Mono nebo Stereo

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Chicco

Mono nebo Stereo

Příspěvek od Chicco » sob 30. dub 2016 16:47:01

Prosím poraďte mi. Jsem v tomhle amaterka a dostala jsem za úkol v práci zajistit vlastními silami diskotéku v rámci teambuildingové akce. Je to v relativně malém sálu 15 x 20 m a pro max asi 50 lidí (reálně jich tam bude tak 20)
Budu pouštět Trance/Dance/Pop/PunkRock a Rap

Na MacBookPro to budu přehrávat přes SW Algoriddim DJ PRO (https://www.algoriddim.com/djay-pro-mac) s využitím mé obří iTunes knihovny
Bedny budou aktivní - HK AUDIO LUCAS PERFORMER 900W ACTIVE PA SYSTEM (http://www.theaudioworksuk.com/index.ph ... ystem.html)


Ráda bych využívala sluchátka pro poslech a přednastavení další skladby na právě neaktivním decku.
Mám k tomu tenhle DJ Cabel od Griffinu (https://griffintechnology.com/us/produc ... s/dj-cable)
Jenže ten samozřejmě sloučí kanály stereo u hlavního výstupu do těch Performerů do Mono signálu.
A ted konečně můj dotaz:
1) pouštět Mono a využít ty sluchátka
2) nebo nepoužít sluchátka, ani DJ Cabel a pouštět to stereo ? (ty satelity budou cca 15 od sebe)

Díky moc !!!

Uživatelský avatar
maro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 273
Registrován: stř 26. led 2011 18:49:13

Re: Mono nebo Stereo

Příspěvek od maro » sob 30. dub 2016 17:37:39

Co kdyby jsi se vykašlala na hračky pro dj? Ještě sem nezažil nic kvalitního co je označováno pro dj.
Nejsem dj, ale pokud si dokoupis externí zkuvovku tak ta může mít více výstupů a zcela jistě má sluchatkový výstup. Jako dělat zvuk z integrované zkuvovku je prasárna. A je jedno jestli to je jabko nebo hruška. Pokud máš na jabko tak není problém dokoupit kartu za cca od 3500kč. Třeba něco od Steinberga
Listen... and enjoy the sound

Uživatelský avatar
Chicco

Re: Mono nebo Stereo

Příspěvek od Chicco » sob 30. dub 2016 18:13:50

Chápu a díky za odpověď, ale prosím o radu v rámci mého dotazu. Nehodlám si kupovat něco co nevyužiju. Jde o jednorázovou akci. Mám k dispozici to co jsem popsala.

Takže Mono, nebo Stereo ? Ty sluchátka nutně používat nemusím, mám připravené playlisty, ale ráda bych. Ale jak jsem tak pročítala různá fóra, tak hodně lidí přímo Mono na takové akce dokonce doporučuje, takže pořád nevím, jestli ty sluchátka použít, bylo by to komfortnější pro mě a ven by šlo pustit to mono. Je dost lidí, kteří naopak doporučují stereo. Bohužel ty diskuze se vesměs týkají živého hraní a zvučení kapel, nikoliv "diskotéky", kterou jsem popsala v prvním příspěvku.


Mimochodem, ta zvukovka v MBP je Cirrus Logic a výstup je 24bit/192kHz, tak nevím co máš za problém :-)
Jo a externí zvukovku zkoušela a dražší, ale nerozchodila jsem ten odposlech s neaktivnho decku. Asi ten SW DJ Pro od Algoriddinu umožňuje funkce Pre-Cueing pouze pro HW od Griffinu. Prodávají jak ten obyč DJ Cabel za 20$, tak ještě DJConnect, který už umí dva stereo výstupy (https://griffintechnology.com/us/produc ... dj-connect), jenže ten je za 70$ a to mi fakt nestojí za to.

