Jaký použít efekt na mixpultu?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
zdenekbajer
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: stř 20. črc 2016 8:39:24

Jaký použít efekt na mixpultu?

Příspěvek od zdenekbajer » stř 20. črc 2016 8:46:47

Mám malou country kapelu a v poslední době se snažím vylepšit zvuk použitím efektů u nástrojů a zpěvu. Nevím ale jak to rozdělit a jaké efekty nechat pro nástroje a zpěvy v podobě krabiček a jaký efekt použít z možností mixu, když se tam dá nastavit z mnoha nabízených pouze jeden. Máte s tím někdo zkušenost a poradíte? Každá rada dobrá. Já osobně si myslím že na mixu by měl být použit asi reverb, ale nemám to podloženo zkušeností.

Uživatelský avatar
KarlosSou
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25. led 2016 20:59:36
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký použít efekt na mixpultu?

Příspěvek od KarlosSou » stř 20. črc 2016 8:50:17

pokud je možnost volby jen jednoho, tak na zpěv reverb určitě, ale citlivě, nepřehánět to :-)

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Jaký použít efekt na mixpultu?

Příspěvek od exxxi » stř 20. črc 2016 10:33:45

Nebo muzes pouzit jeden hall pro celou kapelu (krome kopaku a basy) a tim tomu udelat jednotny prostor.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

zdenekbajer
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: stř 20. črc 2016 8:39:24

Re: Jaký použít efekt na mixpultu?

Příspěvek od zdenekbajer » stř 20. črc 2016 11:41:18

Jde mi především o to, jaké efekty použít individuálně pro nástroje a zpěv a jaký efekt nechat nakonec pro celkový zvuk kapely. Pokud má někdo zkušenost, rád si nechám poradit efekty pro el.akustickou kytaru a pro basu. O jiných nástrojích ani neuvažuji. No a to celé potom prohnat efektem v mixu. Nedávno nás zvučil zvukař na malém country festiválku a výsledný zvuk nebyl nic moc. To mě přivedlo na myšlenku pořídit efekty přímo pro nástroje, aby zvuk byl co nejlepší a pěkně plnej i když to bude zvučit někdo jiný.
Jsem frontmen kapely a zároveň to i zvučím, takže to je někdy problém zjistit vůbec co leze ven. Tolik na vysvětlenou.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Jaký použít efekt na mixpultu?

Příspěvek od PeBe » stř 20. črc 2016 11:45:40

Na nástroje nedávám nic. Z kláves to leze s efekty, kytary lezou také s efekty, akustickou dvanáctku nechávám čistou. Na zpěvy nasazuji hall, kde se to hodí přimáznu delay a když se hraje něco od Katapultu, tak na "Oldu Říhu" dávám místo hallu reverb.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Jaký použít efekt na mixpultu?

Příspěvek od exxxi » stř 20. črc 2016 13:30:15

Mizerny zvuk nebyl asi jen efekty. Prvne zalezi, co leze z kapely. Kdyz se triska nejhlubsi poloha kytary s basou, treba proto, ze basak krouti s ekvalizerem jak vztekly. Nebo elektricka kytara se treba na 2,5 kHz triska se zpevem. Pricin muze byt mraky, takze zkus napsat co jak presne se nabira, co mate za vybavu. A taky mohl mit zvukar mizerny bedny, mikrofony nebo mix.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Jaký použít efekt na mixpultu?

Příspěvek od PeBe » stř 20. črc 2016 14:43:45

... nebo ruce, uši, kocovinu... ;-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Jaký použít efekt na mixpultu?

Příspěvek od Palko » čtv 21. črc 2016 22:32:50

Pro PeBe:
Jé doteď jsem si myslel, že hall, reverb a dozvuk jsou všechno názvy pro stejný efekt. Chvilku jsem to teď hledal na wikipedii ale nejsem chtřejší. Prosím vysvětlete mi jaký je rozdíl mezi hall a reverb.
Děkuji Palko.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Jaký použít efekt na mixpultu?

Příspěvek od exxxi » čtv 21. črc 2016 22:59:02

Dneska nejcasteji pod nazvem reverb najdes zvukove takovy starozitny hall. Driv se ten dozvuk delal treba pruzinovym dozvukem (spring reverb, spring hall) treba u kytarovych komb. Pod nazvem hall dneska byva skupina dozvuku vicemene verne simulujici mistnost (large hall, medium hall, large room, medium atd.). A pod nazvem reverb byva dozvuk, co simuluje ty stary technologie. Ale zrovna treba u DLka jsou hally nazvany jako sbernice REVERB :-)
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 414
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký použít efekt na mixpultu?

Příspěvek od pavlii » pát 22. črc 2016 7:46:58

No jak se to vezme 8) obecně je "reverb" označení pro dozvuk - a v ném jsou už ty podtypy dle požadovaného prostoru. Ale zřejmě (nepátral jsem do historie) tu nějaký zvyk bude. Nicméně nevím o efektovkách, kde by to bylo jinak než píšu já (rád si rozšířím obzory, do diskusí se to hodí).

