Jak zapojit subbas

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Jak zapojit subbas

Příspěvek od strapal » sob 16. led 2016 20:43:58

Zdarec. Mam analog mix s klasickym master vystupem a vystupem do druhe zony, ktery je opatren klasickymi korekcemi V-S-B. Mixak nema samostatny vystup na subwoofer. Mam 2ks samostatnych subu. Zajima mne, jestli si muzu dovolit krmit suby ze zone vystupu s tim, ze bych shodil vysky a stredy a poladil jen basy. Vim ze to je ponekud divoky napad a ze tim nevyfiltruju zadane frekv. spektrum, ale jako nouzovka by to mozna slo? Byl jsem poucen, ze sub potrebuje orezat pasmo pod naladenim basreflexu, ale to bych korekcemi zrejme tezko dokazal, co? Taky vim ze vse by vyresilo DSP ale na to nemam buky zatim.

Druha moznost - crosover s vystupem na subbas (to maji asi vsechny?) zapojenym do zone bez zasahu korekci na mixu a koncak do mustku?

Nebo treti moznost - pouzit zone vystup s pripojenym analog EQ (jelikoz si myslim ze na sub je digital EQ zbytecny) a provoz stereo - L/P sub kazdy zvlast? Predpokladam, ze levne analog EQ nemaji vystup (y) na sub.

Diky za radu.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 17. led 2016 4:00:11

Nějak se do toho nikomu nechce, ono to bičování chcíplých koní není veselá disciplína. Takže ne, žádná podobná zoufalá náhražková řešení pomocí EQ na mixu, GEQ apod. nefungují. Odříznutí pod naladěním basreflexu může mít nějaké zesilovač, ale funkci crossoveru, tedy aktivní výhybky, která rozdělí signál ještě před zesilovači pro satelity a suby nejde vynechat ani obejít. Nevidím žádný zvláštní důvod používat pro suby jiný výstup z mixu (když nic jiného neumí) a dokonce to může dělat problémy (protože na něm nemusí být totéž jako na hlavním) a nevidím ani žádný důvod neodříznout nízké kmitočty ze satelitů, obvykle jim to dost pomůže a je to jeden z důvodů, proč ta komplikace s dalšími bednami, zesíky a výhybkou má smysl. Samozřejmě pak není vůbec ani potřeba ani žádoucí používat nějaký "výstup pro sub", použije se ten normální obvykle s označením "low". Jestli bude nebo nebude optimální zesík v můstku atd. je potřeba rozhodovat s přesnou znalostí všeho, co bude zapojeno. RMX1850HD snáší můstek i do 4ohmů dobře, jiné zesilovače nemusí vůbec.

H.M.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od strapal » pon 18. led 2016 8:41:20

Haha, krasna veta na uvod. To si muze dovolit pouze znacne otrly krotitel... :-) :-) Ok, rozumim a dekuji za odezvu. A jak se teda postavit k otazce, jestli je nutny digital, kterym lze nastavit v podstate cokoliv presne na miru, coz je ideal, ale stoji jako krava nebo jestli staci analog, ktery si predstavuju jako klasicky EQ cili plny kufr LCR filtru s tim rozdilem, ze se mu rika crossover neboli aktivni vyhybka, protoze je doplnen o nejake predzesilovace nebo co. Ted urcite zamicham jabka mezi hrusky, ale zeptam se - existuje i laditelna vyhybka (prepinatelna, jelikoz plynule nastavitelna by mela asi metrak..), ktera by rozdelovala signal az ZA zesakem a tudiz by vlastne stacil jen jeden zesak? Vede me k tomu uvaha, usetrit nakup druheho zesaku, pokud by se to vubec vyplatilo a melo to nejaky smysl. Prosim nestrilet... jen uvazuju nahlas pred nakupem cehokoliv. Chci tim jen usetrit a nebo taky ne...

Predstavuju si to zatim tak, analog cossoverem nastavuju spatne receno "pouze" delici kmitocty pasem ale DSP mi umozni delat vlastne cokoliv s kmitoctovym spektrem vcetne nastaveni urovni na vybranych kmitoctech, resit celkovou konfiguraci systemu atd atd coz analog nedokaze.. ?