Uživatelský avatar
Chicco

Re: Mono nebo Stereo

Příspěvek od Chicco » sob 30. dub 2016 18:37:12

Ještě k tomu zvuku z MBP Retina 2015. Je tam chip: Cirrus 4208-CRZ Two-Channel Low Power HD Audio Codec

Nějaká recenze na zvuk je třeba tady:
http://www.audioappraisal.com/sound-sur ... -hardware/

A taky ještě doplním, že všechny skladby mám ve formátu Apple Lossless, což je Apple verze FLAC (ovšem vše je pouze rip z CD, tak víc než 16bit/44100Hz z toho nedostanu ven). Na takovéhle akci je to ale určitě jedno. Chci tím jen říct, že tam nebudu pouštět MP3 256 :-)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mono nebo Stereo

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 30. dub 2016 20:06:02

Já osobně jsem za zachování sterea, ale nechápu, jak si ho pro těch 20 lidí chcete pouštět z beden 15m od sebe. Je to samozřejmě velmi daleko i pro 50 lidí. Je mi jasné, že se na to neptáš, ale byla by zásadní chyba se zabývat detaily (což jsou ta sluchátka), když to zřejmě bude blbě hrát tak jako tak.

H.M

Ne že by to byla moje parketa, ale mně přijde spíš vyhozených těch 20 za obyčejný kabel se třemi jacky, než 70 za zvukovku, která řeší nejen tento, ale i jiné problémy a ještě má místní volume. Kde je psáno, že to děláš naposled, obvykle kdo něco předvede, tak bývá žádán a vlastně když všechno ostatní už máš a stálo to XXkrát tolik ?

Uživatelský avatar
Chicco

Re: Mono nebo Stereo

Příspěvek od Chicco » sob 30. dub 2016 20:24:56

To jako myslíš, že tohle bude hrat blbě ?
Má to 900W. Subwoofer má 500W a každý satelit má 200W a ta místnost možná to bude menší, tak 11m x 15m
HK AUDIO LUCAS PERFORMER 900W ACTIVE PA SYSTEM (http://www.theaudioworksuk.com/index.ph ... ystem.html)

Zkoušela jsem to v podobné místnosti a hlasitost byla nastavena na polovině, kvalita zvuku super a rámusu ažaž.

Uživatelský avatar
Chicco

Re: Mono nebo Stereo

Příspěvek od Chicco » sob 30. dub 2016 20:29:04

A všechno ostatní nemám. Mám jenom svuj MacBook. Bedny jsou půjčený, stejně tak ten DJ kabel.
Za těch 70$ to není zvukovka, ale jen volume a rozdělovač signálu, ovšem stereo...

A mixák k tomu budu mít také. Takže interní zvukovka, mixák a ta aktivní souprava 2+1 900W

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mono nebo Stereo

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 30. dub 2016 21:11:09

Proti bednám se pro ten počet posluchačů nedá namítat, to by výkonově stačit mohlo, ale jsou určité podmínky poslechu, neříkej mi, že jsi nikdy neviděla ten trojúhelník, kam si sednout, aby to stereo opravdu nastalo. Pro bedny 15m od sebe by museli být první posluchači tak minimálně 10m od nich a ještě by to nebylo dost. Dejte si bedny spíš k sobě, zhruba jen tak daleko, aby se lidi se zájmem o poslech vešli mezi ně.
Nemyslel jsem ani tak bedny jako ty nahrávky :-)
Jak říkám, není to moje parketa, ale pokud něco nemá jiný vstup než USB a taky to žere proud a má mít dva úplně nezávislé výstupy ve stereu, tak bych to za externí zvukovku pokládal. Navíc v tom videu je to myslím dost jasně prezentováno. Opravdu to není jen dražší kabel s knoflíkem a konektorem navíc.

H.M.

Uživatelský avatar
Chocco

Re: Mono nebo Stereo

Příspěvek od Chocco » sob 30. dub 2016 22:32:24

OK, tak to pak ano, j8 psala o velikosti mistnosti, nikoliv, že tak daleko budou bedny. Ty satelity budou na stativek a budou tak 6-7 metru od sebe, Sub nekde uprostřed.
Hraju v pondělí, takže ten bazmek za 70$ u6 nestihnu sehnat.

No nicméně - pokud si odmyslíš celou předchozí diskuzi, stále by mě zajímalo, jestli s takovejma bednama, velikostí sálu a počtem lidí to mám pouštět stereo, nebo mono. Co je lepší ? Neudělá to stereo větší bordel, než mono ?

