 2015 1:40:47

Tak co se WiFi týče, zařízení které umožňuje jiným připojit se přes WiFi, není modem, ale AccessPoint. Modem se používá pro modulaci/demodulaci datového toku, třeba na telefonní linku, ADSL, XHDSL, Kabelovou televizi a tak podobně.
Accesspoint, pokud není součástí mixpultu, doporučuju vybrat takový, který v sobě modem nemá (i tady platí že čím víc věcí umí, tím míň jich umí dobře), má víc antén a umí je používat v diverzitním režimu (vybírat tu anténu, ze které je nejvhodnější signál), dále takový který má i 5GHz pásmo, jak už tady zaznělo, a který má antény s dostatečným ziskem (malý pendrek obvykle 2dB, delší pendrek 5dB). Pokud to mám položené na pódiu, masa lidí přes které se musí signál dostat, znamená slušný útlum. Takže vzít stojánek a milý AccessPoint dát vysoko nad lidi, kde na něj budu mít přímou viditelnost. Vybírat konkrétní kanál je ve většině případů zbytečné, protože AP to udělá za vás. Pomocí aplikace na sledování WiFi si maximálně ověřit, že vysílám a jak asi silně. Za sebe bych doporučoval Accesspoint od firmy cisco (myslím fakt cisco a ne linksys), ale ten rozhodně není pro každého, protože se konfiguruje pomocí textového rozhraní a vyžaduje i na banální změny jistou znalost. Na druhou stranu, pokud se dobře nastaví třeba za pomoci kamaráda, nemusí se na něj několik let šáhnout a spolehlivější AccessPointy neznám. Pokud používáte AccessPoint vestavěný, dá se obvykle odmontovat malá dodaná anténka, namontuje se místo ní koaxiální kabel ideálně s panelovou nebo větší všesměrovou anténou a ta se dá na stojánek nad lidi.
Vzhledem k tomu, že hromada lidí má dneska na telefonech WiFi, těžko se dá zabránit zarušení s příchodem většího množství lidí, ale použitím 5GHz pásma, se toto dá slušně eliminovat, protože je tam podstatně víc nepřekryvných kanálů.
Při umisťování stojánku s AP nebo anténou dávat pozor na velké kovové předměty, zdi, pokovené sklo vnějších oken. Nic z toho by nemělo být příliš blízko a už vůbec né mezi AP a tabletem. Jo a pokud se jednou připojené spojení odpojuje, zakázat automatické přelaďování kanálů za chodu. Některá AP to umí a někteří WiFi klienti to nesnášejí.
Nastavení samotného tabletu, notebooku, šmrdlafounu, tak aby se připojil a vydržel několik hodin trvale připojený, je jiný boj, podle typu zařízení a OS.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“