EDIT: Ted jsem zahlidnul na bazarovem CREST CPX 2600 ze ma zabudovany crossover na 150Hz/4-pole Linkwitz-Riley. Nez si to nastuduju, ma cenu vubec shanet zesaky se zabudovanym crossoverem?

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od blaha » pon 18. led 2016 10:04:48

CPX-2600 je slušnej zesík, výhybku má, ale 150Hz je poměrně vysoko.
Řešení nejsou ani koncáky s vestavěným DSP, resp. jsou, ale potřebuješ dva stejné, protože dělení se děje pouze uvnitř mezi kanály, není fyzicky vyvedeno na nějaký výstup do dalšího koncáku.

Pro začátek můžeš vystačit i s analogovou výhybkou (ne Behringer), ta by se měla dát sehnat i slušně bazarově.
Možná by se dalo sehnat bazarově i nějaké slušné DSP, tím myslím i někde kolem 6-10k, od LEM 24, 26 a Behringer DCX2496, přes EV DX38, Rane RPM-26v až po DBX 260, Rane RPM-26z.

Nouzovým řešením by mohlo být i použití EQ s výstupem na subwofer, tohle má třeba Behringer FBQ-3102, ale ten zase není věc, kterou bych dal na předky, možná po přeosazení OZ, pak to šumět přestane.

Další řešení může být aktivní sub/y, které mají většinou výhybku zabudovanou v sobě.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od strapal » pon 18. led 2016 12:13:22

Dobra tedy. Resit to jinym vystupem z mixu je zavrzeno a stejne tak 1ks zesak s DSP. Jestli to teda chapu, zesik s DSP muze pracovat podle nastaveni DSP bud jen pro satelity a nebo jen pro suby. Aha, jasne. Tak a ted potrebuju vedet, jaky je rozdil mezi analog crossoverem a analog vyhybkou.

No a co kdyby se proste umotala klasicka naladena vyhybka a dala do subu? Jenze to bych stejne musel tak nebo tak vlastne nejak oddelit vstupy obou zesaku nejakym rozbocovacem nebo co a jsem tam kde jsem byl :-))) To je hnus velebnosti..

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od blaha » pon 18. led 2016 12:28:06

Ne úplně, zesik s DPS může klidně do jednoho kanálu posílat spodky a do druhýho vršky podle nastavení výhybky.

Analog crossover a výhybka je to samé, jen jinou řečí. Co by snad mohlo být, tak analog aktivní a pasivní. Ostatně tohle tu už někdo vysvětloval, tak zkus trochu hledat.

Zrovna tak se tady řešila pasivní výhybka do subu, pak ti opravdu stačí jeden zesík na spodky i vrchy, jenže ona pasivní výhybka má tolik úskalí, že to prostě nemá cenu.

Můžeš ještě koupit suby, který mají už výhybku vestavěnou, třeba EV TourX série.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od strapal » pon 18. led 2016 12:41:52

Jasne, ale tady na foru je toho tolik, ze to nema ani wikipedi. Snazim se hledat v nejakych podobnych vlaknech. Suby uz mam, pasivni, bez vyhybky. Uskali vyhybky v bedne bych videl jen jedno - na variabilnosti - mam 4x15" kappa a ne vzdy pojedou vsechny a tim padem bych potreboval jen prepinat nastaveni kvuli impedanci. To bych potreboval vlastne 4 pary vyhybek, hahaha.. Ale jdu se opet prokousavat forem a hledat ony vlakna, treba se tam moje nadcasove napady probiraly.. :-) Diky zatim za tipy na nakup.