Audiofilka jsem doma, SACD a 24bit nahrávky ve FLAC, ale na tu didžinu nevím, jestli není to mono nakonec lepší....
Budu mít čas to vyzkoušet tam, takže nakonec uvidím,ale tak zajímal mě názor někoho odsud...

Ještě jednou díky !

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mono nebo Stereo

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 30. dub 2016 23:49:57

Já už jsem to napsal, jediný důvod proč hrát mono může být, že se bez toho odposlechu neobejdeš a žádné jiné zařízení než ten kabel neseženeš. Pokud někdo tvrdí, že nuceně zmonofoněné stereonahrávky budou na stereofonním páru beden hrát líp, tak bych opravdu rád slyšel jeho argumenty (zvuk znám). Kdo chce hrát mono, má hrát pouze z jedné jediné bedny, ale i tak to nebude při použití stereonahrávek dobře.

H.M.

Uživatelský avatar
Chicco

Re: Mono nebo Stereo

Příspěvek od Chicco » sob 30. dub 2016 23:56:45

OK, tak díky.
Sluchatka nepoužiju a pustim to stereo.
Je fakt, že v těch diskuzích co jsem procházela seřešili open-air koncerty a ne klubíky.

Hezký večer

Ch.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mono nebo Stereo

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 01. kvě 2016 1:53:30

Prakticky každý zvukařský mix má minimálně jeden knoflík u každého vstupu, který je tam pouze a jedině proto, aby se dalo míchat do sterea. Všechny větší mixy toho mají za stejným a vyšším (tedy více výstupních kanálů PA) cílem ještě víc. Fakt by mne zajímalo, kdo to dokáže úplně ignorovat, nikdy na to ani nesáhne a vykládá někomu, že se má hrát v mono. Hlavně tedy ty open air, že...
To všechno dvě generace po tom, kdy se právě ty největší koncerty za pomoci pro ten účel stavěných mixů mohly začít hrát vícekanálově.

H.M.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Mono nebo Stereo

Příspěvek od Palko » ned 01. kvě 2016 12:17:20

Přidám svůj názor.
Neřekl bych, že musí být vše zvučeno stereo, protože je na mixech knoflík panorama a mono se má puštět z jedné jediné bedny. Ve vašem případě malé podnikové akce a pouštění hudby bych však stereo rozhodně použil a v případě jednorázové akce bych určitě nedokupoval, žádné dále nepotřebné - kabel, SW, zvukovka... vaše vybavení - od počítače až po bedny na vaši jednorázovou akci absolutně stačí.
Správně vás upozornil Zdeněk na rozumnou vzdálenost mezi bednami, to bych doladil při zkoušce před akcí.
Tak ať se věc podaří.
Palko.

Uživatelský avatar
Chicco

Re: Mono nebo Stereo

Příspěvek od Chicco » ned 01. kvě 2016 13:04:54

Super, díky moc !
Na ten "trojúhelník" dám pozor.

Ch.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mono nebo Stereo

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 01. kvě 2016 14:08:42

My si asi nerozumíme, důvodem není žádný knoflík na mixu, ale existence stereofonní nahrávky, která má být reprodukována a existence stereofonního páru beden. Případně samozřejmě i existence vícekanálových nahrávek a existence PA, který také může fungovat vícekanálově (například i jen tzv centerfill je ve skutečnosti třetí prostorový kanál, pro který běžně bývá na mixech i třetí masterfader). Prostě nějaké dobré důvody musí dnes být pro mono, ne pro stereo a vícekanál. Ten to například v kinech vyhrál už před desítkami let a dodnes se ty kanály už jen přidávají. Dokonce se asi častěji natočí film černobílý než monofonní. A fakt mi nevysvětlujte, že to je něco jiného, protože není. Jiní jsou jen ti lidé za pulty a pak jistě i to, že v koncertním zvuku neexistuje dodnes žádná standardizace, žádné minimální požadavky dané normou nebo obecně akceptovanou dohodou/smlouvou.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“