Takže pod reverb by měly spadat prostě všechny dozvuky a hall je prostě jen jeden z typů.

P.
Obrázek
home recording: Cubase Pro 12, WaveLab Pro 11 / Dynaudio BM6 + A500 / Antelope Discrete 8 Pro SC

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Jaký použít efekt na mixpultu?

Příspěvek od PeBe » pát 22. črc 2016 8:33:41

Já jsem vůl... :-D
Správně mělo být namísto hall reverb. Delay sedí. A na místo reverb, mělo být chorus (takto se jmenují jednotlivé efektové sběrnice u SC Ui).

Omlouvám se za mystifikaci a příště se asi kouknu do manuálu dřív, než začnu psát z hlavy (děravé)... ;-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 414
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký použít efekt na mixpultu?

Příspěvek od pavlii » pát 22. črc 2016 18:06:27

:-D to je švanda :-D chudák tazatel......

P.
Obrázek
home recording: Cubase Pro 12, WaveLab Pro 11 / Dynaudio BM6 + A500 / Antelope Discrete 8 Pro SC

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Jaký použít efekt na mixpultu?

Příspěvek od Petr Z. » pát 22. črc 2016 22:01:42

Možná je trochu problém i v tom, že se na interních efektových procákách jednotlivé efekty označují úplně jinak, než na externích efekťákách třeba od Alesisu či dbx. Na interních třeba nejde najít "plate hall 1,2,3" a "room hall" různých délek i s editacemi. Myslím, že v interních efekťácích jsou už sw zadrátované hotové needitovatelné kombinace reverbů, hallů, ech, delayů, chorusů, reverzů a označené je to přímo aplikací, na kterou to bylo vymyšleno či určeno. Na kterýchsi pultech od Behringera to takto bylo, Dynacord to má na powermixerech s efektem zase jinak a celkově aby se v tom prase vyznalo :-)
Domnívám se, že nejlepší rada bude přímá zkouška, co na co vyhovuje a třeba si to v tabulce podle čísel přilepit vedle displeje toho efektu, nebo pod rotační kodér volby. Párkrát jsem to na cizích mixech viděl, že to takto měli chlapi uděláno, aby si to nemuseli pamatovat, nebo s nimi pracovalo víc lidí.
Je to jen můj nápad - taky jsem jako mladý sopel musel všecko a všecka nastavení osobně v reálu vyzkoušet, co všecko umí a na co se hodí nejprv E 1, pak E2, pak chvilku Roland RE201 i externí trojpéra od Hammondů a origoš americké dělené dvojpéro Gibbs, vyrabované z Regenta 30H :-) Ježišimarja, to byla magořina..:-) Ale tenkrát to pro nás byla i neskutečná, tvořivá zábava, která už dnes asi není - nebo možná v míň zábavnější formě :-), páč je všecko hotové a předžvýkané..

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Jaký použít efekt na mixpultu?

Příspěvek od Petr Z. » pát 22. črc 2016 22:09:25

Abych Palka nepletl ještě víc - problém je asi v tom, že výrobce dost nepřesně, nebo zavádějícím způsobem efekty značí a neví se přesně, co je hodně obecným pojmem "reverb" myšleno. Takže Palko - vysrat se na to, jak je to označené a z čeho se to skládá a prostě jen vyzkoušet postupně tak, abys předem věděl, kam co a kdy přiřadit. A hotovka. Dnes nemusíš přesně vědět, z čeho dotyčný efekt výrobce, resp. programátor poskládal, ale spíš k čemu je dobrý.
Já chápu, že tímhle doporučením nebudeš o nic chytřejší, než při prvním dotazu, ale tak to bohužel je.
Dřív to bylo značeno mnohem přehledněji, prostě pod pojmem room byl dozvuk místnosti, pod pojmem plate zase imitace studiových deskových hallů EMT atd. I echo bylo echo a nic dalšího. Dnes je to jinak, tak sestim smiř :-)

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Jaký použít efekt na mixpultu?

Příspěvek od Palko » pát 22. črc 2016 23:43:38

Děkuji všem za odpověď. Osobně to používám tak jak to popsal pan Petr Z. Na mixu Souncraft FX16ii, kde mám efekt integrovaný jsem si připravil nastavení podle mě nejvhodnějšího efektu a na bok mixu jsem si nalepil obrázek s nastavením knobů. Pokud beru menší mix Souncraft M4, tak používám historický Lexicon MPX-1
http://www.dancetech.com/aa_dt_new/hard ... n_LXP1.jpg
kde mám na horním krytu také nalepený obrázek nejvhodnějšího nastavení.
Mimochodem jaký je názor na používání takto starých efektů - mě se ale jejich zvuk i jednoduchost a rychlost ovládníní (žádné menu...) líbí.
Palko.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“