Uživatelský avatar
zelatina
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: pon 15. srp 2011 1:37:05
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od zelatina » pon 18. led 2016 13:47:22

prečo si nekúpiš normálnu aktívnu výhybku ? napr. dbx 223, rane, atď...
skoro nič to nestojí a nebudeš musieť riešiť problémy jak čo kde zapojiť a odrbať...
kvalitne spravená pasívna výhybka na sub, tak aby nezhorela a normálne fungovala ťa bude stáť viac jak takáto nejaká aktívna...hlavne neviem si predstaviť jak by si riešil nejakých 18dB alebo 24dB/okt. strmosť pomocou pasívnej výhybky u subu

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 18. led 2016 13:51:52

Pasivní výhybky jsou na tak nízkých kmitočtech těžko realizovatelné, velké a drahé, samozřejmě je i ten problém s proměnlivou impedancí, musela by být u každého repro jedna. Prakticky se to nedělá, pokud někde ještě ano, jde spíš o bednu dosti starého původu, často takového typu, který sám funguje jako propust, takže vyšších kmitočtů ven moc neleze. Je to nepřeladitelné a neumí to odfiltrovat nízké kmitočty ze satelitu (respektive umí, ale za cenu dvojnásobné složitosti a nákladů). Proto to aktivní řešení (před zesilovačem, kterého ovšem musí být minimálně dva kanály, pro stereo čtyři), dávno vyhrálo na celé čáře. Kromě zpoždění umí analogové výhybky spolu s analogovými EQ a dynamickým procesorem (kompresor/limiter) víceméně totéž, co DSP, (ovšem na rozdíl od DSP jsou to vždycky dva až tři oddělené přístroje, zapojené za sebou), ale za mnohem více peněz a méně šikovně. Tedy dává ještě smysl použít dobrou analogovou výhybku, pokud ji pořídíš lacino, ale DSP už je dneska celkově mnohem levnější a možnostmi nesrovnatelné (protože takový rack v analogu si nepořídí nikdo normální). Což neznamená, že laciné DSP je zvukově nějaký trhák a že jsou si všechna rovna - to ani náhodou.

H.M.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od MADMAX » pon 18. led 2016 15:02:56

pokud už máš nějaké satelity a k nim vhodný zesík, a dále pasivní suby, tak určitě je nejméně nákladné a přitom dobré řešení slušná analogová aktivní výhybka a další zesilovač pro suby. Na ničem se už víc ušetřit nedá, "pasívní výhybka" do subbasů nebo někam "za zesilovač" je dost velký nesmysl.
"...nebo jestli staci analog, ktery si predstavuju jako klasicky EQ cili plny kufr LCR filtru s tim rozdilem, ze se mu rika crossover neboli aktivni vyhybka, protoze je doplnen o nejake predzesilovace nebo co." - ne, o žádné "předzesilovače" nejde, oba přístroje by měly mít jednotkové zesílení +/- nějaká regulace, ale mezi EQ a filtry crossoveru je podstatný rozdíl v průběhu - ve výhybce neboli crossoveru jsou filry typu HPF a LPF, dělají něco jiného než klasické korekce. A také jde o jejich strmost. Někde si o tom něco přečti anebo proboha NEMYSLI.
MAD

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od strapal » pon 18. led 2016 17:16:00

zelatina píše: prečo si nekúpiš normálnu aktívnu výhybku ? napr. dbx 223, rane, atď...
skoro nič to nestojí a nebudeš musieť riešiť problémy jak čo kde zapojiť a odrbať..
Sak jo, jen potrebuju vedet, co by mela umet, abych se pak nebil do hlavy casem, ze jsem mel prihodit nejake drobne a koupit lepsi...drazsi..atd atd.
Zdeněk Prodance píše: ...Tedy dává ještě smysl použít dobrou analogovou výhybku, pokud ji pořídíš lacino, ale DSP už je dneska celkově mnohem levnější a možnostmi nesrovnatelné (protože takový rack v analogu si nepořídí nikdo normální). Což neznamená, že laciné DSP je zvukově nějaký trhák a že jsou si všechna rovna - to ani náhodou. H.M.
No jsem zas v riti s rozhodovanim.. :-) :-)
MADMAX píše: Někde si o tom něco přečti anebo proboha NEMYSLI.
Ctu, co mi zasoby mrkvy staci! Proto jsem tady mezi znalci a ne na foru, kde se resi tvar waginy a jiny skot. Myslim furt na jedno.... na to, jak z toho ven. :-) :-)

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od Otas » pon 18. led 2016 18:04:30

Výhybka - crossover: dělící kmitočet nastavitelný od 80 do 130 Hz, dva kanály. Strmost nastavitelného dělení 24 dB/oktávu. K oddělení subu bych volil L-R filtry (což má většina).
Analogovou od seriózního výrobce Rane, DBX, obvykle si lze risknout z bazaru (chlapci bohatnou a přecházejí na digitál, který umí víc). Kvalitní digitální jsem zatím viděl vždy výrazně dražší.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od strapal » úte 19. led 2016 23:59:46

Zatim to vypada, ze analogem to nevyresim, myslim bazarovym. Bud jsou v zalostnem stavu, nebo prepinaji pouze dve frekvence nebo kdyz uz to vypada slibne, tak je to Behringer. Ale zda se, ze nejvetsi vyber je v DBX. Mnno.... nakupem subbasu jsem si pekne nas... do gati a ze sveho pocinani prestavam mit radost pomalu. Zacina se to pekne prodrazovat na to ze to mam jen pro zabavu ducha..

Satelity mam Yamaha S115V a abych pravdu rekl, nevim co tam v originalu na spodek davaji, udajne taky nejakou zakazkovou Eminence. Takze pokud tomu rozumim, je zadouci, aby delici kmitocet crossoveru byl tam, kde konci spodek u satelitu. Oficialne pisou, ze Yamahy na -10dB uhraji 55Hz. Zatim jsem nevypatral graf, ze ktereho by se dalo vycist, kde maji treba -3dB a tam odpichnout crossover. Ted jde o to, jestli je praxe ulehcit subbasu a zvolit nizsi deleni nebo naopak ulehcit basaku v satelitu a dat to vys..
Treba by mne pak uz nemuselo zajimat nejakych 80Hz a mohl bych koupit nejakou jednoduchou mrchu, ktera umi delit treba tech 120Hz a vys. Jenze tou stejne neodrezu nizsi smeti nez 39Hz pod basreflexem abych jim ulehcil zivot... ANO VIM, tohle vsechno resi v klidu digital (snad), ale zkusme jeste chvili spekulovat...

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 20. led 2016 1:30:58

Nikoli, to bys satelitům nepomohl, kolik potřebují. Dělicí kmitočet bývá kolem 120Hz a je záhodno ho moci plynule měnit a to u DSP dokonce každý zvlášť (tedy je jiná dolní propust u subu a jiná horní propust u satelitu). Běžné analogové výhybky to neumí a jedním knoflíkem se mění oboje současně (má to samozřejmě i výhodu v nemožnosti nastavit to úplně blbě), maximálně je tam ještě jeden další knoflík, který cosi kolem toho dělicího kmitočtu modifikuje, aby byl přechod pokud možno hladký (značeno např. delay nebo response):

http://www.prodance.cz/xr-1001.html
http://www.prodance.cz/ac-22s.html

Bohužel bez peněz nejde v této oblasti řešit nic, to bys musel umět si to postavit a pak bys ale věděl, že je snadnější si tím umem peníze vydělat jinak a přístroj si koupit hotový. Spekulování máme asi všichni z branže už za sebou hodně a právě toto poznání je jeho jednoznačný výsledek.

H.M.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Jak zapojit subbas

Příspěvek od strapal » stř 20. led 2016 11:11:47

Je mi to jasne. No zatim vse co jste mi poradili a navrhli jsem provedl a nakoupil. Od nakupu satelitu, zesaku, zvukovky az po vyber subbasu. Jsem spokojen a dekuji VSEM, hlavne teda Otasovi, protoze mu kurvim vikendy neustalym bombardovanim dotazama.. :-)
OK, takze to vezmu podle kvality a mnozstvi nabidek po bazarech, tak by to vypadalo na Ashly - Rane - DBX. Mihnul se tam i nejaky historik Mison C2-2, Behringer FBQ 1502 a Peavey PC4-XL na opravu s vadnyma baterkama v pameti, coz neni problem, ale s udajne odpalenym (?) 4 kanalem na vystupu, coz sice nevim jak se muze podarit, ale nevim kdo by vyresil. Typu jste mi dali dost, tak jdu zkoumat a louskat manualy.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“